Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
    Δεν θέλω να συνεχίσω να μιλάω για τις προσωπικές μου οικονομικές επιδιώξεις γιατί προς το παρόν ελάχιστα ενδιαφέρουν κάποιον μιας και καμία δεν έχει επαλληθευτεί. Και παρακαλώ όποιον διαβάζει τις απόψεις μου στο thread να το έχει μονίμως υπόψη του αυτό. Εγώ κάνω μια παράθεση οπτικών και (νομίζω) επιχειρημάτων που ασφαλώς επιδέχονται οποιασδήποτε κρίσης. Ειδικά από αυτούς που έκαναν το μεγάλο βήμα. (Άρα πάντα η άποψή σου είναι καλοδεχούμενη).

    Πραγματικά θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αν είχες τη καλή διάθεση να απαντήσεις σε 1-1 στα επιχειρήματα που παραθέτω. Δεν αποκλείεται να έχω υπολογίσει καποιους παράγοντες λάθος.
    ειλικρινά, παρακολουθω το τελευταιο διαστημα, τα θέματα τα οποία ξεκινάς και πραγματικά σε θαυμάζω γιατί αυτό που έχω αντιληφθεί είναι 'οτι δεν ρωτας πραγματικα γιατι θελεις μια απαντηση απο προσωπικο ενδιαφερον, αλλά γιατι προσπαθείς να εκμαιευσεις πληροφοριες, αποψεις και θεσεις απο διαφορετικους ανθρωπους επιδιωκοντας να ξυπνήσεις και να πληροφορησεις τον κοσμο για θεματα που θα αντιμετωπισει ώντας μεταναστης. αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη, δεν αναφερομαι ειρωνικα μην παρεξηγηθω, πραγματικα θαυμαζω τον τροπο σκεψης σου, αν και δεν σε γνωριζω κάνω την υποθεση οτι πρεπει να εισαι an intelligent man. μου θυμιζεις εναν καθηγητη που ειχα στο γυμνασιο, πραγματικος εκπαιδευτης και δυστηχως ο μοναδικος που συναντησα σε ολα τα μαθητικα μου χρονια.πάλι υποθετω πως πρεπει να εισαι μια ανησυχη ενδιαφερον προσωπικοτητα, μακαρι στο διαβα της ζωης μου να συναντουσα πολλους τετοιους ανθρώπους. respect
    i don't do drugs, i am drugs!

    Comment


      Originally posted by leyteris77 View Post
      Poltergeist, έχεις υποψιν σου πόσο επιβαρυμένο ειναι το κόστος ζωής στο Sydney σε σχεση με τη Μελβούρνη,
      Λίγο. Με 1,300 νοικιάζεις έπαυλη ή μοντέρνο σπίτι στις ακριβότερες γειτονίες με θέα γέφυρα Σίντνεϊ, τουριστική παραλία κλπ.

      Γενικά πάντως, αν σε κάποιον δε φτάνουν 200 χιλιάρικα να περάσει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στον κόσμο, πρέπει οπωσδήποτε να κόψει την κόκα και τις πουτάνες.

      Comment


        Originally posted by alkioni View Post
        ειλικρινά, παρακολουθω το τελευταιο διαστημα, τα θέματα τα οποία ξεκινάς .............πάλι υποθετω πως πρεπει να εισαι μια ανησυχη ενδιαφερον προσωπικοτητα, μακαρι στο διαβα της ζωης μου να συναντουσα πολλους τετοιους ανθρώπους. respect
        Alkioni, σε ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου. Είναι ωραίο να σε καταλαβαίνουν.....και ειναι ενοχλητικό να απομονώνουν κάποιοι άλλοι μια λέξη σου χωρίς να έχουν διαβάσει όλη την εξέλιξη του thread. Παρεπιπτόντως, μήπως έχεις Αυστραλιανό διαβατήριο? (Έτσι για να θυμηθούμε ένα πολύ ωραίο αστείο που ξεκίνησε με κάποια Sandra στο forum)

        Πάντως δεν θα έλεγα ότι έχω πρόθεση να εκμαιεύσω κάτι από κανέναν. Ειδικά από τους φίλους που είναι στην Αυστραλία. Ξερω ότι το κάνουν με απόλυτο αίσθημα πατριωτών.

        Comment


          Originally posted by Poltergeist View Post
          Γενικά πάντως, αν σε κάποιον δε φτάνουν 200 χιλιάρικα να περάσει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στον κόσμο, πρέπει οπωσδήποτε να κόψει την κόκα και τις πουτάνες.
          Από αύριο .... μόνο sprite! και χειρονακτική εργασία! :D

          Έγραψες πάλι!!!

          Comment


            @ Lefteris 77:

            Με $1.300 την εβδομάδα μένει πάνω στη γέφυρα του Σίδνεϋ και έχει το Darling Harbour στο πιάτο...

            $200.000 είναι πάρα πολλά χρήματα και η σύζυγος έχει να ξοδεύει κάργα...

            Comment


              Originally posted by Poltergeist View Post
              Λίγο. Με 1,300 νοικιάζεις έπαυλη ή μοντέρνο σπίτι στις ακριβότερες γειτονίες με θέα γέφυρα Σίντνεϊ, τουριστική παραλία κλπ.

              Γενικά πάντως, αν σε κάποιον δε φτάνουν 200 χιλιάρικα να περάσει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στον κόσμο, πρέπει οπωσδήποτε να κόψει την κόκα και τις πουτάνες.
              Τα 200 ειναι μικτά έτσι....μην τρελαθούμε. Βγαίνουν γύρω στα 120 καθαρά. Εννοείται είναι πολλά τα λεφτά, αλλά όπως είπαμε για τον καθένα είναι σχετικό αυτό. Επίσης 120 θα είναι τώρα. Σε 1 σε 2 χρόνια θα είναι πολύ παραπάνω.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                Originally posted by leyteris77 View Post
                Τα 200 ειναι μικτά έτσι....μην τρελαθούμε. Βγαίνουν γύρω στα 120 καθαρά. Εννοείται είναι πολλά τα λεφτά, αλλά όπως είπαμε για τον καθένα είναι σχετικό αυτό. Επίσης 120 θα είναι τώρα. Σε 1 σε 2 χρόνια θα είναι πολύ παραπάνω.
                Καθαρά στα $200,000 είναι $132,200. Επίσης αν είναι μετανάστης με επαγγελματική visa 457 τα έξοδα φαγητού μέχρι $206 την εβδομάδα και ένα λογικό νοίκι εκπίπτουν φορολογικά γιατί θεωρούναι από την εφορία επίδομα εκτός έδρας (η εφορία δεν προσδιορίζει τί σημαίνει "λογικό" νοίκι. αλλά για Σίντνει μέχρι $400-$450 την εβδομάδα χαλαρά θα το δέχονταν). Έτσι τα καθαρά μπορούν να φτάσουν μέχρι 146,417.

                Απλά πρέπει να ζητήσει απ'τον εργοδότη να του πληρώνει αυτό το ποσό στη μισθοδοσία ώς "επίδομα", να του το πείς αυτό αν όντως πάει:
                Expatriate Tax Advantages - LAFHA Taxes | Easy Tax

                Εγώ αυτό είχα κάνει, ο πρώτος μου μισθός στην Αυστραλία ήταν $74,000 μικτά. Δεν πλήρωνα νοίκι μεν αλλά χαλαρά αποταμίευσα κανα εικοσάρικο την πρώτη χρονιά.

                Comment


                  Originally posted by Poltergeist View Post
                  Λίγο. Με 1,300 νοικιάζεις έπαυλη ή μοντέρνο σπίτι στις ακριβότερες γειτονίες με θέα γέφυρα Σίντνεϊ, τουριστική παραλία κλπ.

                  Γενικά πάντως, αν σε κάποιον δε φτάνουν 200 χιλιάρικα να περάσει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στον κόσμο, πρέπει οπωσδήποτε να κόψει την κόκα και τις πουτάνες.
                  Την κοκα να την κοψουμε, αλλα οι πουτανες τι σου φταινε?
                  Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                  Comment


                    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                    Alkioni, σε ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου. Είναι ωραίο να σε καταλαβαίνουν.....και ειναι ενοχλητικό να απομονώνουν κάποιοι άλλοι μια λέξη σου χωρίς να έχουν διαβάσει όλη την εξέλιξη του thread. Παρεπιπτόντως, μήπως έχεις Αυστραλιανό διαβατήριο? (Έτσι για να θυμηθούμε ένα πολύ ωραίο αστείο που ξεκίνησε με κάποια Sandra στο forum)

                    Πάντως δεν θα έλεγα ότι έχω πρόθεση να εκμαιεύσω κάτι από κανέναν. Ειδικά από τους φίλους που είναι στην Αυστραλία. Ξερω ότι το κάνουν με απόλυτο αίσθημα πατριωτών.

                    Νίκο, δυστηχώς δεν έχω το πολυπόθητο διαβατήριο, αλλά και αν το είχα, να σε πληροφορήσω ότι πρόλαβε άλλος! όπότε θα πρέπει να ψάξεις για άλλη ΄διαθεσιμότητα. αχαχαχα! άσε που συνοδευομαι και απο τρία όμορφα λουλουδάκια! anyway, διάβασα ότι πέτυχες τον πρώτο στόχο που είναι το πτυχίο, χίλια μπράβο! εγώ ακόμα την παλευω, δυσκολο αυτό το 7! αλλά όπως λέει και ο εμπνευστης αυτού του φόρουμ, [B]επιμονή και υπομονή[B]
                    i don't do drugs, i am drugs!

                    Comment


                      Originally posted by Poltergeist View Post
                      Καθαρά στα $200,000 είναι $132,200. Επίσης αν είναι μετανάστης με επαγγελματική visa 457 τα έξοδα φαγητού μέχρι $206 την εβδομάδα και ένα λογικό νοίκι εκπίπτουν φορολογικά γιατί θεωρούναι από την εφορία επίδομα εκτός έδρας (η εφορία δεν προσδιορίζει τί σημαίνει "λογικό" νοίκι. αλλά για Σίντνει μέχρι $400-$450 την εβδομάδα χαλαρά θα το δέχονταν). Έτσι τα καθαρά μπορούν να φτάσουν μέχρι 146,417.

                      Απλά πρέπει να ζητήσει απ'τον εργοδότη να του πληρώνει αυτό το ποσό στη μισθοδοσία ώς "επίδομα", να του το πείς αυτό αν όντως πάει:
                      Expatriate Tax Advantages - LAFHA Taxes | Easy Tax

                      Εγώ αυτό είχα κάνει, ο πρώτος μου μισθός στην Αυστραλία ήταν $74,000 μικτά. Δεν πλήρωνα νοίκι μεν αλλά χαλαρά αποταμίευσα κανα εικοσάρικο την πρώτη χρονιά.
                      Σπύρο μαλλον θα είναι με Employer Nomination Scheme. Αυτό που λες ισχύει και σε αυτή την περίπτωση?Anyway, αργεί ακόμα αυτή η ιστορία. Το νωρίτερο τον Σεπτέμβρη του 12 θα ξεκινήσει.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        Originally posted by leyteris77 View Post
                        Σπύρο μαλλον θα είναι με Employer Nomination Scheme.
                        το LAFHA (living away from home allowance) είναι για οποιονδήποτε δουλεύει εκτός έδρας, αυστραλό ή μή.

                        Tελαυταία νέα όμως είναι ότι δυστυχώς πάνε να το καταργήσουν:
                        Press Release - Tax Measures in Mid-Year Economic and Fiscal Outlook [29/11/2011]

                        Comment


                          Originally posted by Poltergeist View Post
                          το LAFHA (living away from home allowance) είναι για οποιονδήποτε δουλεύει εκτός έδρας, αυστραλό ή μή.

                          Tελαυταία νέα όμως είναι ότι δυστυχώς πάνε να το καταργήσουν:
                          Press Release - Tax Measures in Mid-Year Economic and Fiscal Outlook [29/11/2011]
                          Το LAFHA εχει καμια σχέση με το ΛΑΦΚΑ.....?
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Το LAFHA εχει καμια σχέση με το ΛΑΦΚΑ.....?
                            LOL
                            Όχι, το LAFHA είναι λεφτά που δεν πλήρωσες και στα δίνει το κράτος τζάμπα
                            To ΛΑΦΚΑ είναι λεφτά που πλήρωσες στο κράτος και το κράτος στα έφαγε

                            Στην Αυστραλία το κράτος διώκει τους κλέφτες, στην Ελλάδα το κράτος είναι ο κλέφτης

                            Comment


                              Originally posted by Poltergeist View Post
                              LOL
                              Όχι, το LAFHA είναι λεφτά που δεν πλήρωσες και στα δίνει το κράτος τζάμπα
                              To ΛΑΦΚΑ είναι λεφτά που πλήρωσες στο κράτος και το κράτος στα έφαγε

                              Στην Αυστραλία το κράτος διώκει τους κλέφτες, στην Ελλάδα το κράτος είναι ο κλέφτης
                              Αν και λείπεις έξι χρόνια βλέπω θυμάσαι λεπτομέρειες!!!
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Originally posted by Poltergeist View Post
                                LOL
                                Όχι, το LAFHA είναι λεφτά που δεν πλήρωσες και στα δίνει το κράτος τζάμπα
                                To ΛΑΦΚΑ είναι λεφτά που πλήρωσες στο κράτος και το κράτος στα έφαγε

                                Στην Αυστραλία το κράτος διώκει τους κλέφτες, στην Ελλάδα το κράτος είναι ο κλέφτης
                                Πού είναι το κουμπί Like να πατήσουμε....

                                Comment

                                Working...
                                X