Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Poltergeist

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by marie View Post
    Φυσικά και έχουν και οι international τα ίδια δικαιώματα με τους domestic. Η μόνη διαφορά είναι στην πληρωμή. Οι international πληρώνουν κανονικά ενώ οι domestic δεν πληρώνουν τίποτα (μιλάω για τα δίδακτρα). Αυτό ισχύει μόνο για τα research.
    Για research ψαχνω και γω, στην περιπτωση μου κοστιζει 60000AUD την διετια, για να εχω δικαιωμα απεριοριστης εργασιας και γω και ο συντροφος μου. Το αν θα προλαβαινω δουλεια με ενα full time μεταπτυχιακο βεβαια δεν το ξερω. Ευχαριστω για την απαντηση σου.

    Comment


      Originally posted by revekka87 View Post
      Για research ψαχνω και γω, στην περιπτωση μου κοστιζει 60000AUD την διετια, για να εχω δικαιωμα απεριοριστης εργασιας και γω και ο συντροφος μου. Το αν θα προλαβαινω δουλεια με ενα full time μεταπτυχιακο βεβαια δεν το ξερω. Ευχαριστω για την απαντηση σου.
      Σου εύχομαι καλό κουράγιο σε αυτό που σκοπεύεις να κάνεις και να είσαι σίγουρη ότι θα τα προλαβαίνεις όλα φτάνει να έχεις σωστό σύστημα. Και για να σου δώσω λίγο κουράγιο θα σου πω ότι είμαι full time μαμά με 2 παιδιά, part time εργαζόμενη και full time φοιτήτρια. Δεν θα σου πω ότι δεν έχω τρελαθεί γιατί θα είναι το μεγαλύτερο ψέμα. Απλά έγινα πρακτική όπως με συμβούλεψε η επιτηρήτριά μου......
      Heal the past. Live the present. Dream the future.

      Comment


        Originally posted by marie View Post
        Σου εύχομαι καλό κουράγιο σε αυτό που σκοπεύεις να κάνεις και να είσαι σίγουρη ότι θα τα προλαβαίνεις όλα φτάνει να έχεις σωστό σύστημα. Και για να σου δώσω λίγο κουράγιο θα σου πω ότι είμαι full time μαμά με 2 παιδιά, part time εργαζόμενη και full time φοιτήτρια. Δεν θα σου πω ότι δεν έχω τρελαθεί γιατί θα είναι το μεγαλύτερο ψέμα. Απλά έγινα πρακτική όπως με συμβούλεψε η επιτηρήτριά μου......
        Η αλήθεια είναι πως μου δίνεις ελπίδα. Φαντάζομαι πως θα μπορέσω και γω μετα το πρώτο διάστημα που θα χρειαστώ για να προσαρμοστώ στο νέο σύστημα, στην νέα χώρα και στην νέα γλώσσα, να αναζητήσω part time εργασία. Η επιτηρήτρια που αναφέρθηκες είναι η καθηγήτρια που θα επιβλέπει την διπλωματική σου εργασία?

        Comment


          Originally posted by revekka87 View Post
          Η αλήθεια είναι πως μου δίνεις ελπίδα. Φαντάζομαι πως θα μπορέσω και γω μετα το πρώτο διάστημα που θα χρειαστώ για να προσαρμοστώ στο νέο σύστημα, στην νέα χώρα και στην νέα γλώσσα, να αναζητήσω part time εργασία. Η επιτηρήτρια που αναφέρθηκες είναι η καθηγήτρια που θα επιβλέπει την διπλωματική σου εργασία?
          Ακριβώς όπως το λες είναι η καθηγήτρια με την οποία συναντιέμαι κάθε περίπου 15 ημέρες και πρέπει να της παρουσιάζω γραπτό. Συζητάμε την πρόοδο της εργασίας και με συμβουλεύει για το επόμενο στάδιο.
          Heal the past. Live the present. Dream the future.

          Comment


            ερωτησεις

            Originally posted by Poltergeist View Post
            Γειά σας παιδιά

            Είμαι Αυστραλία εδώ και 6 χρόνια (πώς περνάει ο καιρός!)
            Είμαι απόφοιτος ΑΣΟΕΕ και δούλευα στην Αθήνα σε διάφορες πολυεθνικές σαν λογιστής/ελεγκτής. Βρήκα δουλειά στη Μελβούρνη απ'το ίντερνετ στο αντικείμενό μου και πέρασα από όλα τα γνωστά στάδια: ταξίδι στη Μελβούρνη για συνεντεύξεις, πίσω στην Αθήνα και αίτηση στην Αυστραλέζικη πρεσβεία, αναμονή κανα δίμηνο, μετά ξανά Μελβούρνη με προσωρινή βίζα με δικαίωμα εργασίας στο συγκεκριμένο αντικείμενο και συγκεκριμένο εργοδότη, μετά από δυό χρόνια μόνιμη βίζα, μετά νέο εργοδότη και τελικά πέρυσι πήρα και Αυστραλέζικη υπηκοότητα........................................ ..........................
            ///////////

            Καλημέρα από Αθήνα Σπύρο. Η κατάσταση στην Ελλάδα είναι δραματική πλέον. Είμαι 44 ετών κι ετοιμάζομαι να μεταναστεύσω κι εγώ. Βρήκα μία δουλειά στη Γερμανία και είμαι στο στάδιο του ψαξίματος. Ακόμη και για Αυστραλία αν βρω δουλειά.
            Έχω δίπλωμα 5ης κατηγορίας και πάνω από 12 χρόνια εμπειρία σε ελαφρά και βαρεά φορτηγά μεταφορών με οδηγική εμπειρία 2 εκ. χιλιομέτρων. Ξέρω πολύ καλά Αγγλικά και έχω δουλέψει και ως πωλητής σε παραθεριστικό κέντρο, σερβιτόρος, ελαιοχρωματιστής, κηπουρός, γνωρίζω από ηλεκτρολογικές και οικοδομικές εργασίες.
            Θα μπορούσα να βρω κάποια δουλειά στην Αυστραλία με αυτά τα προσόντα; Οτιδήποτε δουλειά, δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να πληρώνομαι και να βγαίνω στα έξοδα.
            Και αν μπορείς να μου πεις πόσα λεφτά χρειάζονται για να ξεκινήσει κάποιος να έρθει κάτω και να ψαχτεί για δουλειά.
            Δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται το πράγμα. Είμαι στραβάδι και θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου έστελνες κάποιες πληροφορίες για Μελβούρνη.

            Comment


              Think before you driving@world.......

              Comment


                Καλησπέρα Σπύρο! Θα ήθελα να σε απασχολήσω κι εγώ λίγο με τις ερωτήσεις μου (προσπάθησα να διαβάσω όσες περισσότερες σελίδες μπορούσα αλλά κάπου πελάγωσα). Είμαι από Αθήνα, με Αυστραλέζικη υπηκοότητα λόγω μαμάς και μόλις πήρα το πτυχίο μου από το Οικονομικό τμήμα του πανεπιστημίου Πειραιά. Έχω ελάχιστη προϋπηρεσία στον κλάδο αυτό και σκεφτόμαστε με τη μαμά μου να μεταναστεύσουμε στο Σύδνεϋ μέσα στο 2013. ΜΕ πτυχίο μόνο (και χωρίς αυτό να αναγνωρίζεται όπως διάβασα) και χωρίς προϋπηρεσία έχω καμία ελπίδα σε μια δουλειά στον κλάδο αυτό ή μπα...??? μήπως θα ήταν προτιμότερο να κάνω κανένα μεταπτυχιακό αντί να βρώ δουλειά..??? Ευχαριστώ πολύ..

                Comment


                  Originally posted by joannita_301087 View Post
                  Καλησπέρα Σπύρο! Θα ήθελα να σε απασχολήσω κι εγώ λίγο με τις ερωτήσεις μου (προσπάθησα να διαβάσω όσες περισσότερες σελίδες μπορούσα αλλά κάπου πελάγωσα). Είμαι από Αθήνα, με Αυστραλέζικη υπηκοότητα λόγω μαμάς και μόλις πήρα το πτυχίο μου από το Οικονομικό τμήμα του πανεπιστημίου Πειραιά. Έχω ελάχιστη προϋπηρεσία στον κλάδο αυτό και σκεφτόμαστε με τη μαμά μου να μεταναστεύσουμε στο Σύδνεϋ μέσα στο 2013. ΜΕ πτυχίο μόνο (και χωρίς αυτό να αναγνωρίζεται όπως διάβασα) και χωρίς προϋπηρεσία έχω καμία ελπίδα σε μια δουλειά στον κλάδο αυτό ή μπα...??? μήπως θα ήταν προτιμότερο να κάνω κανένα μεταπτυχιακό αντί να βρώ δουλειά..??? Ευχαριστώ πολύ..
                  Ο Σπύρος έχει να μπει πολύ καιρό και δεν ξέρω ανα ασχολείται πλέον ή αν διαβάζει τα μηνύματα. Άποψη μου είναι να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου με τελικό σκοπό να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό. Μετά θα μπορείς να πιάσεις πιο εύκολα δουλειά σε σχετικό με το πτυχίο σου αντικείμενο. Οι Αυστραλοί δίνουν μεγάλη έμφαση στο local experience, πόσο μάλλον όταν δεν σου αναγνωρίζουν το πτυχίο... Εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις από τώρα με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν για να ξεκινήσεις από το Φεβρουάριο με Μάρτιο κιόλας το μεταπτυχιακό σου!

                  Comment


                    σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου pan_k7, θα αρχίσω να το ψάχνω σιγά σιγά γιατί δεν νομίζω να έχω κατέβει μέχρι το Μάρτη αλλά τουλάχιστον να έχω μια ιδέα για όταν θα κατέβω. Και πάλι ευχαριστώ!!!

                    Comment


                      Σπύρο καλησπέρα,

                      ονομάζομαι Αφροδίτη και έχω έρθει στην Μελβούρνη εδώ και έναμιση μήνα. Αρχικά βρήκε δουλειά ο αραβωνιαστικός μου και ήρθεεπριν έξι μήνες και κατόπιν εγώ. Διάβαζα τα σχόλιά σου στο πατριωτάκι και ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα όσα αναφέρεις. Καταρχήν είμαι κ εγώ λογίστρια με προυπηρεσία 8 χρόνια, ήρθα με φοιτητική βίζα και κάνω ένα μικρό certificate στην λογιστική (να μπω στο κλίμα) με απότερο σκοπό κάποιο μεταπτυχιακό ή bachelor... Τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία να δώσω προς αξιολόγηση τα χαρτιά μου και δεν ξέρω πού ειναι καλύτερα, στο ICAA ή στο CPA? Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να βρω δουλειά. Στην Αθήνα τα 4 τελευταία χρόνια ήμουν στην DDB, ως λογίστρια 2 μεσαίων επιχειρήσεων του Ομίλου αλλά κυρίως ετοίμαζα τα reports, και πίστευα ότι θα με βοηθήσει η DDB στην Μελβούρνη , αλλά παρόλου που επικοινώνησε προσωπικά μαζί τους ο CEO Ανατολικής Ευρώπης και Κύπρου, με αγνόησαν παντελώς! Στο μεταξύ πέρα από τις αγγελίες έχω στείλει σε όλες τις ελεγκτικές, λογιστικά γραφεία και όχι μόνο, αναφέροντας να με δοκιμάσουν εθελοντικά αλλά τίποτα και πάλι. έχω αρχίσει να απογοητεύομαι, μήπως θα έπρεπε να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία ? Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν έχεις να με συμβουλέψεις κάτι....

                      Σε ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για τον χρόνο σου

                      Αφροδίτη

                      Comment


                        Originally posted by elfis View Post
                        Σπύρο καλησπέρα,

                        ονομάζομαι Αφροδίτη και έχω έρθει στην Μελβούρνη εδώ και έναμιση μήνα. Αρχικά βρήκε δουλειά ο αραβωνιαστικός μου και ήρθεεπριν έξι μήνες και κατόπιν εγώ. Διάβαζα τα σχόλιά σου στο πατριωτάκι και ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα όσα αναφέρεις. Καταρχήν είμαι κ εγώ λογίστρια με προυπηρεσία 8 χρόνια, ήρθα με φοιτητική βίζα και κάνω ένα μικρό certificate στην λογιστική (να μπω στο κλίμα) με απότερο σκοπό κάποιο μεταπτυχιακό ή bachelor... Τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία να δώσω προς αξιολόγηση τα χαρτιά μου και δεν ξέρω πού ειναι καλύτερα, στο ICAA ή στο CPA? Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να βρω δουλειά. Στην Αθήνα τα 4 τελευταία χρόνια ήμουν στην DDB, ως λογίστρια 2 μεσαίων επιχειρήσεων του Ομίλου αλλά κυρίως ετοίμαζα τα reports, και πίστευα ότι θα με βοηθήσει η DDB στην Μελβούρνη , αλλά παρόλου που επικοινώνησε προσωπικά μαζί τους ο CEO Ανατολικής Ευρώπης και Κύπρου, με αγνόησαν παντελώς! Στο μεταξύ πέρα από τις αγγελίες έχω στείλει σε όλες τις ελεγκτικές, λογιστικά γραφεία και όχι μόνο, αναφέροντας να με δοκιμάσουν εθελοντικά αλλά τίποτα και πάλι. έχω αρχίσει να απογοητεύομαι, μήπως θα έπρεπε να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία ? Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν έχεις να με συμβουλέψεις κάτι....

                        Σε ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για τον χρόνο σου

                        Αφροδίτη
                        Καλησπέρα Αφροδίτη κ καλώς ήρθες στην Αυστραλία

                        Μην απογοητεύσαι γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα κ το λέω αυτό γιατί σχεδόν όλοι οι μετανάστες αντιμετωπίζουν το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά κ πολλά άλλα

                        Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να βρεις μια οποιαδήποτε δουλειά για αρχή κ όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν με τον καιρό


                        Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία, καλή τύχη κ
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Originally posted by elfis View Post
                          Σπύρο καλησπέρα,

                          ονομάζομαι Αφροδίτη και έχω έρθει στην Μελβούρνη εδώ και έναμιση μήνα. Αρχικά βρήκε δουλειά ο αραβωνιαστικός μου και ήρθεεπριν έξι μήνες και κατόπιν εγώ. Διάβαζα τα σχόλιά σου στο πατριωτάκι και ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα όσα αναφέρεις. Καταρχήν είμαι κ εγώ λογίστρια με προυπηρεσία 8 χρόνια, ήρθα με φοιτητική βίζα και κάνω ένα μικρό certificate στην λογιστική (να μπω στο κλίμα) με απότερο σκοπό κάποιο μεταπτυχιακό ή bachelor... Τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία να δώσω προς αξιολόγηση τα χαρτιά μου και δεν ξέρω πού ειναι καλύτερα, στο ICAA ή στο CPA? Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να βρω δουλειά. Στην Αθήνα τα 4 τελευταία χρόνια ήμουν στην DDB, ως λογίστρια 2 μεσαίων επιχειρήσεων του Ομίλου αλλά κυρίως ετοίμαζα τα reports, και πίστευα ότι θα με βοηθήσει η DDB στην Μελβούρνη , αλλά παρόλου που επικοινώνησε προσωπικά μαζί τους ο CEO Ανατολικής Ευρώπης και Κύπρου, με αγνόησαν παντελώς! Στο μεταξύ πέρα από τις αγγελίες έχω στείλει σε όλες τις ελεγκτικές, λογιστικά γραφεία και όχι μόνο, αναφέροντας να με δοκιμάσουν εθελοντικά αλλά τίποτα και πάλι. έχω αρχίσει να απογοητεύομαι, μήπως θα έπρεπε να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία ? Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν έχεις να με συμβουλέψεις κάτι....

                          Σε ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για τον χρόνο σου

                          Αφροδίτη
                          Δυστυχώς με φοιτητική βίζα είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά σε αυτόν τον κλάδο ή ακόμα και να σου κάνουν sponsoring. Αν αλλάξει η φοιτητική σε partner visa θα μπορέσεις κάτι να κάνεις. Χωρίς να είμαι λογιστής, το CPA είναι ΟΚ σε συνδυασμό πάντα με partner visa.

                          Comment


                            Originally posted by elfis View Post
                            Σπύρο καλησπέρα,

                            ονομάζομαι Αφροδίτη ....

                            Σε ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για τον χρόνο σου

                            Αφροδίτη
                            Aφροδιτη μου
                            Ο Σπυρος /Poltergeist,τελευταια φορά ,που ανεβασε post ,στο thread αυτο, ηταν στις 2/2/12,τελευταια φορά που εγραψε στο φορουμ ,ηταν στις 20/4/12 και τελευταια φορά ,που μπηκε στο φορουμ ,ηταν στις 5/8/12,οπως θα δεις κι εσυ ,αν μπεις στο προφιλ του...Oπότε ,μάλλον θα περιμενεις πολυ ,για απαντηση δικη του.

                            Σου ευχομαι ,ο,τι καλύτερο !
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Καλησπερα elpis.

                              Απλα θελω να σε ρωτησω γιατι ταλαιπωρησε με φοιτητικη visa και δεν εβγαζες τοσο καιρο partner visa οπως σου ειπε και ο pan_k7 παραπανω? Σιγουρα θα σου ανοιξει πιο πολλες πορτες, θα ηταν πιο μονιμο και δεν θα ειχες και περριτα εξοδα.

                              Στην παρουσα φαση θα σου προτεινα να πιασεις καποια αλλη δουλεια, οπως σου ειπε και ο φιλος jimathens, ετσι ωστε να εχεις και εσυ ενα επιπλεον εισοδημα. Ετσι θα αρχισεις να βαζεις λιγο νερο στο αυλακι και ολα θα παρουν τον δρομο τους σιγα-σιγα. Αλλωστε ξερεις και εσυ η ιδια, οτι για να δουλεψεις σαν λογιστρια σε μια ξενη χωρα, οπου βρισκεσαι εκει μονο 1μιση μηνα, χωρις να ξερεις τους κανονισμους και τους νομους του κρατους, ειναι δυσκολο.

                              Καλα να περνας και καλη τυχη!
                              You Can Have Whatever You Like...

                              Comment


                                Originally posted by Diamond Spy View Post
                                Καλησπερα elpis.

                                Απλα θελω να σε ρωτησω γιατι ταλαιπωρησε με φοιτητικη visa και δεν εβγαζες τοσο καιρο partner visa οπως σου ειπε και ο pan_k7 παραπανω?
                                Παιδιά επειδή δεν αναφέρει πουθενά στο ποστ ότι ο αραβωνιαστικός της είναι υπήκοος εγώ νομίζω πως έχει κ εκείνος φοιτητική βίζα οπότε δεν συζητάμε σε καμία περίπτωση για partner visa παρά μόνο για φοιτητική η οποία ίσως μετά από χρόνια αν καταφέρει κ βρει εργοδότη να κάνει αίτηση για sponsorship τότε θα πάρει την Permanent Visa για δύο χρόνια κ μετά μία ακόμη ανανέωση για ακόμα δύο χρόνια κ γίνεται υπήκοος.

                                Όλα αυτά τα λέω γιατί στην ερώτησή της δεν έγραψε συγκεκριμένα πράγματα για την κατάστασή τους κ κάνω υποθέσεις γιατί αν ο αραβωνιαστικός ήταν υπήκοος είμαι σίγουρος 99% ότι θα γνώριζαν την διαδικασία για την Partner Visa όπως την ξέρουν κ πολλοί που δεν είναι.



                                υ.γ. Εύχομαι να είναι υπήκοος κ να μην την γνωρίζουν.
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X