Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by demi View Post
    Tέλος πάντων εγώ πάντως επειδή είμαι οπαδός του Έλληνα και όχι του Νεοέλληνα που επειδή μπήκε στην Ευρώπη από το παράθυρο πέταξε από την πόρτα τα ιδανικά του και τις αξίες του, θα συνεχίσω να λέω ότι αυτοί που έκαναν να φύγω δεν ήταν οι υπόλοιποι έλληνες αλλά πολύ συγκεκριμένοι ηγέτες και πολιτικοί που έπαιξαν σημαντικό ρόλο τα τελευταία 20-30 χρόνια στην Ελλάδα και οι οποίοι από ότι αποδεικνύεται από τις πράξεις τους πολύ λίγη σχέση έχουν με το μυαλό και την ιδιοσυγκραασία του Έλληνα
    Kαλά Ντέμη εγώ δεν αγχώνομαι, εκλογές έρχονται και θα δεις ότι θα ψηφίσουνε πάλι ακριβώς τους ολόϊδιους που ψηφίζανε τόσα χρόνια. Απλά κάποιοι έχουνε αλλάξει χρώμα φανελάκι και παριστάνουν ότι έχουν διασπαστεί, ότι και καλά δεν είναι πράσινο ή μπλε αλλά είναι Κουβέλης, Ντόρα, Καμένος, Καρατζαφέρης και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο. Κολοκύθια, το ίδιο είναι ακριβώς. Μόλις τελειώσουν οι εκλογές θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας, όλοι αυτοί οι ολόϊδιοι θα φανερώσουν το πραγματικό τους πρόσωπο και θα ξανα-συσπειρωθούν τα-χύ-τα-τα (αφού το παίξουν πρώτα δύσκολοι για καναδυό βδομάδες), θα φτιάξουν μια κυβέρνηση που θα λέγεται "συνεργασίας" η οποία θα κάνει ακριβώς το ολόϊδιο που έκανε τα τελευταία 3 χρόνια. Το οποίο φυσικά είναι το ολόϊδιο με αυτο που έκανε τα προηγούμενα 35 χρόνια, απλά με μικρότερο μπάτζετ: προστατεύουμε τους δικούς μας και όλα τα υπόλοιπα στάχτη και μπούρμπερη.

    Όλα αυτά ο Έλληνας τα ξέρει ότι έτσι ακριβώς θα γίνουν. Και όχι μόνο τα ξέρει, αλλά τα θέλει κιόλας. Αυτά ακριβώς θέλει να γίνουν, αυτά ξέρει αυτά εμπιστεύεται, γιατί όσο και να γκρινιάζει και να φωνάζει απέξω, από μέσα του φοβάται μήπως γίνει τίποτα άλλο. Γιατί δεν έχει αρχίδια. Χεσμένοι πάνω τους είναι όλοι, φοβούνται. Φοβούνται μη βγούμε απ'το ευρώ, μη βγούνε τα τάνκς, μην εισβάλλουν οι Τούρκοι, μη λείψει το κωλόχαρτο απ'το σουπερμάρκετ, μην κοπεί το ρεύμα. Κο-κο-κο-κο οι κοτούλες. Μόλις τους λένε "τάνκς" χέζονται. Τσού ρε.

    Θα μου πεις εύκολα να τα λές αυτά από το ίντερνετ, εσύ τί ρίσκα πήρες;
    Εγώ πήρα το αεροπλάνο και άλλαξα ήπειρο στα 33, αυτό το ρίσκο πήρα.
    Δόξα τω θεό, από αυταπάτες έχω ξεμείνει.

    Comment


      Originally posted by Poltergeist View Post
      Kαλά Ντέμη εγώ δεν αγχώνομαι, εκλογές έρχονται και θα δεις ότι θα ψηφίσουνε πάλι ακριβώς τους ολόϊδιους που ψηφίζανε τόσα χρόνια. Απλά κάποιοι έχουνε αλλάξει χρώμα φανελάκι και παριστάνουν ότι έχουν διασπαστεί, ότι και καλά δεν είναι πράσινο ή μπλε αλλά είναι Κουβέλης, Ντόρα, Καμένος, Καρατζαφέρης και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο. Κολοκύθια, το ίδιο είναι ακριβώς. Μόλις τελειώσουν οι εκλογές θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας, όλοι αυτοί οι ολόϊδιοι θα φανερώσουν το πραγματικό τους πρόσωπο και θα ξανα-συσπειρωθούν τα-χύ-τα-τα (αφού το παίξουν πρώτα δύσκολοι για καναδυό βδομάδες), θα φτιάξουν μια κυβέρνηση που θα λέγεται "συνεργασίας" η οποία θα κάνει ακριβώς το ολόϊδιο που έκανε τα τελευταία 3 χρόνια. Το οποίο φυσικά είναι το ολόϊδιο με αυτο που έκανε τα προηγούμενα 35 χρόνια, απλά με μικρότερο μπάτζετ: προστατεύουμε τους δικούς μας και όλα τα υπόλοιπα στάχτη και μπούρμπερη.

      Όλα αυτά ο Έλληνας τα ξέρει ότι έτσι ακριβώς θα γίνουν. Και όχι μόνο τα ξέρει, αλλά τα θέλει κιόλας. Αυτά ακριβώς θέλει να γίνουν, αυτά ξέρει αυτά εμπιστεύεται, γιατί όσο και να γκρινιάζει και να φωνάζει απέξω, από μέσα του φοβάται μήπως γίνει τίποτα άλλο. Γιατί δεν έχει αρχίδια. Χεσμένοι πάνω τους είναι όλοι, φοβούνται. Φοβούνται μη βγούμε απ'το ευρώ, μη βγούνε τα τάνκς, μην εισβάλλουν οι Τούρκοι, μη λείψει το κωλόχαρτο απ'το σουπερμάρκετ, μην κοπεί το ρεύμα. Κο-κο-κο-κο οι κοτούλες. Μόλις τους λένε "τάνκς" χέζονται. Τσού ρε.

      Θα μου πεις εύκολα να τα λές αυτά από το ίντερνετ, εσύ τί ρίσκα πήρες;
      Εγώ πήρα το αεροπλάνο και άλλαξα ήπειρο στα 33, αυτό το ρίσκο πήρα.
      Δόξα τω θεό, από αυταπάτες έχω ξεμείνει.

      Λίγο σκληρό το 'αυτά ακριβώς θέλει' θα έλεγα. Βεβαια υπάρχει και η τρομοκρατία των ΜΜΕ μην βγουμε απο το ευρώ γιατί θα καταστραφούμε...που πολλοί το πιστεψαν... Προσωπικά υποστήριζα από την αρχή πριν μπουμε στον ΔΝΤ να βαρέσουμε μια πτωχευση και να στηριχτουμε στις δικές μας δυνάμεις και στα δικά μας προιοντα...νομίζω θα ήμασταν καλυτερα σήμερα...βέβαια αυτό σε συνδιασμό με ένα μπουρλότο στη βουλή!
      Η αλήθεια ειναι πως δύσκολα γίνεται κανείς ήρωας αυτή την εποχή, οι μεγάλες αλλαγές απαιτούν συνήθως αιμα φίλε μου! Ετσι λοιπόν κι εγώ σαν 'κοτα' όπως ειπες μαζεψα τα μπογαλακια μου και ήρθα στην Μελβουρνη με την οικογένειά μου. Κι όταν ο δεκαοχτάχρονος γιος μου έτρεχε από διαδήλωση σε διαδήλωση και ερχοταν με τα ματια πρησμενα από τα καπνογόνα, γεματος παραπονο γιατί οι ίδιοι οι αστυνομικοί ντύνονται κουκουλοφόροι και γιατί σάπισαν στο ξύλο την 15χρονη που διαδήλωνε διπλα του ειρηνικά, εγώ σαν καλη 'κοτουλα" παρακαλούσα να περάσουν οι μερες να φύγουμε για Αυστραλια να μην παθει τίποτα και το δικό μου παιδί, δεν ήθελα να γίνει ήρωας, δεν καμαρωνα παρόλο που μου έλεγε 'μαμα πρέπει όλοι να ξεσηκωθούμε αν θελουμε να αλλαξει κατι', δεν ήθελα να χυθεί το δικό του αίμα.ΝΑΙ το παραδέχομαι και είναι προς τιμήν μου πιστευω που έχω τα κοτσια να το παραδεχτώ ανοιχτα ότι δεν έκατσα στην πατριδα μου να αγωνιστώ, δεν τους χαρησα να παιδιά μου να θυσιαστούν, κοιταξα την παρτη μου σαν καλη ΚΟΤΟΥΛΑ.χωρίς αρχίδια κο - κο - κο !

      αυτα.

      Comment


        Originally posted by juliedasiou View Post
        "

        Nαι, θα έφευγα.

        Όχι επειδή υπάρχει κρίση. Όχι επειδή οι δουλειές είναι δύσκολες. Όχι επειδή με ζορίζει το δάνειο. Αλλά επειδή ζω σε μια χώρα που οι συμπατριώτες μου μάλλον δεν αγαπούν τελικά, μιας και αγάπη χωρίς σεβασμό δεν υπάρχει. Δεν μιλώ για τους φοροφυγάδες, τους επαγγελματίες συνδικαλιστές, τα πάσης φύσεως λαμόγια. Μιλώ για μια πολύ μεγαλύτερη, φοβάμαι, μάζα. Που κοιτάζει αποκλειστικά και μόνο την πάρτη της, τον παρά της, τον κύκλο της, το σπίτι της, αδιαφορώντας παντελώς για ό τι κοινό. Που δεν τηρεί κανέναν κανόνα – ούτε κάν τους στοιχειώδεις της καλής συμπεριφοράς – και δεν έχει και κανέναν σκοπό να τους τηρήσει ποτέ. Που περιμένει πάντα από κάποιον άλλον, κάποιον αόριστο τρίτο – συνήθως αυτός λέγεται κράτος όταν δεν λέγεται μαλάκας – να κάνει τα πάντα για λογαριασμό του: απʼτο να του βρει δουλειά μέχρι να του καθαρίσει τα σκαλιά όταν χιονίσει.

        Είναι κακόγουστος, κακότροπος και κακόπιστος. Δεν λέει καλημέρα, παρακαλώ κι ευχαριστώ. Πετάει το σκουπίδι του στον δρόμο. Καπνίζει στο εστιατόριο γιατί έτσι γουστάρει. Αγνοεί επιδεικτικά την ουρά στα τυριά κι αν του το υπενθυμίσει κανείς ενοχλείται μεγαλοφώνως. Βγάζει τον σκύλο βόλτα – αν τον βγάλει – και δεν διανοείται να μαζέψει τα κουραδάκια του. Το μπαλκόνι του είναι η αποθήκη του και στα παλιά του τα παπούτσια αν εσύ πίνεις καφέ με θέα τη σκεβρωμένη σιδερένια ντουλάπα και δυο σφουγγαρίστρες. Κτίζει τριόροφο και σε κάθε βεράντα βάζει άλλα κάγκελα – λες και τα πήρε ρετάλια από καλάθι. Ακούει πως κάτι καλό έγινε κι αντί να χαρεί, ψάχνει να βρει τον λάκο στη φάβα.

        Δεν τον θέλω πια στην καθημερινότητά μου. Έχει καταστρέψει την πατρίδα μου. Είναι μίζερος και κινδυνεύω να με πάρει μπάλα η μιζέρια του. Ναι, λοιπόν. Αν ήμουν δεκαοκτώ, εικοσιοκτώ, τριανταοκτώ, θα ήμουν κολλημένη σʼενα PC και θα έψαχνα τα job opportunities ανά τον κόσμο. Θα έφευγα όχι για μια καλύτερη δουλειά, όχι για περισσότερα λεφτά, αλλά για να ξαναβρώ την ποιότητα της καθημερινότητάς μου. Τις αξίες της οργανωμένης κοινωνίας που θα ήθελα να μάθουν τα παιδιά μου- της συλλογικής εργασίας, της κοινωνικής προσφοράς, του εθελοντισμού. Τη χαρά του να κυκλοφορώ ελεύθερα στο δρόμο, να παίρνω το λεωφορείο όποτε θέλω και να μου λέει καλημέρα η ταμίας στο σουπερμάρκετ. Κι ας ήταν γκρίζος ο ουρανός κι ας μην είχε θάλασσα.
        ."
        Ego eimai 47 kai efiga gia aftous tous logous, eixa spiti na meino kai doulia sin Ellada, alla kapia pragmata san afta poy anafereis exoun xathei apo tous NeoEllines......

        Oxi oti edo einai kaliteroi oi anthropoi, kai aftoi ta idia tha kanoun an vrethoun se tetio perivallon, aplos einai diforetiko to sistima edo kai telos panton den me endiaferei na to analiso 'H kai akoma na matho giati edo ferontai diaforetika o kosmos, afto pou me niazei einai na exo mia kaliteri poiotita zois kai mono edo mporo na tin vro.....

        Comment


          Originally posted by jini View Post
          Λίγο σκληρό το 'αυτά ακριβώς θέλει' θα έλεγα.
          Ο γιός σου είναι εξαίρεση στον ευρύτερο πληθυσμό της χώρας, κι αυτό θα φανεί ξεκάθαρα τώρα θα που έχουμε εκλογές. Προφανώς δε μιλάω γι'αυτό. Δεν χρειαζόταν να κατέβει κανένας σε διαδήλωση ούτε να παίζει ξύλο με τα ΜΑΤ, το μόνο που χρειάζεται είναι να ψηφίσει κάποιον άλλον από αυτόν που ψήφιζε πριν. Καλώς η κακώς μόνο έτσι αλλάζουν τα πράγματα, έτσι είναι το πολίτευμά μας.

          Και η πλειοψηφία δεν πρόκειται να το κάνει, γιατί δεν θέλει να αλλάξει κάτι. Και δεν υπάρχουν δικαιολογίες.

          Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που έκανες (μετανάστευση) χρειάζεται πολλά κότσια, μακάρι να είχαν όλοι τόση δύναμη.

          Comment


            AUSTRALIA

            Originally posted by Poltergeist View Post
            Kαλά Ντέμη εγώ δεν αγχώνομαι, εκλογές έρχονται και θα δεις ότι θα ψηφίσουνε πάλι ακριβώς τους ολόϊδιους που ψηφίζανε τόσα χρόνια. Απλά κάποιοι έχουνε αλλάξει χρώμα φανελάκι και παριστάνουν ότι έχουν διασπαστεί, ότι και καλά δεν είναι πράσινο ή μπλε αλλά είναι Κουβέλης, Ντόρα, Καμένος, Καρατζαφέρης και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο. Κολοκύθια, το ίδιο είναι ακριβώς. Μόλις τελειώσουν οι εκλογές θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας, όλοι αυτοί οι ολόϊδιοι θα φανερώσουν το πραγματικό τους πρόσωπο και θα ξανα-συσπειρωθούν τα-χύ-τα-τα (αφού το παίξουν πρώτα δύσκολοι για καναδυό βδομάδες), θα φτιάξουν μια κυβέρνηση που θα λέγεται "συνεργασίας" η οποία θα κάνει ακριβώς το ολόϊδιο που έκανε τα τελευταία 3 χρόνια. Το οποίο φυσικά είναι το ολόϊδιο με αυτο που έκανε τα προηγούμενα 35 χρόνια, απλά με μικρότερο μπάτζετ: προστατεύουμε τους δικούς μας και όλα τα υπόλοιπα στάχτη και μπούρμπερη.

            Όλα αυτά ο Έλληνας τα ξέρει ότι έτσι ακριβώς θα γίνουν. Και όχι μόνο τα ξέρει, αλλά τα θέλει κιόλας. Αυτά ακριβώς θέλει να γίνουν, αυτά ξέρει αυτά εμπιστεύεται, γιατί όσο και να γκρινιάζει και να φωνάζει απέξω, από μέσα του φοβάται μήπως γίνει τίποτα άλλο. Γιατί δεν έχει αρχίδια. Χεσμένοι πάνω τους είναι όλοι, φοβούνται. Φοβούνται μη βγούμε απ'το ευρώ, μη βγούνε τα τάνκς, μην εισβάλλουν οι Τούρκοι, μη λείψει το κωλόχαρτο απ'το σουπερμάρκετ, μην κοπεί το ρεύμα. Κο-κο-κο-κο οι κοτούλες. Μόλις τους λένε "τάνκς" χέζονται. Τσού ρε.

            Θα μου πεις εύκολα να τα λές αυτά από το ίντερνετ, εσύ τί ρίσκα πήρες;
            Εγώ πήρα το αεροπλάνο και άλλαξα ήπειρο στα 33, αυτό το ρίσκο πήρα.
            Δόξα τω θεό, από αυταπάτες έχω ξεμείνει.
            Πες τα χρυσοστομε!!!!!!!!!!!!!!!!...να γιασει το στομα σου...και μεις μολις τα βρηκαμε τα "αρ...." στη θεση τους , ηρθαμε εδω, στα 40......

            Comment


              Ο Poltergeist στο μήνυμα #301 τα λέει όλα!
              Κι εγώ λίγο πριν τα 40 κάθομαι στο θρανίο και ετοιμάζομαι να φύγω...
              Εγώ αντέχω...και την μιζέρια και τα καπνογόνα και την καταρράκωση της αξιοπρέπειας μας, αλλά δεν σκοπεύω να καταδικάσω και τα 4 παιδιά μου σε αυτό το κράτος...

              Comment


                Potergeist μια χαρα τα λες και ετσι ειναι...Εγω ειμαι ακομα Ελλαδα και ειμαι 23(αν ολα πανε καλα στα 24 θα ειμαι κατω).Στην Ελλαδα το χειροτερο ξερετε ποιο ειναι κυριοι??Το χειροτερο ειναι οτι δεν ειπαρχει ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!Δεν υπαρχει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.Ο κοσμος εδω δεν ξερω αν το εχει καταλαβει αυτο.Η ελευθερια ερχεται με επαναστασεις!Και οι επαναστασεις δεν γινονται με πορειες και πανο!Γινονται με οπλα!Το προβλημα ειναι οτι η δημοκρατια δεν το προβλεπει αυτο γι αυτο πιστευω οτι πρεπει να καταργηθει για ενα χρονικο διαστημα.Αν το 21 οι Ελληνες σκεφτονταν οπως οι πολιτικοι τωρα δεν θα ειμασταν τωρα ετσι...

                Αυτα!

                Comment


                  με οπλα πεφτει και η δημοκρατια ....βλεπε 21 απριλιου 1967 καποιοι την θεωρουσαν επανασταση....ηρεμησε spyros88.

                  Comment


                    Originally posted by Poltergeist View Post
                    Ο γιός σου είναι εξαίρεση στον ευρύτερο πληθυσμό της χώρας, κι αυτό θα φανεί ξεκάθαρα τώρα θα που έχουμε εκλογές. Προφανώς δε μιλάω γι'αυτό. Δεν χρειαζόταν να κατέβει κανένας σε διαδήλωση ούτε να παίζει ξύλο με τα ΜΑΤ, το μόνο που χρειάζεται είναι να ψηφίσει κάποιον άλλον από αυτόν που ψήφιζε πριν. Καλώς η κακώς μόνο έτσι αλλάζουν τα πράγματα, έτσι είναι το πολίτευμά μας.

                    Και η πλειοψηφία δεν πρόκειται να το κάνει, γιατί δεν θέλει να αλλάξει κάτι. Και δεν υπάρχουν δικαιολογίες.

                    Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που έκανες (μετανάστευση) χρειάζεται πολλά κότσια, μακάρι να είχαν όλοι τόση δύναμη.
                    Καλά δεν είνα ακριβώς έτσι γιατί ο εκλογικός νόμος είναι φτιαγμένος στα μέτρα του συτήματος. Η αλήθεια είναι ότι κάθε φορά νικητής είναι η αποχή. Γιατί πως να το κάνουμε έγω στο Πολυτεχνείο που πήγαινα μάθαινα ότι το 40% του 300 είναι το 120 και άρα 120 βουλευτές και όχι 170 . Αυτά είναι άλλα μαθηματικά που κανείς δεν καταλαβαίνει με ποια λογική υπολογίζονται. Το 30% της αποχής γιατί δεν εκφράζεται στον εκλογικό νόμο με κάποιο δίκαιο τρόπο?

                    Comment


                      Originally posted by kathy View Post
                      με οπλα πεφτει και η δημοκρατια ....βλεπε 21 απριλιου 1967 καποιοι την θεωρουσαν επανασταση....ηρεμησε spyros88.
                      Μαλλον δεν ζουσες αυτην την εποχη...Τοτε μας ειπανε στη μουρη κυριοι δημοκρατια γιοκ.Τωρα νομιζουμε οτι εχουμε επειδη μια στα 4 χρονια ψηφιζουμε αλλα δεν εχουμε...Τεσπα.

                      Comment


                        Παιδια για να μπω και 'γω στην κουβεντα,λιγο πολυ ολοι μας εχουμε δικαιο.
                        Θα αρχισω πρωτα με τα συναισθηματα που ειναι ολα κατανοητα αλλα υπαρχει το θεμα ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ, και μιλαμε για προοπτικη ΖΩΗΣ.
                        Γνωριζουμε ολοι πολυ καλα σαν Ελληνες οτι παντα σε οτι και αν καναμε,υπηρχε το συναισθημα,Θυμικο ισως αλλα σιγουρα ΦΙΛΟΤΙΜΟ.Ο Ελληνας παντα και ειδικα στις δυσκολες στιγμες αντιδρα ΑΚΡΑΙΑ και ΓΕΝΑΙΑ.
                        ΑΣ ΜΗΝ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ, τα γεγονοτα τρεχουν και δυστηχως η ιστορια γραφεται μετα.
                        Οσον αφορα την μεταναστευση ειναι μια πραξη γεναια αλλα και πραξη διεξοδου και ΠΡΟΟΠΤΙΚΗΣ Αληθεια γιατι ολα ΑΥΤΑ τα πετυχαινει κανεις εκτος Ελλαδας? Γιατι οι Ελληνες τα καταφερνουν καλλιτερα ΕΞΩ?
                        Ισως οι απαντησεις να ειναι πολλες αλλα εγω εξακολουθω να προβληματιζομαι.
                        Οσον αφορα εμενα δυστυχως μαλλον δεν μπορω να ζησω το ΟΝΕΙΡΟ της Αστραλιας γιατι
                        απλα ειμαι 52 και παρ' ολο που προσπαθω πολλους μηνες τωρα δεν μπορω να βρω σπονσορα και δεν εχω την δυνατοτητα να ιδρυσω δικαια μου δουλεια ΕΚΕΙ.
                        Τελος παντων παιδια ΖΗΣΤΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ εναι καλλιτερα εκει εξω.Παντα η Ελλαδα μεταναστευε και Δημιουργουσε!!!!!!
                        θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                        Comment


                          Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν γιατί εμείς τους ψηφίζαμε τόσα χρόνια, επειδή μας "βόλευαν" στο Δημόσιο ή μας έκαναν άλλες εξυπηρετήσεις. Ούτε το λευκό είναι λύση, ούτε το άκυρο, ούτε η αποχή. Αν θέλουμε να αλλάξουμε τα πράγματα στην Ελλάδα θα πρέπει να ψηφίσουμε άλλα κόμματα. Όλες οι άλλες λύσεις με επαναστάσεις, όπλα, χούντες και νέες δραχμές είναι παραμύθια. Πρέπει επιτέλους σαν Έλληνες να γίνουμε σκεπτόμενοι πολίτες και να κοιτάμε το κοινό συμφέρον και όχι την πάρτη μας...

                          Comment


                            Συμφωνω μαζι σου απολυτα Panos_17!!!
                            Οσο για σενα Spyros88 χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου...νομιζω οτι ΕΣΥ. δεν ειχες γεννηθει τοτε.Εγω σου ειπα οτι λυση δεν ειναι η βια και τα οπλα.

                            Comment


                              Originally posted by demi View Post
                              Καλά δεν είνα ακριβώς έτσι γιατί ο εκλογικός νόμος είναι φτιαγμένος στα μέτρα του συτήματος. Η αλήθεια είναι ότι κάθε φορά νικητής είναι η αποχή. Γιατί πως να το κάνουμε έγω στο Πολυτεχνείο που πήγαινα μάθαινα ότι το 40% του 300 είναι το 120 και άρα 120 βουλευτές και όχι 170 . Αυτά είναι άλλα μαθηματικά που κανείς δεν καταλαβαίνει με ποια λογική υπολογίζονται. Το 30% της αποχής γιατί δεν εκφράζεται στον εκλογικό νόμο με κάποιο δίκαιο τρόπο?

                              Δεν υπαρχει αποχή, αποχή = ΠΑΣΟΚ*
                              Ενισχυμένη αναλογική λέγεται, το πρώτο κόμμα παίρνει 50 έδρες τζάμπα, δηλαδή στην ουσία παίρνει όλη την αποχή μαζί του, με το ζόρι και χωρίς να τη ρωτήσει. Άρα, αν θες να μή βγει το ΠΑΣΟΚ* πρέπει οπωσδήποτε να κατέβεις και να ψηφίσεις κάτι άλλο. Πρέπει να βρεις ένα μικρό κόμμα που σου είναι κάπως συμπαθές και να του το ρίξεις.

                              Προσωπικά αρνούμαι να πιστέψω ότι ο μέσος έλληνας δεν τα ξέρει αυτά, κανένας δεν είναι τόσο ηλίθιος. Αν δεν ήθελε να κυβερνιέται απ'το ΠΑΣΟΚ*** δε θα κυβερνιότανε. Αυτή είναι η απογοήτευσή μου, και αυτός ο βασικός λόγος που δεν θέλω να ζω Ελλάδα.




                              *όταν λέω "ΠΑΣΟΚ" εννοώ ΠΑΣΟΚ+ΝΔ+Κουβέλη+ΛΑΟΣ+Καμμένο+Ντόρα. Για μένα όλοι αυτοί είναι ΠΑΣΟΚ. Και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα από το γεγονός ότι όταν σφίγγουν οι κώλοι και νιώθουν ότι πάνε να χάσουν την εξουσία συσπειρώνονται αμέσως και γίνονται ένα. Αυτό θα κάνουνε και τώρα.

                              Comment


                                Να σημειώσω εδώ ότι προσπαθώ να κόψω το κάπνισμα και είναι τα νεύρα μου λίγο κρόσια. Αν μου ξεφύγει κανα μπινελίκι παραπάνω απ'το συνηθισμένο μή το παίρνετε προσωπικά

                                Comment

                                Working...
                                X