Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Poltergeist

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    σε ευχαριστω,βλεπω τωρα στις ειδησεις για την ελλαδα πρωτο θεμα με τα γεγονοτα κ τον χαμο που γινεται με τις διαδιλωσεις μπαχαλο!ρεζιλι εχουμε γινει τωρα μιλαει η δημοσιογραφος της εφημεριδας νεος κοσμος στο abc .λεει οτι παιρνει πολλα email απο ελληνες που θελουν να μεταναστευσουν αυστραλια.

    Comment


      #47
      Originally posted by dimitris888 View Post
      τωρα μιλαει η δημοσιογραφος της εφημεριδας νεος κοσμος στο abc .λεει οτι παιρνει πολλα email απο ελληνες που θελουν να μεταναστευσουν αυστραλια.
      ε καλά... κι εμένα μ'έχει πάρει όποιος ξέρω και δεν ξέρω

      Εδώ φωτογραφίες απ'το ξύλο

      Comment


        #48
        Originally posted by Poltergeist View Post
        Γειά σας παιδι

        Είμαι Αυστραλία εδώ και 6 χρόνια (πώς περνάει ο καιρός!)
        Είμαι απόφοιτος ΑΣΟΕΕ και δούλευα στην Αθήνα σε διάφορες πολυεθνικές σαν λογιστής/ελεγκτής. Βρήκα δουλειά στη Μελβούρνη απ'το ίντερνετ στο αντικείμενό μου και πέρασα από όλα τα γνωστά στάδια: ταξίδι στη Μελβούρνη για συνεντεύξεις, πίσω στην Αθήνα και αίτηση στην Αυστραλέζικη πρεσβεία, αναμονή κανα δίμηνο, μετά ξανά Μελβούρνη με προσωρινή βίζα με δικαίωμα εργασίας στο συγκεκριμένο αντικείμενο και συγκεκριμένο εργοδότη, μετά από δυό χρόνια μόνιμη βίζα, μετά νέο εργοδότη και τελικά πέρυσι πήρα και Αυστραλέζικη υπηκοότητα.

        Γενικά πολύ ευχαριστημένος, το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα έως τώρα ήταν να αναγνωρίσω τα πτυχία και τους επαγγελματικούς τίτλους μου. Μόνο για το πτυχίο μου ζήτησαν να δώσω εξετάσεις σε 6 μαθήματα, παρόλο που οι δικές μας σπουδές είναι τετραετείς και οι δικές τους τριετείς. Αυτό μου πήρε κανά χρόνο γιατί παράλληλα δούλευα. Οι ελληνικοί επαγγελματικοί μου τίτλοι (λογιστής, ορκωτός λογιστής) εδώ δε μετράνε μία, οπότε αυτά έπρεπε να τα ξανακάνω απ'την αρχή... δηλαδή άλλα 2 χρόνια διάβασμα και εξετάσεις για να ξαναφτάσω εκεί που ήμουνα ήδη. Το ευτυχές είναι ότι για τους εργοδότες αυτά είναι τυπικότητες χωρίς μεγάλη ουσία οπότε όλη αυτή η ιστορία δεν επηρέασε την καριέρα ή την αμοιβή μου. Αλλά όσο να πεις με πήγε λίγο πίσω και ήταν λίγο πακέτο να πρέπει να τα ξανακάνω όλα απ'την αρχή.

        Αυτά για την ώρα, αν έχει κάποιος απορίες για σχετικά θέματα (αγορά εργασίας, επαγγελματικές βίζες, πανεπιστήμια κι επαγγελματικά σώματα, κόστος ζωής, μισθούς, ασφάλιση, συντάξεις, επενδύσεις κλπ) ας τη γράψει εδώ και ίσως μπορώ να βοηθήσω με βάση την εμπειρία μου.

        Να'στε καλά
        Σπύρος
        ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΣΠΥΡΟ. ΛΕΓΟΜΑΙ ΑΛΕΞΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 36 ΧΡΟΝΩΝ.ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΑΙΔΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΠΟΛΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΣΑ ΓΡΑΨΑΤΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
        ΕΧΩ ΞΟΔΕΨΕΙ ΜΗΝΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ,ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΟΔΟ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΦΟΒΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΦΡΕΝΑΡΕΙ,ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΗΨΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ "ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΩΝ" ΠΟΥ ΣΠΕΥΔΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ Η' ΜΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΥΠΟΨΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
        ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΩΘΕΙ Η E-VISITOR VISA ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΑΔΕΛΑΙΔΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ: 1)ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΤΩΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΑΔΕΛΑΙΔΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΟΜΕΑ ΕΧΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΚΑΤΑΛΗΛΑ ΠΤΥΧΙΑ?(ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ 10 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ-ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ 7 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΥΛΙΑΣ ΑΝΕΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΟΜΩΣ.-ΕΧΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΕΧΩ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΑΝ ΔΥΤΗΣ ΣΕ ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΟ ΜΕ PADI OPEN WATER DIVER CERTIFICATE.)ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΥΤΕ ΚΟΙΤΑΩ ΝΑ ΠΛΟΥΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΜΠΟΡΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΩΣ ΟΔΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ.ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΑΙΔΑ???
        2)ΑΚΟΥΣΑ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ CITIZEN ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ...ΑΛΗΘΕΥΕΙ?? 3)ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ?ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 2 ΚΑΙ 3 ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ? 4) ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΦΟΡΙΑ?
        ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΕΣ ΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.

        Comment


          #49
          Originally posted by ALEX 35 View Post
          ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΣΠΥΡΟ. ΛΕΓΟΜΑΙ ΑΛΕΞΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 36 ΧΡΟΝΩΝ.ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΑΙΔΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΠΟΛΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΣΑ ΓΡΑΨΑΤΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
          ΕΧΩ ΞΟΔΕΨΕΙ ΜΗΝΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ,ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΟΔΟ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΦΟΒΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΦΡΕΝΑΡΕΙ,ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΗΨΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ "ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΩΝ" ΠΟΥ ΣΠΕΥΔΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ Η' ΜΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΥΠΟΨΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
          ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΩΘΕΙ Η E-VISITOR VISA ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΑΔΕΛΑΙΔΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ: 1)ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΤΩΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΑΔΕΛΑΙΔΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΟΜΕΑ ΕΧΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΚΑΤΑΛΗΛΑ ΠΤΥΧΙΑ?(ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ 10 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ-ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ 7 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΥΛΙΑΣ ΑΝΕΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΟΜΩΣ.-ΕΧΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΕΧΩ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΑΝ ΔΥΤΗΣ ΣΕ ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΟ ΜΕ PADI OPEN WATER DIVER CERTIFICATE.)ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΥΤΕ ΚΟΙΤΑΩ ΝΑ ΠΛΟΥΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΜΠΟΡΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΩΣ ΟΔΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ.ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΑΙΔΑ???
          2)ΑΚΟΥΣΑ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ CITIZEN ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ...ΑΛΗΘΕΥΕΙ?? 3)ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ?ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 2 ΚΑΙ 3 ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ? 4) ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΦΟΡΙΑ?
          ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΕΣ ΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.
          Kalimera Alex, tha sou apantiso stin proti erotisi:

          1) Me touristiki visa den mporis na ergasteis Australia, mono "mavra" to opoio den sto sinisto.
          Katalaveno oti to forum exei ginei terastio me polles plirofories alla an diavaseis osa perissotera mporeis tha lithoun opi apories sou.

          2)nai plironeis kati parapano apo ton citizen gia na exeis in idia iatrofarmakefiki kalipsi alla oxi kati tromero.
          Sta sxoleia plironis kati alla milame gia 200 me 300 dolaria to xrono gia kathe pedi sto dimotiko. Sta panepistimia nai einai pio poli akriva gia tous mi Australous.

          3)ta enikia edo einai akriva se sxesi me ellada alla an skeftis oti tha dineis ta misa kai parapano gia tin diaviosi apo ton mistho sou ftanoume peripou sta idia dedomena tis Elladas alla me tin anoteri poiotita zois pou mporis na vris se ena politismeno kratos. Me alla logia an erthis edo na psaksis gia doulia tha prepei na exeis ena kompodema gia to niki kai ta alla eksoda, ektos an se filoksenisoun siggeneis, pou afto tha einai to kalitero na dis kai an saresei edo.
          Mporeis na kaneis oses doulies theleis an ta diloneis stin eforia, eksalou to simferei to kratos afto!!! alla an vris full time ergasia eise OK kai me mia ergasia...

          4) H eforia min se apasxoli, vres esi doulia, vgale kai working visa kai tha ta katafereis, den se gdernoun edo pera....

          Kai mia parathrisi, osoi theloun na erthoun Australia den tha ploutisoun opos vlepoume stis Ellinikes tenies ton theio apo tin ameriki pou eplene piata kai ksafnika vrethike me estiatoria, an plenis piata edo panta piata tha plenis, ektos an eise tixeros, edo iparxoun efkeries kai mporeis na kaneis kati den se frenarei to kratos.
          Alla den einai ta pragmata opos prin 40 xronia pou anoige kapios estiatorio kai ploutene. Kai tote oi Ellines pou anoigan estiatoria to ekanan apo anagki giati den tous epernan se alles ergasies ektos apo tis agrotikes. Iparxoun kai edo alisides katastimaton opos stin Ellada me megalo antagonismo kai ta mikra magazakia eksafanizonte. Oi epoxes aftes exoun perasei, pio pithano einai na doulevei kapios ipallilos gia ta ipolipa xronia tou.

          Oute na erthei kapios gia na figei se 5 xronia, isa isa pou se 5 xronia tha exei ftiaxtei edo pera, na ta paratisei ola kai na ksekinisei pali apo tin arxi stin Ellada??? Osoi exoun girisei stin Ellada apo tous palaious to metaniosan kai ksanagirisan piso Australia.
          Opios erxete edo erxete gia na exei mia kaliteri poiotita zois se sxesi me tin Ellada (distixos gia tin xora mas alla etsi einai ta pragmata), gia na exei kaliteri antimetopisi apo to kratos, gia na exoun ta pedia tou kalitero mellon.
          an kai me tin pagkosmiopiisi ola einai refsta kai den ksereis ti mporei na ginei se 15 xronia apo tora. Pantos h Australia einai kali epilogi alla skefteite to den tha eisaste stin Europi na petageste sthn Ellada se 3 ores me to aeroplano oute einai ftina ta eisitiria.....

          Na eisaste kala....

          Comment


            #50
            εχω διπλωμα χειριστη βαρεων τυπου μηχανηματων τσαπα,
            μπουλντοζα ξερει κανεις που το κανω αναγνωριση??

            Comment


              #51
              Originally posted by dimitris888 View Post
              εχω διπλωμα χειριστη βαρεων τυπου μηχανηματων τσαπα,
              μπουλντοζα ξερει κανεις που το κανω αναγνωριση??
              Αν είσαι στην Βικτώρια μέσω Vickroads.

              Κοίτα και αυτό το post που έχει πληροφορίες για τα διπλώματα και τα ανάλογα site, ανα περιοχή - πολιτεία της Αυστραλίας.
              Περίπου στην μέση.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #52
                Originally posted by dimitris888 View Post
                εχω διπλωμα χειριστη βαρεων τυπου μηχανηματων τσαπα,
                μπουλντοζα ξερει κανεις που το κανω αναγνωριση??

                Comment


                  #53
                  Temporary Business (Long Stay) - Sponsorship (Subclass 457)

                  Γεια σε όλα τα πατριωτάκια.
                  Πρωτού ξεκινήσω να περιγράψω την περίπτωσή μου έψαξα λίγο στο patriotaki αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να ταιριάζει με την περίπτωσή μου! Λοιπόν, παλεύω εδώ και ένα χρόνο περίπου να μεταναστεύσω στην Αυστραλία στο Σύδνευ συγκεκριμένα όπου έχω την κολλητή μου φίλη η οποία μέσω της δουλειάς της μου πρόσφερε μια θέση να δουλέψω και να συνεργαστώ μαζί της στην εταιρία που δουλεύει, ως λογίστρια-μισθοδοσία κλπ. Εγώ έζησα 10 χρόνια από 6-16 στην Αφρική με τους γονείς μου, μετά πήγα σε αγγλικό σχολείο στην Αθήνα, και μετά τελείωσα το Deree (Αμερικάνικο Κολλέγιο) ως Executive Assistant - Administration. Έχω 12 χρόνια πολύ καλή προυπηρεσία στο κομμάτι αυτό. Τελικά μετα από πολύ κόπο και θυσίες εγκρίθηκε η βίζα μου (Temporary Business (Long Stay)Sponsorship Subclass 457) φέτος τον Μάρτιο και μεταναστεύσαμε με τον άντρα μου κ τα δύο αγόρια μου 2,5 κ 4,5 χρονών στο Σύδνευ. Η δουλειά μου ήταν λίγες μέρες την εβδομάδα διότι μπορούσα να δουλεύω από το σπίτι και τα λεφτά καλά. Ο άντρας μου ξεκίνησε μόλις φτάσαμε εντατικά αγγλικά κ έγγραψα κ τον μεγάλο μου γιο σε preschool διότι και τα δύο μου παιδιά πηγαίνανε σε παιδικό από ενός χρονών και είχαν μάθει έτσι. Έχει έρθει κ η ανηψιά μου μαζί που είναι 25 χρονών με τουριστική βίζα για να μας βοηθήσει λίγο στην αρχή κ κρατάει τον μικρό μου γιο. Προ 2 εβδομάδων ενώ βρήκε και ο άντρας μου δουλειά, όχι στο αντικείμενό του που είναι στις πωλήσεις αυτοκινήτων αλλά σε ένα ψαράδικο, λόγω ότι δεν είναι καλά τ αγγλικά του ακόμα ενώ μιλάει άπταιστα Γερμανικά και Ελληνικά, μ ενημέρωσε η φίλη μου έτσι απλά ότι αντιμετωπίζει η επιχείρηση οικονομικό πρόβλημα κ θα πρέπει να σταματήσω! Έπαθα ένα σοκ όπως καταλαβαίνεται διότι μόλις εκεί που αρχίσαμε λίγο να μπαίνουμε στο νόημα πέφτω απ τα σύννεφα. Και βέβαια της είπαν ότι δεν γίνεται να πληρωνόμαστε 2 άτομα γι αυτή την δουλειά παρόλο που δεν μπορεί να την βγάλει στην ουσία μόνη της κ έτσι βρίσκομαι σε μια θέση και φάση που θέλω να πάω να φουντάρω! Ρώτησα την agent που μας έβγαλε την βίζα και μου είπε ότι μόνο τρεις λύσεις υπάρχουν: 1. Να βρω άλλο sponsor να μεταφέρω την βίζα μου σ αυτόν ο οποίος το μόνο που έχει να κάνει είναι ένα nomination και να πληρώσει $70, τίποτα αλλο, 2. Να κάνω άλλη βίζα από την αρχή και το μόνο που είχε να μου προτείνει είναι student visa, που στην περίπτωσή μου δεν γίνεται αυτό με 2 μωρά ούτε με σφαίρες και 3. Να φύγω πίσω για Ελλάδα (που ούτε να το σκέφτομαι όπως καταλαβαίνεται). Τα πράγματά μου είναι ακόμα στο τελωνείο διότι έφτασε το container πριν μια βδομάδα. Η ειρωνία είναι ότι δεν μπορώ να βρω εύκολα άλλο σπόνσορα και δουλειες που βρίσκω έστω για να κάνω κάτι casual/part time για να μην δίνω όλα τα λεφτά μου στο childcare θέλουν να με προσλάβουν νόμιμα αλλά όχι να με σπονσοράρουν. Συνεπώς μου κάνουν την διευκόλυνση από την δουλειά να μην ενημερώσουν το immigration ότι με έχουν διώξει αλλά η βίζα απ ότι κατάλαβα λέει ότι είναι παράνομο να δουλεψω οπουδήποτε αλλού εκτός του εργοδότη που με έχει κάνει sponsor. Πραγματικά πατριωτάκια έχω τρελαθεί κ βρίσκομαι σε τόσο δύσκολη θέση γιατι έχω τα προσόντα να δουλέψω, έχω την όρεξη όσο μου έχει μείνει, και απ την άλλη έχω τους περιορισμούς της βίζας. Πείτε μου σας παρακαλώ αν κάποιος έχει κάποια ιδέα, κάποια λύση στο πρόβλημά μου. Έχω ενοίκια που τρέχουν, έγγραψα το παιδί μου για του χρόνου σε νηπιαγωγίο, έχουμε αρχίσει κ μπαίνουμε σε μια σειρά, άφησα τα πάντα πίσω στην Ελλάδα τους γονείς μου, τους φίλους μου, το σπίτι μου που είναι δικό μου κ έκανα τόσα έξοδα για ένα καλύτερο αύριο. Δεν θέλω να πιστέψω ότι δεν υπάρχει μια λύση. Ότι δεν υπάρχει κάπόιος εργοδότης που μπορεί να θέλει να με κάνει σπονσορ παλι. Σας ευχαριστώ

                  Comment


                    #54
                    Ώπα στάσου, πώς δηλαδή σε προσλαμβάνει, σε κουβαλάει απ'την άλλη άκρη του κόσμου και μετά σε απολύει έτσι στα καλά καθούμενα; Πρέπει να έχει πολύ σοβαρό λόγο για να το κάνει αυτό, να κρέμεται όλη η επιβίωση της εταιρίας απ'το αν θα σε κρατήσει ή όχι. Επίσης αυτό που λέει ότι δε θα ενημερώσει την υπηρεσία μετανάστευσης είναι παράνομο και στη θέση σου δε θα δεχόμουν να γίνω συνένοχος σε κάτι τέτοιο. Και επίσης να ξέρεις ότι αν απολυθείς το λιγότερο που έχει υποχρέωση να κάνει είναι να σου πληρώσει όλα τα έξοδα για να επιστρέψεις στη χώρα σου, και μάλιστα μέσα σε 30 μέρες από τότε που θα τους το ζητήσεις εγγράφως:
                    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                    "The standard business sponsor must pay reasonable and necessary travel costs to enable the sponsored persons to leave Australia if the costs have been requested in writing by the sponsored persons, or the department and the costs have not already been paid by the sponsor in accordance with this obligation.

                    The costs will be considered reasonable and necessary provided they:

                    include travel from the primary sponsored person's usual place of residence in Australia to the place of departure from Australia;
                    include travel from Australia to the country (for which the person holds a passport) specified in the request to pay travel costs; and
                    are paid within 30 days of receiving the request; and are for economy class air travel or, where unavailable, a reasonable equivalent."

                    Αυτό και μόνο μπορεί να τους τρομάξει αν τους το εξηγήσεις.

                    Από εκεί και πέρα στη θέση σου θα έπαιρνα δύο τηλέφωνα, πρώτα στο συνήγορο (ombudsman) του εργαζομένου (τηλ 1300799675) για να δεις αν η απόλυσή σου είναι νόμιμη ή όχι:

                    μετά στην υπηρεσία μετανάστευσης (131881) να μάθεις ακριβώς ποιά είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις σου σ'αυτή την περίπτωση. Αν δε βγάλεις άκρη με αυτούς στη θέση σου θα πήγαινα και σε κάποιο δικηγόρο που ειδικεύεται σε εργατικά θέματα. Παράλληλα ψάχνε και για δουλειά για να μη χάνεις χρόνο.

                    Είναι μεγάλοι μαλάκες που σε φέρνουν σε αυτή τη θέση και τρομερά ανεύθυνη η στάση τους, αλλά μην ξεχνάς ότι έχεις δικαιώματα και πρέπει να το παλέψεις. Ήμουνα κι εγώ με 457 για χρόνια και δεν τα πήγαινα καλά με τον εργοδότη μου και πάντα αναρωτιόμουνα τί θα γίνει αν με απέλυε. Τελικά δε συνέβη ποτέ σε μένα, αλλά στο μυαλό μου κάπως έτσι είχα φανταστεί ότι θα το αντιμετώπιζα.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by Juls View Post
                      Γεια σε όλα τα πατριωτάκια.
                      Πρωτού ξεκινήσω να περιγράψω την περίπτωσή μου έψαξα λίγο στο patriotaki αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να ταιριάζει με την περίπτωσή μου! Λοιπόν, παλεύω εδώ και ένα χρόνο περίπου να μεταναστεύσω στην Αυστραλία στο Σύδνευ συγκεκριμένα όπου έχω την κολλητή μου φίλη η οποία μέσω της δουλειάς της μου πρόσφερε μια θέση να δουλέψω και να συνεργαστώ μαζί της στην εταιρία που δουλεύει, ως λογίστρια-μισθοδοσία κλπ. Εγώ έζησα 10 χρόνια από 6-16 στην Αφρική με τους γονείς μου, μετά πήγα σε αγγλικό σχολείο στην Αθήνα, και μετά τελείωσα το Deree (Αμερικάνικο Κολλέγιο) ως Executive Assistant - Administration. Έχω 12 χρόνια πολύ καλή προυπηρεσία στο κομμάτι αυτό. Τελικά μετα από πολύ κόπο και θυσίες εγκρίθηκε η βίζα μου (Temporary Business (Long Stay)Sponsorship Subclass 457) φέτος τον Μάρτιο και μεταναστεύσαμε με τον άντρα μου κ τα δύο αγόρια μου 2,5 κ 4,5 χρονών στο Σύδνευ. Η δουλειά μου ήταν λίγες μέρες την εβδομάδα διότι μπορούσα να δουλεύω από το σπίτι και τα λεφτά καλά. Ο άντρας μου ξεκίνησε μόλις φτάσαμε εντατικά αγγλικά κ έγγραψα κ τον μεγάλο μου γιο σε preschool διότι και τα δύο μου παιδιά πηγαίνανε σε παιδικό από ενός χρονών και είχαν μάθει έτσι. Έχει έρθει κ η ανηψιά μου μαζί που είναι 25 χρονών με τουριστική βίζα για να μας βοηθήσει λίγο στην αρχή κ κρατάει τον μικρό μου γιο. Προ 2 εβδομάδων ενώ βρήκε και ο άντρας μου δουλειά, όχι στο αντικείμενό του που είναι στις πωλήσεις αυτοκινήτων αλλά σε ένα ψαράδικο, λόγω ότι δεν είναι καλά τ αγγλικά του ακόμα ενώ μιλάει άπταιστα Γερμανικά και Ελληνικά, μ ενημέρωσε η φίλη μου έτσι απλά ότι αντιμετωπίζει η επιχείρηση οικονομικό πρόβλημα κ θα πρέπει να σταματήσω! Έπαθα ένα σοκ όπως καταλαβαίνεται διότι μόλις εκεί που αρχίσαμε λίγο να μπαίνουμε στο νόημα πέφτω απ τα σύννεφα. Και βέβαια της είπαν ότι δεν γίνεται να πληρωνόμαστε 2 άτομα γι αυτή την δουλειά παρόλο που δεν μπορεί να την βγάλει στην ουσία μόνη της κ έτσι βρίσκομαι σε μια θέση και φάση που θέλω να πάω να φουντάρω! Ρώτησα την agent που μας έβγαλε την βίζα και μου είπε ότι μόνο τρεις λύσεις υπάρχουν: 1. Να βρω άλλο sponsor να μεταφέρω την βίζα μου σ αυτόν ο οποίος το μόνο που έχει να κάνει είναι ένα nomination και να πληρώσει $70, τίποτα αλλο, 2. Να κάνω άλλη βίζα από την αρχή και το μόνο που είχε να μου προτείνει είναι student visa, που στην περίπτωσή μου δεν γίνεται αυτό με 2 μωρά ούτε με σφαίρες και 3. Να φύγω πίσω για Ελλάδα (που ούτε να το σκέφτομαι όπως καταλαβαίνεται). Τα πράγματά μου είναι ακόμα στο τελωνείο διότι έφτασε το container πριν μια βδομάδα. Η ειρωνία είναι ότι δεν μπορώ να βρω εύκολα άλλο σπόνσορα και δουλειες που βρίσκω έστω για να κάνω κάτι casual/part time για να μην δίνω όλα τα λεφτά μου στο childcare θέλουν να με προσλάβουν νόμιμα αλλά όχι να με σπονσοράρουν. Συνεπώς μου κάνουν την διευκόλυνση από την δουλειά να μην ενημερώσουν το immigration ότι με έχουν διώξει αλλά η βίζα απ ότι κατάλαβα λέει ότι είναι παράνομο να δουλεψω οπουδήποτε αλλού εκτός του εργοδότη που με έχει κάνει sponsor. Πραγματικά πατριωτάκια έχω τρελαθεί κ βρίσκομαι σε τόσο δύσκολη θέση γιατι έχω τα προσόντα να δουλέψω, έχω την όρεξη όσο μου έχει μείνει, και απ την άλλη έχω τους περιορισμούς της βίζας. Πείτε μου σας παρακαλώ αν κάποιος έχει κάποια ιδέα, κάποια λύση στο πρόβλημά μου. Έχω ενοίκια που τρέχουν, έγγραψα το παιδί μου για του χρόνου σε νηπιαγωγίο, έχουμε αρχίσει κ μπαίνουμε σε μια σειρά, άφησα τα πάντα πίσω στην Ελλάδα τους γονείς μου, τους φίλους μου, το σπίτι μου που είναι δικό μου κ έκανα τόσα έξοδα για ένα καλύτερο αύριο. Δεν θέλω να πιστέψω ότι δεν υπάρχει μια λύση. Ότι δεν υπάρχει κάπόιος εργοδότης που μπορεί να θέλει να με κάνει σπονσορ παλι. Σας ευχαριστώ
                      Επίσης καλό είναι να συμβουλευτείς και κάποιο δικηγόρο ειδικό σε θέματα μετανάστευσης. Νομίζω ότι έχω τα στοιχεία κάποιας στο Σίδνευ θα κοιτάξω και θα σου στείλω πμ

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by Juls View Post
                        Γεια σε όλα τα πατριωτάκια.
                        Πρωτού ξεκινήσω να περιγράψω την περίπτωσή μου έψαξα λίγο στο patriotaki αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να ταιριάζει με την περίπτωσή μου! Λοιπόν, παλεύω εδώ και ένα χρόνο περίπου να μεταναστεύσω στην Αυστραλία στο Σύδνευ συγκεκριμένα όπου έχω την κολλητή μου φίλη η οποία μέσω της δουλειάς της μου πρόσφερε μια θέση να δουλέψω και να συνεργαστώ μαζί της στην εταιρία που δουλεύει, ως λογίστρια-μισθοδοσία κλπ. Εγώ έζησα 10 χρόνια από 6-16 στην Αφρική με τους γονείς μου, μετά πήγα σε αγγλικό σχολείο στην Αθήνα, και μετά τελείωσα το Deree (Αμερικάνικο Κολλέγιο) ως Executive Assistant - Administration. Έχω 12 χρόνια πολύ καλή προυπηρεσία στο κομμάτι αυτό. Τελικά μετα από πολύ κόπο και θυσίες εγκρίθηκε η βίζα μου (Temporary Business (Long Stay)Sponsorship Subclass 457) φέτος τον Μάρτιο και μεταναστεύσαμε με τον άντρα μου κ τα δύο αγόρια μου 2,5 κ 4,5 χρονών στο Σύδνευ. Η δουλειά μου ήταν λίγες μέρες την εβδομάδα διότι μπορούσα να δουλεύω από το σπίτι και τα λεφτά καλά. Ο άντρας μου ξεκίνησε μόλις φτάσαμε εντατικά αγγλικά κ έγγραψα κ τον μεγάλο μου γιο σε preschool διότι και τα δύο μου παιδιά πηγαίνανε σε παιδικό από ενός χρονών και είχαν μάθει έτσι. Έχει έρθει κ η ανηψιά μου μαζί που είναι 25 χρονών με τουριστική βίζα για να μας βοηθήσει λίγο στην αρχή κ κρατάει τον μικρό μου γιο. Προ 2 εβδομάδων ενώ βρήκε και ο άντρας μου δουλειά, όχι στο αντικείμενό του που είναι στις πωλήσεις αυτοκινήτων αλλά σε ένα ψαράδικο, λόγω ότι δεν είναι καλά τ αγγλικά του ακόμα ενώ μιλάει άπταιστα Γερμανικά και Ελληνικά, μ ενημέρωσε η φίλη μου έτσι απλά ότι αντιμετωπίζει η επιχείρηση οικονομικό πρόβλημα κ θα πρέπει να σταματήσω! Έπαθα ένα σοκ όπως καταλαβαίνεται διότι μόλις εκεί που αρχίσαμε λίγο να μπαίνουμε στο νόημα πέφτω απ τα σύννεφα. Και βέβαια της είπαν ότι δεν γίνεται να πληρωνόμαστε 2 άτομα γι αυτή την δουλειά παρόλο που δεν μπορεί να την βγάλει στην ουσία μόνη της κ έτσι βρίσκομαι σε μια θέση και φάση που θέλω να πάω να φουντάρω! Ρώτησα την agent που μας έβγαλε την βίζα και μου είπε ότι μόνο τρεις λύσεις υπάρχουν:
                        1. Να βρω άλλο sponsor να μεταφέρω την βίζα μου σ αυτόν ο οποίος το μόνο που έχει να κάνει είναι ένα nomination και να πληρώσει $70, τίποτα αλλο,
                        2. Να κάνω άλλη βίζα από την αρχή και το μόνο που είχε να μου προτείνει είναι student visa, που στην περίπτωσή μου δεν γίνεται αυτό με 2 μωρά ούτε με σφαίρες και
                        3. Να φύγω πίσω για Ελλάδα (που ούτε να το σκέφτομαι όπως καταλαβαίνεται).

                        Τα πράγματά μου είναι ακόμα στο τελωνείο διότι έφτασε το container πριν μια βδομάδα. Η ειρωνία είναι ότι δεν μπορώ να βρω εύκολα άλλο σπόνσορα και δουλειες που βρίσκω έστω για να κάνω κάτι casual/part time για να μην δίνω όλα τα λεφτά μου στο childcare θέλουν να με προσλάβουν νόμιμα αλλά όχι να με σπονσοράρουν. Συνεπώς μου κάνουν την διευκόλυνση από την δουλειά να μην ενημερώσουν το immigration ότι με έχουν διώξει αλλά η βίζα απ ότι κατάλαβα λέει ότι είναι παράνομο να δουλεψω οπουδήποτε αλλού εκτός του εργοδότη που με έχει κάνει sponsor.
                        Πραγματικά πατριωτάκια έχω τρελαθεί κ βρίσκομαι σε τόσο δύσκολη θέση γιατι έχω τα προσόντα να δουλέψω, έχω την όρεξη όσο μου έχει μείνει, και απ την άλλη έχω τους περιορισμούς της βίζας. Πείτε μου σας παρακαλώ αν κάποιος έχει κάποια ιδέα, κάποια λύση στο πρόβλημά μου. Έχω ενοίκια που τρέχουν, έγγραψα το παιδί μου για του χρόνου σε νηπιαγωγίο, έχουμε αρχίσει κ μπαίνουμε σε μια σειρά, άφησα τα πάντα πίσω στην Ελλάδα τους γονείς μου, τους φίλους μου, το σπίτι μου που είναι δικό μου κ έκανα τόσα έξοδα για ένα καλύτερο αύριο. Δεν θέλω να πιστέψω ότι δεν υπάρχει μια λύση. Ότι δεν υπάρχει κάπόιος εργοδότης που μπορεί να θέλει να με κάνει σπονσορ παλι. Σας ευχαριστώ
                        Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως στα είπε ο agent. Την λύση νομίζω την καταλαβαίνεις και εσύ και την περιγράφεις στο τέλος. Πρέπει να βρείς πάση θυσία εργοδότη που να θέλει να κάνει το σπόνσορα και είναι πολύ εύκολο γιατι συμπληρώνει μόνο μια αίτηση και πληρώνει 70$.
                        Μην κάνεις παράνομη εργασία σε καμία περίπτωση, ώστε να μην βρεθείς σε χειρότερη θέση απο οτι είσαι.
                        Χρησιμοποίησε απο αυτό το post, την λίστα με τα job boards μήπως βρείς κάποιον απο εκεί.
                        Επίσης επειδή το 80% των εργασιών δεν φτάνει στις αγγελίες, χτύπα πόρτες απο εταιρίες που θα ήθελες να δουλέψεις για αυτούς και ζήτα να μιλήσεις με τον HR manager και εξήγησε την κατάσταση και τα προσόντα σου. Οχι απο λύπηση αλλά απο δική τους ανάγκη μπορεί να βρεθείς ξαφνικά με δουλειά καλύτερη και απο αυτή που είχες αρχικά και φυσικά με σπόνσορα.
                        Οι συμβουλές και των προηγούμενων νομίζω είναι εξαιρετικά χρήσιμες.
                        Στην visa σου βρήκα αυτά και είναι όπως τα είπες και εσύ και ο agent.
                        Visa conditions
                        If your application for a temporary visa is approved, the following visa condition, known as Condition 8107, will be applied to your visa. This visa condition relates to work conditions and stipulates that you must work:
                        in the occupation you were nominated for; and
                        for the sponsor, or an associated entity of the sponsor (except for exempt occupations). Further information is available on ComLaw (IMMI 10/030).
                        See: ComLaw
                        If you do cease employment, you must not cease for more than 28 consecutive days. You are considered to have ceased employment when either you, or your employer gives notice of intention to cease employment and the date of the notice of intention to cease employment has passed. If more than 28 consecutive days have passed since the date in the notice of intention to cease employment, you may be in breach of Condition 8107 and may have your visa cancelled. In the event that you abandon your employment, or are absent without leave (AWOL), you may be considered to have ceased employment.
                        If your visa is about to cease, and you want to apply for another Subclass 457 visa, you must lodge a new visa application.
                        From 14 September 2009, if you want to change employers (within the validity of their visa) you will not be required to apply for a new Subclass 457 visa, however a nomination must be lodged and approved by your new sponsor.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #57
                          Όσο πιό πολύ το σκέφτομαι τόσο καταλήγω ότι απλά θα του πάταγα μήνυση, έτσι ξερά.

                          Comment


                            #58
                            Profanos tha exis ipograpsei kapio contract, opote den mporei etsi apla na se dioksei amesos, kitakse to afto min xarizese se kanena .............

                            Comment


                              #59
                              Poltergeist καλημέρα.
                              Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες ή κάποια links από σχολεία της περιοχής σου.
                              thanks

                              Comment


                                #60
                                Δημοτικά;
                                Εδώ


                                Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί τα παιδιά μου δεν είναι ακόμα σε ηλικία τέτοια και δεν το έχω ψάξει.

                                Comment

                                Working...
                                X