Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Marie

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by z athanasia View Post
    Marie, εύχομαι τα καλύτερα σε σένα και την οικογένειά σου. Επειδή θα κατέβουμε μάλλον Σεπτέμβριο, θα μπορούσες να μας βοηθήσεις στο να βρούμε σπίτι - διαμέρισμα επιπλωμένο από εδώ που είμαστε στην Ελλάδα, ώστε να έχουμε κάπου να μείνουμε??? (όχι κάτι σπουδαίο για αρχή) Πως μπορούμε να το νοικιάσουμε από εδώ και το θέμα είναι να μην είναι και κάτι αξιοθρήνητο "με γειτόνους με αναστολή" όπως διάβασα σε κάποιο post.
    Athanasia καλημέρα καλώς να έρθετε το Σεπτέμβριο και σίγουρα όλα θα πάνε καλά. Όσο για το σπίτι που λες δεν είναι εφικτό να νοικιάσεις σπίτι στην Αυστραλία ενώ είσαι ακόμα Ελλάδα γιατί η όλη διαδικασία είναι μέσω real estate agent.Όλα τα σπίτια προς ενοικίαση είναι στο internet (www.domain.com.au ένα από τα site) κάνεις αίτηση και προσκομίζεις δικαιολογητικά που σου ζητάνε και αν κάνεις στον ιδιοκτήτη σου δίνει το σπίτι. Με λίγα λόγια ο ιδιοκτήτης σε επιλέγει όχι εσύ το σπίτι. Δεν είναι λοιπόν έτσι απλά τα πράγματα πρέπει να είσαι εδώ προσωπικά για να σε δει ο real estate agent γιατί τον ιδιοκτήτη δεν τον βλέπεις. Ότι άλλες απορίες έχεις γράψε μου.
    Heal the past. Live the present. Dream the future.

    Comment


      #77
      ΑUSTRALIA

      Originally posted by maria76 View Post
      jojos71 καλησπέρα,
      ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΤΟΥ ΒΡΕΤΑΝΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΕΙΔΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΣΧΕΔΟΝ 1000€ ....
      ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΕΣΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
      ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ;
      ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΕΝΑΣ,Ο ΑΛΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ(ΧΩΡΙΣ ΤΟ IELTS) ΛΟΓΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ;
      ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ;
      Το IELTS κατα την γνωμη μου πρεπει να το παρεις..για την 457 δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση, ομως θα το χρειαστεις για να αλλαξεις την βιζα σου σε Permanent...ο οποιος ειναι και ο στοχος...Το IELTS πρεπει να το εχει ο ενας απο τους δυο...Οι τιμες για την 457 ειναι περιπου στα 1000 AUD

      Comment


        #78
        Australia

        Originally posted by jojos71 View Post
        Το IELTS κατα την γνωμη μου πρεπει να το παρεις..για την 457 δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση, ομως θα το χρειαστεις για να αλλαξεις την βιζα σου σε Permanent...ο οποιος ειναι και ο στοχος...Το IELTS πρεπει να το εχει ο ενας απο τους δυο...Οι τιμες για την 457 ειναι περιπου στα 1000 AUD
        To IELTS το ειχε μονο η γυναικα μου

        Comment


          #79
          Marie, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
          Η αλήθεια είναι ότι έχω πολλές απορίες, όπως όλοι που είμαστε εδώ, για εκεί, όμως σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω κατάχριση της καλής σου θέλισης. Αυτό που θα ήθελα να μου πεις, σύμφωνα με την δική σου πάντα άποψη, είναι εάν τελικά υπάρχουν δουλειές εκεί?? (έχω μπει σε διάφορα sites και έχω δει, όμως θα ήθελα και την δική σου προσωπική άποψη)
          Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων
          Σου στέλνουμε τις καλύτερες ευχές μας σε σένα και την οικογένειά σου.

          Comment


            #80
            Originally posted by z athanasia View Post
            Marie, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
            Η αλήθεια είναι ότι έχω πολλές απορίες, όπως όλοι που είμαστε εδώ, για εκεί, όμως σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω κατάχριση της καλής σου θέλισης. Αυτό που θα ήθελα να μου πεις, σύμφωνα με την δική σου πάντα άποψη, είναι εάν τελικά υπάρχουν δουλειές εκεί?? (έχω μπει σε διάφορα sites και έχω δει, όμως θα ήθελα και την δική σου προσωπική άποψη)
            Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων
            Σου στέλνουμε τις καλύτερες ευχές μας σε σένα και την οικογένειά σου.
            Καλησπέρα και πάλι από Sydney. Πρώτ' απ' όλα να σ'ευχαριστήσω για τις ευχές σου. Πιστεύω πως αυτό που όλοι φοβούνται όταν είναι ακόμα Ελλάδα είναι το αν θα βρουν δουλειά εδώ. Απλά θα σου πω πως αν κάποιος θέλει να δουλέψει δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταφέρει. Ίσως του πάρει λίγο καιρό να πιάσει δουλειά λόγω inerview κλπ. αλλά σίγουρα θα τα καταφέρει.
            Heal the past. Live the present. Dream the future.

            Comment


              #81
              Καλησπέρα/καλημέρα κι από μένα. Παρακολούθησα το θέμα συζήτησης από την αρχή και πραγματικά σας ευχαριστούμε πολύ όσους είσαστε Αυστραλία και βοηθάτε. Λοιπόν, η δική μας περίπτωση: ο σύζυγος έχει γεννηθεί Αυστραλία και σε λίγο καιρό βάζουμε μπρος για αυστραλέζικο διαβατήριο και υπηκοότητα (την οποία έχασε όταν ήρθε 5 χρονών στην Ελλάδα αλλά απ' ό,τι διάβασα μπορεί να κάνει επανάκτηση). Ο ίδιος είναι ψυκτικός κι εγώ φιλόλογος κι έχουμε μια κόρη 2 χρονών. Μarie, οι διευθύνσεις που παρέθεσες είναι χρήσιμες και θα τις ψάξω αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύεις ότι έχω ελπίδες για διδασκαλία ελληνικών στη Μελβούρνη; Εσύ έχεις πτυχίο φιλολογίας; Με το επάγγελμα του συζύγου τί γίνεται γνωρίζεις αν έχει προοπτικές εκεί; Εδώ και 2 μέρες ξεκίνησα το ψάξιμο και ομολογώ ότι είμαι στα χαμένα, μου φαίνονται όλα βουνό! Ο ίδιος, ως υπήκοος χρειάζεται IELTS; εγώ έχω proficiency και ΙΕLTS Academic, είμαι καλυμμένη; Αν κατάλαβα, εγώ μπορώ να βγάλω partner visa και μετά κάνω αίτηση για permanent?
              Σε γενικές γραμμές αυτό που θα ήθελα να γνωρίζω σε πρώτη φάση, είναι τι προνόμια μας δίνει η ύπαρξη υπηκοότητας εκ μέρους του ενός συζύγου. Φαντάζομαι ότι αποτελεί μια καλή προϋπόθεση, στην πράξη, όμως, αυτό τί μας εξασφαλίζει;
              Κάτι τελευταίο: ο μισθός σου στο σχολείο που εργάζεσαι είναι ικανοποιητικός ή θα πρέπει παράλληλα να ψάχνω (αν βρω κάτι ανάλογο) και για κάτι επιπλέον;
              Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει την καλοσύνη να προσφέρει την οποιαδήποτε πληροφορία.

              Comment


                #82
                Marie, καλησπέρα
                Σ' ευχαριστώ για τις άμμεση απάντησή σου, ήταν καθυσηχαστική.
                Πάντως, όταν κατέβω, εάν συμφωνείς και εσύ, μιας και θα είμαστε στην ίδια πόλη, να βρεθούμε για καφεδάκι
                Ευχές πολλές

                Comment


                  #83
                  Originally posted by z athanasia View Post
                  Marie, καλησπέρα
                  Σ' ευχαριστώ για τις άμμεση απάντησή σου, ήταν καθυσηχαστική.
                  Πάντως, όταν κατέβω, εάν συμφωνείς και εσύ, μιας και θα είμαστε στην ίδια πόλη, να βρεθούμε για καφεδάκι
                  Ευχές πολλές
                  Φυσικά Αθανασία μου και όταν θα έρθετε θα βρεθούμε για πολλά καφεδάκια. Πότε με το καλό το σχεδιάζεται?
                  Heal the past. Live the present. Dream the future.

                  Comment


                    #84
                    babou δες εδώ για τα επαγγέλματα που ζητάνε: immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1.pdf

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by babou View Post
                      Καλησπέρα/καλημέρα κι από μένα. Παρακολούθησα το θέμα συζήτησης από την αρχή και πραγματικά σας ευχαριστούμε πολύ όσους είσαστε Αυστραλία και βοηθάτε. Λοιπόν, η δική μας περίπτωση: ο σύζυγος έχει γεννηθεί Αυστραλία και σε λίγο καιρό βάζουμε μπρος για αυστραλέζικο διαβατήριο και υπηκοότητα (την οποία έχασε όταν ήρθε 5 χρονών στην Ελλάδα αλλά απ' ό,τι διάβασα μπορεί να κάνει επανάκτηση). Ο ίδιος είναι ψυκτικός κι εγώ φιλόλογος κι έχουμε μια κόρη 2 χρονών. Μarie, οι διευθύνσεις που παρέθεσες είναι χρήσιμες και θα τις ψάξω αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύεις ότι έχω ελπίδες για διδασκαλία ελληνικών στη Μελβούρνη; Εσύ έχεις πτυχίο φιλολογίας; Με το επάγγελμα του συζύγου τί γίνεται γνωρίζεις αν έχει προοπτικές εκεί; Εδώ και 2 μέρες ξεκίνησα το ψάξιμο και ομολογώ ότι είμαι στα χαμένα, μου φαίνονται όλα βουνό!............................................ .................
                      Καλησπέρα από down under. Αν κοιτάξεις καλά τα site θα καταλάβεις πως θα πρέπει να κάνεις αναγνώριση του πτυχίου σου και μετά πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα να πιάσεις δουλειά σε ένα από τα Ελληνορθόδοξα. Εγώ έχω πτυχίο φιλολογίας από την Αυστραλία και προς το παρόν επειδή επέστρεψα για masters έπιασα ένα μικρό part time (διδασκαλία σε απογευματινό ελληνικό). Αυτά τα part time καλοπληρώνονται μεν αλλά οι ώρες είναι λίγες άρα χρειάζεσαι και κάτι άλλο. Το ίδιο θα πρέπει να κάνει και ο σύζυγός σου στο Trade Recognition Union (εννοώ αναγνώριση). Δεν χρειάζεστε IELTS γιατί ο μεν σύζυγος είναι Αυστραλός και εσύ θα έρθεις με partner visa την οποία θα κάνεις citizenship μετά από 4 χρόνια . Θα έχετε όλα τα δικαιώματα των αυστραλών πολιτών (επιδόματα, ιατροφαρμακευτική κλπ) και το πιο σημαντικό δικαίωμα για αίτηση για δουλειά αμέσως. Φαντάσου ότι θα έρθεις σε ένα κράτος που από την πρώτη μέρα θα σε στηρίξει και θα σε βοηθήσει. Μπορεί τα βοηθήματα να μην είναι τα φοβερά ποσά, αλλά σίγουρα είναι μια αρχή για τον πρώτο καιρό μέχρι να βρεθεί δουλειά.
                      Heal the past. Live the present. Dream the future.

                      Comment


                        #86
                        Σας ευχαριστώ και τους δύο για τη βοήθεια. Marie, αυτή η αναγνώριση είναι που με τρομάζει γιατί έχω πτυχίο Ιστορίας και Αρχαιολογίας που στην Ελλάδα μεν με αναγνωρίζει ως καθηγήτρια φιλόλογο (αφού έχω περάσει και ΑΣΕΠ), εκεί όμως δεν ξέρω τι standards έχουν και από τα λίγα που έψαξα, έχω αρχίσει να ανησυχώ. Δηλαδή και για ιδιωτικά ελληνικά χρειάζεται η αναγνώριση;

                        Comment


                          #87
                          Marie, καλησπέραμ τι κάνετε? Είναι όμορφο να μεγαλώνει η λίστα των φίλων μας - μιας και είναι λίγοι για αρχή αφού λείπω πάρα πολλά χρόνια και τους έχω χάσει σχεδόν όλους - εκεί κάτω. Πάντως να ξέρεις ότι η παρουσία σου εδώ στο forum εμπνέει πολύ θετική ενέργεια και αυτό αποτελεί ενθαρυντικό κίνητρο για εμάς που ετοιμαζόμαστε να κάνουμε το μεγάλο βήμα.
                          Το πρόγραμμά μας είναι να κατέβω μέσα Σεπτέμβρη εγώ, και μόλις τακτοποιηθούν κάποια πράγματα (σπίτι, σχολεία παιδιών, χαρτιά κατοικιδίου μας) θα έρθει η υπόλοιπη οικογένειά μου, ο σύζηγος, οι κόρες μου 13 και 15 χρόνων καθώς και η μικρή μας (η οποία είναι σκυλάκι της οικογένειας και το όνομά της είναι Μικρή - δεν την αποχωριζόμαστε)
                          Βέβαια, αυτό έχει προς στιγμή το πρόγραμμα, όμως εν αναμονή των νέων μισθοδοτικών και φορολικών μέτρων και εν' όψει ότι όλοι οι εργοδότες εν ονόματι της κρίσης έχουν ισοπεδώσει τα πάντα, μπορεί και να το επισπεύσω. Σίγουρο είναι ότι θα σε ενημερώσω και ίσως χρειασθώ και την βοήθειά σου στο θέμα των παιδιών με το σχολείο.
                          Πολλές ευχές και να περνάτε καλά εσύ και η οικογένειά σου

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by babou View Post
                            Σας ευχαριστώ και τους δύο για τη βοήθεια. Marie, αυτή η αναγνώριση είναι που με τρομάζει γιατί έχω πτυχίο Ιστορίας και Αρχαιολογίας που στην Ελλάδα μεν με αναγνωρίζει ως καθηγήτρια φιλόλογο (αφού έχω περάσει και ΑΣΕΠ), εκεί όμως δεν ξέρω τι standards έχουν και από τα λίγα που έψαξα, έχω αρχίσει να ανησυχώ. Δηλαδή και για ιδιωτικά ελληνικά χρειάζεται η αναγνώριση;
                            Μη φοβού babou.....εδώ τα πτυχία Φιλολογίας είναι τα επονομαζόμενα Bachelor of Arts. Ένα τέτοιο πτυχίο έχει πάντα δύο βασικά μαθήματα (double major) και ένα δευτερεύον (minor) Το δικό μου bachelor είναι με double major in Modern Greek and Ancient Greek studies και minor in History. Τι σημαίνει αυτό: μπορώ να διδάξω νέα και αρχαία Ελληνικά σε όλα τα επίπεδα του γυμνασίου μέχρι και HSC (τρίτη λυκείου) και Ιστορία μέχρι και year 9 (τρίτη γυμνασίου). Φαντάσου λοιπόν ότι και η δική σου αντιστοίχηση κάπως έτσι θα γίνει. Εδώ επίσης έχε υπόψιν σου ότι οι καθηγητές Αρχαίων είναι δυσεύρετοι και τα Ελληνορθόδοξα το προσφέρουν σαν μάθημα. Σε λίγο δε, θα είναι δυσεύρετοι και οι δάσκαλοι Ελληνικών αφού το πιο πιθανό είναι (όπως πάει η κατάσταση) η Ελλάδα να μην στείλει ξανά αποσπασμένους.
                            Heal the past. Live the present. Dream the future.

                            Comment


                              #89
                              Marie, γεια σου και από εμένα. Διαβάζω τις ανταποκρίσεις όλων και χάρηκα ιδιαίτερα με την δική σου μιας και είσαι εκπαιδευτικός-όπως εγώ- και μπορείς να με βοηθήσεις. ΘΑ μπορούσες να με παραπέμψεις στο σημείο που γίνεται συζήτηση για την αναγνώριση πτυχίων; Εγώ έχω τελειώσει Εφαρμοσμένη Πληροφορική και διδάσκω πληροφορική εδώ και 8 χρόνια σε Λύκειο. Τηναντίστοιχη θέση εκπαιδευτικού πληροφορικής πως να την αναζητήσω;Επίσης γνωρίζεις αν υπάρχουν τέτοιες θέσεις εργασίας στα Ελληνικά σχολεία;
                              Όταν λέμε αναγνώριση πτυχίου σημαίνει ότι αναγνωρίζουν μερικά από τα μαθήματα (τα κοινά λογικά) και σε βάζουν να παρακολουθήσεις και να δώσεις εξετάσεις στα υπόλοιπα όπως π.χ με το ΔΙΚΑΤΣΑ εδώ, ή απλά είναι μια διαδικασία που αιτήσαι και αν στην εγκρίνουν;

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by irene View Post
                                Marie, γεια σου και από εμένα. Διαβάζω τις ανταποκρίσεις όλων και χάρηκα ιδιαίτερα με την δική σου μιας και είσαι εκπαιδευτικός-όπως εγώ- και μπορείς να με βοηθήσεις. ΘΑ μπορούσες να με παραπέμψεις στο σημείο που γίνεται συζήτηση για την αναγνώριση πτυχίων; Εγώ έχω τελειώσει Εφαρμοσμένη Πληροφορική και διδάσκω πληροφορική εδώ και 8 χρόνια σε Λύκειο. Τηναντίστοιχη θέση εκπαιδευτικού πληροφορικής πως να την αναζητήσω;Επίσης γνωρίζεις αν υπάρχουν τέτοιες θέσεις εργασίας στα Ελληνικά σχολεία;
                                Όταν λέμε αναγνώριση πτυχίου σημαίνει ότι αναγνωρίζουν μερικά από τα μαθήματα (τα κοινά λογικά) και σε βάζουν να παρακολουθήσεις και να δώσεις εξετάσεις στα υπόλοιπα όπως π.χ με το ΔΙΚΑΤΣΑ εδώ, ή απλά είναι μια διαδικασία που αιτήσαι και αν στην εγκρίνουν;
                                Καλημέρα Ειρήνη πρώτα απ'όλα κοίταξε εδώ https://www.det.nsw.edu.au/about-us/...roval-process/ που δίνει όλα τα στοιχεία για την αίτηση αναγνώριση επίσης πολύ χρήσιμο είναι αυτό Assessment for Migration | Australian Institute for Teaching and School Leadership πληροφορίες για μετανάστευση δασκάλων και εδώ Questions and Answers | Australian Institute for Teaching and School Leadership. Για όλους τους δασκάλους εδώ είναι απαραίτητο το diploma of education που στην ουσία είναι το έτος πρακτικής (9 μήνες παρακολούθηση). Σε όλα τα σχολεία εδώ από το νήπιο μέχρι το λύκειο τα παιδιά κάνουν πληροφορική. Στο δημοτικό ο γιος μου έχει IT teacher (πάει σε Ελληνικό ιδιωτικό) δευτέρα δημοτικού και ήδη γνωρίζει αρκετά βασικά πράγματα. Η κόρη μου δευτέρα γυμνασίου κάνει computers σαν μέρος του μαθήματος της τεχνολογίας αλλά μπορώ να σου πω ότι ήρθε από την Ελλάδα και σε αυτό το μάθημα είναι σαν τον άνθρωπο των σπηλαίων. Τα παιδιά της ηλικίας της 13-14 χρονών δουλεύουν τις εργασίες τους σε όλα τα μαθήματα στον υπολογιστή και κάνουν παρουσιάσεις σε power point. Ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτά τα site για ότι άλλο εδώ είμαι
                                Heal the past. Live the present. Dream the future.

                                Comment

                                Working...
                                X