Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by stella82 View Post
    H bridging visa πόσο καιρό διαρκεί;
    Και πόσο καιρό κάνει να βγει; Ξέρεις;

    Comment


      visa

      Partner Visa: Onshore Temporary and Permanent (Subclasses 820 and 801)
      Αν μιλάτε για αυτή όταν κάνεις αίτηση για partner από Αυστραλία σημαίνει ότι έχει δύο σκέλη..η temporary βγαίνει αμέσως και διαρκεί gia όσο καιρό κάνουν να βγάλουν την απόφαση για την permanent.

      Comment


        Originally posted by stella82 View Post
        H bridging visa πόσο καιρό διαρκεί;
        Diarkei mexri na bgei i partner visa.

        Originally posted by vdoxy71 View Post
        Και πόσο καιρό κάνει να βγει; Ξέρεις;
        Otan estila ta xartia gia tin partner meta apo 10 imeres automata irthe i bridging visa, xoris na steilo extra xartia i na kano xoristi etisi. Sorry gia tous agglikous xaraktires!

        Comment


          Originally posted by christine View Post
          Partner Visa: Onshore Temporary and Permanent (Subclasses 820 and 801)
          Αν μιλάτε για αυτή όταν κάνεις αίτηση για partner από Αυστραλία σημαίνει ότι έχει δύο σκέλη..η temporary βγαίνει αμέσως και διαρκεί gia όσο καιρό κάνουν να βγάλουν την απόφαση για την permanent.
          Temporary, Permanent and Bridging einai 3 diaforetikes visa!

          Comment


            Originally posted by demi View Post
            Temporary, Permanent and Bridging einai 3 diaforetikes visa!

            Comment


              kalhspera , eimai 40 meres Australia.. eixa genh8ei edw kai exw diavathrio , hr8a mazi me thn aderfh mou k ton filo ths ( touristikh visa )

              katarxas mono kai mono pou evgales oneway ticket tous edwses logo gia na se psaksoun k na sou kanoun erwthseis k eides ti egine .. einai poly austyroi edw genika se ola ta 8emata!

              phgame se dikhgoro gia ton filo ths aderfhs mou gia na doume ti epiloges exei, einai poly dyskolo na vgaleis visa, k sponor na se kanei kapoios gnwstos prepei h eforia na tou psaksei OLA ta xartia na dei an klevei an borei na ton plhrwsei an exei ypoxrewseis kai para polla alla kai meta apo auto psaxnei ton kyrio pou thelei na erthei gia douleia..thelei ola ta xartia gia th douleia pou erxesai + na dwseis eksetaseis k edw gia thn eidikothta sou + dineis kai gia agglika .. + oti 2-4 xronia prepei na douleveis se auton pou se kanei sponor me ta xrhmata pou dikaiousa k oxi ligotera.

              oles oi alles visa einai poly dyskola na ths vgaleis , me liga logia i pio eukolj visa einai o gamos! gia osous pistevoun oti einai eukolo na er8ei kapoios ta lew auta .. etsi nomizame k emeis alla den einai etsi! emeis fantasou exoume genh8ei edw k mas exoun vgalei ti pisth gia na graftoume medicare kai na paroume unemployment mexri na vroume douleia!

              to pio eukolo htan to diplwma odhghshs pou to kaneis mia metafrash k auto htan olo ,de xreiazetai na dwseis test pali

              Comment


                Medicare για να πάρεις πρέπει να αποδείξεις ότι ήρθες για μόνιμα . Να έχεις κλείσει δηλαδή κάποιο λογαριασμό στην Ελλάδα, ή να έχεις πουλήσει η ξενοικιάσει σπίτι, ή να έχεις γράψει τα παιδιά σου στο σχολείο στην Αυστραλία . Αυτά τα χαρτιά έχουν αναφερθεί και στην ανταπόκριση του agoriani και αλλωνών. Αν έχεις αυτά τα χαρτιά παίρνεις medicare την ίδια στιγμή της αίτησης με προσωρινό χαρτί και η κανονική κάρτα έρχεται σε 2 βδομάδες περίπου. Όσο για το unenmployment προσωπικά μου πήρε 45 ημέρες από την ημέρα που πρωτοπήγα στο centrelink μέχρι να αρχίσει η πρώτη πληρωμή,αλλά σημειωτέον τα χρήματα των 45 ημερών τα πήρα αναδρομικά. Το έψαξαν όμως, με ρώτησαν για περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα, για το εισόδημα και το μισθό του συζύγου μου κ.τ.λ. αλλά όλα αυτά παρόλο που χρειάστηκε να μου στείλουν και κάποια χαρτιά από την Ελλάδα τα οποία ήταν στα ελληνικά και τα έδωσα στο centrelink στα ελληνικά και τα μετάφρασαν μόνοι τους δεν μου πήραν παραπάνωαπό 45 ημέρες.

                Comment


                  Originally posted by demi View Post
                  Medicare για να πάρεις πρέπει να αποδείξεις ότι ήρθες για μόνιμα . Να έχεις κλείσει δηλαδή κάποιο λογαριασμό στην Ελλάδα, ή να έχεις πουλήσει η ξενοικιάσει σπίτι, ή να έχεις γράψει τα παιδιά σου στο σχολείο στην Αυστραλία . Αυτά τα χαρτιά έχουν αναφερθεί και στην ανταπόκριση του agoriani και αλλωνών. Αν έχεις αυτά τα χαρτιά παίρνεις medicare την ίδια στιγμή της αίτησης με προσωρινό χαρτί και η κανονική κάρτα έρχεται σε 2 βδομάδες περίπου. Όσο για το unenmployment προσωπικά μου πήρε 45 ημέρες από την ημέρα που πρωτοπήγα στο centrelink μέχρι να αρχίσει η πρώτη πληρωμή,αλλά σημειωτέον τα χρήματα των 45 ημερών τα πήρα αναδρομικά. Το έψαξαν όμως, με ρώτησαν για περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα, για το εισόδημα και το μισθό του συζύγου μου κ.τ.λ. αλλά όλα αυτά παρόλο που χρειάστηκε να μου στείλουν και κάποια χαρτιά από την Ελλάδα τα οποία ήταν στα ελληνικά και τα έδωσα στο centrelink στα ελληνικά και τα μετάφρασαν μόνοι τους δεν μου πήραν παραπάνωαπό 45 ημέρες.
                  Από όσο ξέρω δεν μπορούν να ελέγξουν τί περιουσιακά στοιχεία έχει κάποιος στην Ελλάδα. Αν είχαν αυτή την δυνατότητα τότε θα είχαν κόψει τη σύνταξη από όλους τους Έλληνες της Αυστραλίας που παίρνουν σύνταξη από το Αυστραλέζικο κράτος. Μιλάω για σύνταξη από το κράτος και όχι για το σούπερ ανιουέσιον. Αυτό που μπορούν να ελέγξουν είναι τις συντάξεις από Ελλάδα λόγω της διακρατικής συμφωνίας. Και φαντάζομαι οι περισσότεροι έχουν το κατιτίς τους στα πάτρια εδάφη.

                  Comment


                    Originally posted by demi View Post
                    Medicare για να πάρεις πρέπει να αποδείξεις ότι ήρθες για μόνιμα . Να έχεις κλείσει δηλαδή κάποιο λογαριασμό στην Ελλάδα, ή να έχεις πουλήσει η ξενοικιάσει σπίτι, ή να έχεις γράψει τα παιδιά σου στο σχολείο στην Αυστραλία .
                    Αυτό που λες ισχύει για αυστραλούς υπήκοους ή για όλους?
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      Originally posted by leyteris77 View Post
                      Αυτό που λες ισχύει για αυστραλούς υπήκοους ή για όλους?
                      Για υπηκόους

                      Comment


                        Originally posted by xri23 View Post
                        Από όσο ξέρω δεν μπορούν να ελέγξουν τί περιουσιακά στοιχεία έχει κάποιος στην Ελλάδα. Αν είχαν αυτή την δυνατότητα τότε θα είχαν κόψει τη σύνταξη από όλους τους Έλληνες της Αυστραλίας που παίρνουν σύνταξη από το Αυστραλέζικο κράτος. Μιλάω για σύνταξη από το κράτος και όχι για το σούπερ ανιουέσιον. Αυτό που μπορούν να ελέγξουν είναι τις συντάξεις από Ελλάδα λόγω της διακρατικής συμφωνίας. Και φαντάζομαι οι περισσότεροι έχουν το κατιτίς τους στα πάτρια εδάφη.
                        Επειδή αναφέρθηκες στους συνταξιούχους Αυστραλίας και τυχαίνει να είναι και οι δύο γονείς μου και να μένουν στην Ελλάδα, σε πληροφορώ ότι κάθε δύο χρόνια τους γίνεται έλεγχος περιουσιακών στοιχείων μέσω φορολογικής δήλωσης. Σαν Αυστραλός συνταξιούχος έχεις δικαίωμα να έχεις ένα σπίτι, ένα εξοχικό, ένα αυτοκίνητο και μια βάρκα και να κάνεις και ένα μικρό part time νομίζω μέχρι 80$ την εβδομάδα. Οτιδήποτε πάνω από αυτά σου κόβουν αναλογικά από το ποσό της σύνταξης. Το centerlink λοιπόν τους ζητάει συγκεκριμένα στοιχεία από τη δήλωσή τους. Αυτό σημαίνει ότι έχουν τη δυνατότητα να ελέγξουν τουλάχιστον τους συνταξιούχους.
                        Heal the past. Live the present. Dream the future.

                        Comment


                          Originally posted by xri23 View Post
                          Από όσο ξέρω δεν μπορούν να ελέγξουν τί περιουσιακά στοιχεία έχει κάποιος στην Ελλάδα. Αν είχαν αυτή την δυνατότητα τότε θα είχαν κόψει τη σύνταξη από όλους τους Έλληνες της Αυστραλίας που παίρνουν σύνταξη από το Αυστραλέζικο κράτος. Μιλάω για σύνταξη από το κράτος και όχι για το σούπερ ανιουέσιον. Αυτό που μπορούν να ελέγξουν είναι τις συντάξεις από Ελλάδα λόγω της διακρατικής συμφωνίας. Και φαντάζομαι οι περισσότεροι έχουν το κατιτίς τους στα πάτρια εδάφη.
                          Δεν μπορούν πράγματι αλλά άμα σου ζητήσουν την φορολογική σου δήλωση πρέπει να την πας διαφορετικά δείχνεις ύποπτος

                          Comment


                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Αυτό που λες ισχύει για αυστραλούς υπήκοους ή για όλους?
                            Για υπήκοους και για όσους έχουν visa (εκτός από tourist)

                            Comment


                              Originally posted by demi View Post
                              Δεν μπορούν πράγματι αλλά άμα σου ζητήσουν την φορολογική σου δήλωση πρέπει να την πας διαφορετικά δείχνεις ύποπτος
                              Καλησπερα Demi.
                              Φορολογική δήλωση,ποιού έτους?
                              Μόνο φορολογική δήλωση ή όλα τα Ε1,2,3,4,.......10000

                              Comment


                                Originally posted by australian View Post
                                Καλησπερα Demi.
                                Φορολογική δήλωση,ποιού έτους?
                                Μόνο φορολογική δήλωση ή όλα τα Ε1,2,3,4,.......10000
                                Καλησπέρα, προσωπικά δεν μου ζήτησαν καμμιά αλλά μου ζήτησαν να συμπληρώσω ένα έντυπο σαν το αντίστοιχο Ε9 το δικό μας και από ότι κατάλαβα θα το διασταύρωναν.

                                Comment

                                Working...
                                X