Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Poltergeist

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by Poltergeist View Post
    Δημοτικά;
    Εδώ


    Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί τα παιδιά μου δεν είναι ακόμα σε ηλικία τέτοια και δεν το έχω ψάξει.
    Σε ευχαριστώ.
    Για high schools ψαχνω

    Comment


      #62
      Καλημερα australian μενωThomastown κ τον γιο μου που τελειωσε την εκτη στην Ελλαδα τον εγραψα στο Language Center sto broadmedows για να μαθει την γλωσσα κ πως λειτουργει το συστημα στα σχολεια,εκει θα μεινει για 6 μηνες το ανωτερο,μεχρι τον φεβρουαριο, τον Οκτωβρη πρεπει να κανω αιτηση για το σχολειο της περιοχης.Αν δεν πανε σε καποιο ιδιωτικο τοτε πρεπει να κανεις αιτηση στο σχολειο που ανηκει στην περιοχη που μενεις.Αυτα τα σχολεια για την γλωσσα ειναι 2 εδω στις περιοχες το ενα ειναι αυτο που παει ο γιος μου κ το αλλο στο Brunswick.Εχουνε λιστες αναμονης απλα σταθηκα τυχερη γιατι εκεινη την βδομαδα 4 παιδακια ειχαν τελειωσει το προγραμμα.Το θεμα με τα σχολεια ειναι λιγο περιεργο παντως κ ολοι λενε πως αν δεν μπορεις να τα στειλεις σε καποιο ιδιωτικο ,που κ εκει δεν εγγυαται κανεις το καλυτερο, δεν εχουν κ την καλυτερη εκπαιδευση.Απο ιδιωτικα μου ειπαν οτι τα καθολικα ειναι σε καλο επιπεδο κ σε προσιτες τιμες.

      Comment


        #63
        Originally posted by australian View Post
        Σε ευχαριστώ.
        Για high schools ψαχνω
        εδώ


        Μaxepap το ότι τα σχολεία τους δεν είναι ότι καλύτερο είναι και λίγο σχετικό. Να σου πώ κάτι που μου έκανε εντύπωση: μιλούσα με δύο συναδέρφους και τους εξηγούσα τί πίεση τρώει ο ανηψιός μου στην Ελλάδα γιατί είναι τρίτη λυκείου και κάνει ένα σωρό φροντιστήρια και ιδιαίτερα για πανελλήνιες. Οι άνθρωποι με κοίταξαν με ειλικρινή ανησυχία στα μάτια αλλά δεν είπαν τίποτα. Ε, ρωτώντας δεξιά κι αριστερά έμαθα αργότερα ότι φροντιστήριο εκτός σχολείου στην Αυστραλία κάνουν ελάχιστοι και κυρίωςτα παιδιά με ειδικές ανάγκες... όλοι οι υπόλοιποι μαθαίνουν ότι τους χρειάζεται στο σχολείο (και γλώσσα), και τους είναι αρκετό για να περάσουν τις εξετάσεις τις αντίστοιχες με τις δικές μας πανελλήνιες. Στη συνέχεια το πανεπιστήμιο είναι αρκετό για να πιάσουν πρώτη δουλειά με $60k το χρόνο χωρίς να χρειάζεται να κάνεις και άχρηστα μεταπτυχιακά όπως οι Έλληνες, αναγνωρίζονται και στις περισσότερες χώρες του κόσμου αν θέλουν να δουλέψουν αλλού, ενώ υπάρχει και προϋπολογισμός για έρευνα αν θέλουν να γίνουν ακαδημαϊκοί.

        Εντάξει, ο καθένας έχει την άποψή του για το τί είναι καλή εκπαίδευση (και είναι όλες σεβαστές) και σίγουρα έχει κι αδυναμίες το σύστημα τους, αλλά για μένα αυτά που ανέφερα είναι υπερ αρκετά.

        Άσχετο, είδα χτες στο τρένο μια παρέα κινεζάκια με μπλέ στολές κάποιου ελληνικού ορθόδοξου σχολείου και με την ελληνική σημαία πάνω... πλάκα είχαν
        Είχα και τη φωτογραφική μαζί μου, θα τα έβγαζα φωτογραφία αλλά φοβήθηκα μη με περάσουν για ανώμαλο LOL

        Comment


          #64
          Originally posted by Poltergeist View Post
          εδώ


          Μaxepap το ότι τα σχολεία τους δεν είναι ότι καλύτερο είναι και λίγο σχετικό. Να σου πώ κάτι που μου έκανε εντύπωση: μιλούσα με δύο συναδέρφους και τους εξηγούσα τί πίεση τρώει ο ανηψιός μου στην Ελλάδα γιατί είναι τρίτη λυκείου και κάνει ένα σωρό φροντιστήρια και ιδιαίτερα για πανελλήνιες. Οι άνθρωποι με κοίταξαν με ειλικρινή ανησυχία στα μάτια αλλά δεν είπαν τίποτα. Ε, ρωτώντας δεξιά κι αριστερά έμαθα αργότερα ότι φροντιστήριο εκτός σχολείου στην Αυστραλία κάνουν ελάχιστοι και κυρίωςτα παιδιά με ειδικές ανάγκες... όλοι οι υπόλοιποι μαθαίνουν ότι τους χρειάζεται στο σχολείο (και γλώσσα), και τους είναι αρκετό για να περάσουν τις εξετάσεις τις αντίστοιχες με τις δικές μας πανελλήνιες. Στη συνέχεια το πανεπιστήμιο είναι αρκετό για να πιάσουν πρώτη δουλειά με $60k το χρόνο χωρίς να χρειάζεται να κάνεις και άχρηστα μεταπτυχιακά όπως οι Έλληνες, αναγνωρίζονται και στις περισσότερες χώρες του κόσμου αν θέλουν να δουλέψουν αλλού, ενώ υπάρχει και προϋπολογισμός για έρευνα αν θέλουν να γίνουν ακαδημαϊκοί.

          Εντάξει, ο καθένας έχει την άποψή του για το τί είναι καλή εκπαίδευση (και είναι όλες σεβαστές) και σίγουρα έχει κι αδυναμίες το σύστημα τους, αλλά για μένα αυτά που ανέφερα είναι υπερ αρκετά.

          Άσχετο, είδα χτες στο τρένο μια παρέα κινεζάκια με μπλέ στολές κάποιου ελληνικού ορθόδοξου σχολείου και με την ελληνική σημαία πάνω... πλάκα είχαν
          Είχα και τη φωτογραφική μαζί μου, θα τα έβγαζα φωτογραφία αλλά φοβήθηκα μη με περάσουν για ανώμαλο LOL
          Μην παρεξηγηθω αυτες ειναι αποψεις που μου εχουν μεταφερει η δικη μου γνωμη απο τις 2 βδομαδες σχολειο που παει ο γιος μου σε δημοσιο σχολειο ειναι πολυ καλη αλλα συνεχεια μου λενε πρεπει να ψαξεις για καλο σχολειο κ δεν καταλαβαινω τι εννοουν καλο σχολειο

          Comment


            #65
            Έλα μου ντε...
            ίσως είναι όπως αυτό που λένε εδώ στη Μελβούρνη ότι ο τάδε πήρε σπίτι σε πολύ καλή και ακριβή περιοχή.
            Και πας κι εσύ να δεις αυτή τη σπέσιαλ περιοχή και βλέπεις μια γειτονιά ολόϊδια με όλες τις άλλες :D

            Αλήθεια, μόνο εγώ το παθαίνω αυτό; που μου φαίνονται σχεδόν όλα τα προάστια της Μελβούρνης ίδια μεταξύ τους;
            Σπίτια σε διάφορες αποχρώσεις του μπεζ/καφέ με κεραμίδι, γκαράζ και κήπο μπρος-πίσω, ξύλινοι φράχτες, φαρδύ πεζοδρόμιο με γκαζόν, δεντράκια και ποδηλατόδρομο, ησυχία απόλυτη, στο δρόμο ψυχή, πάρκο με κούνιες στη γωνία, μίνι-αγορά και σταθμός τρένου στα 10 λεπτά. Αυτάααα....

            Τα πρώτα χρόνια όταν γύρναγα απ'τη δουλειά με τ'αμάξι το σπίτι μου συνήθως το προσπέρναγα γιατί μου φαινόταν ίδιο με τα άλλα στο δρόμο.
            Μετά έβαλα σημάδι μια κολώνα

            Comment


              #66
              Originally posted by maxepap View Post
              Καλημερα australian μενωThomastown κ τον γιο μου που τελειωσε την εκτη στην Ελλαδα τον εγραψα στο Language Center sto broadmedows για να μαθει την γλωσσα κ πως λειτουργει το συστημα στα σχολεια,εκει θα μεινει για 6 μηνες το ανωτερο,μεχρι τον φεβρουαριο, τον Οκτωβρη πρεπει να κανω αιτηση για το σχολειο της περιοχης.Αν δεν πανε σε καποιο ιδιωτικο τοτε πρεπει να κανεις αιτηση στο σχολειο που ανηκει στην περιοχη που μενεις.Αυτα τα σχολεια για την γλωσσα ειναι 2 εδω στις περιοχες το ενα ειναι αυτο που παει ο γιος μου κ το αλλο στο Brunswick.Εχουνε λιστες αναμονης απλα σταθηκα τυχερη γιατι εκεινη την βδομαδα 4 παιδακια ειχαν τελειωσει το προγραμμα.Το θεμα με τα σχολεια ειναι λιγο περιεργο παντως κ ολοι λενε πως αν δεν μπορεις να τα στειλεις σε καποιο ιδιωτικο ,που κ εκει δεν εγγυαται κανεις το καλυτερο, δεν εχουν κ την καλυτερη εκπαιδευση.Απο ιδιωτικα μου ειπαν οτι τα καθολικα ειναι σε καλο επιπεδο κ σε προσιτες τιμες.
              καλημέρα maxepap,Poltergeist σας ευχαριστώ πολύ.
              θα με ενδιέφερε κάθε πληροφορία για τα σχολεία

              Comment


                #67
                Originally posted by Agoriani View Post
                π.χ. και κάνω και ερώτηση ταυτόχρονα στον με πιο πολλά χρόνια παραμονής εδώ Poltergeist.
                Τι ακριβώς ισχύει με το Medicare και την συμμετοχή μας όταν πάμε σε εναν GP (General Practitioner=παθολόγος ιατρός).
                Επίσης τι ισχύει με την συμμετοχή στα φάρμακα με συνταγή.
                Πόσο είναι το ποσοστό της συμμετοχής μας, και υπάρχει διακύμανση ή είναι σταθερό για όλους.
                θα σου απαντήσω εδώ κι αν είναι το μετακινείς αργότερα
                Υπάρχουν δύο ειδών παθολόγοι, αυτοί που κάνουν bulk billing κι αυτοί που δεν το κάνουν. Bulk billing σημαίνει ότι ο γιατρός κάθε φορά θα σε χρεώσει ακριβώς αυτό το ποσό που θα σου κάλυπτε η ασφάλεια (το medicare) και ούτε δολάριο παραπάνω, είναι δηλαδή οι φτηνότεροι γιατροί. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα α) δε θα βάλεις λεφτά απ'την τσέπη σου και β) δε χρειάζεται να πληρώσεις και μετά να πας να πάρεις τα λεφτά σου πίσω απ'το medicare. Στην πράξη απλά τους δείχνεις την κάρτα medicare και φεύγεις.

                Οι γιατροί που δεν κάνουν bulk billing χρεώνουν περισσότερο από την κάλυψη του medicare, είναι δηλαδή οι ακριβότεροι γιατροί. Οπότε τους πληρώνεις όλο το ποσό που ζητάνε, παίρνεις απόδειξη και μετά πάς σε γραφείο της medicare να πάρεις το ποσοστό της κάλυψης πίσω. Μερικοί τέτοιοι γιατροί σου ζητάνε να πληρώσεις μόνο τη διαφορά για να μή χρειάζεται μετά να τρέχεις.

                Σε γενικές γραμμές αν κάποιος γιατρός κάνει bulk billing το γράφει απέξω ή αν δεν το κάνουν στο λένε απ'την αρχή ότι "η επίσκεψή σας θα κοστίσει $ΧΧ" οπότε ξέρεις ότι θα βάλεις απ'την τσέπη σου.

                Εγώ έχω βρει στη γειτονιά μου μια πολυκλινική με 20 παθολόγους, δύο νοσοκόμες και φαρμακείο η οποία είναι ανοιχτή 24/7 και κάνει bulk billing. Δεν έχω πληρώσει ποτέ τίποτα εκτός από μια μικρή συμμετοχή στα φάρμακα. Είναι όλοι Ινδοί/Κινέζοι κλπ μετανάστες, αλλά αν εξαιρέσεις τα παράξενα αγγλικά που μιλάνε είμαι γενικά ευχαριστημένος.

                Για τα φάρμακα δεν ξέρω λεπτομέρειες, υπάρχει ποσοστό κάλυψης που είναι διαφορετικό για κάθε φάρμακο αλλά δεν ξέρω από τί εξαρτάται. Όταν στο γράφει πάντως ο γιατρός σου μπορεί να το τσεκάρει στον υπολογιστή και να στο πει αν θες.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Για εμένα δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης αυτού του thread. Δεν θα το έφτιαχνα αν δεν το ζήταγε κάποιος (δεν θυμάμαι ποιός ήταν).
                  Υπάρχουν χιλιάδες πράγματα και θέματα, της καθημερινότητας, για τα οποία δεν έχουμε απαντήσει ή δεν τα έχουμε θίξει κάν.
                  Σε εκείνα θέλω να επικεντρώνω την προσοχή μου.

                  π.χ. και κάνω και ερώτηση ταυτόχρονα στον με πιο πολλά χρόνια παραμονής εδώ Poltergeist.
                  Τι ακριβώς ισχύει με το Medicare και την συμμετοχή μας όταν πάμε σε εναν GP (General Practitioner=παθολόγος ιατρός).
                  Επίσης τι ισχύει με την συμμετοχή στα φάρμακα με συνταγή.
                  Πόσο είναι το ποσοστό της συμμετοχής μας, και υπάρχει διακύμανση ή είναι σταθερό για όλους.

                  Αυτά για παράδειγμα είναι κάποια ερωτήματα για τα οποία θα ήθελα να ανοίγαμε ένα καινούργιο θέμα και μια καινούργια συζήτηση.
                  ...Καλημερα ,ευχαριστουμε που υπαρχετε και απαντατε κιολας..Τωρα σχετικα με πληροφοριες για την Αυστραλια ,εχω ακομα καποιες αποριες οπως ειπε και ο Αγοριανι για τα θεματα υγειας και της συμμετοχης μας σε αυτο ,....
                  Για το ποσοστο φορολογιας εισοδηματος και πως αυτο κλιμακωνεται αναλογα με το εισοδημα ή / και αναλογα με το ειδος εργασιας?... και κατι αλλο σημαντικο ,...
                  Στην Ελλαδα κανενας δε μπορει να ειναι σιγουρος ο,τι ενας νομος (π.χ για το φορολογικο, για την ασφαλιση υγειας, το φ.π.α ) που ισχυει σημερα ,θα ισχυει και 2-3 μηνες μετα!
                  Κατι τετοιο μπορει να ...αρχισει να συμβαινει και στην Αυστραλια σε λιγο καιρο? ...λογω της αλλαγης δεδομενων απασχόλησης...π.χ με τοσο κοσμο που περιμενουν στην Αυστραλια ή στον Καναδα, μηπως σε λιγο καιρο ριξουν και εκει τα μεροκαματα...? φοβαμαι απλα μηπως τα πραγματα αλλαξουν απο την μια στιγμη στην αλλη και ειναι καποιος ...στον αερα παλι! ! ! Σκεψεις κανω, που απευχομαι...


                  *Petro θα μεταφέρω το μήνυμα στην ανταπόκριση του Poltergeist.

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Petros View Post
                    Για το ποσοστο φορολογιας εισοδηματος και πως αυτο κλιμακωνεται αναλογα με το εισοδημα ή / και αναλογα με το ειδος εργασιας?... και κατι αλλο σημαντικο ,...
                    Στην Ελλαδα κανενας δε μπορει να ειναι σιγουρος ο,τι ενας νομος (π.χ για το φορολογικο, για την ασφαλιση υγειας, το φ.π.α ) που ισχυει σημερα ,θα ισχυει και 2-3 μηνες μετα!
                    Κατι τετοιο μπορει να ...αρχισει να συμβαινει και στην Αυστραλια σε λιγο καιρο? ...λογω της αλλαγης δεδομενων απασχόλησης...π.χ με τοσο κοσμο που περιμενουν στην Αυστραλια ή στον Καναδα, μηπως σε λιγο καιρο ριξουν και εκει τα μεροκαματα...? φοβαμαι απλα μηπως τα πραγματα αλλαξουν απο την μια στιγμη στην αλλη και ειναι καποιος ...στον αερα παλι! ! ! Σκεψεις κανω, που απευχομαι...
                    Πέτρο θα ξεκινήσω απ'τα εύκολα: το φορολογικό σύστημα είναι παρόμοιο με της Ελλάδας, με τη διαφορά ότι εδώ τους φόρους τους εισπράττουνε

                    ΤΟ εισόδημα φυσικών προσώπων (όχι εταιρειών) φορολογείται σε κλίμακα όπως στην Ελλάδα, με παρόμοιους συντελεστές. Το είδος εργασίας ή εισοδήματος είναι αδιάφορο, όλα μαζί μπαίνουν αθροιστικά σ'αυτή την κλίμακα: εισοδήματα από εργασία, τόκους, ενοίκια κλπ

                    Από εκεί και πέρα έχεις επιπλέον κράτηση απ'το μισθό σου 9% για εφάπαξ και 1,5% για υγεία. Για σύνταξη δε σου κρατάνε, η σύνταξη είναι τζάμπα γι'αυτό τελικά τα καθαρά σου βγαίνουν συνήθως γύρω στο 10% παραπάνω απ'την Ελλάδα. Οι φορολογικοί νόμοι εδώ αλλάζουν σπάνια και λίγο.

                    Δεν ξέρω γιατί έχεις την εντύπωση ότι η Αυστραλία περιμένει πολλούς μετανάστες, το αντίθετο ο αριθμός μεταναστών έχει μειωθεί από 171.000 το 2009 σε 168.000 το 2010 και 2011. Η κυβέρνηση αποφασίζει το νούμερο απ'την προηγούμενη χρονιά ανάλογα με τις ανάγκες της και μετά δεν το αλλάζει ανεξάρτητα από πόσες αιτήσεις δέχεται.

                    Η τελευταία σου ερώτηση για την αμοιβή είναι λίγο δύσκολη. Γενικά εγγυήσεις για το ύψος των μισθών δεν υπάρχει στις καπιταλιστικές χώρες, υπάρχει μόνο στις κουμουνιστικές. Κι αυτές όπως ξέρεις μας έχουν τελειώσει.

                    Οι καπιταλιστικές χώρες σαν την Ελλάδα και την Αυστραλία (και βασικά σχεδόν όλες τις υπόλοιπες) παθαίνουν οικονομικές κρίσεις οι οποίες επηρεάζουν τους μισθούς, τα επιτόκια, την απασχόληση κλπ, και κανένας δεν ξέρει πότε θα είναι η επόμενη κρίση. Τελευταία κρίση στην Αυστραλία ήταν το '90 που είχαν φτάσει τα επιτόκια στεγαστικών δανείων στο 20% η ανεργία 10% και ο πληθωρισμός 9%. Θυμάμαι τότε ελληνοαυστραλούς που μετανάστευαν ΑΠΟ την Αυστραλία πίσω στην Ελλάδα για να βρούν ευκολότερα δουλειά. Τώρα είναι 7%, 5% και 4% αντίστοιχα.

                    Comment


                      #70
                      Φιλε μου , Poltergeist σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου ...Πριν λιγο καιρο ειπε Ο πρόεδρος της Κοινότητας Μελβουρνης - Βικτωριας κ. Βασίλης Παπαστεργιάδης για το ...ποσος κοσμος , πολυς κοσμος τους εχει καλεσει για πληροφοριες για δουλεια....στην Αυστραλια και για την εκθεση skills που ετοιμαζουν στην Αθηνα...και οτι ''Η Αυστραλία θα έχει φέτος 180 χιλιάδες θέσεις για μετανάστες.... και συμφωνω ...κανενας δεν μπορει να σου δωσει εγγυησεις για τιποτα....Ευχαριστω και παλι....
                      Ενα blog με salary (δε ξερω αν ειναι αξιοπιστο ομως....) http://metanastevsi.blogspot.com/201...g-post_16.html


                      Δηλωσεις προεδρου......οι γνωμες δικες σας http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&cid=40&aid=345268

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by Petros View Post
                        Φιλε μου , Poltergeist σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου ...Πριν λιγο καιρο ειπε Ο πρόεδρος της Κοινότητας Μελβουρνης - Βικτωριας κ. Βασίλης Παπαστεργιάδης για το ...ποσος κοσμος , πολυς κοσμος τους εχει καλεσει για πληροφοριες για δουλεια....στην Αυστραλια και για την εκθεση skills που ετοιμαζουν στην Αθηνα...και οτι ''Η Αυστραλία θα έχει φέτος 180 χιλιάδες θέσεις για μετανάστες.... και συμφωνω ...κανενας δεν μπορει να σου δωσει εγγυησεις για τιποτα....Ευχαριστω και παλι....
                        Ενα blog με salary (δε ξερω αν ειναι αξιοπιστο ομως....) http://metanastevsi.blogspot.com/201...g-post_16.html


                        Δηλωσεις προεδρου......οι γνωμες δικες σας http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&cid=40&aid=345268
                        Μακριά απο το blog αυτό γιατι είναι παρακλάδι του γνωστού site απάτη AUSFIS που παρουσιάζεται σαν οργανισμός κιόλας!
                        Στο θέμα site που είναι απάτη θα το βρείται πρώτο πρώτο.
                        Μην του δίνεται ούτε hit.
                        Είναι γνωστό farm site για να κάνει farming τον κόσμο. Τα κείμενά του είναι αντιγραφή επικόλληση απο διάφορα άλλα. Ούτε τον κόπο να φτιάξουν κάτι δεν κάνουν και στο τέλος οτι και να γίνει σε παραπέμπουν στο ausfis να σε φάει ο ofis.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #72
                          Oι μέσοι μισθοί που έχει το μπλόγκ πάντως φαίνονται σωστοί.
                          Ο πρόεδρος είπε βλακεία στους αριθμούς μεταναστών, να κοιτάς τα επίσημα κυβερνητικά site για τέτοια πράγματα (στο τέλος της σελίδας):
                          Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                          168 623 in 2009–10
                          168 700 in 2010-11

                          Η κυβέρνηση καθορίζει τον αριθμό που θα δεχτεί με βάση τις ανάγκες της, όχι με βάση πόσοι θέλουν να έρθουν. Αιτήσεις έχουν εκατομμύρια.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by Agoriani View Post
                            Μακριά απο το blog αυτό γιατι είναι παρακλάδι του γνωστού site απάτη AUSFIS που παρουσιάζεται σαν οργανισμός κιόλας!
                            Στο θέμα site που είναι απάτη θα το βρείται πρώτο πρώτο.
                            Μην του δίνεται ούτε hit.
                            Είναι γνωστό farm site για να κάνει farming τον κόσμο. Τα κείμενά του είναι αντιγραφή επικόλληση απο διάφορα άλλα. Ούτε τον κόπο να φτιάξουν κάτι δεν κάνουν και στο τέλος οτι και να γίνει σε παραπέμπουν στο ausfis να σε φάει ο ofis.
                            Ευχαριστω για την ενημερωση του Ausfis ,καπου το εχω διαβασει μεσα εδω οτι εχετε ξανα ενημερωσει για το οτι ειναι απατη...να ειστε καλα!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by Poltergeist View Post
                              Oι μέσοι μισθοί που έχει το μπλόγκ πάντως φαίνονται σωστοί.
                              Ο πρόεδρος είπε βλακεία στους αριθμούς μεταναστών, να κοιτάς τα επίσημα κυβερνητικά site για τέτοια πράγματα (στο τέλος της σελίδας):
                              Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                              168 623 in 2009–10
                              168 700 in 2010-11

                              Η κυβέρνηση καθορίζει τον αριθμό που θα δεχτεί με βάση τις ανάγκες της, όχι με βάση πόσοι θέλουν να έρθουν. Αιτήσεις έχουν εκατομμύρια.
                              Τελικα αυτο ,που καλα θα κανουμε να πραξουμε ολοι εμεις που θελουμε να παμε σε αλλη χωρα, ειναι πρωτα να παρουμε αποφαση , οτι χρειαζεται πολυ ....διαβασμα , διαβασμα , διαβασμα....ξανα και ξανα το patriotaki και ολων αυτων των κυβερνητικων site που προτεινουν ο Agoriani, o Poltergeist και αλλοι ... ετσι δεν ειναι ??? (προσωπικα με εχει βοηθησει και η μεταφραση του google chrome για καποιες ορολογιες ,αν και ειναι λιγο ...αλλα- νταλα) .Μην ακουγεται απογοητευτικο ελπιζω. Καποιοι τα βρηκαν και απο μονοι τους και μας τα μοιραζονται.....ανεκτιμιτο!

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Petros View Post
                                ...Ευχαριστω και παλι....
                                Ενα blog με salary (δε ξερω αν ειναι αξιοπιστο ομως....)
                                Δες και αυτό http://www.paycalculator.com.au/
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X