Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Poltergeist

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Καλημέρα από Ελλάδα.Στην αναζήτηση ενός καλύτερου μέλλοντος,η μετανάστευση μοιάζει ως η μόνη διέξοδος από τη Χώρα της αβεβαιότητας...Για το λόγο αυτό διαβάζω εδώ και αρκετούς μήνες τις πληροφορίες των συμπατριωτών.Αγαπητέ Poltergeist,επειδή κατά την προσωπική μου άποψη αποτελείς αξιόπιστο "ανταποκριτή",θα σε παρακαλούσα να μου δώσεις τα φώτα σου (εφόσον γνωρίζεις).Είμαι 31 ετών,πρώην αστυνομικός και νυν δάσκαλος δημοτικού σχολείου.Υπάρχει δυνατότητα εύρεσης εργασίας στη Μελβούρνη (π.χ.σε δίγλωσσο σχολείο);Χρειάζεται να κάνω κάποιες ενέργειες αναγνώρισης του πτυχίου μου στην Αυστραλία;Είναι αρκετό το Proficiency του Πανεπιστημίου Michigan ή πρέπει να δώσω εξετάσεις για την πιστωποίηση της γνώσης των Αγγλικών;Έχω διαβάσει σ' αυτό το forum ότι οι Έλληνες της Μελβούρνης προσφέρουν τη βοήθεια τους στους νέους μετανάστες (σε αντίθεση με αυτούς π.χ. της Σουηδίας).Αληθεύει;Thanks in advance.

    Comment


      #92
      Πέτρο ναι υπάρχει πάντα ρίσκο. Όλες αυτές οι χώρες είναι καπιταλιστικές, που σημαίνει ανοιχτές οικονομίες που επηρεάζουν η μία την άλλη, αρπάζουν ευκαιρίες και έχουν ανόδους και πτώσεις. Η Αυστραλία είναι ένα μεγάλο ορυχείο, η μισή της οικονομία είναι αυτό το πράγμα. Βγάζει σίδερο και κάρβουνο, το πουλάει στην Κίνα, η Κίνα φτιάχνει καταναλωτικά αγαθά και τα πουλάει στον υπόλοιπο κόσμο, αυτό είναι βασικά το παραμύθι. Όταν ο υπόλοιπος κόσμος έχει σφιξίματα η Κίνα παράγει λιγότερο άρα αγοράζει λιγότερο απ'την Αυστραλία και έτσι η κρίση τελικά μεταφέρεται μέχρι εδώ. Βέβαια η Αυστραλία έχει τρόπους να προστατευτεί γιατί έχει ελαστικό νόμισμα, ελαστικά επιτόκια και χαμηλό δανεισμό άρα μπορεί να δανειστεί και να τονώσει την οικονομία της. Αλλά μέχρι ένα σημείο, γιατί όλα αυτά έχουν κόστος και όριο. Το 2008 τα χρησιμοποίησε όλα αυτά τα εργαλεία και την έσωσε την παρτίδα, ουσιαστικά δεν καταλάβαμε κρίση τότε. Τώρα απ'ότι φαίνεται ίσως πάμε για την επόμενη, θα γίνει άραγε το ίδιο; Κανείς δεν ξέρει. Βασικά μπορείς να διαβάζεις όλη μέρα, αλλά σιγά σιγά συνειδητοποιείς ότι η δυνατότητα να μαντέψεις τι θα συμβεί και πότε είναι βασικά μια ψευδαίσθηση και ότι καλύτερα να παίρνεις τις αποφάσεις σου με βάση το εδώ και τώρα. Αλλά αυτές είναι αποφάσεις ζωής τις οποίες πρέπει να πάρει ο καθένας μόνος του, δε μπορεί να σε συμβουλέψει κανένας. Πάντως και στα τέλη '80 υπήρχαν μετανάστες που ήρθαν εδώ και έφαγαν με το καλημέρα κρίση. Κάποιοι επέστρεψαν πίσω, οι περισσότεροι έμειναν και τα κατάφεραν.

      Τα ακίνητα είναι άλλη φάση, έχουν πρόβλημα από μόνα τους. Βαισκά έχουν φτάσει σε ένα σημείο που απλά έχουν γίνει πολύ ακριβά για τον κόσμο, οπότε η λογική λέει ότι αναγκαστικά θα πέσουν. όμως ακόμα κι αυτό μπορεί να το επηρρεάσει η κυβέρνηση αν θέλει γιατί έχει εργαλεία να το κάνει (σε βάρος της υπόλοιπης οικονομίας) και το έχει κάνει στο παρελθόν γιατί είναι ένας τομέας που επηρρεάζει πολύ κόσμο. Οπότε βλέπεις ότι κι αυτό είναι λίγο απρόβλεπτο και περιέχει και πολιτικές αποφάσεις. Εγώ έχω κάνει την πρόβλεψή μου ότι θα πέσουν 30%-%40 μέσα στα επόμενα 5 χρόνια, αλλά αυτή είναι απλά η γνώμη μου.

      Comment


        #93
        Johny όχι δεν ξέρω αλλά μ'ενδιαφέρει κι εμένα γιατί ψάχνει και η αδερφή μου. Είναι μια φήμη ότι υπάρχει έλλειψη από ελληνόφωνους δάσκαλους γιατί η Ελλάδα έχει αρχίσει σιγά-σιγά να τραβάει πίσω τους αποσπασμένους (δημόσιους υπάλληλους) λόγω οικονομικής δυσκολίας. Το ψάχνω, μείνε συντονισμένος.

        Τώρα για το αν οι Έλληνες βοηθάνε, είναι μια μεγάλη κουβέντα... προσωπικά δεν έχω αμφιβολία ότι θέλουν να βοηθήσουν αλλά είναι και η δυνατότητά τους να το κάνουν τις περισσότερες φορές περιορισμένη, ή δεν έχει νόημα. Είναι διαφορετική χώρα εδώ φίλε, όλα ακολουθούν συγκεκριμένες διαδικασίες και κριτήρια που είναι δύσκολο να τα παρακάμψεις. Στις περισσόερες εταιρίες πχ υπάρχουν γραμμένες διαδικασίες για τις προσλήψεις ώστε να υπάρχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη δικαιοσύνη και αξιοκρατία. Είναι πολύ δύσκολο να προσλάβεις κάποιον λόγω καταγωγής ή φιλίας χωρίς να γίνεις ρόμπα, όχι ότι δε συμβαίνει κι αυτό, συμβαίνει αλλά δύσκολα. Και τα γραφειοκρατικά του υπουργείου, αυτά κι αν δεν παρακάμπτονται με τίποτα...

        Comment


          #94
          Poltergeist, να εισαι καλα παντα και να μην ερθει ποτε φιλε μου ,παλι κριση εκει,ή τουλαχιστον να ειναι τοση ,οση να μην σας επειρεασει ,το ευχομαι μεσα απ την καρδια μου. Ειδικα για αυτους που εχουν παλεψει για μια καινουργια αρχη!....Η δουλεια μου ειναι στον κατασκευαστικο τομεα τα τελευταια 11 χρονια .Δουλευω σε μια μεγαλη γνωστη κατασκευαστικη εταιρια ,στο χωρο των οδικων εργων ...και οχι μονο .Εχοντας δικα μου μηχανηματα και εταιρια (τσαπες, εκσκαφεις , φορτηγο...) ειχα μια πολυ καλη δουλεια ,αλλα αυτο που αρχισα να καταλάβαινω τα τελευταια χρονια,( οτι μετα τους Ολυμπιακους του 2004 θα τελειωναναμε σιγα - σιγα) ,ειδικα απο το 2008 και μετα , αρχισε η πτωση και δε ηξερα αν και που θα σταματουσε....Θα ηθελα να ασχοληθω με αυτο το χωρο ,εχοντας αξιολογη εμπειρια σε πολυ δυσκολα εργα και συνθηκες εργασιας (π.χ συραγγες, ραγες...κ.α) και πιστη στις ικανοτητες μου, ελπιζω οτι αν ερθω, να βρω το δρομο μου...

          Περιμενοντας και την εκθεση skills στην Αθηνα ,ψαχνω να βρω ....να καταλαβω το κοστος ζωης εκει, και της φορολογιας , αν για παραδειγμα ...η δουλεια του heavy equipment operator ειναι 20$/h (αν δε κανω λαθος ,καπου τοσο λενε...)αρα ειναι το μηνα ....3200$ με 40 ωρες την βδομαδα εργασια.....? και μετα εχουμε φορους ....ποσο?....νοικι?.....ολα τα αλλα παγια?......2 παιδια .....τι να πω ! υπομονη και δυναμη σε ολους μας.

          <<η δυνατότητα να μαντέψεις τι θα συμβεί και πότε είναι βασικά μια ψευδαίσθηση ...>>και τρελλος πονοκεφαλος!!! , φιλε μου...

          Comment


            #95
            Originally posted by Poltergeist View Post
            Johny όχι δεν ξέρω αλλά μ'ενδιαφέρει κι εμένα γιατί ψάχνει και η αδερφή μου. Είναι μια φήμη ότι υπάρχει έλλειψη από ελληνόφωνους δάσκαλους γιατί η Ελλάδα έχει αρχίσει σιγά-σιγά να τραβάει πίσω τους αποσπασμένους (δημόσιους υπάλληλους) λόγω οικονομικής δυσκολίας. Το ψάχνω, μείνε συντονισμένος.

            Τώρα για το αν οι Έλληνες βοηθάνε, είναι μια μεγάλη κουβέντα... προσωπικά δεν έχω αμφιβολία ότι θέλουν να βοηθήσουν αλλά είναι και η δυνατότητά τους να το κάνουν τις περισσότερες φορές περιορισμένη, ή δεν έχει νόημα. Είναι διαφορετική χώρα εδώ φίλε, όλα ακολουθούν συγκεκριμένες διαδικασίες και κριτήρια που είναι δύσκολο να τα παρακάμψεις. Στις περισσόερες εταιρίες πχ υπάρχουν γραμμένες διαδικασίες για τις προσλήψεις ώστε να υπάρχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη δικαιοσύνη και αξιοκρατία. Είναι πολύ δύσκολο να προσλάβεις κάποιον λόγω καταγωγής ή φιλίας χωρίς να γίνεις ρόμπα, όχι ότι δε συμβαίνει κι αυτό, συμβαίνει αλλά δύσκολα. Και τα γραφειοκρατικά του υπουργείου, αυτά κι αν δεν παρακάμπτονται με τίποτα...
            Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση Poltergeist!Κι εγώ έχω διαβάσει ότι υπάρχει έλλειψη δασκάλων και μάλιστα για τις μικρές τάξεις προσλαμβάνουν Έλληνες που απλά έχουν τελειώσει το Λύκειο.Επομένως συμπέρανα ότι θα υπάρχει χώρος και για κάποιους με σπουδές στο αντικείμενο.Σχετικά με το θέμα της βοήθειας,προς Θεού, δεν εννοούσα σε καμιά περίπτωση την παράκαμψη νόμιμων διαδικασιών ή κάτι ανάλογο!Άλλωστε ένας από τους βασικότερους λόγους που χτυπάω την πόρτα του εξωτερικού είναι η αναξιοκρατία και το εθνικό σπορ του "μέσου" ή "βύσματος" που καλά κρατεί στην Πατρίδα μας.Μια τέτοια Χώρα με πρόγραμμα,πρόνοια και οργάνωση είναι αυτό που αναζητώ.Ως "βοήθεια" εννοούσα τη φιλοξενία για ένα μικρό χρονικό διάστημα,την επεξήγηση κάποιων διατυπώσεων για θέματα εγκατάστασης και προσαρμογής στις νέες συνθήκες κλπ.Παραμένω λοιπόν συντονισμένος και ανυπομονώ να ακούσω νεότερα.Να περνάτε καλά.God bless.

            Comment


              #96
              Originally posted by Petros View Post
              χμμμμ....αυτα ειναι τα ασχημα Poltergeist, (για τον κατασκευαστικό τομέα λεω),κατα τα αλλα, ζητανε πολυ κοσμο για αυτον τον τομεα λενε στην Αυστραλια , και μετα , τοσοι που θα πανε/με τι θα τον κανουν? σε λιγο καιρο δηλ. θα μας πουνε ...ή κατσε με τοσα ή φυγε ? οπως εδω τωρα ? καπως ετσι το βλεπαμε οταν ερχοταν και εδω στην Ελλαδα η φουσκα! Τρελλο real estate & road constractions....φερνανε μεταναστες για δουλεια ....και τωρα ? Κι αν σε 1-2 χρονια εχουμε και εκει παλι μια απο τα ιδια σαν τη φουσκα που ειπες ? Ανεργος ,ξανα, πανω που πας να προσαρμοστεις....? Οικογενεια ,παιδια ...θα παιζουμε τους... ''μεταναστες''?....

              Ασε.... ο Καναδας? αλλο απο κει .....προσωπικα πανω που ελεγα ...γιατι οχι ! στη μεταναστευση ...σε μια νεα αρχη ,...κατι ,κατι μου λεει οτι ΚΑΤΙ δεν παει καλα....στο ολο project που σχεδιαζουν ...κατι δε μου αρεσει ,και χωρις πολλα πολλα....μου κανει σαν ''σχεδιο''...ή απλα σαν αυτο που ειπες...''Πιστεύω ο κατασκευαστικός τομέας στην Αυστραλία θα φάει ήττα σιγά σιγά αν δεν την έχει φάει ήδη γιατί έχει αρχίσει να σκάει η φούσκα των ακινήτων και υπάρχει πολύ απούλητο στοκ. Παντου απο κατασκευαστικο τομεα φουσκα, ξεκινησε η ιστορια της ...''κρισης''......αρα?


              Σορρυ απ' ολους ...για την παραθεση αυτων των ...προβληματισμων-σκεψεων!
              oταν ο κατασκευαστικος κλαδος μιας χωρας δεν παει καλα αυτο ειναι προμυνημα για πολλα.

              Comment


                #97
                Πέτρο εξαρτάται τί εννοείς heavy equipment γιατί εδώ έχει και πολύ heavy :D



                Τσέκαρε πάλι εδώ από Δευτέρα. Τώρα θυμήθηκα ότι ο γείτονας δουλεύει σε οικοδομές, σίγουρα κάπου θα τον τρακάρω το ΣΚ και θα τον ρωτήσω τί παίζει.

                Comment


                  #98
                  ωραιο το heavy !!!! ...δεν εχουμε τετοια heavy εδω ....ειμαστε λιγο ποιο ...μικροι!... ευχαριστω παρα πολυ ,φιλε θα περιμενω τη Δευτερα ....για νεα σου!

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by mikael View Post
                    oταν ο κατασκευαστικος κλαδος μιας χωρας δεν παει καλα αυτο ειναι προμυνημα για πολλα.
                    Δυστηχως ,πρεπει να συμφωνησω!....η ιστορια αυτο δειχνει .

                    Comment


                      Αγαπητε poltergeist

                      Με λενε Βασιλη, ειμαι 43 ετων απο αθηνα

                      Ψαχνομαι και εγω οπως πολλοι απο εδω μεσα για μεταβαση στην αυστραλια.
                      Αν και καταλαβαινω οτι θα εχεις βαρεθει να απαντας σε ολους μας, θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα.

                      Ειμαι αποφοιτος του Deree σε computer information systems & Marketing
                      Εχω ΜΒΑ απο το πανεπιστημιο του Louisville, kentucky

                      Δουλευω σαν Διευθυντης μιας εταιριας στην Ελλαδα που κανει μηχανογραφησεις

                      Χρειαζομαι γι αυτα αναγνωριση πτυχιων για να εργαστω σε καποια εταιρια?

                      Εχω στειλει και εγω βιογραφικα, αλλα καποιος γνωστος μου ειπε οτι αν δεν εχω working visa δε θα παρω απαντηση διοτι στη λιστα μπαινουν πρωτα εκεινοι που εχουν. Μου συνεστησε να παω εκει και απο εκει να στελνω βιογραφικα ωστε να φαινεται η τοπικη τους διευθυνση. Και φυσικα να ξεκινησω τις διαδικασιες για εκδοση visa απο ελλαδα

                      Στις διαδικασιες για visa χρειαζεται μεταφραση για τα πτυχια που εχω παρει?

                      Σε οτι ρωταω που μπορει να θεωρηθει βλακωδες, μπορεις να μην απαντησεις..

                      Σε ευχαριστω
                      Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                      Comment


                        Πέτρο μετά από καφέ με το γείτονα φαίνεται ότι ο μισθός για έναν έμπειρο χειριστή μηχανημάτων (εκσκαφείς κλπ) είναι μεταξύ $30-$40 μικτά την ώρα, αλλά άγνωστο κατά πόσο θα αναγνωριζόταν η άδειά σου από ελλάδα, στη χειρότερη ίσως χρειαστεί να την ξαναπάρεις. Δουλειά απ'ότι φαίνεται υπάρχει στη Μελβούρνη, παρόλο που είναι το είδος της οικοδομής τέτοιο που γενικά έχει λιγότερο σκάψιμο και εκχωματώσεις από Ελλάδα (η πόλη είναι βασικά επίπεδη και ο οικοδομικός κανονισμός λόγω έλλειψης σεισμών δεν επιβάλλει ούτε θεμέλια ούτε μπετά) Βαρύ earth-moving έχουν κυρίως τα δημόσια έργα και τα μεγάλα κτίρια. Αυτή τη στιγμή μεγάλο έργο είναι η διαπλάτυνση του ring road (φαντάσου Αττική οδό) η οποία θα κρατήσει δυό-τρία χρόνια ακόμα και τραβάει συνέχεια κόσμο.
                        Επίσης αν έχεις διάθεση για περιπέτεια μπορείς να ψάξεις δουλειά στην επαρχεία σε ορυχεία οδηγώντας κάποιο τέτοιο τέρας που σου έδειξα, όπου το ράδιο αρβύλα λέει για κουφά λεφτά έως και $200,000 μικτά το χρόνο αλλά και εξίσου κουφές συνθήκες (έρημος στη μέση του πουθενά, παράξενες θερμοκρασίες, υπερωρίες-νυχτερινά κλπ). Απ'ότι μου είπε το τέρας το οδηγάνε κανονικοί οδηγοί μετά από μία-δυό μέρες εκπαίδευση
                        Αυτά ράδιο αρβύλα, δεν έχει πάει ο ίδιος. Πάντως τα ορυχεία τα οποία είναι και η βαριά βιομηχανία της Αυστραλίας έχουν άνθοιση αυτή τη στιγμή και βγάζουν απίστευτα λεφτά οπότε δεν το αποκλείω να πληρώνουν όντως κάποιες δύσκολες θέσεις πολύ καλά με διάφορα επιδόματα κλπ.

                        Βασίλη όχι λογικά δε χρειάζεσαι αναγνώριση και σίγουρα όχι μετάφραση. Εγώ χρειαζόμουν αναγνώριση γιατί λογιστής είναι ένα από εκείνα τα επαγγέλματα που έχει αποδώσει το κράτος κάποιες αρμοδιότητες του στυλ να μπορείς να βεβαιώνεις γνήσιο υπογραφής κτλ, οπότε πρέπει να είμαι μέλος σε επαγγελματικό σώμα με κώδικα ηθικής και τέτοια. Εσένα αυτό που ενδιαφέρει είναι αν έχεις τη γνώση-εμπειρία-αγγλικά (που σίγουρα έχεις) αλλα και δυστυχώς αν έχεις βίζα... Σίγουρα θα βοηθούσε αν έκανες τις αιτήσεις σου από εδώ, ή έστω να τους έλεγες ότι θα είσαι στη χώρα το τάδε διάστημα αν θέλεις να σε δούν. Απλά μπες στη θέση τους και σκέψου αν θα προσλάμβανες κάποιον απ'την άλλη άκρη του κόσμου και χωρίς άδεια παραμονής στη χώρα. Πρέπει να τους το κάνεις κάπως πιό εύκολο.

                        Comment


                          καλησπερα Σπυρο.ηθελα να σε ρωτησω τροπους για να μεινω εκει.εχω καποιους συγγενεις που μπορουν να μας βρουν δουλεια και να μεινουμε κοντα τους το πρωτο χρονικο διαστημα εως να μπουμε στο κλιμα.εινα χρονια εκει και ασχολουνται με μαγαζια με κοτοπουλα.θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις καποιους τροπους για να μεινουμε μονιμα εκει.σ"ευχαριστω εκ των προτερων.

                          Comment


                            Μετανάστευση στην Αυστραλία

                            aslanidistheo@in.gr.Καλησπερα Σπυρο.Θα ηθελα να μου δωσεις αν εχεις πληροφοριες για το πως θα μεινουμε.Ειμαστε 2 ξαδελφια και εχουμε συγγενεις οι οποιοι ειναι χρονια στο Sydney.Eχουν μαγαζια με κοτοπουλα και μπορουν να βοηθησουν στο να μας βρουνε δουλεια και στο να μεινουμε μαζι τους μεχρι να σταθουμε στα ποδια μας.Θελω αν ξερεις να μου πεις τροπους για να βγαλουμε visa.Σ"ευχαριστω εκ των προτερων.

                            Comment


                              Θεοχάρη νομίζω πρέπει να ψάξετε αν μπορούν να γίνουν σπόνσορες για 457visa
                              Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                              Comment


                                Poltergeist,σε ευχαριστω παρα πολυ ,για το χρονο που αφιερωσες, το ενδιαφερον και για τις πληροφοριες σου ,Παρα πολυ χρησιμες πληροφοριες .Ακομα ενα βημα παραπερα....Ευχαριστω παρα παρα πολυ φιλε !

                                Comment

                                Working...
                                X