Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Poltergeist

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by so_to_s View Post
    Poltergeist ξέρεις εάν μπορώ να φτιάξω κάποιον φάκελο με όλα τα πτυχία και την προϋπηρεσία μου και να τα στείλω σε κάποια υπηρεσία στην Αυστραλία για να μου τα αναγνωρίσουν πριν να ξεκινήσω από Ελλάδα; Ξέρεις ποια υπηρεσία είναι αυτή;
    Εεε... όχι, να σου πώ την αλήθεια. Ούτε νομίζω ότι χρειάζεται κιόλας για την αγορά εργασίας εκτός αν το χρειάζεσαι για κάποιο ειδικό λόγο πχ ακαδημαϊκή καριέρα. Εγώ τα έστειλα στο CPA γιατί ήθελα τον τίτλο του CPA, oπότε μου είπαν ότι για να δώσω τις εξετάσεις CPA έπρεπε να έχω πανεπιστημιακό τίτλο που αυτοί θεωρούν ισάξιο, γι'αυτό το έκανα. Δεν είμαι σίγουρος ότι επειδή αυτοί το θεωρούν τώρα ισάξιο το θεωρεί και όλη η υπόλοιπη αυστραλία, δεν το έψαξα.

    Comment


      Ευχαριστώ για την απάντηση Poltergeist.Δηλαδή να μην κάνω τίποτα από εδώ;Και εγώ τον θέλω τον τίτλο CPA για να έρθω Αυστραλία για δουλειά.Με λίγα λόγια το CPA αποκλείεται να αναγνωρίζει Ελληνικό πανεπιστήμιο,ε;Μπορώ να δω κάπου ποια αναγνωρίζονται;
      συγνώμη αν κάποια ερωτήματα σου φαίνονται αστεία αλλά δεν γνωρίζω τις διαδικασίες.

      Comment


        σόρι, διπλό ποστάρισμα κατά λάθος

        Comment


          Originally posted by so_to_s View Post
          Ευχαριστώ για την απάντηση Poltergeist.Δηλαδή να μην κάνω τίποτα από εδώ;Και εγώ τον θέλω τον τίτλο CPA για να έρθω Αυστραλία για δουλειά.Με λίγα λόγια το CPA αποκλείεται να αναγνωρίζει Ελληνικό πανεπιστήμιο,ε;Μπορώ να δω κάπου ποια αναγνωρίζονται;
          συγνώμη αν κάποια ερωτήματα σου φαίνονται αστεία αλλά δεν γνωρίζω τις διαδικασίες.
          Όχι, πώς δεν αναγνωρίζει... απλά εγώ ήμουν γκαντέμης και ο οδηγός σπουδών μας που μου ζήτησαν οι άνθρωποι μεταφρασμένο ήταν τόσο τραγικά γραμμένος απ'τους πανηλίθιους καθηγητές της ΑΣΟΕΕ που κάποια μαθήματα δε μου τα αναγνώρισαν γι'αυτό το λόγο, γιατί η μετάφραση που διάβαζαν ήταν ένα φοβερά ελλειπές και κακογραμμένο κείμενο! Απ'αυτή την άποψη αν είχα πάει πχ Deree αντί για ΑΣΟΕΕ καλύτερη τύχη θα είχα!

          Πάντως στην καλύτερη περίπτωση θα σου ζητήσουν οπωσδήποτε να δώσεις φορολογία και εμπορικό δίκαιο λόγω διαφορετικής νομοθεσίας. Πάρτους ένα τηλέφωνο να δεις τί παίζει, έχουν καλή εξυπηρέτηση.

          Comment


            Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τον χρόνο που μας αφιερώνετε για να μας βοηθήσετε.
            Εγώ είχα μαγαζί στην Αθήνα με έπιπλα κουζίνας. Δυστυχώς όπως όλοι ξέρετε με την οικονομική κρίση στην Ελλάδα, οι κατασκευές σταματήσαν. Δεν υπάρχει τίποτα. Έτσι αναγκάστηκα να κλείσω το μαγαζί μου.
            Είμαι 35 χρονών κι έχω 2 παιδιά. Έτσι πείρα την απόφαση να έρθω μόνος μου για αρχή στην Μελβούρνη. Έβγαλα το εισιτήριό για τον άλλο μήνα. Κατεβαίνω με τουριστική βίζα και θα μείνω σε μια γνωστή μου. Ο λόγος που ακολουθώ αυτή την μέθοδο και όχι του να βγάλω εργασιακή βίζα είναι επειδή δεν ξέρω καλά αγγλικά και δεν ξέρω κανέναν εργοδότη. Έτσι φοβήθηκα ότι θα καθυστερήσω πάνω από 6 μήνες για να βγάλω την βίζα και αν την βγάλω. Οπότε....
            Μετά από αυτή την όσο μπορούσα πιο σύντομη περιγραφή της κατάστασης μου θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που είστε ήδη στην Αυστραλία και ειδικότερα στην Μελβούρνη, τι θα κάνατε στην θέση μου από την επόμενη της εγκατάστασης εκεί.
            Πού θα πηγαίνατε και πώς θα μπορούσατε να βρείτε άλλους Έλληνες που θα μπορούσαν να βοηθήσουν.
            Αν γυρίζατε πίσω τον χρόνο τί θα κάνατε και τί δεν θα κάνατε.
            Σας ευχαριστώ.

            Comment


              ΣΠΥΡΟ ΓΕΙΑ!!Χάθηκα λιγο λόγω φόρτου εργασίας!!Καταλαβαίνεις!!Είναι περίοδο για ΚΕΠΥΟ !!!!Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν IAF KAI IFRS εφαρμόζουν εκεί και οι reporting και η μη reporting εταιρείες??? Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες βιβλίων όπως εδώ??? Για λογιστικό σχέδιο που εφαρμόζεται εκεί έχειις τίποτα να στείλεις???

              Comment


                Originally posted by anpandel View Post
                ΣΠΥΡΟ ΓΕΙΑ!!Χάθηκα λιγο λόγω φόρτου εργασίας!!Καταλαβαίνεις!!Είναι περίοδο για ΚΕΠΥΟ !!!!Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν IAF KAI IFRS εφαρμόζουν εκεί και οι reporting και η μη reporting εταιρείες??? Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες βιβλίων όπως εδώ??? Για λογιστικό σχέδιο που εφαρμόζεται εκεί έχειις τίποτα να στείλεις???
                Δεν υπάρχει ενιαίο λογιστικό σχέδιο, κάθε εταιρία φτιάχνει το δικό της όπως τη βολεύει.
                Οι reporting εταιρίες εφαρμόζουν IFRS πλήρως, οι non-reporting επίσης αλλά μόνο για recognition and measurement (εγγραφές) όχι για disclosure (δημοσίευση). Με άλλα λόγια τις βάζουν να κάνουν όλες τις εγγραφές των IFRS αλλά όχι να φτιάξουν 50 σελίδες financial report, μόνο τα βασικά: Ισολογισμό-p/l-cash flow και 3-4 σημειώσεις.
                Για τον ΚΒΣ και τα βιβλία-στοιχεία τα είπα και παραπάνω, αυτά είναι ελληνικές εφευρέσεις.

                Καλά ξεμπερδέματα με το ΚΕΠΥΟ!

                Comment


                  Σπύρο που χάθηκες?

                  Comment


                    Originally posted by Poltergeist View Post
                    Δεν υπάρχει ενιαίο λογιστικό σχέδιο, κάθε εταιρία φτιάχνει το δικό της όπως τη βολεύει.
                    Οι reporting εταιρίες εφαρμόζουν IFRS πλήρως, οι non-reporting επίσης αλλά μόνο για recognition and measurement (εγγραφές) όχι για disclosure (δημοσίευση). Με άλλα λόγια τις βάζουν να κάνουν όλες τις εγγραφές των IFRS αλλά όχι να φτιάξουν 50 σελίδες financial report, μόνο τα βασικά: Ισολογισμό-p/l-cash flow και 3-4 σημειώσεις.
                    Για τον ΚΒΣ και τα βιβλία-στοιχεία τα είπα και παραπάνω, αυτά είναι ελληνικές εφευρέσεις.

                    Καλά ξεμπερδέματα με το ΚΕΠΥΟ!
                    καλησπερα ερχωμαι κατω 8/11 και θελω να σε ρωτησο[αν ξερεις] εχω ενα σπιτι εδω [ελλαδα] και ισως το νοικιασω πρεπει να το δηλοσω εκει ?μηπως εχω προβλημα με το επιδομα?εχω TFN απο το 1992 ισχυει ακομα?ευχαριστω εκ τον προτερων

                    Comment


                      Σόρι εξαφανίστηκα, ήμουνα Ελλάδα, ελπίζω να έχοουν απαντηθεί από αλλού τα ερωτήματά σου Κώστα γιατί εγώ δεν το ξέρω αυτό....

                      Πίσω στη βάση μου τώρα. Χτες βρεθηκα με έναν Αυστραλό φίλο, οδηγό τρένων, ο οποίος αποδέχτηκε μια πρόταση να πάει να δουλέψει στο Πόρτ Χέντλαντ στη Βορειοδυτική Αυστραλία.

                      Η δουλειά: να μεταφέρει σιδηρομετάλλευμα 250χλμ απ'το ορυχείο στο λιμάνι του Προτ Χέντλαντ, απ'όπου φορτώνεται για να πάει στην Κίνα. Δωδεκάωρη βάρδια, δύο βδομάδες δουλειά-δύο βδομάδες off για να επιστρέφει να βλέπει την οικογένειά του.

                      Ο εργοδότης: BHP Billiton, η μεγαλύτερη Αυστραλέζικη εταιρία με τζίρο 53δις το χρόνο (πάνω απ'το μισό προϋπολογισμό της Ελλάδας)

                      Το τρένο (κρατηθείτε): το μεγαλύτερο τρένο στον κόσμο, με μήκος που μπορεί να φτάσει τα 7χιλιόμετρα
                      Μπορειτε να φανταστείτε 7 χιλιόμετρα τρένο;
                      Αν δεν μπορείτε δείτε το βίντεο:
                      Auf YouTube findest du die angesagtesten Videos und Tracks. Außerdem kannst du eigene Inhalte hochladen und mit Freunden oder gleich der ganzen Welt teilen.


                      Και σε όλο αυτό το κτήνος, πόσοι άνθρωποι υπάρχουν λέτε; 1 (ολογράφως: ένας), ο οδηγός. Ο οποίος είναι αραχτός σε μια καμπίνα με ερκοντίσιον, μια ανατομική πολυθρόνα, ίντερνετ, ψυγείο, και βασικά βλέπει βιντεοταινίες γιατί όλα είναι αυτοματοποιημένα ή κεντρικά ελεγχόμενα. Απλά χρειάζεται ένας έμπειρος οδηγός που να ξέρει τί να κάνει αν συμβεί κάτι.

                      Ο μισθός (ξανακρατηθείτε): $210,000 το χρόνο
                      σύν σπίτι στο Πόρτ Χέντλαντ, εισητήρια και όλα τα έξοδα πληρωμένα. Βασικά τις μέρες που δουλεύει δε χαλάει τίποτα, ενώ τις μέρες που δε δουλεύουν ειδικά οι εργένηδες δεν κάνουν καν τον κόπο να γυρίσουν σπίτια τους αλλά πάνε και αράζουν 2 βδομάδες στο Μπαλί/Ταϋλάνδη/Μαλαισία που είναι πιό κοντά και με καναδυό χιλιάρικα είσαι βασιλιάς.

                      Βασικά δε βρίσκουνε οδηγούς που να θέλει να πάει εκεί πάνω, γιατί το Πόρτ Χέντλαντ είναι μια μίζερη κωμόπολη στη μέση του πουθενά, οπότε αναγκάζονται και πληρώνουν τρελλά λεφτά μπας και ψηθεί κανένας. Υπόψην κάθε τρένο μεταφέρει εμπόρευμα αξίας $15εκ-$40εκ...

                      Έχει κανείς δίπλωμα ντιζελομηχανής;

                      Comment


                        Originally posted by Poltergeist View Post
                        Σόρι ...
                        Έχει κανείς δίπλωμα ντιζελομηχανής;
                        Δεν μπορώ να βρώ πως στο καλό γίνεσαι οδηγός τραίνου! Αλήθεια!
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          Τρελοοο!!!!Ειδα το βιντεο...

                          Comment


                            Originally posted by Poltergeist View Post
                            Σόρι εξαφανίστηκα, ήμουνα Ελλάδα, ελπίζω να έχοουν απαντηθεί από αλλού τα ερωτήματά σου Κώστα γιατί εγώ δεν το ξέρω αυτό....

                            Πίσω στη βάση μου τώρα. Χτες βρεθηκα με έναν Αυστραλό φίλο, οδηγό τρένων, ο οποίος αποδέχτηκε μια πρόταση να πάει να δουλέψει στο Πόρτ Χέντλαντ στη Βορειοδυτική Αυστραλία.

                            Η δουλειά: να μεταφέρει σιδηρομετάλλευμα 250χλμ απ'το ορυχείο στο λιμάνι του Προτ Χέντλαντ, απ'όπου φορτώνεται για να πάει στην Κίνα. Δωδεκάωρη βάρδια, δύο βδομάδες δουλειά-δύο βδομάδες off για να επιστρέφει να βλέπει την οικογένειά του.

                            Ο εργοδότης: BHP Billiton, η μεγαλύτερη Αυστραλέζικη εταιρία με τζίρο 53δις το χρόνο (πάνω απ'το μισό προϋπολογισμό της Ελλάδας)

                            Το τρένο (κρατηθείτε): το μεγαλύτερο τρένο στον κόσμο, με μήκος που μπορεί να φτάσει τα 7χιλιόμετρα
                            Μπορειτε να φανταστείτε 7 χιλιόμετρα τρένο;
                            Αν δεν μπορείτε δείτε το βίντεο:
                            Auf YouTube findest du die angesagtesten Videos und Tracks. Außerdem kannst du eigene Inhalte hochladen und mit Freunden oder gleich der ganzen Welt teilen.


                            Και σε όλο αυτό το κτήνος, πόσοι άνθρωποι υπάρχουν λέτε; 1 (ολογράφως: ένας), ο οδηγός. Ο οποίος είναι αραχτός σε μια καμπίνα με ερκοντίσιον, μια ανατομική πολυθρόνα, ίντερνετ, ψυγείο, και βασικά βλέπει βιντεοταινίες γιατί όλα είναι αυτοματοποιημένα ή κεντρικά ελεγχόμενα. Απλά χρειάζεται ένας έμπειρος οδηγός που να ξέρει τί να κάνει αν συμβεί κάτι.

                            Ο μισθός (ξανακρατηθείτε): $210,000 το χρόνο
                            σύν σπίτι στο Πόρτ Χέντλαντ, εισητήρια και όλα τα έξοδα πληρωμένα. Βασικά τις μέρες που δουλεύει δε χαλάει τίποτα, ενώ τις μέρες που δε δουλεύουν ειδικά οι εργένηδες δεν κάνουν καν τον κόπο να γυρίσουν σπίτια τους αλλά πάνε και αράζουν 2 βδομάδες στο Μπαλί/Ταϋλάνδη/Μαλαισία που είναι πιό κοντά και με καναδυό χιλιάρικα είσαι βασιλιάς.

                            Βασικά δε βρίσκουνε οδηγούς που να θέλει να πάει εκεί πάνω, γιατί το Πόρτ Χέντλαντ είναι μια μίζερη κωμόπολη στη μέση του πουθενά, οπότε αναγκάζονται και πληρώνουν τρελλά λεφτά μπας και ψηθεί κανένας. Υπόψην κάθε τρένο μεταφέρει εμπόρευμα αξίας $15εκ-$40εκ...

                            Έχει κανείς δίπλωμα ντιζελομηχανής;


                            δηλαδη κανεις την καρδια σου πετρα για ενα χρονο και εχεις καθαρισει οικονομικα....ε ρε γλεντια μετα....που γινεσαι οδηγος τρενου βρε παιδιαααα!!!!!!

                            Comment


                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Δεν μπορώ να βρώ πως στο καλό γίνεσαι οδηγός τραίνου! Αλήθεια!
                              Δε βρίσκεις γιατί δεν υπάρχει διαδικασία. Απλά κάθε τόσο βγάζουν οι διάφοροι οργανισμοί που έχουν τρένα (Metro, Metlink, V-Line, εταιρίες σαν την BHP κλπ) ανακοίνωση ότι ψάχνουν οδηγούς και όποιος πιστός προσέρχεται. Οποιοσδήποτε μπορεί να πάει, δεν υπάρχουν προσόντα. Στη συνέχεια ταχύρρυθμη εκπαίδευση κάτι μέρες και βούρ, οδηγάς. Η οδήγηση είναι απλή, πατάς κουμπί-ανοίγει πόρτα, ξαναπατάς-κλείνει και αυτό κάνεις όλη μέρα.

                              Απ'ότι μου έχει πεί ο Ρόμπερτ ο φίλος μου δίνουν βάση στα ψυχοτεχνικά τέστ και τη λογική και προτιμούν γενικά μεγαλύτερους σε ηλικία γιατί θέλουν άτομα με ωριμότητα και ψυχραιμία. Ο λόγος είναι ότι α) όλοι αυτοί στην καριέρα τους σίγουρα πατάνε με το τρένο καναδυό ο καθένας τους (αυτοκτονίες) και κάποιοι δεν μπορούν να το ξεπεράσουν ψυχολογικά και β) γιατί στα επιβατικά τρένα έχεις να κάνεις με κόσμο, κάποιες φορές περίεργο πχ κάνεις τέρμα στην άκρη του πουθενά και είσαι μόνος σου στο τρένο με μια παρέα μεθυσμένους που αρνείται να αποβιβαστεί. Πρέπει να ξέρεις να φερθείς.

                              Γενικά οδηγοί πάνε διάφοροι, πχ έχει πολλούς καμμένους καριερίστες δικηγόρους, γιατρούς κλπ που τα'φτυσαν και θέλουν μια ήρεμη δουλειά με ησυχία και απομόνωση. Πάντως δεν είναι κακή δουλειά, έχει παράξενες ώρες πολλές φορές αλλά έχει και off για ξεκούραση και γενικά πληρώνει καλά.

                              Ψήνεσαι?

                              Comment


                                θα την κάνω....

                                Θα πάρω το τρένο για γερμανία.... μέχρι να φτάσουμε θα του έχω πάρει το κολά'ι'.....
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X