Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Poltergeist

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by leyteris77 View Post
    Δες και αυτό http://www.paycalculator.com.au/
    Υπόψην, όταν διαβάζετε ή σας προσφέρουν Χ μηνιαίο μισθό στην Αυστραλία να ξέρετε ότι είναι ο ετήσιος δια δώδεκα, δηλαδή εδώ δεν υπάρχουν δώρα Χριστουγεννων/Πάσχα και επίδομα άδειας.

    Αυτά μόνο στην Ελλάδα και κάτι τριτοκοσμικές χώρες υπάρχουν, γιατί τί πληρωθείς δια 14 τί πληρωθείς δια 12 στο τέλος του χρόνου πάλι τα ίδια λεφτά θα έχεις πάρει, με τη διαφορά ότι το δώρο Χριστουγέννων το μόνο αποτέλεσμα που έχει στην οικονομία είναι ότι οι έμποροι εκείνη την εποχή διπλασιάζουν τις τιμές τους και στο παίρνουν πίσω με τον τσαμπουκά. Γιατί τί θα κάνεις, δε θα ψωνίσεις δώρα; Δε θα βγεις, δε θα φας;

    Στην Αυστραλία επειδή δεν υπάρχει δώρο Χριστουγέννων, τα Χριστούγεννα έχει εκπτώσεις.

    Comment


      #77
      Originally posted by Poltergeist View Post
      Υπόψην, όταν διαβάζετε ή σας προσφέρουν Χ μηνιαίο μισθό στην Αυστραλία να ξέρετε ότι είναι ο ετήσιος δια δώδεκα, δηλαδή εδώ δεν υπάρχουν δώρα Χριστουγεννων/Πάσχα και επίδομα άδειας.

      Αυτά μόνο στην Ελλάδα και κάτι τριτοκοσμικές χώρες υπάρχουν, γιατί τί πληρωθείς δια 14 τί πληρωθείς δια 12 στο τέλος του χρόνου πάλι τα ίδια λεφτά θα έχεις πάρει, με τη διαφορά ότι το δώρο Χριστουγέννων το μόνο αποτέλεσμα που έχει στην οικονομία είναι ότι οι έμποροι εκείνη την εποχή διπλασιάζουν τις τιμές τους και στο παίρνουν πίσω με τον τσαμπουκά. Γιατί τί θα κάνεις, δε θα ψωνίσεις δώρα; Δε θα βγεις, δε θα φας;

      Στην Αυστραλία επειδή δεν υπάρχει δώρο Χριστουγέννων, τα Χριστούγεννα έχει εκπτώσεις.
      χθες ειχαμε ακριβως αυτην την απορια με τον αντρα μου! ειναι ωραιο να μαθαινουμε τετοιες λεπτομερειες για την αυστραλια. νομιζω οτι ετσι γνωριζουμε καλυτερα την χωρα.
      ηθελα επισης να ρωτησω: στα ενοικια των σπιτιων συμπεριλαμβανεται φως, νερο, τηλεφ, θερμανση? δηλαδη πληρωνω π.χ 350-400 $ την βδομαδα και εχω ξεμπερδεψει με ολα αυτα?
      thanks!

      Comment


        #78
        Οκ ΚΑΙ η Αυστρια τριτοκοσμικη χωρα!!!
        Γαιτι εδω υπαρχει και δωρο χριστουγεννων και δωρο καλοκαιρινων διακοπων οπως το λενε.
        Η διαφορα ειναι,οτι δεν τα παιρνεις ολα μαζι,αλλα σου δινουν ενα ποσο καθε τρεις μηνες,το μοιραζουν δηλαδη 4 φορες τον χρονο.Και ειναι για εμενα καλυτερα,γιατι ξερω οτι καθε τρεις μηνες θα παρω ενα ποσο παραπανω και να μπορω να ανταπεξελθω σε εκτακτα εξοδα.

        ΥΓ.Μπαινω σε αυτα τα κολοφορουμ με μεταναστες,να ενημερωθω για διαφορα θεματα,αν και οι περισσοτεροι που γραφουν ειναι τουριστες,αλλα στο τελος θα βγαλω καρκινο!!!
        Ελπιζω να υπαρχουν Ελληνες που αγαπανε την χωρα,κυριως τωρα που ειναι αυτη η δυσκολη κατασταση.Οι προηγουμενες γενιες περασανε πολεμους,πεινα,φτωχεια και δεν κανανε ετσι.

        ΥΓ.2 ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ-ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ....ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΩ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

        ΥΓ.3 Δεν εχω καμια ορεξη να αρχισω γαιτανακι απαντησεων ανταπαντησεων,ειπα την γνωμη μου τελος.Φευγω για δουλεια και θα γυρισω κουρασμενος.Δουλευω,δεν ζω ουτε με τα λεφτα του μπαμπα,να καθομαι ολη μερα πανω απο το πισι να βριζω την Ελλαδα,ουτε τσιμπαω κανα επιδοματακι!

        Comment


          #79
          Originally posted by Poltergeist View Post
          Γενικά πολύ ευχαριστημένος, το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα έως τώρα ήταν να αναγνωρίσω τα πτυχία και τους επαγγελματικούς τίτλους μου. Μόνο για το πτυχίο μου ζήτησαν να δώσω εξετάσεις σε 6 μαθήματα, παρόλο που οι δικές μας σπουδές είναι τετραετείς και οι δικές τους τριετείς. Αυτό μου πήρε κανά χρόνο γιατί παράλληλα δούλευα. Οι ελληνικοί επαγγελματικοί μου τίτλοι (λογιστής, ορκωτός λογιστής) εδώ δε μετράνε μία, οπότε αυτά έπρεπε να τα ξανακάνω απ'την αρχή... δηλαδή άλλα 2 χρόνια διάβασμα και εξετάσεις για να ξαναφτάσω εκεί που ήμουνα ήδη. Το ευτυχές είναι ότι για τους εργοδότες αυτά είναι τυπικότητες χωρίς μεγάλη ουσία οπότε όλη αυτή η ιστορία δεν επηρέασε την καριέρα ή την αμοιβή μου. Αλλά όσο να πεις με πήγε λίγο πίσω και ήταν λίγο πακέτο να πρέπει να τα ξανακάνω όλα απ'την αρχή.
          Να'στε καλά
          Σπύρος
          Αγαπητέ Σπύρο,

          Νομίζω ότι και μόνο αυτό που αναφέρεις (για την αναγνώριση του πτυχίου σου αλλά και το γεγονός ότι αναγκάστηκες να δώσεις μαθήματα!!!) πρέπει να μεταφερθεί στο topic για τα άσχημα της Αυστραλίας! Αυτό είναι απαξίωση του εκπαιδευτικού συστήματος όχι μόνο της Ελλάδας (εκτός αν γίνεται μόνο με τα δικά μας πτυχία) αλλά και κάθε άλλου το οποίο σχετίζεται με χώρα εκτός Αυστραλίας. Αποτελεί γενικότερα μία σωβινιστική αντίληψη για την παρεχόμενη, από αυτούς, παιδεία. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο αλλά αναρωτιέμαι που βρίσκεται η επιστημονική τους συνεισφορά (τουλάχιστον στο δικό μου γνωστικό αντικείμενο δεν έχω δει κανέναν Αυστραλό ή κάποιον που θήτευσε σε Πανεπιστήμια της Αυστραλίας, να έχει ακουστεί διεθνώς για την πρωτοποριακή του έρευνα (εκτός από την συνεπώνυμή μου Βάσω Αποστολοπούλου), τουλάχιστον στην ίδια συχνότητα που ακούγονται άλλα κράτη όπως π.χ. Ελλάδα). Και το γεγονός ότι εξαναγκάστηκες και τελικά κατάφερες να "εξομοιώσεις" το πτυχίο της ΑΣΟΕΕ με το δικό τους είναι προς τιμήν σου (και σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο) και όχι της Αυστραλίας.

          Εντάξει η Ελλάδα είναι τριτοκοσμική αλλά η Παιδεία της (όχι αναφορικά με τα κτίρια, τις συνθήκες και το περιβάλλον της εκπαιδευτικής διαδικασίας κ.τ.λ. αλλά συγκριτικά με την ποιότητα των σπουδών και των φοιτητών) τροφοδοτεί δεκαετίες τώρα όλα τα μεγάλα Πανεπιστήμια του Εξωτερικού (άλλο ένα μέγα λάθος αυτής της χώρας, το brain drain). Παθογένειες υπάρχουν σε όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα αλλά να αμφισβητούνται πτυχία είναι παγκόσμια πρωτοτυπία (άλλο θέμα είναι να αναγνωρίσω πτυχίο από τη Βουλγαρία, Ρουμανία όπως γίνεται στην Ελλάδα και άλλο να απαιτώ από πτυχιούχο της ΑΣΟΕΕ που στην Αγγλία τους παρακαλάνε να έρθουν να κάνουν MBA, να εξομοιώσει το πτυχίο του με το (3ετές όπως στην Αγγλία) ανάλογό του στην Αυστραλία.

          Μόνη παράμετρος που θα διαφοροποιούσε το πνεύμα της ανάρτησής μου θα ήταν η επιμόρφωσή σου στο οικονομικό status quo της Αυστραλίας.

          Πάντως ευελπιστώ, ως Φυσικός, να μην διδάσκεται άλλη Φυσική Επιστήμη στην Αυστραλία ώστε να αναγκαστώ να δώσω και εγώ μαθήματα.

          Φιλικά,

          Παντελής

          Comment


            #80
            Originally posted by spiros View Post
            Οκ ΚΑΙ η Αυστρια τριτοκοσμικη χωρα!!!
            Γαιτι εδω υπαρχει και δωρο χριστουγεννων και δωρο καλοκαιρινων διακοπων οπως το λενε.
            Η διαφορα ειναι,οτι δεν τα παιρνεις ολα μαζι,αλλα σου δινουν ενα ποσο καθε τρεις μηνες,το μοιραζουν δηλαδη 4 φορες τον χρονο.Και ειναι για εμενα καλυτερα,γιατι ξερω οτι καθε τρεις μηνες θα παρω ενα ποσο παραπανω και να μπορω να ανταπεξελθω σε εκτακτα εξοδα.

            ΥΓ.Μπαινω σε αυτα τα κολοφορουμ με μεταναστες,να ενημερωθω για διαφορα θεματα,αν και οι περισσοτεροι που γραφουν ειναι τουριστες,αλλα στο τελος θα βγαλω καρκινο!!!
            Ελπιζω να υπαρχουν Ελληνες που αγαπανε την χωρα,κυριως τωρα που ειναι αυτη η δυσκολη κατασταση.Οι προηγουμενες γενιες περασανε πολεμους,πεινα,φτωχεια και δεν κανανε ετσι.

            ΥΓ.2 ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ-ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ....ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΩ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

            ΥΓ.3 Δεν εχω καμια ορεξη να αρχισω γαιτανακι απαντησεων ανταπαντησεων,ειπα την γνωμη μου τελος.Φευγω για δουλεια και θα γυρισω κουρασμενος.Δουλευω,δεν ζω ουτε με τα λεφτα του μπαμπα,να καθομαι ολη μερα πανω απο το πισι να βριζω την Ελλαδα,ουτε τσιμπαω κανα επιδοματακι!

            Συμφωνώ απόλυτα με το πνεύμα σου. Παρόλα αυτά, ο δημιουργός του forum και οι συμμετέχοντες (τουλάχιστον οι περισσότεροι) προσπαθούν να βοηθήσουν για την καλύτερη και ομαλότερη μετάβαση για όσους έχουν αποφασίσει την υπέρβαση (εγώ την έκανα πριν 6 χρόνια αλλά επέστρεψα για δικούς μου λόγους οι οποίοι τώρα εκλείπουν και προφανώς η Αυστραλία, που δυστυχώς για την ίδια τη χώρα είναι φτωχή σε πολλούς επιστημονικούς τομείς, είναι ιδανική για μένα). Τώρα φωνές όπως "ντρέπομαι που είμαι Έλληνας/Ελληνίδα" κ.τ.λ. μάλλον πρέπει να τις παραβλέψεις-αυτοί δεν ήταν ποτέ Έλληνες/Ελληνίδες.

            Φιλικά,

            Παντελής

            Comment


              #81
              Originally posted by spiros View Post
              Οκ ΚΑΙ η Αυστρια τριτοκοσμικη χωρα!!!
              Οκ δεν είναι τριτοκοσμική χώρα η Αυστρία, απλά έχει ένα τριτοκοσμικό κατάλοιπο :D

              Πές μου ρε Σπύρο ειλικρινά, ποιόν βοηθάν τα δώρα εκτός από τους έμπορους που αρπάζουν την ευκαιρία να αυξήσουν τις τιμές τους χωρίς λόγο, κλέβοντας ουσιαστικά από όλους τους υπόλοιπους;

              Δεν υπάρχει λόγος να τσαντίζεσαι, όταν είσαι μετανάστης έχεις τη μοναδική ευκαιρία να συγκρίνεις και κρατήσεις τα καλύτερα κι απ'τις δυό χώρες και να τα διαδώσεις. Κι εγώ αγαπάω την Ελλάδα, και γι'αυτό ακριβώς θέλω να απαλλαγεί από μαφιόζικες πρακτικές που πίνουν το αίμα του κοσμάκη!

              ΥΓ για την ιστορία δεν είσαι ο μόνος που δουλεύεις, κι εγώ δουλεύω και μάλιστα πολλές ώρες, απλά έχω και δυό μωρά που σημαίνει ότι είμαι όλη μέρα κλειδωμένος σπίτι.

              Comment


                #82
                Originally posted by Pantelis View Post
                Αγαπητέ Σπύρο,

                Νομίζω ότι και μόνο αυτό που αναφέρεις (για την αναγνώριση του πτυχίου σου αλλά και το γεγονός ότι αναγκάστηκες να δώσεις μαθήματα!!!) πρέπει να μεταφερθεί στο topic για τα άσχημα της Αυστραλίας! Αυτό είναι απαξίωση του εκπαιδευτικού συστήματος όχι μόνο της Ελλάδας (εκτός αν γίνεται μόνο με τα δικά μας πτυχία) αλλά και κάθε άλλου το οποίο σχετίζεται με χώρα εκτός Αυστραλίας. Αποτελεί γενικότερα μία σωβινιστική αντίληψη για την παρεχόμενη, από αυτούς, παιδεία. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο αλλά αναρωτιέμαι που βρίσκεται η επιστημονική τους συνεισφορά (τουλάχιστον στο δικό μου γνωστικό αντικείμενο δεν έχω δει κανέναν Αυστραλό ή κάποιον που θήτευσε σε Πανεπιστήμια της Αυστραλίας, να έχει ακουστεί διεθνώς για την πρωτοποριακή του έρευνα (εκτός από την συνεπώνυμή μου Βάσω Αποστολοπούλου), τουλάχιστον στην ίδια συχνότητα που ακούγονται άλλα κράτη όπως π.χ. Ελλάδα). Και το γεγονός ότι εξαναγκάστηκες και τελικά κατάφερες να "εξομοιώσεις" το πτυχίο της ΑΣΟΕΕ με το δικό τους είναι προς τιμήν σου (και σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο) και όχι της Αυστραλίας.

                Εντάξει η Ελλάδα είναι τριτοκοσμική αλλά η Παιδεία της (όχι αναφορικά με τα κτίρια, τις συνθήκες και το περιβάλλον της εκπαιδευτικής διαδικασίας κ.τ.λ. αλλά συγκριτικά με την ποιότητα των σπουδών και των φοιτητών) τροφοδοτεί δεκαετίες τώρα όλα τα μεγάλα Πανεπιστήμια του Εξωτερικού (άλλο ένα μέγα λάθος αυτής της χώρας, το brain drain). Παθογένειες υπάρχουν σε όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα αλλά να αμφισβητούνται πτυχία είναι παγκόσμια πρωτοτυπία (άλλο θέμα είναι να αναγνωρίσω πτυχίο από τη Βουλγαρία, Ρουμανία όπως γίνεται στην Ελλάδα και άλλο να απαιτώ από πτυχιούχο της ΑΣΟΕΕ που στην Αγγλία τους παρακαλάνε να έρθουν να κάνουν MBA, να εξομοιώσει το πτυχίο του με το (3ετές όπως στην Αγγλία) ανάλογό του στην Αυστραλία.

                Μόνη παράμετρος που θα διαφοροποιούσε το πνεύμα της ανάρτησής μου θα ήταν η επιμόρφωσή σου στο οικονομικό status quo της Αυστραλίας.

                Πάντως ευελπιστώ, ως Φυσικός, να μην διδάσκεται άλλη Φυσική Επιστήμη στην Αυστραλία ώστε να αναγκαστώ να δώσω και εγώ μαθήματα.

                Φιλικά,

                Παντελής
                Παντελή να σου πώ συγκεκριμένα τί συνέβη και βγάλε το δικό σου συμπέρασμα. Οι άνθρωποι απλά μου ζήτησαν μεταφρασμένο τον οδηγό σπουδών (syllabus), γιατί είχα τελειώσει πριν από δέκα χρόνο και η ΑΣΟΕΕ τουλάχιστον στο τμήμα το δικό μου στο site της δεν είχε τότε (δεν ξέρω αν έχει σήμερα) αγγλική μετάφραση. Λογικό νομίζω. Ξέθαψα λοιπόν τον οδηγό σπουδών και συνειδητοποίησα το εξής: την περίληψη του κάθε μαθήματος την είχε γράψει ο κάθε καθηγητής για το μάθημά του. Κάποιοι λοιπόν είχαν κέφια κι έγραφαν την ιστορία της ζωής τους, κάποιοι άλλοι δεν είχαν κι έγραφαν μισή παράγραφο. Ε, έτυχε λοιπόν και κάποια κρίσιμα μαθήματα που ήταν κοινά και έπρεπε να αναγνωριστούν είχαν περίληψη 3 σειρές, χωρίς καν ρήματα ή πόσος χρόνος αφιερώνεται στο καθένα, του στύλ: Λογιστικά πρότυπα. Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα. Λογιστική πρακτική στην Ελλάδα. κλπ κλπ
                Ε τί να κάνω, πλαστογράφηση; Ότι έλεγε αυτό μου μετάφρασαν, μάλιστα τη μετάφραση έκανε ένας φίλος δικηγόρος.

                Έστειλα email στον καθηγητή αν μπορεί να μου γράψει κάτι αναλυτικότερο, πήρα τηλέφωνο, έστειλα την αδερφή μου 2 φορές στις ώρες γραφείου του, τίποτα ο τύπος είχε εξαφανιστεί.

                Ε οι Αυστραλοί 3 τέτοια μαθήματα μου τα κόψανε. Τα άλλα 3 δεν τα γλίτωνα έτσι κι αλλιώς γιατί ήταν φορολογία, εμπορικό και πτωχευτικό δίκαιο τα οποία είναι διαφορετικά σε κάθε χώρα.

                Αν συμπεραίνεις ότι φταίει ο σωβινισμός τους, πάσο.

                Αντίστοιχα μια και μιλάμε για σωβινισμούς η γυναίκα μου (προ αμνημονεύτων χρόνων) είχε έρθει στην Ελλάδα να δουλέψει, και παρόλο που δεν της χρειαζόταν προσπάθησε να αναγνωρίσει το πτυχίο της από το Πανεπιστήμιο της Μελβούρνης. Από την πρώτη κρούση η απάντηση ήταν ξερή όχι δεν αναγνωρίζεται, τελεία γειά σας. Φαντάζομαι επειδή είναι τριετές ενώ τα αντίστοιχα ελληνικά τετραετή, βέβαια ότι ήταν τότε απ'τα καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο σε κάποιους κλάδους δεν έχει σημασία.

                Γενικά για τις επιστήμες, η Αυστραλία έχει παράδοση και επιτυχίες στην ιατρική στην οποία έχει και 7 νόμπελ. Επίσης έχει και το υψηλότερο ποσοστό επιβίωσης σε ασθενείς με καρκίνo μαζί με Αμερική και Καναδά (δε θυμάμαι πού το διάβαζα).

                Comment


                  #83
                  Originally posted by georgia! View Post
                  χθες ειχαμε ακριβως αυτην την απορια με τον αντρα μου! ειναι ωραιο να μαθαινουμε τετοιες λεπτομερειες για την αυστραλια. νομιζω οτι ετσι γνωριζουμε καλυτερα την χωρα.
                  ηθελα επισης να ρωτησω: στα ενοικια των σπιτιων συμπεριλαμβανεται φως, νερο, τηλεφ, θερμανση? δηλαδη πληρωνω π.χ 350-400 $ την βδομαδα και εχω ξεμπερδεψει με ολα αυτα?
                  thanks!
                  Όχι αυτά τα πληρώνει ο ενοικιαστής. Ο ιδιοκτήτης πληρώνει κοινόχρηστα (body corporate είναι ο όρος εδώ), φόρο ακινήτων και κάποια δημοτικά τέλη ύδρευσης και ηλεκτροδότησης αλλά όχι την κατανάλωση.

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by Pantelis View Post
                    Συμφωνώ απόλυτα με το πνεύμα σου. Παρόλα αυτά, ο δημιουργός του forum και οι συμμετέχοντες (τουλάχιστον οι περισσότεροι) προσπαθούν να βοηθήσουν για την καλύτερη και ομαλότερη μετάβαση για όσους έχουν αποφασίσει την υπέρβαση (εγώ την έκανα πριν 6 χρόνια αλλά επέστρεψα για δικούς μου λόγους οι οποίοι τώρα εκλείπουν και προφανώς η Αυστραλία, που δυστυχώς για την ίδια τη χώρα είναι φτωχή σε πολλούς επιστημονικούς τομείς, είναι ιδανική για μένα). Τώρα φωνές όπως "ντρέπομαι που είμαι Έλληνας/Ελληνίδα" κ.τ.λ. μάλλον πρέπει να τις παραβλέψεις-αυτοί δεν ήταν ποτέ Έλληνες/Ελληνίδες.

                    Φιλικά,

                    Παντελής
                    Ετσι ειναι και θελω να προσθεσω...ενταξει... καποιοι πηγαμε εξω,βολευτηκαμε,το σωσαμε το τομαρακι μας.
                    Δεν εχουν συγγενεις στην Ελλαδα?Δεν ρωτανε την μανα τους,τον πατερα τους,τον ξαδερφο τους πως ειναι η κατασταση?Δεν στενοχωριουντε καθολου,οταν μαθαινουν οτι πολλοι τωρα ειναι χωρις δουλεια,οτι τα λεφτα δεν φθανουν,οτι πολλα μαγαζια κλεινουν?Δεν πονανε για αυτο το πραγμα?

                    Comment


                      #85
                      είσαι θεός, ευχαριστούμε για την ανεκτίμητη βοήθεια και πληροφορίες!

                      Comment


                        #86
                        σχολεια και δουλειά

                        αγαπητέ σπύρο,

                        αρχικά ευχαριστώ για την καλή σου προθεση να μας δώσεις πληροφορίες! σκοπεύω να μεταναστεύσω σύντομα, αν όλα πάνε καλά τελή της χρονιάς θα έχει βγει η βίζα του συζύγου από βερολίνο, εγω έχω γεννηθεί αυστραλία και έχω δώσει στα παιδιά μου citizenship by descent. τα ερωτήματά μου είναι τα εξής: ο ένας μου γιος είναι δεκα και απ'οτι έχω κοιτάξει υπάρχει τμήμα ένταξης στο clayton north primary school που μάλλον θα πάει γιατί εκεί κοντά είναι και οι θειοι μου. ο μεγάλος όμως είναι 17 χρονών και εδώ είναι το θέμα.ξέρει αγγλικά επιπέδου lower αλλά τι γίνεται? μπορεί να πάει εκει σχολείο? που πως? έμαθα το διγλωσο είναι ακριβό? επισης έμαθα ότι ίσως μπορεί να πάει σε τεχνική σχολή και παραλληλα να δουλευει σαν μαθητευόμενος. ότι μπορείς να μου πεις πάνω σε αυτά θα με βοηθήσουν... επίσης κάτι πολύ] σημαντικό! το θέμα της δουλειάς, επειδή δεν μπορώ να πω ότι έχουμε το περιθώριο να μείνουμε εκεί καιρό χωρίς δουλεια, πόσο να επιβαρίνουμε και τους συγγενείς εκεί, ο άντρας μου είναι τζαμάς με δικό του μαγαζί εδω και είναι στη λιστα από ΄΄οτι είδα SOL με τα επαγγέλματα δηλ που ζητάνε αυτή τη στιγμή για skilled migration. τι βλέπεις να γίνεται εκεί? εγώ πάλι εδω δούλευα σαν γραμματέας χωρίς να έχω τελειώσει κάποια σχολή,λόγω proficiency και κομπιούτερ...βέβαια είμαι διαθετημένη να δουλεψω οπουδήποτε και εργοστάσιο..αρκει να βολευτούμε καπως να τα φέρουμε βόλτα ...γενικότερα βρίσκεις δουλεια ή ψάχνες για μήνες....

                        ευχαριστώ εκ των προτέρων
                        ελενα

                        Comment


                          #87
                          Έλενα ναι πιστεύω θα βρείτε μόλις έρθετε εδώ κάτι θα βρείτε, για τον άντρα σου δεν ξέρω πώς λέγεται το επάγγελμα ακριβώς αλλά ρίξε μια ματιά:
                          Find your ideal job at SEEK with 199 Glass jobs found in All Melbourne VIC. View all our Glass vacancies now with new jobs added daily!


                          για τα παιδιά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αλλά καλό θα είναι να αρχίζουν να ξεσκονίζουν εντατικά τα αγγλικά τους, ειδικά ο μεγάλος γιατί αλλιώς θα έχει πρόβλημα να παρακολουθήσει. Επίσης νομίζω ότι το VCE (οι αντίστοιχες πανελλήνιες) ακολουθούν πλέον ένα 2ετές πρόγραμμα οπότε ίσως χρειαστεί να επαναλάβει κάποια τάξη πριν δώσει εξετάσεις; Αυτά ράδιο αρβύλα, δεν έχω συγκεκριμένες πληροφορίες για τα σχολεία και τους μαθητευόμενους τεχνικούς, σόρι...

                          Επίσης για το μεσοδιάστημα λογικά δικαιούσαι και επίδομα ανεργίας, νομίζω είναι κάπου $500 την εβδομάδα.

                          Comment


                            #88
                            στην αυστραλια τα πραγματα χειροτερευουν καθε χρονο..
                            αυτο μου ειπε αρχιτεκτονισσα που δουλέυει εκει..κορη ελληνων μεταναστων..

                            επισης μου ενεφερε οτι ειναι δυσκολο να βρεις αξιοπρεπη εργασια εαν δεν εχεις εργαστει εκει εκτος εαν εχεις φανταστικα προσοντα (προυπηρεσια σε προηγμενη ευρωπαικη χωρα, δυνατα πτυχια απο ξενα ιδρυματα κτλ)..

                            εγω πιστευω οτι ακομα κι εργατης εκει μια χαρα ζει..

                            ισχυουν αυτα ή ακομα κυλαει απαισιοδοξο ελληνικο αιμα μεσα της?

                            Comment


                              #89
                              μπα μάλλον έχει υψηλές προσδοκίες (και καλά κάνει)
                              Βασικά αν μιλάει για μισθούς πάνω απ'το μέσο όρο αυξάνουν και οι απαιτήσεις. Πιστεύω ο κατασκευαστικός τομέας στην Αυστραλία θα φάει ήττα σιγά σιγά αν δεν την έχει φάει ήδη γιατί έχει αρχίσει να σκάει η φούσκα των ακινήτων και υπάρχει πολύ απούλητο στοκ.

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Poltergeist View Post
                                μπα μάλλον έχει υψηλές προσδοκίες (και καλά κάνει)
                                Βασικά αν μιλάει για μισθούς πάνω απ'το μέσο όρο αυξάνουν και οι απαιτήσεις. Πιστεύω ο κατασκευαστικός τομέας στην Αυστραλία θα φάει ήττα σιγά σιγά αν δεν την έχει φάει ήδη γιατί έχει αρχίσει να σκάει η φούσκα των ακινήτων και υπάρχει πολύ απούλητο στοκ.
                                χμμμμ....αυτα ειναι τα ασχημα Poltergeist, (για τον κατασκευαστικό τομέα λεω),κατα τα αλλα, ζητανε πολυ κοσμο για αυτον τον τομεα λενε στην Αυστραλια , και μετα , τοσοι που θα πανε/με τι θα τον κανουν? σε λιγο καιρο δηλ. θα μας πουνε ...ή κατσε με τοσα ή φυγε ? οπως εδω τωρα ? καπως ετσι το βλεπαμε οταν ερχοταν και εδω στην Ελλαδα η φουσκα! Τρελλο real estate & road constractions....φερνανε μεταναστες για δουλεια ....και τωρα ? Κι αν σε 1-2 χρονια εχουμε και εκει παλι μια απο τα ιδια σαν τη φουσκα που ειπες ? Ανεργος ,ξανα, πανω που πας να προσαρμοστεις....? Οικογενεια ,παιδια ...θα παιζουμε τους... ''μεταναστες''?....

                                Ασε.... ο Καναδας? αλλο απο κει .....προσωπικα πανω που ελεγα ...γιατι οχι ! στη μεταναστευση ...σε μια νεα αρχη ,...κατι ,κατι μου λεει οτι ΚΑΤΙ δεν παει καλα....στο ολο project που σχεδιαζουν ...κατι δε μου αρεσει ,και χωρις πολλα πολλα....μου κανει σαν ''σχεδιο''...ή απλα σαν αυτο που ειπες...''Πιστεύω ο κατασκευαστικός τομέας στην Αυστραλία θα φάει ήττα σιγά σιγά αν δεν την έχει φάει ήδη γιατί έχει αρχίσει να σκάει η φούσκα των ακινήτων και υπάρχει πολύ απούλητο στοκ. Παντου απο κατασκευαστικο τομεα φουσκα, ξεκινησε η ιστορια της ...''κρισης''......αρα?


                                Σορρυ απ' ολους ...για την παραθεση αυτων των ...προβληματισμων-σκεψεων!

                                Comment

                                Working...
                                X