Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by GEORGE KARALIS View Post
    Australian ευχαριστώ πολύ.
    Νά σαι καλά George

    Comment


      xatzi8

      ρε παιδια καποιος διεγραψε το σχολιο που εκανα η μου φαινεται???

      Comment


        Originally posted by xatzi8 View Post
        ρε παιδια καποιος διεγραψε το σχολιο που εκανα η μου φαινεται???
        Χαθηκαν διάφορα Post από πολλούς σε διάφορα threads......

        Comment


          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
          Χαθηκαν διάφορα Post από πολλούς σε διάφορα threads......
          Στο forum των moderators ο admin μας ενημέρωσε οτι φόρτωσε ενα backup του patriotaki και μοιραία τα χτεσινά post και εγγραφές χάθηκαν.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            efxaristoume demi....

            Comment


              Originally posted by vdoxy71 View Post
              Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε visitor visa and tourist visa? Μου εστηλε εμαιλ imigration officer και μου ειπε να βγαλω visitor visa kai μετα να καταθεσουμε για spouse visa απο κει και τορα νομιζω οτι τα μπερδεψα...
              τι θες να κάνεις?
              ο tourist είναι τουρίστας και ο visitor είναι επισκέπτης.
              εσύ τι θα είσαι όταν πας AU?
              Αρχικά επισκέπτης/τρια, στην (οικογένειά σου) και μετά θες

              Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

              αν έχεις χρόνο 8-12 μήνες και υπομονή και κάνεις τα χαρτιά σου από εδώ, κανε τα εδώ και όταν έρθουν ξεκίνα τη διαδικασία για φύγετε.

              κάνε ένα test εδώ Australian Visa Wizard - Visas & Immigration
              Think before you driving@world.......

              Comment


                Originally posted by Sakis230 View Post
                τι θες να κάνεις?
                ο tourist είναι τουρίστας και ο visitor είναι επισκέπτης.
                εσύ τι θα είσαι όταν πας AU?
                Αρχικά επισκέπτης/τρια, στην (οικογένειά σου) και μετά θες

                Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

                αν έχεις χρόνο 8-12 μήνες και υπομονή και κάνεις τα χαρτιά σου από εδώ, κανε τα εδώ και όταν έρθουν ξεκίνα τη διαδικασία για φύγετε.

                κάνε ένα test εδώ Australian Visa Wizard - Visas & Immigration


                θα πάω επισκέπτης αρχικά διότι οι spouse visa θα αργήσει, και για πιο γρήγορα μου είπε ο δικηγόρος του MARA να πάω με visitor και απο κει θα καταθέσουμε για την spouse visa...
                βιαζόμαστε γιατι το σχολειο ξεκινα φεβρουαριο και δεν θέλουμε να χασουν τα παιδια σχολειο.

                όταν καταθέσεις αίτηση από αυστραλία για partner visa μέσα σε μια βδομάδα σου βγάζουν bridging visa η οποία σου επιτρέπει να μείνεις μέχρι να βγεί η κανονική visa , αλλά δεν σου επιτρέπει να εργαστείς , αυτό έχουμε κάνει και μεις

                Comment


                  Originally posted by vdoxy71 View Post
                  θα πάω επισκέπτης αρχικά διότι οι spouse visa θα αργήσει, και για πιο γρήγορα μου είπε ο δικηγόρος του MARA να πάω με visitor και απο κει θα καταθέσουμε για την spouse visa...
                  βιαζόμαστε γιατι το σχολειο ξεκινα φεβρουαριο και δεν θέλουμε να χασουν τα παιδια σχολειο.
                  ΑΚΌΜΑ ΕΔΏ ΕΊΣΑΙ?
                  Έφυγες αύριο και μην ανησυχείς η τρίμηνη visa επεκτείνεται έως 12 μήνες και θα είσαι AU.
                  Think before you driving@world.......

                  Comment


                    Originally posted by Sakis230 View Post
                    ΑΚΌΜΑ ΕΔΏ ΕΊΣΑΙ?
                    Έφυγες αύριο και μην ανησυχείς η τρίμηνη visa επεκτείνεται έως 12 μήνες και θα είσαι AU.
                    Μα να που τώρα νομίζω ότι έκανα βλακεία..... έβγαλα την τουριστική και φοβαμαι πως έκανα λάθος.. και δεν ξέρω τώρα αν διορθώνετε η εαν χρειαζετε και να το διορθωσω...

                    Comment


                      Originally posted by vdoxy71 View Post
                      Μα να που τώρα νομίζω ότι έκανα βλακεία..... έβγαλα την τουριστική και φοβαμαι πως έκανα λάθος.. και δεν ξέρω τώρα αν διορθώνετε η εαν χρειαζετε και να το διορθωσω...
                      όχι όχι, νομίζω ότι είσαι κομπλέ.
                      παίξε με αυτό Australian Visa Wizard - Visas & Immigration
                      και βάλε ότι πας για βόλτα να δεις την οικογένεια σου.

                      η (eVisitor (subclass 651) visa) την κάνεις εκτός AU
                      When you apply: Outside Australia
                      When the visa is granted: Outside Australiα

                      (Up to three months stay per visit. You can travel to Australia multiple times within a 12 month period.)
                      (Μέχρι και τρεις μήνες διαμονής ανά επίσκεψη. Μπορείτε να ταξιδέψετε στην Αυστραλία πολλές φορές μέσα σε περίοδο 12 μηνών.)


                      δηλαδή μπαινοβγαίνεις !!!!!!!!!!!!

                      και την (Tourist (subclass 676) visa)
                      When you apply: In or outside Australia
                      When the visa is granted: Same location as when you apply

                      (Up to 12 months. The length of stay granted will depend on the purpose of your visit and your personal circumstances.)
                      (Έως 12 μήνες. Η διάρκεια της διαμονής που χορηγείται θα εξαρτηθεί από το σκοπό της επίσκεψής σας και τις προσωπικές περιστάσεις σας.)
                      Think before you driving@world.......

                      Comment


                        ο

                        Originally posted by Sakis230 View Post
                        ΑΚΌΜΑ ΕΔΏ ΕΊΣΑΙ?
                        Έφυγες αύριο και μην ανησυχείς η τρίμηνη visa επεκτείνεται έως 12 μήνες και θα είσαι AU.
                        Φιλε Sakis καλησπερα.Τι εννοεις οτι με αυτο?Σε ποια περιπτωση η τριμηνη επεκτεινεται εως 12 μηνες?

                        Comment


                          Originally posted by don_angelo View Post
                          Φιλε Sakis καλησπερα.Τι εννοεις οτι με αυτο?Σε ποια περιπτωση η τριμηνη επεκτεινεται εως 12 μηνες?

                          ο παππούς μου επισκέφτηκε το θείο μου.
                          πήγε με 3μήνη τουριστική και γύρισε μετά από ένα χρόνο.
                          πως και τι δεν θυμάμαι. :confused:
                          Ο Ιούλιος δεν είναι πολύ μακρυά για να μάθω μιας που θα έρθει ο θείος μου.

                          πες ότι θες αρκεί να στέκει αυτό που λες και να είναι λογικό.
                          (η οικογένεια μου είναι εδώ και ως Αυστραλοί και εγώ έχω καταθέσει για visa, Temporary and Permanent, 309 and 100.)
                          τι να σου πω τώρα...

                          από περίπτωση σε περίπτωση διαφέρει η κατάσταση
                          Think before you driving@world.......

                          Comment


                            Originally posted by vdoxy71 View Post
                            Μα να που τώρα νομίζω ότι έκανα βλακεία..... έβγαλα την τουριστική και φοβαμαι πως έκανα λάθος.. και δεν ξέρω τώρα αν διορθώνετε η εαν χρειαζετε και να το διορθωσω...
                            Προχώρα όλα σωστά τα έχεις κάνει. Μην ανησυχείς . Και εμείς το ίδιο κάναμε και είναι νόμιμο. Απλά αν καταθέσεις τα χαρτιά από Αυστραλία είναι πιό ακριβά από ότι αν τα καταθέσεις από Ελλάδα.
                            Αν τα καταθέσεις από Αυστραλία μέσα σε 10 το πολύ ημέρες σου εκδίδουν την bridging visa Που σου επιτρέπει να μείνεις στην Αυστραλία μέχρι να βγεί η partner αλλά δεν σου επιτρέπει να εργαστείς και αν θελήσεις να βγείς από την Αυστραλία πρέπει να ξαναμπείς με τουριστική και να ξαναζητήσεις την bridgining . Η Bridging visa δηλαδή σε γεφυρώνει όπως το λέει και το όνομά της με τον partner , πράγμα που σημαίνει ότι σου επιτρέπει να μείνεις, σου δίνει πρόσβαση στο medicare και σε αυστραλέζικο δίπλωμα οδήγησης κ.τ.λ. αλλά δεν σου επιτρέπει , επιδόματα και εργασία

                            Comment


                              Originally posted by demi View Post
                              Προχώρα όλα σωστά τα έχεις κάνει. Μην ανησυχείς . Και εμείς το ίδιο κάναμε και είναι νόμιμο. Απλά αν καταθέσεις τα χαρτιά από Αυστραλία είναι πιό ακριβά από ότι αν τα καταθέσεις από Ελλάδα.
                              Αν τα καταθέσεις από Αυστραλία μέσα σε 10 το πολύ ημέρες σου εκδίδουν την bridging visa Που σου επιτρέπει να μείνεις στην Αυστραλία μέχρι να βγεί η partner αλλά δεν σου επιτρέπει να εργαστείς και αν θελήσεις να βγείς από την Αυστραλία πρέπει να ξαναμπείς με τουριστική και να ξαναζητήσεις την bridgining . Η Bridging visa δηλαδή σε γεφυρώνει όπως το λέει και το όνομά της με τον partner , πράγμα που σημαίνει ότι σου επιτρέπει να μείνεις, σου δίνει πρόσβαση στο medicare και σε αυστραλέζικο δίπλωμα οδήγησης κ.τ.λ. αλλά δεν σου επιτρέπει , επιδόματα και εργασία
                              Τι να κάνουμε το ακριβότερο είναι σχετικό γιατί αν βάλω κάτω τα εξοδα που θελω απο εδω να πηγαίνω αθηνα για τους γιατρους , ξενοδοχεια εισητηρια για την συνευτεξη κτπ ... μια η αλλη θα βγει...

                              Τωρα για δουλεια....ας ειναι καλα οι ανδρες μου να με προσεχουν ... σειρα τους ειναι... καιρος να κανω extended holidays.... i think i deserve it... Για τα υπολοιπα σιγα σιγα

                              Comment


                                Originally posted by demi View Post
                                Προχώρα όλα σωστά τα έχεις κάνει. Μην ανησυχείς . Και εμείς το ίδιο κάναμε και είναι νόμιμο. Απλά αν καταθέσεις τα χαρτιά από Αυστραλία είναι πιό ακριβά από ότι αν τα καταθέσεις από Ελλάδα.
                                Αν τα καταθέσεις από Αυστραλία μέσα σε 10 το πολύ ημέρες σου εκδίδουν την bridging visa Που σου επιτρέπει να μείνεις στην Αυστραλία μέχρι να βγεί η partner αλλά δεν σου επιτρέπει να εργαστείς και αν θελήσεις να βγείς από την Αυστραλία πρέπει να ξαναμπείς με τουριστική και να ξαναζητήσεις την bridgining . Η Bridging visa δηλαδή σε γεφυρώνει όπως το λέει και το όνομά της με τον partner , πράγμα που σημαίνει ότι σου επιτρέπει να μείνεις, σου δίνει πρόσβαση στο medicare και σε αυστραλέζικο δίπλωμα οδήγησης κ.τ.λ. αλλά δεν σου επιτρέπει , επιδόματα και εργασία
                                H bridging visa πόσο καιρό διαρκεί;

                                Comment

                                Working...
                                X