Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Marie

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    kikirikoy ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ,ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ.ΕΣΥ 12-12-11 ΕΓΩ 12-1-12!!!! ΣΕ ΤΙ ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΣΑΙ????ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ??? ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕΣ???ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!!

    Comment


      #47
      Originally posted by bibiki View Post
      ΝΑΙ....
      ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟ (ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΑΜΕΣΩΣ)ΣΕ ΕΜΑΙΛ ΚΑΙ ΣΕ ΕΙΔΙΚΗ ΦΟΡΜΑ (ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΝΟ 26 ΚΑΙ 60)ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΟΝ ΠΑΘΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ.
      ΠΟΛΥ ΑΝΧΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ,,,,,
      ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ!!!!!!!!!!
      ολα θα πανε καλα

      Comment


        #48
        Originally posted by bibiki View Post
        kikirikoy ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ,ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ.ΕΣΥ 12-12-11 ΕΓΩ 12-1-12!!!! ΣΕ ΤΙ ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΣΑΙ????ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ??? ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕΣ???ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!!
        Στις 18/01/2012 ο C.O. μου ζήτησε form 80,form 886 και να προχωρήσω με τις ιατρικές εξετάσεις. 1/2/2012 έγιναν ιατρικές εξετάσεις στα Σεπόλια
        (πλάκα θα έχει να είσαι η κοπέλα που περνάγαμε μαζί γιατρούς;;)


        07/02/2012 Έστειλα όλα τα χαρτιά που μου ζήτησε ο case officer!!!
        καθυστέρησα γιατί είχα ένα πρόβλημα με το ποινικό μητρώο
        με εμάς μια χαρά θα πάνε ,με αυτούς που μένουν πίσω δεν ξέρω
        πιστεύω ότι θα έχουμε γρήγορα νέα .
        σύμφωνα με τον
        BLACKY21
        ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ 30/01/2012.
        Ημερομηνία απόχτησης της βίζας :08/02/2012 SUBCLASS 100
        ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

        Comment


          #49
          KAΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
          ΚΙΚΙΡΙΚΟΥ ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ.
          ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ BLAK21 ,,,,
          ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ VISA? (ΑΠΟ 31-12 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 8-2-12).ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΧΕΡΟΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.
          ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΟΡΜΑ 80 ΚΑΙ ΤΗΝ 886 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
          ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!!!!!

          Comment


            #50
            ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

            Originally posted by marie View Post
            Ίσως άλλαξαν την διαδικασία για να την κάνουν πιο γρήγορη γιατί μην ξεχνάμε ότι οι ιατρικές ισχύουν μόνο για 6 μήνες. Ότι και να είναι βρίσκεσαι σε καλό δρόμο.
            ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΙΣΤΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ.
            ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΠΡΟΣ ΤΗΝ MARIE ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.
            ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΑRIE.
            Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ,ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΛΟΝΙΑ,ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΑΠΟ ΜΠΑΛΟΝΙΑ(ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΜΠΑΛΟΝΙΑ Κ.Α.)ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΒΡΑΒΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ FRANCHICE) KAI TOY EΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΠΛΩΜΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ. (ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.)
            ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ ΜΕ ΜΠΑΛΟΝΙΑ;
            Η ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;
            ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ;

            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
            ΜΑΡΙΑ

            Comment


              #51
              Originally posted by maria76 View Post
              ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΙΣΤΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ.
              ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΠΡΟΣ ΤΗΝ MARIE ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.
              ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΑRIE............................................. ..........
              Μαρία καλημέρα θα ξεκινήσω με το θέμα του σχολείου. Τα δημόσια σχολεία δεν προσφέρουν Ελληνικά στην Αυστραλία, γι'αυτό υπάρχουν τα απογευματινά και Σαββατιανά σχολεία της κοινότητας και της αρχιεπισκοπής. Βέβαια το επίπεδο των παιδιών είναι τραγικά χαμηλό γιατί πλέον μιλάμε για τέταρτη γενιά και πάνω και οι γονείς δεν μιλάνε στα παιδιά Ελληνικά στο σπίτι. Αυτή τη στιγμή διδάσκω σε ένα απογευματινό στο Sydney και τα παιδάκια μιλάνε Ελληνικά έτσι όπως μιλούσε ο γιος μου αγγλικά πριν από 6 μήνες που ήρθαμε, φαντάσου ότι τώρα ο γιος μου μιλάει καλύτερα αγγλικά......

              Τώρα στο θέμα του συζύγου σου. Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα δει πουθενά επιχείρηση με μπαλόνια, μέχρι που μου έκανες την ερώτηση. Έκανα μια έρευνα στο google και είδα πως υπάρχουν πολλές και μάλιστα μια κοντά στο σπίτι μου. Αν γράψεις στο google baloon decoration Sydney ή όποια άλλη πόλη θα σου δώσει πολλές επιχειρήσεις. Ξεκίνα λοιπόν από εκεί και κάνε απευθείας επαφές, μόνο έτσι θα πάρεις μια πρώτη καλή εικόνα για το τι επικρατεί. Καλή τύχη και αν μπορώ να βοηθήσω είμαι εδώ.
              Heal the past. Live the present. Dream the future.

              Comment


                #52
                MARIE ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ.ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ(ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ) ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ.
                ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΕ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΙΔΝΕΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΜΕ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΕΚΕΙ,ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ, ΓΟΝΕΙΣ ,ΑΔΕΛΦΙΑ,ΦΙΛΟΥΣ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΟΓΩ ΚΡΙΣΗΣ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ.ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΚΡΙΣΗ ΘΑ ΕΧΩ ΓΕΡΑΣΕΙ, ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΑ 36.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ Η ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ,ΠΩΣ ΕΣΥ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ;ΕΙΧΕΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ Ή ΦΙΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ;ΒΡΗΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΒΙΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΒΙΖΑ;ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΜΙΑ 3ΜΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ;(ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΛΙΓΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΚΑΛΑ).ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ;ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ,ΤΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ;
                ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΙΔΝΕΥ.ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΟΙΚΕΙΟ;ΓΙΑ ΔΕΗ,ΤΗΛΕΦΩΝΟ,ΝΕΡΟ,ΦΑΓΗΤΟ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΑ;ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΠΟΥ ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΞΤΡΑ Ή ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ;
                ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΖΑΛΙΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΙΟ ΦΤΩΧΟΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ.
                ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ,ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ!
                ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΠΟΣΟ ΗΤΑΝ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ;
                ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΑΕΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΕΝΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ;
                ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ;
                ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ;
                ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ!

                ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
                ΜΑΡΙΑ

                Comment


                  #53
                  Καλημέρα Μαρία είναι γεγονός ότι η το να αφήσεις μια ολόκληρη ζωή πίσω και να φύγεις είναι μεγάλη απόφαση. Πίστεψέ με είναι η δεύτερη φορά που το κάνω (η πρώτη στα 18 δύσκολη ηλικία για μετανάστευση έστω και για σπουδές) και ένιωσα ακριβώς το ίδιο. Απλά στριμώχνεις τη ζωή σου σε 3,5,8 βαλίτσες και ξεκινάς από την αρχή. Βέβαια αυτό έχει και τα καλά του γιατί από εκεί που λες τώρα ρουτίνιασα ξαφνικά ξαναβάζεις στόχους και ξανακάνεις όνειρα για το μέλλον. Να σου πω λοιπόν ότι εγώ αποφάσισα δύσκολα να μεταναστεύσω γιατί αρχικά σκεφτόμουν τους γονείς μου. Έχω όμως και δύο παιδιά που έπρεπε να σκεφτώ περισσότερο και το μέλλον ανήκει σε αυτά. Βέβαια το θετικό είναι ότι είμαι Αυστραλός υπήκοος και το ίδιο και οι γονείς μου οι οποίοι τελικά θα μας ακολουθήσουν σε λίγους μήνες. Σαν υπήκοος λοιπόν δεν χρειάστηκα κάποια visa και ο σύζυγός μου πήρα την partner και έτσι δεν είχαμε θέμα μόνιμης εγκατάστασης και δουλειάς. Το πρώτο λοιπόν που θα πρέπει να κάνεις είναι να βρεις την κατάλληλη visa για να μπορέσεις να μπεις στη χώρα με το σωστό τρόπο. Όταν ήρθαμε φιλοξενηθήκαμε για 20 μέρες από το θείο μου αλλά αποφασίσαμε.... σύντομα πως πολύ.....μας ήταν..... και γι'αυτό γράψαμε στα γρήγορα τα παιδιά στο σχολείο και αρχίσαμε το ψάξιμο. Ευτυχώς που βρέθηκε μια Αυστραλέζα real estate agent που μας εμπιστεύτηκε (άνεργους) και μας έδωσε το διαμέρισμα στο οποίο μένουμε. Φαντάσου ότι φτάσαμε στο Sydney 9/8 και μπήκαμε στο σπίτι 31/8. Βέβαια σαν υπήκοοι εγώ και τα παιδιά δικαιούμαστε επιδόματα, ο σύζυγος είχε έρθει με τουριστική αρχικά και μέχρι να βγει η κανονική visa δεν δικαιούταν τίποτα ούτε ιατροφαρμακευτική. Αρχικά έπιασε δουλειά εκείνος και έτσι τα ψιλοβγάλαμε πέρα είχαμε βέβαια και κάποια χρήματα από Ελλάδα. Τώρα έπιασα και εγώ δουλειά και έτσι τα πράγματα αρχίζουν και στρώνουν. Με ρωτάς για τα έξοδα μιας οικογένειας. Θα σου απαντήσω πως αν σου πω νούμερα θα τρομάξεις και είναι φυσικό, γι’αυτό και δεν θα το κάνω. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν μπορείς να καταλάβεις το κόστος ζωής της Αυστραλίας όταν είσαι στην Ελλάδα γιατί χωρίς να το θέλεις το συγκρίνεις με την Ελλάδα σου φαίνεται εξωπραγματικό και πανικοβάλλεσαι. Υπάρχουν post στο πατριωτάκι που δίνουν στοιχεία για το κόστος ζωής. Απλά η συγκεκριμένη απόφαση θέλει καλή και σωστή οργάνωση από την Ελλάδα (visa, οικονομική οργάνωση) για να μπορέσεις να τα βγάλεις πέρα τον πρώτο καιρό. Επί 5 μήνες όταν ακόμα ήμουν στην Ελλάδα έκανα τηλεφωνικές διασυνδέσεις με κοινότητα, Ελληνικά σχολεία, αρχιεπισκοπή, γραφείο εκπαίδευσης προξενείου Sydney και όλα αυτά με βοήθησαν όταν ήρθα να προσεγγίσω ανθρώπους πιο εύκολα και να με δεχτούν. Όσο για τα σχολεία είναι γεγονός ότι επέλεξα ιδιωτικό για τα παιδιά μου γιατί σκέφτηκα πως έτσι θα προσαρμόζονταν τα παιδιά ευκολότερα στη σχολική πραγματικότητα. Δεν χρειάστηκε να πάνε στο ειδικό σχολείο για την εκμάθηση γλώσσας εντάχθηκαν αμέσως στην τάξη τους και το ίδιο το σχολείο ζήτησε αμέσως χρηματοδότηση και διέθεσε ESL teacher για ιδιαίτερα μαθήματα και στα δύο παιδιά τα οποία θα συνεχιστούν και αυτή τη χρονιά χωρίς εγώ να επιβαρυνθώ επιπλέον. Θα μου πεις και τα δίδακτρα? Έχεις δίκιο αλλά και οι παροχές ανάλογες…τα παιδιά δεν έχασαν χρονιά, δεν επιβαρύνονται με απογευματινό ελληνικό σχολείο που είναι έξτρα ασχολία και κόστος (δεν είναι δημόσιο) και πάνω απ’όλα δεν έχασαν χρονιά. Επειδή ήρθαμε στη μέση της σχολικής χρονιάς (Αυστραλίας) απλά επανέλαβαν ένα μέρος της ήδη τελειωμένης προηγούμενης τάξης Α’ δημοτικού και Α’ γυμνασίου. Έτσι τώρα ξεκίνησαν κανονικά στις τάξεις που θα πήγαιναν αν είχαν γεννηθεί εδώ.
                  Ελπίζω να μη σε κούρασα με την πολυλογία μου. Αν έχεις άλλες απορίες μη διστάσεις είμαστε όλοι εδώ να βοηθήσουμε.
                  Heal the past. Live the present. Dream the future.

                  Comment


                    #54
                    Australia

                    Originally posted by maria76 View Post
                    MARIE ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ .................ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ!

                    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
                    ΜΑΡΙΑ
                    Εγω Μαρια μου θα σου τα πω απο την δικια μου μερια..ειμαστε εδω με την 457 Sponsor Visa..εχω 3 κοριτσακια..η μεγαλη μου παει 8 level (Secondary School)..εκανε Αγγλικα 5 χρονια στην Ελλαδα...μεχρι στιγμης δεν αντιμετοπιζει καποιο προβλημα, την εχουν βαλει σε ESL τμημα..700 Δολ τα βιβλια..350 Δολ γραφικη υλη..500 Δολ ρουχα..η μεσαια μου κορη 3 level (Primary School)..δεν ηξερε γρι..τωρα μπορω να σου πω παρουσιαζει μεγαλη βελτιοση με την βοηθεια μας βεβαια..300 Δολ ρουχα..320 Δολ γραφικη υλη..και 492 Δολ Προγρ Δραστηριοτητων..η μικρη μου ειναι 4 χρονων και οι δημοσιοι σταθμοι ειναι 3 μερες την εβδομαδα και απο 3-4 ωρες..οπως καταλαβαινεις δεν βολευε κι ετσι την παμε σε ιδιοτικο σταθμο ολες τις μερες πλην ΣΚ 350 Δολ την εβδομαδα...αυτο ομως απο του χρονου(το εξοδο εννοω) δεν θα υπαρχει γιατι θα παει νηπιαγωγειο..οπως καταλαβαινεις τα πρωτα 1-2 χρονια ειναι δυσκολα μεχρι να βρεις τα βηματα σου..τωρα τα Ελληνικα Σχολεια ειναι μια φορα την εβδομαδα και το κοστος ειναι περιπου 400-500 Δολ το χρονο..για τα 3 παιδια εμενα μου ζητουν απο 1200 μεχρι 1500 Δολ το χρονο..πιστευω να απαντησα σε ολες σου τις αποριες....

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by marie View Post
                      Καλημέρα Μαρία είναι γεγονός ότι η το να αφήσεις μια ολόκληρη ζωή πίσω και να φύγεις είναι μεγάλη απόφαση. Πίστεψέ με είναι η δεύτερη φορά που το κάνω (η πρώτη στα 18 δύσκολη ηλικία για μετανάστευση έστω και για σπουδές) και ένιωσα ακριβώς το ίδιο. Απλά στριμώχνεις τη ζωή σου σε 3,5,8 βαλίτσες και ξεκινάς από την αρχή. Βέβαια αυτό έχει και τα καλά του γιατί από εκεί που λες τώρα ρουτίνιασα ξαφνικά ξαναβάζεις στόχους και ξανακάνεις όνειρα για το μέλλον. Να σου πω λοιπόν ότι εγώ αποφάσισα δύσκολα να μεταναστεύσω γιατί αρχικά σκεφτόμουν τους γονείς μου. Έχω όμως και δύο παιδιά που έπρεπε να σκεφτώ περισσότερο και το μέλλον ανήκει σε αυτά. Βέβαια το θετικό είναι ότι είμαι Αυστραλός υπήκοος και το ίδιο και οι γονείς μου οι οποίοι τελικά θα μας ακολουθήσουν σε λίγους μήνες............................................. .................................................. ...........
                      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ MARIE,ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΙΟ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ ΥΠΗΚΟΟΙ ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΓΓΕΝΗ ΕΚΕΙ,ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΧΤΟΥΝ.ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΒΙΖΑ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΒΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ;ΛΗΓΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ;ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΗΞΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΝΟΥΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ Ή ΣΕ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ;ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΒΙΖΑ;ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ;ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΒΟΡΕΣ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ;ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ;ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ 150000€ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΥΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ;
                      ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΑ POST,ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΑ ΠΟΣΑ ΜΟΥ ΦΕΝΟΝΤΕ ΜΕΓΑΛΑ.ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΟ ΣΤΟ ΣΙΔΝΕΥ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ 1200€.ΕΣΥ ΜΕΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΙΔΝΕΥ;ΙΣΧΥΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ;ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ.ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΣΧΟΛΙΚΟ;ΕΣΥ ΠΟΣΑ ΔΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΙΔΕΑ;
                      ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΧΟΡΟ,ΜΠΑΛΕΤΟ,ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΤΛ. ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ;ΣΧΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ;
                      ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ;ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ;ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΜΗΠΩΣ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
                      ΣΕ ΖΑΛΙΣΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ,ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΑΠΟΡΙΕΣ...ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by jojos71 View Post
                        Εγω Μαρια μου θα σου τα πω απο την δικια μου μερια..ειμαστε εδω με την 457 Sponsor Visa..εχω 3 κοριτσακια..η μεγαλη μου παει 8 level (Secondary School)..εκανε Αγγλικα 5 χρονια στην Ελλαδα...μεχρι στιγμης δεν αντιμετοπιζει καποιο προβλημα, την εχουν βαλει σε ESL τμημα..700 Δολ τα βιβλια..350 Δολ γραφικη υλη..500 Δολ ρουχα..η μεσαια μου κορη 3 level (Primary School)..δεν ηξερε γρι..τωρα μπορω να σου πω παρουσιαζει μεγαλη βελτιοση με την βοηθεια μας βεβαια..300 Δολ ρουχα..320 Δολ γραφικη υλη..και 492 Δολ Προγρ Δραστηριοτητων..η μικρη μου ειναι 4 χρονων και οι δημοσιοι σταθμοι ειναι 3 μερες την εβδομαδα και απο 3-4 ωρες..οπως καταλαβαινεις δεν βολευε κι ετσι την παμε σε ιδιοτικο σταθμο ολες τις μερες πλην ΣΚ 350 Δολ την εβδομαδα...αυτο ομως απο του χρονου(το εξοδο εννοω) δεν θα υπαρχει γιατι θα παει νηπιαγωγειο..οπως καταλαβαινεις τα πρωτα 1-2 χρονια ειναι δυσκολα μεχρι να βρεις τα βηματα σου..τωρα τα Ελληνικα Σχολεια ειναι μια φορα την εβδομαδα και το κοστος ειναι περιπου 400-500 Δολ το χρονο..για τα 3 παιδια εμενα μου ζητουν απο 1200 μεχρι 1500 Δολ το χρονο..πιστευω να απαντησα σε ολες σου τις αποριες....
                        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ JOJOS71 ,ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ AYTA TA ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΟΥ ΚΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ;ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ Η ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ;ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΝΑ;ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 1 ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ Ή ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ;
                        ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΙ;
                        ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ BLOG;
                        ΟΤΙ Ο ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ $46306 ΤΟ ΧΡΟΝΟ.
                        ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΤΗΣΙΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΤΟ ΜΕΤΕΤΡΕΨΑ ΣΕ ΕΥΡΩ ,ΤΟ ΔΙΑΙΡΕΣΑ ΔΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 3115€ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΜΗΝΑ.
                        ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ;
                        ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ Ή ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΤΗΣΙΟ ΜΙΣΘΟ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΔΙΑ ΤΟΥ 12 (ΜΗΝΕΣ );
                        ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΛΥΣΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ;ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

                        Comment


                          #57
                          Australia

                          Originally posted by maria76 View Post
                          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ JOJOS71 ,ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ AYTA TA ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΟΥ ΚΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ;ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ Η ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ;ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΝΑ;ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 1 ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ Ή ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ;
                          ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΙ;
                          ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ BLOG;
                          ΟΤΙ Ο ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ $46306 ΤΟ ΧΡΟΝΟ.
                          ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΤΗΣΙΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΤΟ ΜΕΤΕΤΡΕΨΑ ΣΕ ΕΥΡΩ ,ΤΟ ΔΙΑΙΡΕΣΑ ΔΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 3115€ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΜΗΝΑ.
                          ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ;
                          ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ Ή ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΤΗΣΙΟ ΜΙΣΘΟ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΔΙΑ ΤΟΥ 12 (ΜΗΝΕΣ );
                          ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΛΥΣΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ;ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
                          Σωστα υπολογιζεις τον μισθο...τα σχολεια ειναι δημοσια φυσικα και τα ποσα που γραφω ειναι για μια φορα..τωρα αν θελεις να παρεις αλλο ενα σετακι ρουχα για γυμναστικη ειναι θεμα του καθενος...ο μισθος ειναι ενας και δεν εχει επιδοματα..ολα τα πληρωνεις μια φορα..αν διαβασεις λιγο πιο πανω θα δεις ακριβως τι περιλαμβανουν οι δραστηριοτητες...

                          Comment


                            #58
                            Australia

                            Originally posted by maria76 View Post
                            ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ JOJOS71 ,ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ AYTA TA ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΟΥ ΚΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ;ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ Η ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ;ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΝΑ;ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 1 ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ Ή ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ;
                            ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΙ;
                            ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ BLOG;
                            ΟΤΙ Ο ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ $46306 ΤΟ ΧΡΟΝΟ.
                            ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΤΗΣΙΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΤΟ ΜΕΤΕΤΡΕΨΑ ΣΕ ΕΥΡΩ ,ΤΟ ΔΙΑΙΡΕΣΑ ΔΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 3115€ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΜΗΝΑ.
                            ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ;
                            ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ Ή ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΤΗΣΙΟ ΜΙΣΘΟ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΔΙΑ ΤΟΥ 12 (ΜΗΝΕΣ );
                            ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΛΥΣΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ;ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
                            Swimming...Dance...Mathletics...Chess...Cultural Dance and Instrumental Music...Science Incursion-Professor Bunsen...ICAS Testing Program Science, Maths and English...Camping Program...House Athletics...Sports Museum Excursion...Sports Expo

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by maria76 View Post
                              ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ MARIE,ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΙΟ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ ΥΠΗΚΟΟΙ ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΓΓΕΝΗ ΕΚΕΙ,ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΧΤΟΥΝ.ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΒΙΖΑ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΒΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ;........................................ ...........
                              Σίγουρα τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για μένα λόγω της υπηκοότητας αλλά όχι ακριβώς λόγω των συγγενών. Για το θέμα της visa πρέπει να αρχίσεις από το Workers - Visas & Immigration. Αφού δεν έχετε συγγενείς εδώ να βοηθήσουν τότε μιλάμε ή για skilled working visa ή για student visa (η student σου δίνει τη δυνατότητα να δουλέψεις μόνο για 20 ώρες την εβδομάδα max.) Όλες τις άλλες πληροφορίες (χρόνος έκδοσης-διάρκεια-λήξη- ανανέωση ή αλλαγή σε άλλη κλπ) θα τις βρεις στο site που σου έδωσα. Αυτό που γνωρίζω είναι πως αν έρθει ο ένας με sponsoring τότε και ο άλλος έρχεται με working visa, από κει και πέρα για το παιδί δεν το συζητάμε….
                              Επιδόματα φυσικά και δεν δικαιούστε και αυτό που αναφέρεις για επιδόματα αν έχεις περιουσία υποθηκευμένη στην Ελλάδα δεν ισχύει γιατί έτσι θα είχε πάρει επίδομα και ο σύζυγος μου που στην αρχή είχε έρθει με τουριστική και έχει σπίτι στην Ελλάδα.
                              Για τα σπίτια έχεις δίκιο είναι πανάκριβα σε σχέση με την Ελλάδα αλλά και οι μισθοί ανάλογοι. Αυτό που γράφεις για κατώτερο μισθό 46.300$ το χρόνο είναι αλήθεια αλλά μεικτά γιατί η εφορία κρατάει το ποσοστό της κάθε μήνα (πχ. σε αυτό το ποσό που αναφέρεις οι κρατήσεις είναι 15cents ανά δολάριο). Εμείς πληρώνουμε 2000$ ενοίκιο σε διαμέρισμα με 2 υπνοδωμάτια, αλλά μένουμε σε προάστιο κοντά στην πόλη περίπου 20’ με αυτοκίνητο, βέβαια είναι άλλες οι αποστάσεις εδώ σε σχέση με της Ελλάδας. Ας πούμε ότι είναι απόσταση Γλυφάδα-Σύνταγμα αλλά το εδώ προάστιο θεωρείτε κοντά στο κέντρο.
                              Για τα δημόσια σχολεία σου απάντησε ο jojos71. Στο ιδιωτικό πληρώνουμε 1120$ το μήνα και για τα δύο παιδιά. Σχολικό έχει αλλά το πληρώνεις επιπλέον. Τα παιδιά μου δεν το χρειάζονται γιατί χρησιμοποιούν συγκοινωνία με μαθητικό πάσο δωρεάν.
                              Τέλος όσον αφορά τις δουλειές θα έλεγα ότι υπάρχουν απλά οι διαδικασίες εύρεση- interview-πρόσληψη είναι καμία σχέση με της Ελλάδας, πολύ χρονοβόρες. Για παράδειγμα έκανα αίτηση σε ελληνικό σχολείο (part time) τέλος Οκτωβρίου με κάλεσαν για interview πριν τα Χριστούγεννα και μου απάντησαν μετά από 8 μέρες θετικά. Για όλα τα παραπάνω ξαναλέω ότι αν γίνουν οι κατάλληλες κινήσεις από Ελλάδα πριν έρθεις τότε όλα θα πάνε καλά.
                              Heal the past. Live the present. Dream the future.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by jojos71 View Post
                                Swimming...Dance...Mathletics...Chess...Cultural Dance and Instrumental Music...Science Incursion-Professor Bunsen...ICAS Testing Program Science, Maths and English...Camping Program...House Athletics...Sports Museum Excursion...Sports Expo
                                ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ $492 ΤΟ ΧΡΟΝΟ;ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Ή ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ;ΤΟ ''House Athletics & Sports Museum Excursion'' ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

                                Comment

                                Working...
                                X