Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by nunki View Post
    http://www.ielts.org/test_takers_inf..._the_test.aspx
    What if I need to postpone or cancel my application?
    If you postpone or cancel your application more than 5 weeks before the test date, you will receive a refund minus an administration charge.

    Πρεπει να βιαστεις μαλλον...
    ευχαριστώ τελικά θα το δώσω δεν το απφεύγω γιατι χρειάζετε
    πάντως για να αποφευχθεί κάθε παρανόηση, λολα τα θέμτα και όλα τα ποστ και τα booklets τα ψαχνω και τα διαβάζω αναλυτικά,απλως μια διευκρίνση ήθελα για ένα έμα που με απασχολούσε και ευτυχώς πήρα την απάντησ που χρειαζόμουν ,σας ευχαριστλω πολύ και συνεχίστε να βοηθάτε έτσι τον κόσμο γιατι καλό κάνει ,κακό δεν κάνει,τα βλέπει κάποιος και σας ανταμείβει αργότερα
    Ευχαριστώ

    Comment


      Originally posted by Nikolas56 View Post
      Demi καλησπέρα.
      Ευχαριστούμε πολυ για τις υπερπολύτιμες πληροφορίες και σου εύχομαι οτι καλύτερο στην νέα ζωή που ξεκίνησες. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις αν υπάρχει ζήτηση για μεταλλειολογους σε μεταλλεια στη Δυτικη Αυστραλια η γενικότερα. Οποιοαδήποτε σχετική πληροφορία από οποιοδήποτε άλλο μέλος του φόρουμ είναι ασφαλώς ευπρόσδεκτη.
      Ζήτηση υπάρχει μεγάλη. Αλλά υπάρχει και κάποια θέματα που πρέπει να αντιμετωπίσεις. Καταρχήν πρέπει να έχεις προυπηρεσία. Ακόμα πρέπει να είσαι διατεθιμένος να δουλεύεις 8 μέρες στο εργοτάξιο και 5 μέρες εκτός εργοταξίου.Δηλαδή 8 μέρες δουλεύεις και 5 μέρες πας σπίτι σου. Τις 8 μέρες όμως που δουλεύεις χτυπάς κάτι 12ωρα για να καλύψεις την διαφορά. Τα αεροπορικά εισητήρια φυσικά και τα έξοδα τα πήγαινε και έλα τα καλύπτει η ετιαρεία. Αυτή είναι η λεγόμενη FIFO roster που λένε και αυτό γιατί τα μεταλλεία είναι πολύ μα πολύ μακριά από τις κατοικημένες περιοχές. Μπορεί να είναι και 2 ώρες μακριά με το αεροπλάνο ή και παραπάνω. Τα χρήματα βέβαια αν τελικά θέλεις να πας σε τέτοια δουλειά είναι εξαιρετικά πολλά. Από 150.000 δολλάρια το χρόνο και πάνω.

      Comment


        Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
        Demi, εγώ στη θέση των engineers australia δεν θα έδινα σε κανένα απόφοιτο ελληνικού πολυτεχνείου που μόλις τελειωσε τη σχολή έγκριση για Professional. Και όλοι ξέρουμε τους λόγους. Κατά τη γνώμη μου γι αυτό υπαρχουν τα episodes για να μπορεσει ο άλλος να κρίνει τι "πιάνεις". Εκεί .... αν πας να μιλήσεις για leadership & management skills or engineering opportunities in a hollistic way τί θα πεις αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ! Αυτός είναι ο λόγος που πρότεινα στους Πολυτεχνίτες να σκοπεύουν ψηλά, αλλά να μην απογοητευτούν αν εγκριθούν ένα σκαλάκι πιο κάτω.
        Συνάδελφοι μην ψαρώνεται. Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου σας λέω ότι το επίπεδο των γνώσεων που παίρνουμε στα Ελληνικά Πανεπιστήμια και Πολυτεχνεία είναι εξαιρετικό και ανεβασμένο. Αυτοί εδώ δεν μαθαίνουν τόσα όσα εμείς. Ούτε θα έλεγα ότι είναι και ιδιαίτερα εύστροφοι. Απλά το έχουν οργανώσει το θέμα σαν κράτος κάπως καλύτερα και τα Πανεπιστήμια τους αναγνωρίζονται σε σχέση με τα δικά μας . Αλλά σε πραγματικό επίπεδο γνώσεων μην ψαρώνεται, είμαστε σε πολύ καλό επίπεδο. Αυτό έχω συμπεράνει τουλάχιστον για το καιρό που είμαι εδώ. Όσο για τα episodes μπορείς να γράψεις , για την διπλωματική σου, την πρακτική, κάποιο εργαστήριο όλο και κάτι βρίσκεις. όταν αυτοί εδώ ακούνε ότι το Πολυτεχνείο στην Αθήνα που έχω τελειώσει για παράδειγμα εγώ είναι 5 χρόνια , παθαίνουν μια πλάκα και με ένα συνάδελφο που του έδειχνα ένα βιβλίο μηχανολογικού εξοπλισμού μεταλλουργικής επιχείρησης που κάναμε στο Πολυτεχνείο , αυτός δεν το πίστευε ότι μαθαίνουμε όλα αυτά. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βγαίνει το κράτος με ένα πρόγραμμα στο εξωτερικό να προμοτάρει και να διαφημίσει τα ελληνικά Πανεπιστήμια και Πολυτεχνεία και γι αυτό είναι άγνωστα και not recognised. Αυτή τουλάχιστον είναι η προσωπική μου άποψη και εκτίμηση.

        Comment


          εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι μια διαφορά που τουλάχιστον εμάς στο πανεπιστήμιο μας την έλεγαν ανοιχτά: εδώ δεν ήρθατε για να σας βρούμε δουλειά, εδώ ήρθατε για να γίνετε επιστήμονες.
          Το ελληνικό σύστημα είναι θεωρητικό, το αγγλοσαξωνικό βγάζει επαγγελματίες. Δεν είναι θέμα πιό είναι καλύτερο, έχουν απλά διαφορετικό προσανατολισμό, πιό ακαδημαϊκό το ένα, πιό πρακτικό το άλλο. Αυστραλία = 3-4 χρονάκια σπουδές, η ύλη δημιουργείται πάντα σε συνεργασία με τα επαγγελματικά σώματα τα οποία αναλαμβάνουν την εκπαίδευσή σου μετά τις σπουδές, αλλά μετέχουν ενεργά και κατά τη διάρκεια, και έξω απ'την πόρτα αλλά είσαι έτοιμος κατευθείαν να αποδώσεις. Ο έλληνας δεν προετοιμάζεται για δουλειά, και θέλει συνήθως περισσότερη βοήθεια στην αρχή, αλλά επειδή έχει καλύτερες θεωρητικές βάσεις ίσως έχει ένα πλεονέκτημα στην πορεία. Δηλαδή είναι πιό πιθανό να σκεφτεί και κάποια πράγματα που είναι εκτός οπτικού πεδίου για τον Αυστραλό, ο οποίος έχει εκπαιδευτεί να ξέρει μόνο αυτά που χρειάζεται να ξέρει.

          Αυτά για διάφορους άλλους κλάδους που το έχω συζητήσει και το έχω ζήσει, για πολυτεχνείο δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Συμφωνείς Ντέμη;

          Comment


            Συμφωνώ απόλυτα. Αυτοί βλέπουν μια κατάσταση και λένε αυτό το αντιμετωπίζουμε έτσι,έτσι και έτσι . Αν τους δώσεις κάτι άλλο που δεν έχουν αντιμετωπίσει ποτέ ακόμα και αν είναι πιο εύκολο πρακτικά, σηκώνουν τα χέρια ψιλά, πελαγώνουν και δεν μπορούν να το αντιμετωπίσουν. Τότε λοιπόν τους κάνεις μια πρόταση ότι μπορούμε να κάνουμε αυτό , αυτό και αυτό και σε κοιτάνε με ανοικτό το στόμα.

            Comment


              Originally posted by demi View Post
              Συμφωνώ απόλυτα. Αυτοί βλέπουν μια κατάσταση και λένε αυτό το αντιμετωπίζουμε έτσι,έτσι και έτσι .
              A μπράβο, το επαγγελματικό σώμα που λέγαμε, που τους δίνει τυφλοσούρτες για κάθε πιθανή περίπτωση.
              Checklist:
              Κανε αυτό: tick
              Κάνε εκείνο: tick
              διάλειμμα για κατούρημα: tick

              Comment


                Originally posted by demi View Post
                Ζήτηση υπάρχει μεγάλη. Αλλά υπάρχει και κάποια θέματα που πρέπει να αντιμετωπίσεις. Καταρχήν πρέπει να έχεις προυπηρεσία. Ακόμα πρέπει να είσαι διατεθιμένος να δουλεύεις 8 μέρες στο εργοτάξιο και 5 μέρες εκτός εργοταξίου.Δηλαδή 8 μέρες δουλεύεις και 5 μέρες πας σπίτι σου. Τις 8 μέρες όμως που δουλεύεις χτυπάς κάτι 12ωρα για να καλύψεις την διαφορά. Τα αεροπορικά εισητήρια φυσικά και τα έξοδα τα πήγαινε και έλα τα καλύπτει η ετιαρεία. Αυτή είναι η λεγόμενη FIFO roster που λένε και αυτό γιατί τα μεταλλεία είναι πολύ μα πολύ μακριά από τις κατοικημένες περιοχές. Μπορεί να είναι και 2 ώρες μακριά με το αεροπλάνο ή και παραπάνω. Τα χρήματα βέβαια αν τελικά θέλεις να πας σε τέτοια δουλειά είναι εξαιρετικά πολλά. Από 150.000 δολλάρια το χρόνο και πάνω.
                Σε ευχαριστώ πολύ Demi για την απάντηση και τις πληροφορίες ήταν πολύ σημαντικές!

                Comment


                  Originally posted by Nikolas56 View Post
                  Σε ευχαριστώ πολύ Demi για την απάντηση και τις πληροφορίες ήταν πολύ σημαντικές!
                  Κανένα πρόβλημα. Ότι άλλο μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαστε!

                  Comment


                    Υπάρχει νέο Post στην αρχική σελίδα για όποιο ενδιαφέρεται.

                    Comment


                      Συγγνώμη λάθος . Κάτι έκανα και σβηστήκανε και όλα τα προηγούμενα που είχα γράψει. Κρίμα τζάμπα τόση δουλειά. Από ότι φαίνεται όσοι τα διαβάσανε τα διαβάσανε.

                      Comment


                        Originally posted by demi View Post
                        Συγγνώμη λάθος . Κάτι έκανα και σβηστήκανε και όλα τα προηγούμενα που είχα γράψει. Κρίμα τζάμπα τόση δουλειά. Από ότι φαίνεται όσοι τα διαβάσανε τα διαβάσανε.
                        demi ζητα απο τον διαχειριστη του συστηματος(μαλων ο θανασης ) να τα βρει απο το μπακ απ που κραταει ανα διαστηματα και να στα επαναφερει
                        ειναι κριμα να παει τοσος κοπος χαμενος

                        Comment


                          Originally posted by lift View Post
                          demi ζητα απο τον διαχειριστη του συστηματος(μαλων ο θανασης ) να τα βρει απο το μπακ απ που κραταει ανα διαστηματα και να στα επαναφερει
                          ειναι κριμα να παει τοσος κοπος χαμενος
                          Μακαρι να γινει αυτο η βοηθεια απο την Demi ειναι πολυτιμη,ευχαριστουμε...

                          Comment


                            Παιδιά ενημέρωσα τον agoriani και μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα. Απλά έπρεπε να πάω πριν κλείσω τον Browser πίσω και πίσω μέχρι να αναιρέσω την διαγραφή. Η πλάκα είναι ότι δεν έκανα κάτι εγώ απλά είχα γράψει κάτι προσπάθησα να το ανεβάσω και την ώρα που ανέβαινε κόλλησε η σύνδεση ή ο υπολογιστής και πάνε όλα .Δεν πειράζει θα συνεχίσω αλλά αυτά που είχα γράψει δυστυχώς δεν τα έχω κρατήσει κάπου για να τα ξανα ανεβάσω και έτσι συνεχίζω από εδώ που είμαστε .

                            Comment


                              Αυτή την φορά τα κατάφερα και ανέβασα κάποιες καινούριες πληροφορίες στο post αλλά τα παλιά μάλλον πάνε .

                              Comment


                                taktopoiithikes grigora mpravo sou.ego pou ime mixanikos autokiniton kai thelo na ertho australia ti prepi na kano mporis na me boithisis.to email mou ine lacost26@gmail.com euxaristo

                                Comment

                                Working...
                                X