Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Poltergeist

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γειά σου Σπύρο.Είμαι 30 ετών και με τη γυναίκα μου σκεφτόμαστε να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία.Εγώ έχω BSc Computer Information Systems από το DEREE και πτυχίο ΤΕΙ Λογιστικής. Η γυναίκα μου ΙΕΚ λογιστικής.Εγώ εργάζομαι σε λογιστήριο ΑΕ 2-3 χρόνια και άλλα τόσα σε λογιστικό γραφείο και η γυναίκα μου 9 χρόνια σε λογιστικό γραφείο.Νομίζεις πως μπορούμε να βρούμε μια αξιοπρεπή δουλειά με καλές αποδοχές; Μιας και εργάζεσαι ήδη στον τομέα μας τί θα πρότεινες να ψάξουμε; Τί βήματα να κάνουμε πρώτα;
    Όπως κατάλαβα πρέπει πρώτα να βρείς δουλειά για να σου κάνει sponsored visa ο εργοδότης;να κάτσεις κάποια χρόνια και μετά να κάνεις αίτηση για μόνιμη;και να την πληρώσεις;
    Ευχαριστώ

    Comment


      Ερωτήματα προς POlTERgeist!!

      Comment


        Originally posted by so_to_s View Post
        Γειά σου Σπύρο.Είμαι 30 ετών και με τη γυναίκα μου σκεφτόμαστε να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία.Εγώ έχω BSc Computer Information Systems από το DEREE και πτυχίο ΤΕΙ Λογιστικής. Η γυναίκα μου ΙΕΚ λογιστικής.Εγώ εργάζομαι σε λογιστήριο ΑΕ 2-3 χρόνια και άλλα τόσα σε λογιστικό γραφείο και η γυναίκα μου 9 χρόνια σε λογιστικό γραφείο.Νομίζεις πως μπορούμε να βρούμε μια αξιοπρεπή δουλειά με καλές αποδοχές; Μιας και εργάζεσαι ήδη στον τομέα μας τί θα πρότεινες να ψάξουμε; Τί βήματα να κάνουμε πρώτα;
        Όπως κατάλαβα πρέπει πρώτα να βρείς δουλειά για να σου κάνει sponsored visa ο εργοδότης;να κάτσεις κάποια χρόνια και μετά να κάνεις αίτηση για μόνιμη;και να την πληρώσεις;
        Ευχαριστώ
        Ναι δουλειά θα βρείτε αργά η γρήγορα, βίζα δεν ξέρω αν θα βρείτε εύκολα γιατί θα χρειαστείτε σπονσοράρισμα αν δεν έχετε αυστραλέζικο διαβατήριο. Δε χάνεις όμως τίποτα να δοκιμάσεις, αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι το εξής: φτιάξτε ένα καλό βιογραφικό στα αγγλικά (έτσι κι αλλιώς καλό είναι να υπάρχει) και ψάξτε τις αυστραλέζικες αγγελίες για δουλειές που σας αρέσουν. Θα δεις συνήθως λένε ακι αποδοχές. Σημείωσε 3-4 ονόματα των γραφειων ευρέσεως εργασίας που τις διαχειρίζονται και στείλτους το βιογραφικό σου με email, και συνόδευσέ το με ένα cover letter ή απλά μια εισαγωγή στο email που θα λές "γειά χαρά, με ενδιαφέρει να έρθω Αυστραλία και ψάχνω μια δουλειά σαν αυτήν εδώ που έχετε βγάλει αγγελία αλλά είμαι Ελλάδα και χρειάζομαι σπονσοράρισμα. Εσείς συνεργάζεστε με εργοδότες που γενικώς κάνουν σπονσοράρισμα σε ξένους εργαζόμενους και χρειάζονται καποιον σαν κι εμένα; Είμαι διατεθιμένος να έρθω για συνέντευξη αν οι πιθανότητες είναι καλές, ή εναλλακτικά μπορούμε με skype κλπ κλπ"

        Αυτοί θα σου πούν τί παίζει αυτή την εποχή και δε θα σου κοστίσει τίποτα να το κάνεις, ένα email είναι. Εγώ πάντως έτσι βρήκα την πρώτη μου δουλειά. Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις το ίδιο στέλνοντας απευθείας σε ντόπιες εταιρίες ορκωτών λογιστών/συμβούλων, αυτοί πάντα ψάχνουν κόσμο και φέρνουν κι απέξω συνέχεια. Ψάξτε τα site της Moore Stephens, Horwath, Pitcher Partners, William Buck, PKF, BDO, WHK, Bird Cameron καθώς και τις κλασσικές Big4 (KPMG, PwC, Deloitte, Ernst&Young). Βρείτε στο site το τμήμα HR και βομβαρδίστε τους.

        Και μην ψαρώνετε, θέλει τσαμπουκά και εξωστρέφεια αυτό που πάτε να κάνετε.

        ΥΓ εσύ συγκεκριμένα ψάξε και την accenture και την ΙΒΜ, αυτοί έχουν κάτι τεράστια πρότζεκτ στην εταιρία μου που συνδιάζουν λογιστική με γνώσεις υπολογιστών πχ έχουμε δύο συστήματα πωλήσεων που είναι ασύμβατα και έχει αναλάβει η accenture κάθε μήνα να παίρνει τη βάση δεδομένων απ'το ένα σύστημα και να τη μορφοποιεί ώστε να μπορεί να την εισάγει στο άλλο, και μας χρεώνει τα μαλλιά της κεφαλής μας.

        Comment


          Είμαι απόφοιτος Πανεπιστημίου Πειραιά με ακριβώς την ίδια ειδικότητα με εσένα και μέλος του Οικονομικού επιμελητηρίου με άδεια ασκήσεως Α τάξης που ποσώς θα τους ενδιαφέρει εκεί από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα σου !!Τα αγγλικά μου μέτρια παρόλο που έχω γεννηθεί Αυστραλία και ήρθα Ελλάδα 8 ετών!!! Προυπηρεσία 10 έτη σε ελληνικές εταιρείες και 6 έτη ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα ήταν προτιμότερο για σένα να κατέβω οικογενειακώς(σύζυγος και μια κόρη 4 ετών) και να βελτιώσουμε εκεί την γλώσσα και παράλληλα να ξεκινήσω τις διαδικασίες αναγνώρισης πτυχίων έστω και με την διαδικασία να δώσω εξετάσεις??? Είναι βέβαιο πως ως γεννημένος εκεί θα παίρνω επιδόματα ανεργίας για εμένα και την σύζυγο και επιδόματα για ενοίκιο και παιδί που θα ήταν ικανά για επιβίωση για κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να βρούμε δουλειά ή να περάσω τα μαθήματα και μετά να δουλέψω??? Θα μπορέσω να βρω δουλειά ως λογιστής μετά την διαδικασία των πιστοποιήσεων εκεί???

          Comment


            τα παραπάνω ειναι ερωτήματα προς τον POLTERGEIST και είναι μόνο η αρχή συνάδελφε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω την απάντηση σου

            Comment


              Originally posted by anpandel View Post
              Είμαι απόφοιτος Πανεπιστημίου Πειραιά με ακριβώς την ίδια ειδικότητα με εσένα και μέλος του Οικονομικού επιμελητηρίου με άδεια ασκήσεως Α τάξης που ποσώς θα τους ενδιαφέρει εκεί από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα σου !!Τα αγγλικά μου μέτρια παρόλο που έχω γεννηθεί Αυστραλία και ήρθα Ελλάδα 8 ετών!!! Προυπηρεσία 10 έτη σε ελληνικές εταιρείες και 6 έτη ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα ήταν προτιμότερο για σένα να κατέβω οικογενειακώς(σύζυγος και μια κόρη 4 ετών) και να βελτιώσουμε εκεί την γλώσσα και παράλληλα να ξεκινήσω τις διαδικασίες αναγνώρισης πτυχίων έστω και με την διαδικασία να δώσω εξετάσεις??? Είναι βέβαιο πως ως γεννημένος εκεί θα παίρνω επιδόματα ανεργίας για εμένα και την σύζυγο και επιδόματα για ενοίκιο και παιδί που θα ήταν ικανά για επιβίωση για κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να βρούμε δουλειά ή να περάσω τα μαθήματα και μετά να δουλέψω??? Θα μπορέσω να βρω δουλειά ως λογιστής μετά την διαδικασία των πιστοποιήσεων εκεί???
              δεν είμαι σίγουρος για το επίδομα ανεργίας, μάλλον ναι αλλά ψάξε λίγο παραπάνω εδώ:

              Τώρα και να το πάρεις δε νομίζω να σου φτάνουν με οικογένεια και νοίκι, εκτός αν καταφέρεις να το πάρει και η σύζυγος, το οποίο νομίζω προϋποθέτει να βγάλει και αυτή πρώτα μόνιμη βίζα (partner visa). Και πάλι όμως θα είναι αρκετά ζόρικα, νομίζω το επίδομα είναι μεταξύ $400-$500 ο κάθε γονιός το δεκαπενθήμερο, και τα μισά θα τα δώσετε για νοίκι (δεν ξέρω τί παίζει με επίδομα ενοικίου). Απ'την άλλη βέβαια αν έρθεις εδώ και ψάξεις από εδώ για δουλειά οι πιθανότητες να βρεις κάτι αυξάνονται κάθετα, οπότε ίσως αξίζει να βάλεις το χέρι στην τσέπη τον πρώτο καιρό αν υπάρχει η δυνατότητα;

              Για τις αναγνωρίσεις μην πολυαγχώνεσαι στην αρχή, το θέμα είναι να βρεις δουλειά και εκεί αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να δείξεις ότι μπορείς να τα βγάλεις πέρα. Αν θες να δουλέψεις σαν λογιστής θα πρέπει να μάθεις το φορολογικό και εμπορικό τους δίκαιο (Corporations Act) και αργά η γρήγορα να δώσεις τις εξετάσεις CPA (εύκολες, multiple choice κλπ). Αλλά μπορείς να ξεκινήσεις δουλεύοντας στην αρχή σε κάτι εύκολο πχ accounts payable για να κάνεις τα έξοδά σου ενώ ενημερώνεσαι, ξετρίβεις τ'αγγλικά σου και δίνεις εξετάσεις. Έτσι κι αλλιώς θα φανεί αμέσως ότι είσαι για παραπάνω και θα σου δοθούν ευκαιρίες.

              Comment


                Σπύρο σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου στα ερωτήματα μου!!!Μπορώ να ΄πω πως μου έλυσες αρκετές απορίες.Μου γέννησες βέβαια κια καποιες νέες!!! Θα ήθελα να μου πείς πως ένας λογιστής εκεί γνωρίζοντας φορλογικό και εμπορικο δίκαιο είναι οκ γιατί εδώ όπως γνωριζεις ο λογιστης πρεπει να γμωρίζει φολογικα,φπα ,κωδικα,εργατικά ,ασφαλιστικά αλλιως δεν θεωρείσαι καλός.Επίσης μπορείς να προτείνεις κάποια βιβλία δικά τους με φορολογικό και εμπορικό δικαιο για να τα προμηθευτώ??? Οι άλλαγές στα φορολογικά καιι στα υπόλοιπα είναι όπως εδώ σχεδον καθημερινές όπως θα θυμάσαι και εσύ ή διαβάζω κάποια βιβλία και ειμαι εντάξει???

                Comment


                  Παιδιά για να έχουμε καλό ερώτημα... γιατί Αυστραλία;

                  Είναι ειλικρινής ερώτηση και χωρίς παρεξήγηση, αλλά... γιατί θέλετε να έρθετε Αυστραλία;

                  Το καταλαβαίνω γι'αυτούς που γεννήθηκαν εδώ, ή έχουν συγγενείς με σπίτι που μπορούν να μείνουν, αλλά οι υπόλοιποι; γιατί; Τϊ θέλω να πώ...εντάξει είναι όμορφη χώρα και γερή οικονομία (ακόμα), αλλά η Αυστραλία δεν είναι αυτό που ήταν το '50 και το '60 που είχε οικονομική έκρηξη και έπαιρνε καραβιές κόσμο αδιακρίτως. Είναι πλέον πολύ δύσκολο να πάρεις βίζα γιατί θέλει αγγλικά, πτυχία και προϋπηρεσία σε συγκεκριμένα επαγγέλματα, και ουσιαστικά ανταγωνίζεσαι με εκατομμύρια άλλους απ'όλο τον κόσμο για 168.000 θέσεις το χρόνο. Επίσης είναι στου διαόλου τη μάνα, θες κανα $2.000 μόνο για εισητήρια, και έχει ένα δαιδαλώδες σύστημα χορήγησης βίζας που θα πρέπει να επενδύσεις κυριολεκτικά μέρες διαβάζοντας οδηγίες και συμπληρώνοντας αιτήσεις, κι αυτό μόνο άν έχεις πολύ καλά αγγλικά αλλιώς θα αναγκαστείς να πληρώσεις κι άλλα σε πράκτορα να τα κάνει για σένα.

                  Αν έχετε αποφασίσει να μεταναστεύεσετε, γιατί όχι κάπου στην Ευρώπη που δέ θέλει βίζα και μπορείς να επιστρέψεις ελλάδα ακόμα και σαββατοκύριακο αν χρειαστεί; Και δε μπορεί κανείς να σου αρνηθεί την είσοδο ή να σε διώξει;

                  Δε θέλω να αποθαρρύνω κανέναν, αλλά απ'την άλλη δε θέλω να βλέπω και κόσμο να ταλαιπωρείται και στο τέλος να απογοητεύεται...

                  Comment


                    Originally posted by Poltergeist View Post
                    Είναι ειλικρινής ερώτηση και χωρίς παρεξήγηση, αλλά... γιατί θέλετε να έρθετε Αυστραλία;

                    Το καταλαβαίνω γι'αυτούς που γεννήθηκαν εδώ, ή έχουν συγγενείς με σπίτι που μπορούν να μείνουν, αλλά οι υπόλοιποι; γιατί; Τϊ θέλω να πώ...εντάξει είναι όμορφη χώρα και γερή οικονομία (ακόμα), αλλά η Αυστραλία δεν είναι αυτό που ήταν το '50 και το '60 που είχε οικονομική έκρηξη και έπαιρνε καραβιές κόσμο αδιακρίτως. Είναι πλέον πολύ δύσκολο να πάρεις βίζα γιατί θέλει αγγλικά, πτυχία και προϋπηρεσία σε συγκεκριμένα επαγγέλματα, και ουσιαστικά ανταγωνίζεσαι με εκατομμύρια άλλους απ'όλο τον κόσμο για 168.000 θέσεις το χρόνο. Επίσης είναι στου διαόλου τη μάνα, θες κανα $2.000 μόνο για εισητήρια, και έχει ένα δαιδαλώδες σύστημα χορήγησης βίζας που θα πρέπει να επενδύσεις κυριολεκτικά μέρες διαβάζοντας οδηγίες και συμπληρώνοντας αιτήσεις, κι αυτό μόνο άν έχεις πολύ καλά αγγλικά αλλιώς θα αναγκαστείς να πληρώσεις κι άλλα σε πράκτορα να τα κάνει για σένα.

                    Αν έχετε αποφασίσει να μεταναστεύεσετε, γιατί όχι κάπου στην Ευρώπη που δέ θέλει βίζα και μπορείς να επιστρέψεις ελλάδα ακόμα και σαββατοκύριακο αν χρειαστεί; Και δε μπορεί κανείς να σου αρνηθεί την είσοδο ή να σε διώξει;

                    Δε θέλω να αποθαρρύνω κανέναν, αλλά απ'την άλλη δε θέλω να βλέπω και κόσμο να ταλαιπωρείται και στο τέλος να απογοητεύεται...
                    Εξαιρετικό θέμα και με τεκμηριωμένο προβληματισμό!!!

                    Comment


                      Originally posted by anpandel View Post
                      Σπύρο σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου στα ερωτήματα μου!!!Μπορώ να ΄πω πως μου έλυσες αρκετές απορίες.Μου γέννησες βέβαια κια καποιες νέες!!! Θα ήθελα να μου πείς πως ένας λογιστής εκεί γνωρίζοντας φορλογικό και εμπορικο δίκαιο είναι οκ γιατί εδώ όπως γνωριζεις ο λογιστης πρεπει να γμωρίζει φολογικα,φπα ,κωδικα,εργατικά ,ασφαλιστικά αλλιως δεν θεωρείσαι καλός.Επίσης μπορείς να προτείνεις κάποια βιβλία δικά τους με φορολογικό και εμπορικό δικαιο για να τα προμηθευτώ??? Οι άλλαγές στα φορολογικά καιι στα υπόλοιπα είναι όπως εδώ σχεδον καθημερινές όπως θα θυμάσαι και εσύ ή διαβάζω κάποια βιβλία και ειμαι εντάξει???
                      LOL κοίτα... ΚΒΣ δεν υπάρχει. Διπλότυπα-τριπλότυπα-θεωρήσεις-τυπωμένα βιβλία-δελτία αποστολής-βιβλία Α' Β' Γ'-ενιαίο μηχανογραφικό έντυπο κλπ αυτά είναι ελληνικές πατέντες. Εδώ υπάρχει μόνο τιμολόγιο, το οποίο είναι ένα απλό λευκό χαρτάκι Α4 που το φτιάχνεις σε εξελάκι και το τυπώνεις σε ένα απλό εκτυπωτή και λέει το όνομά σου και tax file number (ΑΦΜ), το όνομα του πελάτη το εμπόρευμα/υπηρεσία και το ποσό. Αυτά. Τα βιβλία είναι ηλεκτρονικά, απλά αγοράζεις ένα έτοιμο πρόγραμμα πχ Quickbooks ή MYOB και το ενημερώνεις. Από εκεί και πέρα εδώ έχει δύο κατήγορίες εταιριών reporting/non-reporting, η δεύτερη σημαίνει ότι έχει πολλούς μετόχους άρα πολύ κόσμο που ενδιαφέρεται άρα πρέπει να κάνει δυό φορές το χρόνο full ισολογισμό IFRS 50 σελίδες κλπ και χρειάζεται καλό λογιστή CA ή CPA. H πρώτη κατηγορία δεν έχει τέτοιες υποχρεώσεις απλά κάνει έναν απλό ισολογισμό που παράγει το quickbooks και το στέλνει στην επιτροπή κεφαλαιαγοράς (ASIC) για το αρχείο τους.

                      Η φορολογία είναι άλλη φάση γιατί είναι μεγάλο κεφάλαιο και κανείς δεν περιμένει απ'τον ίδιο άνθρωπο να είναι και λογιστής και φοροτέχνης, ή το ένα θα είσαι ή το άλλο. Σα λογιστής πρέπει απλά να ξέρεις καλά τα βασικά για να κάνεις τις εγγραφές αναβαλλόμενων φόρων κλπ, αλλά το φόρο καθεαυτό θα τον υπολογίσει και θα στον δώσει άλλος, ή όταν θέλουν να πάρουν μια απόφαση και έχει φορολογικές επιπτώσεις πάλι στον άλλον θα πάνε, εκτός αν πρόκειται για κάτι πολύ απλό. Άρα αυτή την απόφαση την παίρνει κάποιος σχετικά νωρίς τί θέλει να είναι, το μόνο που μπορώ να σου πώ εγώ είναι ότι οι φοροτέχνες (που εγώ δεν είμαι) είναι λίγοι για την αγορά, αμοίβονται πολύ καλά και έχουν και πολύ καλές προοπτικές για δικιά τους δουλειά.

                      Για εργατικά και ασφαλιστικά θέματα πάλι καμμία σχέση με λογιστή, αυτά τ'αναλαμβάνει το τμήμα προσωπικού και οι δικηγόροι του.

                      Εμπορικό νόμο πρέπει οπωσδήποτε να μάθεις γιατί εδώ δεν είναι μόνο εταιρίες αλλά έχει και νομικές μορφές τις οποίες δεν έχεις δει στην Ελλάδα όπως trust, superfund, association τα οποία δεν είναι εταιρίες και έχουν τις δικές τους λογιστικές και νομικές υποχρεώσεις.

                      Από βιβλία για φορολογικά αυτά που διδάσκουν είναι το australian master tax guide πακέτο με το core tax legislation & study guide εκδόσεις CCH μαζί με πολλές σημειώσεις τις οποίες δεν έχω κρατήσει. Αλλά είναι τεράστια βιβλία και δε θα σε συμβούλευα να τ'αγοράσεις απλά για να πάρεις μια ιδέα, αυτό που χρειάζεσαι πραγματικά είναι τις σημειώσεις. Θα κοιτάξω μήπως βρω κανένα pdf από δευτέρα και θα σου στείλω πμ. Για Εμπορικό νόμο εγώ εδωσα το Understanding Company Law του Lipton and Herzberg, και πάλι δε θα σε συμβούλευα να μπεις στον κόπο γιατί στην ουσία αυτά που πρέπει να ξέρεις είναι λίγα και απλά και θα τα μάθεις στους πρώτους μήνες όταν (αν) σου χρειαστούν. Aυτό που θα σε βοηθούσε πραγματικά για ναδεις τις διάφορες νομικές μορφές είναι αυτό εδώ (στο οποίο έχω γράψει κιόλας το κεφάλαιο για τα trust όταν δούλευα στην εταιρία που το έγραφε , αλλά είναι πανάκριβο...

                      Βασικά αυτό που πρέπει να ξέρεις καλά είναι IFRS αν θες να δουλέψεις σε εταιρία, τα οποία IFRS είναι φυσικάι ίδια παντού.

                      Comment


                        ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ..
                        ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ..
                        Α) ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΡΙΣΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΟΡΦΩΣΗΣ
                        Β) ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ. ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ WWW.WORKINGIN.COM ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΔΙΠΛΑΣΙΕΣ
                        Γ) ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟ.....ΜΙΛΑΝΕ ΑΓΓΛΙΚΑ!!!!!!!!!!!! ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΕΙΝΟΚΕΤΗΜΑ ΛΟΓΩ ΓΛΩΣΣΑΣ
                        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
                        ΑΧΙΛΛΕΑΣ

                        Comment


                          Θα προσπαθήσω να δώσω την απάντησή μου:

                          1. Όσο μακρύτερα ... τόσο καλύτερα!
                          2. Ένας από τους κυριότερους λόγους μετανάστευσης σήμερα είναι η εύρεση αποδοτικής εργασίας. Η ΕΕ δίνει μεν την δυνατότητα ευκολότερης επαγγελματικής μετακίνησης και εγκατάστασης όμως σε κάθε χώρα πρέπει :
                          -α) Να μιλάς (ουσιαστικά - όχι μόνο για τυπικούς λόγους) τη γλώσσα της η οποία (συνήθως) δεν είναι τα αγγλικά και ως γνωστό η 2η γλώσσα που γνωρίζει το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων είναι τα αγγλικά
                          -β) Να βρεις δουλειά. Ωστόσο, τα ποσοστά ανεργίας στην ΕΕ είναι πολύ υψηλά και πρόκειται να αυξηθούν ακόμα περισσότερο τα προσεχή χρόνια λόγω της συνεχιζόμενης ύφεσης στην Ευρώπη. Η Αγγλία μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2012 θα καταρρεύσει λόγω της ανεργίας που θα εκτιναχθεί σε δυσθεώρητα ύψη. Τις χώρες της Μεσογείου τις ξεχνάμε αφού ήδη αντιμετωπίζουν σοβαρή ανεργία. Φωτεινή εξαίρεση αποτελούν η Αυστρία και η Γερμανία αλλά εκεί υπάρχει και εξαιρετικά μεγάλος ανταγωνισμός και το πρόβλημα της γλώσσας (για κάποιους). Τέλος υπάρχουν και οι Σκανδιναβικές χώρες όμως η διαφορά κλίματος αποτελεί γενικά ανασταλτικό παράγοντα για το μέσο Έλληνα.
                          -γ) Λόγω των οικονομικών εξελίξεων των τελευταίων 2-3 ετών στην ΕΕ έχει δημιουργηθεί μια ανθελληνική νοοτροπία (δεν μιλάω μόνο για τους Γερμανούς). Αυτό το σκόπελο τον αντιμέτωπίζουν οι Έλληνες τόσο στην προσπάθεια εύρεσης εργασίας στην ΕΕ όσο και στην καθημερινή συναναστροφή (όσοι έχουν ταξιδέψει τα τελευταία 2 χρόνια στην ΕΕ νομίζω το έχουν διαπιστώσει).
                          3. Οι περισσότεροι που σκέφτονται την μετανάστευση στην Αυστραλία έχουν μπει σε μια διαδικασία γενικότερης αναθεώρησης της ζωής τους. Γνωρίζουν πολύ καλά ότι αν τα καταφέρουν η Ελλάδα θα παραμείνει στο μυαλό τους μόνο ως γεννέτειρα και σαν αναμνήσεις. Όσοι έχουν αποφασίσει να κάνουν αυτό το βήμα γνωρίζουν καλά ότι δεν υπάρχουν περιθώρια αποτυχίας και γι αυτό θα τα "δώσουν όλα"!
                          4. Το κλίμα της Αυστραλίας είναι γενικά κοντά στο μεσογειακό στις κυριότερες πόλεις της. Αντίθετα το κλίμα της Βορείου Ευρώπης ξενίζει τους περισσότερους Έλληνες.
                          5. Όλοι όσοι θα προσπαθήσουν να μεταναστεύσουν από το "0" στην Αυστραλία γνωρίζουν ότι θα απαιτηθούν πολλά χρήματα (κομπόδεμα) για 1-2 χρόνια. Συνολικά δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι λιγότερα από 50.000€ αν συνπεριλάβουμε Visa, IELTS, μεταφράσεις, assessments, έξοδα γραφειοκρατίας, αεροπορικά εισητήρια, ξενοδοχεία, διαμονή το 1ο εξάμηνο στην Αυστραλία, και το κόστος των εργατορών που απαιτούνται για την ενασχόληση με όλη αυτή τη διαδικασία τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Αυστραλία, έξοδα που απαιτούνται για την ανεύρεση εργασίας όντας στην Αυστραλία κλπ κλπ. Όσοι δεν έχουν αυτό το κομπόδεμα καλό είναι να το ξεχάσουν ή να βρούν τρόπους να μείωσης αυτού του κόστους. (φιλοξενία από συγγενείς, διατροφή από αυτούς κλπ). Όλοι οι συνειδητοποιημένοι υποψήφιοι μετανάστες γνωρίζουν ότι το να δώσεις αυτά τα χρήματα είναι μια επένδυση. Και όπως όλες οι επενδύσεις, έχει και αυτή ρίσκο. Όμως, πιο εύκολα αποτυγχάνεις όταν γνωρίζεις ότι υπάρχει δίχτυ ασφαλείας (η Ελλάδα να είναι 2-3 ώρες με το αεροπλάνο) και είναι σχεδόν μηδενικά τα περιθώρια αποτυχίας όταν δεν υπάρχει δίχτυ ασφαλείας.
                          6. Η οικονομία της Αυστραλίας είναι από τις πιο εύρωστες και αυτό οφείλεται στην ανάπτυξή της και τους πόρους της. Οι προβλέψεις είναι θετικές για τα επόμενα χρόνια. Βέβαια, κανείς δεν αποκλείει την πιθανότητα να κάνει κάθετη βουτιά τα επόμενα 10 χρόνια!!! Άραγε ποιός είχε προβλέψει το 2006 ότι το Dubai θα πάθαινε αυτό το σοκ το 2009? Από την άλλη όμως χωρίς κάποιες βασικές προβλέψεις και προοπτικές θα καθόμασταν όλοι εδώ στο Ελλαδιστάν.
                          7. Το γεγονός ότι η Αυστραλιανή κυβέρνηση έχει θεσπίσει μια αυστηρή διαδικασία έκδοσης Visa αποτελεί κατά κάποιο τρόπο εχέγγυο για τους υποψήφιους ότι ο κόσμος που εισάγει δεν παρατιέται στην τύχη του όπως κάνουν οι αδιάφορες κυβερνήσεις και λαοί τριτοκοσμικών χωρών σαν το Ελλαδιστάν. Κατά την γνώμη μου είναι αξιοκρατικό το σύστημά τους εισαγωγής ανθρώπινων πόρων από όλο το κόσμο.
                          8. Ένας ακόμα παράγοντας που υποκινεί την μετανάστευση Ελλήνων στην Αυστραλία είναι ψυχολογικός και κοινωνικός. Σε αρκετές μεγαλουπόλεις της Αυστραλίας μετανάστευσαν στο παρελθόν ('50, '60) Έλληνες και δημιουργήθηκαν σοβαρά Ελληνικές κοινότητες. Αν και τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ από τότε, και οι ευκαιρίες δεν είναι πια ίδιες, λειτουργεί ωστόσο θετικά σε ψυχολογικό επίπεδο σε κάθε υποψήφιο το ότι πολύ λίγοι επέστρεψαν με την ουρά στα σκέλια! Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να επέστρεψε με προίκα την αποτυχία!
                          9. Είναι απόλυτα σεβαστός ο προβληματισμός σου και το ενδιαφέρον σου για να μην απογοητευτούν οι Έλληνες που θα προσπαθήσουν να μεταναστεύσουν στην AU και τελικά θα σκοντάψουν σε κάποιο πρόβλημα! Αναγνωρίζω ότι πολλοί (και δεν αποκλείω ανάμεσά τους να είμαι και εγώ) να ωθούνται περισσότερο από το αίσθημα της αγανάκτησης εδώ στο Ελλαδιστάν και να παραβλέπουν τις μελλούμενες δυσκολίες.

                          Υ.Γ. Όσους πλήγωσε η οναμασία της χώρας μου ως "Ελλαδιστάν" μην βιαστούν να με κρίνουν. Προσωικά με πληγώνει και μένα που το παραδέχομαι. Ο χαρακτηρισμός μου προκύπτει από τον τρόπο άσκησης της εξουσίας από τους άρχοντές μας.

                          Comment


                            ΣΠΥΡΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
                            ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ
                            ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΑΧΝΙΚΟΣ ΑΠΘ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΑΠΟ ΒΡΕΤΑΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ.
                            ΕΠΙΣΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΜΜ ΕΡΓΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
                            ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΣΕ ΕΝΑ ΣΑΙΤ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΠΕΡΙΕΓΡΑΦΑΝ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΠΟΡΕΙΑ.
                            Η ΔΕ ΑΜΟΙΒΗ ΗΤΑΝ 200 Κ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ!!
                            ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ.!!!!!!!!!!!
                            ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΩΡΙΜΗ ΣΚΕΨΗ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΟΒΑΡΑ
                            ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝΕ ΠΡΟΤΕΡΑ ΕΡΓΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΝΕΩΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΔΥΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΑΜΕ ΑΣΣΕΣΜΕΝΤ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ
                            ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΤΥΧΗΣΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ
                            ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ, ΜΕ ΣΩΣΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΑΙΤ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
                            ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΑΙΤ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
                            ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ
                            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
                            ΑΧΙΛΛΕΑΣ

                            Comment


                              Originally posted by Poltergeist View Post
                              Είναι ειλικρινής ερώτηση και χωρίς παρεξήγηση, αλλά... γιατί θέλετε να έρθετε Αυστραλία;

                              Το καταλαβαίνω γι'αυτούς που γεννήθηκαν εδώ, ή έχουν συγγενείς με σπίτι που μπορούν να μείνουν, αλλά οι υπόλοιποι; γιατί; Τϊ θέλω να πώ...εντάξει είναι όμορφη χώρα και γερή οικονομία (ακόμα), αλλά η Αυστραλία δεν είναι αυτό που ήταν το '50 και το '60 που είχε οικονομική έκρηξη και έπαιρνε καραβιές κόσμο αδιακρίτως. Είναι πλέον πολύ δύσκολο να πάρεις βίζα γιατί θέλει αγγλικά, πτυχία και προϋπηρεσία σε συγκεκριμένα επαγγέλματα, και ουσιαστικά ανταγωνίζεσαι με εκατομμύρια άλλους απ'όλο τον κόσμο για 168.000 θέσεις το χρόνο. Επίσης είναι στου διαόλου τη μάνα, θες κανα $2.000 μόνο για εισητήρια, και έχει ένα δαιδαλώδες σύστημα χορήγησης βίζας που θα πρέπει να επενδύσεις κυριολεκτικά μέρες διαβάζοντας οδηγίες και συμπληρώνοντας αιτήσεις, κι αυτό μόνο άν έχεις πολύ καλά αγγλικά αλλιώς θα αναγκαστείς να πληρώσεις κι άλλα σε πράκτορα να τα κάνει για σένα.

                              Αν έχετε αποφασίσει να μεταναστεύεσετε, γιατί όχι κάπου στην Ευρώπη που δέ θέλει βίζα και μπορείς να επιστρέψεις ελλάδα ακόμα και σαββατοκύριακο αν χρειαστεί; Και δε μπορεί κανείς να σου αρνηθεί την είσοδο ή να σε διώξει;

                              Δε θέλω να αποθαρρύνω κανέναν, αλλά απ'την άλλη δε θέλω να βλέπω και κόσμο να ταλαιπωρείται και στο τέλος να απογοητεύεται...
                              Πάρα,πάρα πολύ σωστά! Τον τελευταίο καιρό βλέπω πολλά νέα μέλη που ενδιαφέρονται να πάνε αυστραλία χωρίς όμως τα βασικά προσώντα όπως Αγγλικά και κάποια ειδικότητα στην SOL. Ειδικά για όσους δεν έχουν κάποιο στήριγμα εκεί τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Δείτε μόνο την διαφορά του παλιού με το νέο point test και θα καταλάβεται πως οι απαιτήσεις σε προσώντα όλο και αυξάνονται.

                              Φυσικά ο καθένας έχει δικαίωμα στο όνειρο και η τωρινή κατάσταση στην χώρα μας οδηγεί πολλούς σε βιαστικές και ίσως επιπόλεες αποφάσεις. Προσέξτε πολύ καλά με τι επιλογές θα κάνετε γιατι μπορει να βρεθείτε πάλι στο σημείο από το οποίο ξεκινήσατε με την διαφορά οτι θα έχετε ξοδέψει μερικές χιλιάδες ευρώ ο καθένας.

                              Καλό κουράγιο σε όλους μας!
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Ο Νίκος με κάλυψε απόλυτα. Απλά να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου απο την Γερμανία που πήγαινα για δουλειές. Πολύ απλά, η Ευρώπη δεν αντέχεται εύκολα απο τους Έλληνες. Θέλεις το βαρύ κλίμα, θέλεις η μουντίλα, το πολύ κρύο, ή το οτι μπορεί να βρέχει για ενα μηνα και για να δεις ηλιο να περιμένεις να μπεις στο αεροπλάνο της επιστροφής και να περάσεις τα 10.000 πόδια. Νιώθω οτι η Αυστραλία στο υποσυνήδειτο του Έλληνα είναι πολύ ελκυστική. Επίσης έχει και θάλασσα και παραθέτει σε ενα τρόπο ζωής πιο μποέμ.
                                Για τους μισθούς, έτσι όπως τα γράψαν είναι. Δεν είναι οι μισθοί που ήταν κάποτε, εκτός κι αν δουλεύεις σε κάποια μεγάλη εταιρία, πχ AG, οπότε μπορεί να χτυπάς κανένα 4χίλιαρο το μήνα.
                                Νομίζω οτι η μόνη χώρα που δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα είναι η Ελβετία, γιατί συνεχώς αναπτύσει την βιομηχανία της και τις εξαγωγές της και έχει λίγους κατοίκους. Όλες οι άλλες χώρες δεν πάνε καλά.
                                Αυτό που έγραψε ο Νίκος για το ανθελληνικό κλίμα είναι αλήθεια. Στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης πήγα να περάσω απ'το τελωνείο με κάτι παπούτσια στη σακούλα και ο αρμόδιος υπ/λος μου λέει " μπα, έχετε και λεφτά για παπούτσια"? Μου'ρθε εκείνη τη στιγμή να γυρίσω πίσω και να τους φτύσω.
                                Ακόμη, αν δεν σε πιάσει καμιά βαριά νοσταλγία για την πατρίδα και αν τα περνάς καλά και ενσωματωθείς στην κοινωνία, μετά θα λές οτι η Ελλάδα είναι μακρυά. Ο Μ. Αλέξανδρος δεν εννοούσε να γυρίσει πίσω.

                                Comment

                                Working...
                                X