Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by australian View Post
    Φαντάζομαι ότι τα 1008 $ είναι για το 15ήμερο...?
    Πλάκα κάνεις? Αν ήταν τα 1008 το 15ηνθήμερο δεν θα δούλευε κανείς. όχι τα 1008 είναι από 7/3 - 20/4 αλλά είναι μόνο το επίδομα ανεργίας το δικό μου δεν είναι οικογενειακό επίδομα , επίδομα παιδιού και επίδομα ενοικίου μέσα είναι μόνο το δικό μου επίδομα ανεργίας το οποίο είναι 430 δολλάρια το δεκαπενθήμερο.

    Comment


      #47
      Originally posted by demi View Post
      Πλάκα κάνεις? Αν ήταν τα 1008 το 15ηνθήμερο δεν θα δούλευε κανείς. όχι τα 1008 είναι από 7/3 - 20/4 αλλά είναι μόνο το επίδομα ανεργίας το δικό μου δεν είναι οικογενειακό επίδομα , επίδομα παιδιού και επίδομα ενοικίου μέσα είναι μόνο το δικό μου επίδομα ανεργίας το οποίο είναι 430 δολλάρια το δεκαπενθήμερο.
      thanks γιά τη διευκρίνηση demi
      δηλαδή,όταν προστεθούν και τα υπόλοιπα πόσα θα είναι?

      Comment


        #48
        Centerlink

        Καλημέρα,
        ετοιμαζόμαστε αι εμείς σιγά σιγά!!
        Ερώτηση:
        To Centerlink και το Medicare, είναι το ίδιο για όλες τις περιοχές της Αυστραλίας??
        Υπάρχει περίπτωση να ισχύουν άλλα στην Μελβούρνη και άλλα στο Σίντνευ?

        Comment


          #49
          Originally posted by juliedasiou View Post
          Καλημέρα,
          ετοιμαζόμαστε αι εμείς σιγά σιγά!!
          Ερώτηση:
          To Centerlink και το Medicare, είναι το ίδιο για όλες τις περιοχές της Αυστραλίας??
          Υπάρχει περίπτωση να ισχύουν άλλα στην Μελβούρνη και άλλα στο Σίντνευ?
          όχι,τα ίδια ισχύουν

          Comment


            #50
            Eύχομαι σε όλους τους Eλληνες παντού χρονια πολλά και καλή ανάσταση

            Comment


              #51
              Originally posted by australian View Post
              thanks γιά τη διευκρίνηση demi
              δηλαδή,όταν προστεθούν και τα υπόλοιπα πόσα θα είναι?
              Λογικά είναι αλλά 430 το 15νθήμερο για το επίδομα ανεργίας του άντρα μου , και 110 δολλάρια το 15 νθήμερο για το επίδομα ενοικίου και δεν ξέρω πόσο είναι το επίδομα παιδιού , φυσικά δεν το έχω ψάξει πολύ γιατί όταν θα συμβούν όλα αυτά σε μένα θα έχω αρχίσει δουλειά και άρα μάλλον δεν θα δικαιούμαι τίποτα τότε.

              Comment


                #52
                Καλή επιτυχία Demi.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #53
                  forza demi...forza....kai me ti niki!
                  Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by konstantinos1 View Post
                    forza demi...forza....kai me ti niki!
                    με το καλο, καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!

                    Comment


                      #55
                      ευχαριστώ πολύ όλους σας μου δίνεται κουράγιο.

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by demi View Post
                        2-3/5/2011
                        Όπως ακριβώς μου το είχαν πει στις αρχές της εβδομάδας δλαδή την Δευτέρα μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι πρέπει να έχω και ένα δεύτερο interview στην Μελβούρνη στα κεντρικά γραφεία της Εταιρείας όπου θα συναντήσω τον general manager. Έτσι και έγινε το ραντεβού κανονίστηκε για σήμερα Τρίτη και πήγα. Η συνάντηση μου φάνηκε ότι ήταν τυπική , δεν κράτησε πάνε από 10-15 λεπτά απλά ο general manager ήθελε να με δει και να μου μιλήσει από κοντά. Νομίζω ότι όλα πήγαν καλά. Μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Οπότε ακόμα 2-3 ημέρες αγωνίας και τα θα δούμε.
                        Demi, εύχομαι την παρασκευη να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα! Και εγώ νομίζω πως τυπική ήταν η τελευταια συνάντηση. Έπρεπε να δώσει και αυτός το τελικό ΟΚ!
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          #57
                          Καλή επιτυχία demi ελπίζω να σου πάνε oλλa καλά.Και σε όσους πάτε κάτω μας δίνετε μεγάλη χαρά και ελπίδες ότι oλλa θα πάνε καλά εύτηχος που ίππαρχοι το πατριωτάκι και ξεχνιόμαστε και ονειρευόμαστε μια καλύτερη ζωή.

                          Comment


                            #58
                            13/5/2011

                            Οι 2-3 ημέρες αγωνίας γίνανε τελικά 10 ημέρες. Μετά από 10 ημέρες με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν θα κάνουν τελικά πρόσληψη και θα κάνουν εσωτερική προαγωγή κάποιου και έτσι η απάντησή τους ήταν αρνητική. Στην συνέχεια έκανα κάποια τηλέφωνα σε κάποιες αιτήσεις που είχα κάνει για δουλειά. Σε αυτά τα τηλέφωνα λοιπόν μίλησα με κάποιον recruiter ο οποίος μου είπε και καλά ότι δεν κάνω για την θέση που είχα κάνει αίτηση γιατί λέει δεν έχω την κατάλληλη αυστραλέζικη εμπειρία. Του είπα λοιπόν ότι είμαι αυστραλή υπήκοος και αν δεν μου δώσει κάποιος την ευκαιρία να αποκτήσω την αυστραλέζικη εμεπιρία τότε τι μπορώ να κάνω?, και ζήτησα την επαγγελματική του συμβουλή. Τότε λοιπόν έδειξε να με καταλαβαίνει και μου είπε ότι όταν ένας recruiter προτείνει σε έναν εργοδότη έναν υποψήφιο , τότε αν ο υποψήφιος δεν είναι από την Αυστραλέζικη αγορά αλλά έρχεται από overseas τότε ο recruiter παίρνει λιγότερο ποσοστό δηλαδή λιγότερα χρήματα. Δηλαδή παράδειγμα για μια δουλειά που ο μισθός είναι 100.000 δολλάρια το χρόνο ας πούμε ο recruiter θα πάρει 15% δηλαδή 15000 δολλάρια για ένα αυστραλό υποψήφιο και 7% δηλαδή 7000 δολλάρια για ένα υποψήφιο που είναι εκτός αυστραλέζικης αγοράς. Άρα λοιπόν εμείς από τους recruiter τρώμε πόρτα με την μία και έτσι πρέπει να απευθυνόμαστε μόνο σε εταιρείες απευθείας οι οποίες όμως είναι μικρότερες και είναι διατεθιμένες να πληρώσουν λιγότερα χρήματα γιατί αν είχαν μεγαλύτερα κεφάλαια διαθέσιμα θα απευθύνονταν σε recruiter. Πάντως αν αυτό που μου είπε ο recruiter δεν είναι ρατσισμός τότε πιός είναι? Δηλαδή σαν να λέμε 15 δολλάριο το κιλό το ντόπιο κρέας και 7 δολλάρια το κιλό το εισαγώμενο. Ρε δεν πάτε να χαθήτε παλιό αγγλοσάξωνες που στο κάτω κάτω κλέψατε την χώρα των aboriginals και βάλατε δικούς νόμους και κανόνες και μάλιστα με το σεντόνι των equal opportunities. Έχω πλήρη επίγνωση και ευθύνη αυτών που γράφω και ξέρω ότι πρώτα από όλα κατηγορώ την πατρίδα μου γιατί θυμίζω ότι έχω γεννηθεί εδώ και είμαι αυστραλή υπήκοος. Δεν λέω καλό το οργανωμένο κράτος αλλά όταν πρόκειται να σε δεχτεί στις αγκαλιές του σαν ίσο πολίτη και να σου δώσει δουλειά κάπου χολαίνει το θέμα.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by demi View Post
                              13/5/2011

                              Οι 2-3 ημέρες αγωνίας γίνανε τελικά 10 ημέρες. Μετά από 10 ημέρες με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν θα ....
                              Μην απελπίζεσαι Demi. Τα προσόντα τα έχεις, την εμπειρία την έχεις, τις γνώσεις τις έχεις. Δεν μπορούν οτι και να λένε ή κάνουν να το αλλάξουν αυτό. Υπομονή και επιμονή γιατι είναι πολύ ανταγωνιστικό το περιβάλλον.
                              Αν βλέπεις οτι δεν σου κάθετε με τίποτα ο στόχος που έθεσες, προσπάθησε να θέσεις εναν άλλον συμπληρωματικό που θα σε βοηθήσει, μετά, να φτάσεις τον αρχικό. (Απο το σημερινό μάθημα στο σεμινάριο χαχαχαχαχαχα) Ελπίζω να σε ευθύμησα
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #60
                                Demi στα ειπα σε πμ αλλα θελω να τα πω και δημοσια γιατι διαβαζουν και αλλοι και καλο ειναι να δινουμε πληροφοριες.

                                εισαι απογοητευμενη και εχεις δικιο, ειναι και λογω της συζητησης που ειχες και εισαι φορτισμενη...απο την αλλη ενταξει λογικο ειναι να προτιμουν του δικους τους, ενας απο ελλαδα μπορει να θελει να φυγει συντομα, δε ξερει απταιστα αγγλικα, δε ξερει το χωρο εκει κτλ. αφου εγκατασταθει μονιμα και εγκλιματιστει φανταζομαι ειναι οκ επειτα και δεν νομιζω να τον αποκλειουν.

                                αθτο που ηθελα να πω ειναι οτι αυτα τα ξεραμε, δεν υπαρχει ο παραδεισος, και αν υπηρχε επειδη θα ηταν παραδεισος θα πηγαιναμε ολοι εκει οποτε θα τον καναμε κολαση!
                                συγκρινωντας με αλλες χωρες ευρωπης δεν μου ακουγονται καθολου παραλογα οσα κανουν οι αθστραλοι...στην ολλανδια μου ειπαν θα σε παρουμε ενοικιαζομενο εργαζομενο με διμηνη συμβαση και αν μας κανεις δευτερη διμηνη και αν μας κανεις επειτα βλεπουμε να σε προσλαβουμε εμεις κανονικα!
                                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                                Comment

                                Working...
                                X