Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Poltergeist

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    happy nameday Mr vise-president! (president είναι ο αγοριανης ) ευχαριστούμε για τις πολυτιμες συμβουλές και πληροφορίες σου να είσαι πάντα καλά!

    Comment


      χρονια πολλα με υγεια φιλε Σπυρο!!

      Comment


        Χρόνια σου πολλά Σπύρο να χαίρεσαι το όνομα και την οικογένειά σου!!!
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          Περισσότερες πληροφορίες...!

          Γεια σου Poltergeist,

          Διάβασα με ενδιαφέρον όσα έχεις γράψει εδώ στο forum και θέλω να σου πω καταρχήν ευχαριστώ για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες που έχεις γράψει.
          Ακούγεται να έχεις κάνει μια πολύ καλή κίνηση, σε εποχή που μάλιστα ακόμα δεν χρειαζόταν. Εμένα δεν με παραξενεύει να θέλει να φύγει κανείς από τη χώρα του (ακόμα και όταν δεν είναι ανάγκη, για οικονομικούς λόγους) γιατί γεννήθηκα στην Αμερική από γονείς μετανάστες και έκανα στα 23 μου 'ανάποδη' μετανάστευση πίσω στην Ελλάδα!
          Τώρα μπορώ να πω ότι έχω 'μπουχτίσει' τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα και πιθανόν να σκεφτώ να φύγω πάλι! (τα οικονομικά αυτή τη φορά ίσως να παίξουν ρόλο).
          Φυσικά θα μπορούσα να επιστρέψω Αμερική αλλά η εμπειρία μου εδώ (δούλεψα κυρίως σε ελεγκτικές, όπως και εσύ) ήταν κυρίως πρακτική και δεν έχω κάποιο professional qualification που θα με βοηθούσε στην Αμερική όπως το CPA (Αμερικάνικο) και πιο σημαντικά δεν έχω εμπειρία δουλεύοντας εκεί με τα εκεί δεδομένα και νόμους (πχ φορολογικά).
          Μου φαίνεται πιο εύκολο και βατό ίσως να πάω Αυστραλία, λόγω κρίσης, από ότι Αμερική, μιας και φαίνεται ότι ζητάν ακόμα επαγγελματίες με εμπειρία.
          Το μόνο πρόβλημα μου είναι η ηλικία (45-50) και ότι έχω αρκετά χρόνια να εργαστώ (περίπου εννιά, με ένα διάλειμμα 6 μηνών το 2007). Το τελευταίο ειδικά νομίζω με δυσκολεύει πολύ, όπου και να αποφασίσω να παώ για να ψάξω για δουλειά. Πάντως η εμπειρία μου είναι 12 χρόνια στον Ελληνικό χώρο, από τα οποία 10 σε ελεγκτικές). Ελπίζω κάπου να καταφέρω να περάσω από κάποια πόρτα (όπουδήποτε σχετικά με το επάγγελμα) και μετά βλέπουμε!

          Με ενδιαφέρει νομίζω κάποια στιγμή να εργαστώ σε εταιρία σε θέση Planning/Budget/Control/Reporting. Μπορείς να μου πεις ποιές είναι συνήθως οι προυποθέσεις για μια τέτοια δουλειά; (είτε εδώ στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό όπως Αυστραλία). Δηλαδή από άποψη πτυχίου (έχω ΒΑ στα οικονομικά από Πανεπιστήμιο της Αμερικής), από άποψη τεχνικών γνώσεων, καθώς και προηγούμενη εμπειρία; Θα ήθελα να απευθυνθώ σε μια τέτοια θέση επειδή πιστεύω ότι έχω καλές αναλυτικές ικανότητες και χρησιμοποιούσα ούτως ή άλλως αρκετά την ανάλυση όταν ήμουν ελεγκτής (reasonableness tests, comparison budget to actual figures, comparison CY to PY figures). Η ανάλυση νομίζω ήταν η καλύτερή μου στον έλεγχο, τι χρησιμοποιούσα όπου μπορούσα (ποιός θέλει να ελέγχει vouchers!). Και πάντα follow up στον πελάτη για εξήγηση των αποκλίσεων. Κάτι τέτοιο δεν περιλαμβάνει η θέση ενός αναλυτή στο finance dept μιας εταιρίας; Ίσως και περισσότερο business κομμάτι/γνώσεις εκεί ίσως θέλω ανάπτυξη. Πιστεύεις ότι θα μπορούσα να ανταποκριθώ άμεσα σε μια τέτοια θέση ή θα ήταν χρήσιμο να έχω και κάποιο qualification όπως το CIMA; Τι άλλο θα μπορούσα να διαβάσω (χωρίς να πληρώσω άμεσα χρήματα) για να αρχίσω να μπαίνω στο νόημα;

          Όσον αφορά τις ελεγκτικές, ζητάν ακόμα κόσμο ή είναι το ίδιο εύκολο (ή δύσκολο;) να πάει κανείς κατευθείαν σε εταιρία (μη - ελεγκτική) να δουλέψει;

          Αυτά όσον αφορά τα επαγγελματικά - τώρα κάποιες ερωτήσεις πιο διασκεδαστικές για το πως είναι η ζωή στην Αυστραλία! (Αν έχεις το χρόνο και τη καλή θέληση βέβαια να απαντήσεις, σε αυτά και στα παραπάνω!)

          Πως είναι ο καιρός εκεί; Είναι πιο ζεστός και με περισσότερο ήλιο την ημέρα; Η είναι οι θερμοκρασίες και γενικότερα ο καιρός,στην Μελβούρνη πχ, ίδιος με την Ελλάδα;

          Βρίσκει ο κόσμος χρόνο να βρεθεί με φίλους, ή είναι λίγο κλεισμένοι στα σπίτια τους λόγω ωραρίων στη δουλειά, μεγάλες αποστάσεις, κλπ. Είναι εύκολο να κάνει κανείς φίλους εκεί; Είναι ανοιχτός ο κόσμος;

          Είναι ευχάριστα να μένει κανείς στο κέντρο; (χωρίς παιδιά) Τα ενοίκια πως είναι εκεί, σε σχέση με τα προάστεια;
          Έχει αρκετά πράγματα να κάνει κανείς τα βράδια πχ σινεμά, έθνικ φαγητό και μουσικές σκηνές; Υπάρχουν θέατρα; Ελληνικές μουσικές σκηνές; (εκτός από μπουζούκια)

          Υπάρχει γενικότερα κουλτούρα, στη Μελβούρνη πχ, βιβλιοπωλεία και μικρά μαγαζιά ή είναι όλο εμπορικά κέντρα και εστιατόρια - αλυσίδες; Μήπως έχει πάρει το μάτι σου την ύπαρξη καταστημάτων με υγιεινές τροφές;

          Πηγαίνετε συχνά για μπάνια; Πως είναι οι θάλασσες και πόσο μακριά;

          Διακοπές πόσες μέρες το χρόνο έχετε; Έχεις ταξιδέψει κάπου από τότε που έφτασες εκτός από Ελλάδα; Που βολεύει να πάει κανείς από εκεί (ώστε να μην είναι απαγορευτικά μακριά ή ακριβά - εκτός και αν ο μέσος μισθός (και ο χρόνος των διακοπών) το επιτρέπει!)

          Στα πόσα χρόνια βγαίνει κανείς στη σύνταξη; Πόσα χρόνια πρέπει να έχει δουλέψει;

          Δεν θα ρωτήσω για το κόστος ζωής, νομίζω το έχεις καλύψει - εξάλλου είναι δύσκολο να συγκριθούν δυο χώρες σε αυτό, ειδικά με την Ελλάδα. Αυτό που έχει σημασία νομίζω είναι τι σου μένει στο τέλος του μήνα (ως αποταμίευση) και πόσο ευχαριστήθηκες το μήνα που πέρασε. Ποιές ήταν οι συνθήκες κάτω από τις οποίες δούλεψες (και αν σου άρεσε η δουλειά σου), πως μετακινήθηκες, ποιές ήταν οι κοινωνικές παροχές και πώς και πόσο διασκέδασες τον ελεύθερο χρόνο σου. Σε όλα τα παραπάνω είμαι σίγουρη ότι υπερτερεί η Αυστραλία, έπίσης στην Ελλάδα δεν έχω καταφέρει ποτέ να αποταμιεύσω τίποτα! (Δεν ξέρω πως το καταφέρνουν άλλοι εδώ, μάλλον βοηθάει να είσαι παντρεμένος, να έχεις κτίσει σπίτι πάνω από τους γονείς σου και να δουλεύουν φυσικά και οι δυο).

          Επίσης οι ευκαιρίες για δουλειά είναι φυσικά περισσότερες εκεί λόγω του ότι υπάρχουν περισσότερες εταιρίες - και περισσότερες θέσεις και περιγραφές θέσεων εργασίας - με υψηλότερες αμοιβές - λόγω του ότι είναι και μεγαλύτερες οι εταιρίες και πιο ανεπτυγμένες. Εδώ μια ζωή ο κόσμος σπουδάζει (και υπερ-σπουδάζει, στο εξωτερικό) χωρίς να υπάρχουν θέσεις εργασίας να αφομοιώσουν αυτό τον κόσμο! Και όταν υπάρχουν, ζητάν φυσικά εμπειρία (και όχι μόνο πτυχία) γιατί δεν ξέρει κανεις ποιό είναι το αντικέιμενο της θέσης την οποία ζητάν να καλύψουν! (αλήθεια, μου έχει συμβεί).

          Σ' ευχαριστώ για ότι μπορείς να με (μας) διαφωτίσεις!

          Comment


            Φίλε συγνώμη μόλις τώρα το είδα το μήνυμά σου. Πολλά ερωτήματα...

            Κοίτα είναι πολύ δύσκολο να σου πώ αν θα βρεις δουλειά σ'αυτό που ψάχνεις, εξαρτάται από χίλια δύο. Θεωρητικά ναι, δεν βλέπω να υπάρχει κάτι που να στο απαγορεύει απ'ότι μου είπες, εκτός βέβαια από το ότι έχεις καιρό να δουλέψεις, αυτό είναι δύσκολο να το ξεπεράσει κάποιος εργοδότης αλλά όχι απίθανο. Επίσης για τη θέση που θέλεις υπάρχει ανταγωνισμός, γιατί στην τελική όλοι οι λογιστές αυτό θέλουν να κάνουν γιατί είναι ενδιαφέρον και είναι και ο πιό εύκολος δρόμος για προαγωγές. Προσωπικά αυτή τη στιγμή κάνω ακριβώς τη δουλειά που ψάχνεις να κάνεις, δηλαδη budgeting/reporting σε εταιρία τηλεπικοινωνιών. Την έπιασα όμως με εσωτερική μετακίνηση απ'το τμήμα Corporate Accounting (στο οποίο βασικά έφτιαχνα εξαμηνιαίες οικονομικές καταστάσεις - external reporting). Δηλαδή με ήξεραν ήδη, είχα δώσει δείγμα γραφής. Επίσης εκτός από CPA έχω και CIMA το οποίο πήρα εδώ και ναι βοηθάει λίγο και δε βλάπτει να το έχεις αλλά δεν είναι και εκ των ούκ ανευ.

            Οι ελεγκτικές πάντα ψάχνουν κόσμο, και σ'αυτή που ήμουν εγώ είχαμε και μια κυρία που είχε πάρει 10 χρόνια άδεια για να ασχοληθεί με τη ζωή της και επέστρεψε στα 45-50 της, δεν είναι ανήκουστο. Όμως τότε που ήρθα εγώ δεν έψαχναν απλά, καίγονταν, γιατί ήταν η μετάβαση στα IFRS και είχε πολύ δουλειά. Τώρα πάλι ψάχνουν αλλά όχι όπως τότε.

            Επομένως το ξέρω ότι δε σου έχω πει τίποτα ουσιαστικό... κατά τη γνώμη μου το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με 2-3 headhunters, στην τύχη. Στείλε email, βιογραφικά, πάρε τηλέφωνα και εξήγησε την κατάστασή σου και τί ψάχνεις. Αυτοί ξέρουν αν μπορούν "να σε πουλήσουν" στην αγορά, και ότι σου πουν ισχύει γιατί δεν έχουν κανένα λόγο να σε αποθαρρύνουν και αν σε ενθαρρύνουν θα πρέπει και να το αποδείξουν έμπρακτα δηλ να σου κλείσουν συνεντεύξεις.

            Για τα υπόλοιπα τί να πρωτοπώ εδώ... τα συζητάμε κάθε μέρα εδώ στο πατριωτάκι, ψάξε λίγο και θα βρεις ένα σωρό απαντήσεις. Και θάλασσες έχει και καταστήματα με υγεϊινές τροφές και μικρά μαγαζάκια κι απ'όλα. Ο καιρός στη Μελβούρνη είναι κατά μέσο όρο σαν την Αθήνα περίπου αλλά έχει την ιδιαιτερότητα ότι αλλάζει πολύ συχνά, μπορεί και στην ίδια μέρα κάποιες φορές δεν είναι όπως στην Αθήνα που όταν έχει λιακάδα μπορεί να τραβήξει 2 μήνες μέχρι να δεις σύννεφο. Αλλες πόλεις έχουν άλλο κλίμα γιατί οι αποστάσεις είναι τεράστιες, Μελβούρνη-Πέρθ είναι σαν Αθήνα-Λονδίνο. Η ζωή είναι γενικά πιό ήσυχη και πιό προγραμματισμένη απ'την Ελλάδα, οι άνθρωποι φιλικοί και συνηθισμένοι σε διαφορετικές κουλτούρες και ναι βγαίνουν πολύ και βρίσκονται συχνά απλά σε αντίθεση με τους έλληνες το κανονίζουν συνήθως μέρες νωρίτερα.

            Για κόστος ζωής και συνταξιοδοτικό επειδή είναι μεγάλα θέματα έχουμε φτιάξει ξεχωριστές συζητήσεις:



            τα νοίκια είναι ακριβά και πάνε με τη βδομάδα, ένα δυάρι στο κέντρο (το οποίο είναι πάντα το ακριβότερο σημείο σε κάθε αυστραλέζικη πόλη) ή ένα 3άρι μονοκατοικία σε μέσο προάστιο θα σου κοστίσει γύρω στα $350 την εβδομάδα αναλόγως την πόλη.

            Εργασιακό περιβάλλον γενικά παρόμοιο με Ελλάδα πιστεύω, πιό οργανωμένο όμως. Άδειες όπως Ελλάδα, 4 βδομάδες το χρόνο. Αμοιβές καμμία σχέση. Παροχές καμμία σχέση επίσης, πολύ καλύτερα εδώ.

            Comment


              Σ'ευχαριστώ Poltergeist και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!

              Οι απαντήσεις σου όμως ήταν κατατοπιστικές ειδικά όσον αφορά την εύρεση δουλειάς και τα λινκ για πχ το συνταξιοδοτικό θέμα. Για το τελευαταίο μπορεί να απαντήσω και στη σχετική σελίδα αλλά για τώρα θα ήθελα να πω ότι μου φαίνεται πολύ καλύτερο το Αυστραλιανό σύστημα!

              Όσον αφορά για κάποιες άλλες ερωτήσεις, για το πως είναι η ζωή εκεί, μπορώ να πω ότι παρότι διάβασα αρκετά post και threads από το site αυτό, βρήκα κυρίως πρακτικά θέματα, περί μετανάστευσης κόστος ζωής, παροχές κλπ και όχι τόσα πολλά για την καθημερινότητα. Φαίνεται δεν έχει κανείς πολύ όρεξη να γράψει για αυτά! (Ή δεν ήταν αυτό που 'έκαιγε' τους περισσότερους που πήγαν εκεί; Ίσως ο ενθουσιασμός με όλα τα υπόλοιπα που βρίσκουν, και που δεν έβρισκαν στη πατρίδα τους)

              Αυτό που λες για headhunter είναι καλή ιδέα, δεν το έχω ψάξει πολύ ούτε και εδώ απλά στο παρελθόν που είχα πάει για συνέντευξη σε έναν (recruitment agency) μου φάνηκε ότι δουλεύουν περισσότερο για τον εργοδότη (ψάχνουν για αυτόν) και όχι για τον υποψήφιο. Ίσως να υπάρχουν κάποιοι που να δόυλεύουν για και να βοηθούν τον υποψήφιο (με πληρωμή φυσικά).

              Αν βλέπεις τα πράγματα να αλλάζουν εκεί (εργασιακά, και ειδικά στον τομέα μας), σε παρακαλώ πες μας! Προς το παρόν έχω διαβάσει ότι μέσα στο 2012 θα απλουστευθούν οι διαδικασίες μετανάστευσης στην Αυστραλία καθότι μέχρι στιγμής είναι λίγο περίπλοκες και χρονοβόρες, όπως ομολογούν οι ίδιοι οι Αυστραλοί!

              Σ' ευχαριστώ και πάλι,

              Comment


                Σπύρο,
                σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το χρόνο που διαθέτεις για όλους μας.
                Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής,
                1) Είμαι Καναδός πολίτης ( Καναδέζικο διαβατήριο ),χρειάζομαι βίζα για μόνιμη
                παραμονή και εργασία στην Αυστραλία ?
                2) Η προυπηρεσία μου σε μεγάλες πολυεθνικές καταναλωτικών προιόντων ( 16 έτη sales manager ) έχει ζήτηση στην Αυστραλία και με τι μισθούς κατά προσέγγιση ?

                Ευχαριστώ εκ των προτέρω
                < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                Comment


                  1) Είμαι Καναδός πολίτης ( Καναδέζικο διαβατήριο ),χρειάζομαι βίζα για μόνιμη
                  παραμονή και εργασία στην Αυστραλία ?
                  Ναι. Μόνο οι Νεοζηλανδοί δε χρειάζονται.

                  2) Η προυπηρεσία μου σε μεγάλες πολυεθνικές καταναλωτικών προιόντων ( 16 έτη sales manager ) έχει ζήτηση στην Αυστραλία και με τι μισθούς κατά προσέγγιση ?
                  Τα στελέχη, παντού και πάντα είναι σε ζήτηση. Για το τι "παίζει" μπορείς να δεις μόνος σου

                  SEEK - Australia&#39;s no. 1 jobs, employment, career and recruitment site
                  Jobs, Employment & Careers @ MyCareer
                  Find Jobs. Build a Better Career. Find Your Calling. | CareerOne.com.au

                  Comment


                    Originally posted by EL HOPLITE View Post
                    Σπύρο,
                    σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το χρόνο που διαθέτεις για όλους μας.
                    Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής,
                    1) Είμαι Καναδός πολίτης ( Καναδέζικο διαβατήριο ),χρειάζομαι βίζα για μόνιμη
                    παραμονή και εργασία στην Αυστραλία ?
                    2) Η προυπηρεσία μου σε μεγάλες πολυεθνικές καταναλωτικών προιόντων ( 16 έτη sales manager ) έχει ζήτηση στην Αυστραλία και με τι μισθούς κατά προσέγγιση ?

                    Ευχαριστώ εκ των προτέρω
                    1) Ναι, καμμία διαφορά απ'τους Έλληνες. Απ'όσο ξέρω μόνο οι ΝεοΖηλανδοί μπαίνουν και εργάζονται στην Αυστραλία αέρα.
                    2) Ναι, φυσικά. Οι μισθοί στις πωλήσεις εξαρτώνται... απ'τις πωλήσεις
                    Δουλειά υπάρχει πολλή αλλά δε νομίζω ότι θα βρεις εύκολα να ξεκινήσεις στο ίδιο ακριβώς επίπεδο. Εκτός αν πρόκειται για εντελώς ομοειδή κλάδο που και πάλι θα χρειαστείς λίγο χρόνο να μάθεις τις ιδιαιτερότητες εδώ. Αλλά αν έχεις τέτοια εμπειρία σύντομα θα ανέβεις και θα αμοιφθείς καλά. Δεν ξέρω τί βγάζουνε γιατί στις πωλήσεις πάντα μεγάλο κομμάτι είναι performance based, οι περισσότερες αγγελίες όμως θα είναι κάπως έτσι:
                    SEEK - AREA MANAGER

                    80 με 100 ανάλογα τις πωλήσεις... στις μεγάλες πολυεθνικές περισσότερα.

                    Comment


                      Originally posted by dede08 View Post
                      Όσον αφορά για κάποιες άλλες ερωτήσεις, για το πως είναι η ζωή εκεί, μπορώ να πω ότι παρότι διάβασα αρκετά post και threads από το site αυτό, βρήκα κυρίως πρακτικά θέματα, περί μετανάστευσης κόστος ζωής, παροχές κλπ και όχι τόσα πολλά για την καθημερινότητα. Φαίνεται δεν έχει κανείς πολύ όρεξη να γράψει για αυτά!
                      ίσως επειδή η καθημερινότητα στην τελική δεν είναι και τόσο διαφορετική από την Ελλάδα... πάλι θα ξυπνήσεις το πρωί, θα μπεις σε ένα κουστούμι, θα κολλήσεις στην κίνηση, μετά θα κολλήσεις όλη μέρα μπροστά στο λάπτοπ σε μια δουλειά που έχεις ψιλοβαρεθεί μαζί με κάτι άλλους που επίσης βαριούνται, μετά θα ξανακολλήσεις στην κίνηση και στο τέλος θα φτάσεις κάποτε σπίτι όπου το μόνο που θα έχεις κέφι να κάνεις είναι να αράξεις. Νομίζω ότι είναι ψευδαίσθηση ότι στην Ελλάδα κάνουμε κάτι διαφορετικό, ίσως το κάναμε κάποτε.

                      Ε μετά υπάρχουν χιλιάδες λεπτομέρειες διαφορετικές, όλες όμως γύρω απ'το ίδιο μοτίβο
                      πχ δεν πας τα σκουπίδια στη γωνία, κάθε σπίτι έχει δικό του κάδο.
                      δεν κάνεις το γύρο του Παγκρατίου σε 2 ώρες για να βρεις να παρκάρεις, κάθε σπίτι έχει πάρκινγκ.
                      δεν αγχώνεσαι να προλάβεις το σουπερμάρκετ, γιατί κλείνει στις 11 το βράδυ.
                      το πιθανότερο είναι ότι θα μένεις σε μονοκατοικία και όχι σε διαμέρισμα, και κάποια στιγμή πιθανό να αποκτήσεις και σκύλο

                      για τέτοιες τρομερές διαφορές μιλάμε
                      θα μου πεις ναι αλλά όλα αυτά τα μικρά πράγματα μαζεύονται και γίνονται ένα μεγάλο... σωστό κι αυτό.

                      Originally posted by dede08 View Post
                      Αυτό που λες για headhunter είναι καλή ιδέα, δεν το έχω ψάξει πολύ ούτε και εδώ απλά στο παρελθόν που είχα πάει για συνέντευξη σε έναν (recruitment agency) μου φάνηκε ότι δουλεύουν περισσότερο για τον εργοδότη (ψάχνουν για αυτόν) και όχι για τον υποψήφιο. Ίσως να υπάρχουν κάποιοι που να δόυλεύουν για και να βοηθούν τον υποψήφιο (με πληρωμή φυσικά).
                      δε δουλεύουν ούτε για τον έναν ούτε για τον άλλον, δουλεύουν για να βγάλουν λεφτά, και λεφτά βγάζουν όταν κλειστεί μια συμφωνία, μέχρι εκείνη τη στιγμή δουλεύουν τζάμπα. Επομένως αν προσπαθήσουν να φέρουν σε επαφή έναν εργαζόμενο που δεν ταιριάζει με τον εργοδότη ή το αντίστροφο, δε θα βγάλουν λεφτά και θα έχουν χάσει τον καιρό τους. Αν δεν κάνεις θα στο πούνε ή θα στο δώσουν να το καταλάβεις με το καλημέρα, κι ας είσαι η μάνα τους. Το ίδιο θα πούνε και στον εργοδότη όταν αυτός ψάχνει κάτι που δεν έχουν.

                      Originally posted by dede08 View Post
                      Αν βλέπεις τα πράγματα να αλλάζουν εκεί (εργασιακά, και ειδικά στον τομέα μας), σε παρακαλώ πες μας! Προς το παρόν έχω διαβάσει ότι μέσα στο 2012 θα απλουστευθούν οι διαδικασίες μετανάστευσης στην Αυστραλία καθότι μέχρι στιγμής είναι λίγο περίπλοκες και χρονοβόρες, όπως ομολογούν οι ίδιοι οι Αυστραλοί!

                      Σ' ευχαριστώ και πάλι,
                      να'σαι καλά, τα γραφειοκρατικά δεν τα παρακολουθώ και πολύ, ο καλύτερος τρόπος να ενημερώνεσαι για βίζες είναι να παρακολουθείς πατριωτάκι και immi.gov.au

                      Τα εργασιακά πάντα μπορεί να αλλάξουν από στιγμή σε στιγμή, είναι τετοια η φύση της ελεύθερης αγοράς και όποιος νομίζει ότι μπορεί να την προβλέψει (κατά τη γνώμη μου) αυταπατάται. Μέχρι στιγμής καλά παει, ανεργία 5% εδώ και πολλά χρόνια και ξέρω στα σίγουρα ότι είναι ο πρωταρχικός στόχος της κυβέρνησης να την κρατήσει εκεί όσο περνάει απ'το χέρι της. Αν ακουστεί κάτι άλλο θα το πώ.

                      Comment


                        Originally posted by dede08 View Post
                        Αυτό που λες για headhunter είναι καλή ιδέα, δεν το έχω ψάξει πολύ ούτε και εδώ απλά στο παρελθόν που είχα πάει για συνέντευξη σε έναν (recruitment agency) μου φάνηκε ότι δουλεύουν περισσότερο για τον εργοδότη (ψάχνουν για αυτόν) και όχι για τον υποψήφιο. Ίσως να υπάρχουν κάποιοι που να δόυλεύουν για και να βοηθούν τον υποψήφιο (με πληρωμή φυσικά).
                        Οι recruitment agents ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πάρουν χρήματα από υποψήφιο. Οι αμοιβή τους είναι από τις εταιρείες. Πληρώνονται για να τοποθετούν καλούς υποψήφιους στις θέσεις που υπάρχουν.

                        Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι χωρίς να εμπλακεί recruitment agent είναι εξαιρετικά απίθανο να βρεις δουλειά εδώ (ειδικά την πρώτη).

                        Comment


                          Ευχαριστώ Lucas & Poltergeist για τις πληροφορίες.
                          Είτε μεταναστεύσω στον Καναδά,είτε στην Αυστραλία κάποια στιγμή,
                          θεωρείτε ότι η ηλικία μου ( 45 ετών ) είναι αρνητικός παράγοντας έως και απαγορευτικός για έυρεση εργασίας και δή στίς πωλήσεις στις εν λόγω χώρες ?
                          Ως γνωστόν στην Ελλάδα στα 25-30 ετών θεωρήσαι <ταλέντο> και
                          στα 40-45 < τελείωσες >.
                          < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                          Comment


                            Originally posted by EL HOPLITE View Post
                            Ως γνωστόν στην Ελλάδα στα 25-30 ετών θεωρήσαι <ταλέντο> και
                            στα 40-45 < τελείωσες >.
                            έχει ανεργία η ελλάδα γι'αυτό, έχουν την πολυτέλεια να ζητάνε ότι γουστάρουν.

                            Σου δίνουν 1500 ευρώ και θέλουν να έχεις μεταπτυχιακό, δικαίωμα υπογραφής, 15 χρόνια πείρα IFRS αγγλικά γερμανικά σουηδικά, να είσαι νέος, όμορφος, πρωταθλητής μπάντμινγκτον και κατά προτίμηση να κατάγεσαι από το χωριό του ιδιοκτήτη.

                            Comment


                              .....κοινώς < Banania > η Ελλάς .
                              < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                              Comment


                                Originally posted by Poltergeist View Post
                                έχει ανεργία η ελλάδα γι'αυτό, έχουν την πολυτέλεια να ζητάνε ότι γουστάρουν.

                                Σου δίνουν 1500 ευρώ και θέλουν να έχεις μεταπτυχιακό, δικαίωμα υπογραφής, 15 χρόνια πείρα IFRS αγγλικά γερμανικά σουηδικά, να είσαι νέος, όμορφος, πρωταθλητής μπάντμινγκτον και κατά προτίμηση να κατάγεσαι από το χωριό του ιδιοκτήτη.
                                και να εισαι και ξανθια!!!!!!!!!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X