Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Abdel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by abdel View Post
    Τελικα...οτι και να ηθελα να κανω...δεν εχω επιλογη πλεον...γιατι αφου καταλαβε το "φανταστικο αφεντικο" οτι δεν μπορει να με εκμεταλευετε πια και οτι εμαθα καποια πραγματα σχετικα με τα δικαιωματα μου,αποφασισε να μην με θελει πια στην δουλεια... Καλο??
    Απο αυτο να καταλαβετε πως ειναι οι ελληνες αφεντικα εδω..
    Με εχει ενα μηνα στην δουλεια,δεν εψαχνα αλλου γιατι νομιζα οτι ολλα ειναι οκ,δεν ρωτησε ποτε τπτ για την βιζα...παρα μονο τις τελευταιες 2-3 μερες....και μολις "βαλαμε τα πραγματα στο τραπεζι" που ελεγε...αποφασισε να μην με κρατησει...
    Τελοσπαντων...Προχωραμε..
    Για την τουριστικη σου απαντησανε...
    Για το αν ληξει σου απαντησανε...
    Εγω ηρθα με 2000 ευρω = $2700 οταν ηρθα..
    Ακομα εχω τα μισα απο αυτα...(επειδη δουλευα για 3 εβδομαδες)
    Παρ'ολη την δουλεια που ειχα...επαιρνα και απο τα δικα μου κατι λιγα...
    Και δεν εκανα καμια ζωη εδω τρελη..Σε φαγητα τα εδινα..
    μην το βάζεις κάτω ο κόσμος έχει καλούς και κακούς παντού!!!!! τι να κάνουμε!!! Και εγώ με τουριστική σκέπτομαι να έρθω θα με φιλοξενήσει ο αδερφός της μητέρας μου αλλά δεν μπορεί να μου κάνει πρόσκληση, μόνο 1ου βαθμού συγγένεια!!! πήγε και ρώτησε! η αλήθεια είναι ότι είναι αυστηρά τα πράγματα! καλή τύχη

    Comment


      #62
      Originally posted by nati View Post
      μην το βάζεις κάτω ο κόσμος έχει καλούς και κακούς παντού!!!!! τι να κάνουμε!!! Και εγώ με τουριστική σκέπτομαι να έρθω θα με φιλοξενήσει ο αδερφός της μητέρας μου αλλά δεν μπορεί να μου κάνει πρόσκληση, μόνο 1ου βαθμού συγγένεια!!! πήγε και ρώτησε! η αλήθεια είναι ότι είναι αυστηρά τα πράγματα! καλή τύχη
      Αν θες τοσο πολυ να ερθεις...ελα..
      Η γυναικα του αφεντικου εχει μια φιλη που ηρθε πριν τρια χρονια εδω με τουριστικη.......και ειναι ακομα εδω....
      Κραταει παιδια στα σπιτια οταν δουλευουν οι γονεις...
      Μαυρα...ακομα δεν εχει βιζα...
      Τα συμπερασματα δικα σας..

      Comment


        #63
        Originally posted by abdel View Post
        Αν θες τοσο πολυ να ερθεις...ελα..
        Η γυναικα του αφεντικου εχει μια φιλη που ηρθε πριν τρια χρονια εδω με τουριστικη.......και ειναι ακομα εδω....
        Κραταει παιδια στα σπιτια οταν δουλευουν οι γονεις...
        Μαυρα...ακομα δεν εχει βιζα...
        Τα συμπερασματα δικα σας..
        Δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αλλά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη γυναίκα, ακόμα κι αν βρει τρόπο για μόνιμη κατοικία ή working viza ή οτιδήποτε άλλο, θα έχει πρόβλημα αφού έχει παρανομήσει και δεν έφυγε στους 3 μήνες που έπρεπε. Ίσως και να μην την ξαναφήσουν να μπει στην Αυστραλία για πάντα, απ' ότι έχει πάρει τ' αυτί μου. Άσε που άμα χρειαστεις γιατρό νοσοκομείο ή κάτι άλλο την έβαψες.

        Comment


          #64
          Originally posted by dj_takis View Post
          Δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αλλά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη γυναίκα, ακόμα κι αν βρει τρόπο για μόνιμη κατοικία ή working viza ή οτιδήποτε άλλο, θα έχει πρόβλημα αφού έχει παρανομήσει και δεν έφυγε στους 3 μήνες που έπρεπε. Ίσως και να μην την ξαναφήσουν να μπει στην Αυστραλία για πάντα, απ' ότι έχει πάρει τ' αυτί μου. Άσε που άμα χρειαστεις γιατρό νοσοκομείο ή κάτι άλλο την έβαψες.
          Δεν εχω ιδεα...:-))
          Απλα το ανεφερα γιατι μου το ειπαν στην δουλεια..

          Comment


            #65
            Originally posted by abdel View Post
            Δεν εχω ιδεα...:-))
            Απλα το ανεφερα γιατι μου το ειπαν στην δουλεια..
            Όπως και να 'χει, κι εγώ σου λέω να μην το βάζεις κάτω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι καταστάσεις μπορεί να σου κάτσουν. Από λεφτά, όπου και να βρεις δεν νομίζω να σου δώσουν παραπάνω. Το θέμα είναι να σου ταιριάξει κάτι άλλο με τα ίδια λεφτά έστω, αλλά με μειωμένα έξοδα. Ή έστω να είσαι κοντά από σπίτι σε δουλειά, ώστε να μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο part time. Επίσης πιστεύω ότι αν δουλεύει και η σύζυγος, θα καλυτερέψουν τα πράγματα κατά πολύ. Πολλά fish and chips, παίρνουν υπαλλήλους από 5,30 το απόγευμα μέχρι 9,00 περίπου που κλείνουν. Αν από ωράριο σε παίρνει και από κούραση μπορείς να το παλέψεις, είναι μια προσωρινή λύση κι αυτό... Κάθε άλλο παρά εύκολο είναι, αλλά από την μαυρίλα της Ελλάδας...

            Comment


              #66
              Κράτα γερά abdel! προσπάθησε να βρεις κάτι στο αντικείμενο σου με αξιοπρεπή χρήματα και όχι κατ' ανάγκην Μελβούρνη...

              Comment


                #67
                Originally posted by abdel View Post
                Τελικα...οτι και να ηθελα να κανω...δεν εχω επιλογη πλεον...γιατι αφου καταλαβε το "φανταστικο αφεντικο" οτι δεν μπορει να με εκμεταλευετε πια και οτι εμαθα καποια πραγματα σχετικα με τα δικαιωματα μου,αποφασισε να μην με θελει πια στην δουλεια... Καλο??
                Απο αυτο να καταλαβετε πως ειναι οι ελληνες αφεντικα εδω..
                Με εχει ενα μηνα στην δουλεια,δεν εψαχνα αλλου γιατι νομιζα οτι ολλα ειναι οκ,δεν ρωτησε ποτε τπτ για την βιζα...παρα μονο τις τελευταιες 2-3 μερες....και μολις "βαλαμε τα πραγματα στο τραπεζι" που ελεγε...αποφασισε να μην με κρατησει...
                Τελοσπαντων...Προχωραμε..
                Για την τουριστικη σου απαντησανε...
                Για το αν ληξει σου απαντησανε...
                Εγω ηρθα με 2000 ευρω = $2700 οταν ηρθα..
                Ακομα εχω τα μισα απο αυτα...(επειδη δουλευα για 3 εβδομαδες)
                Παρ'ολη την δουλεια που ειχα...επαιρνα και απο τα δικα μου κατι λιγα...
                Και δεν εκανα καμια ζωη εδω τρελη..Σε φαγητα τα εδινα..
                Ρε abdel, sorry αλλά έχω μερικές ενστάσεις....
                1. Από ότι έχεις γράψει εδώ, το αφεντικό που είχες βρει, σου έδινε το μισθό που δικαιούσαι και που τον υποχρεώνει το κράτος. Γιατί τον χαρακτηρίζεις "φανταστικό αφεντικό"? Επειδή δεν σου δίνει κάτι παραπάνω? Επειδή δεν δείχνει κατανόηση στο πρόβλημά σου ότι αυτός ο μισθός δεν σου φτάνει? Επειδή δεν δείχνει κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια με οικονομικό τρόπο σε έναν πατριώτη του? Περίμενες δηλαδή να βγάλει από τη τσέπη του χρήματα και να στα προσθέτει στο μισθό σου προκειμένου να μπορείς εσύ να "βγαίνεις" οικονομικά? Το έχεις δει ποτέ αυό να γίνεται, εδώ Ελλάδα ή έστω κάπου αλλού?
                2. Από ότι είπες μόνος σου στο forum όταν πήγες Αυστραλία είχες μαύρα μεσάνυχτα σχετικά με τα εργασιακά δικαιώματά σου, τις συνθήκες εργασιας και τον τρόπο ζωής στην Αυστραλία. Φταίει κάποιος άλλος εκτός από σένα για αυτο? Λες ότι τώρα έμαθες τα δικαιώματά σου (χωρίς να αναφέρεις ποια) και ότι το αφεντικό σου δεν μπορεί να σε εκμεταλλεύεται. Και ότι το αφεντικό σου αποφάσισε να μην σε κρατήσει. Χωρίς παρεξήγηση, μήπως αποφάσισε να μην σε κρατήσει επειδή βλέπει ότι είσαι αχάριστος? Ότι ενω σου δίνει τα νόμιμα εσύ εξακολουθείς να θεωρείς ότι αυτός που σου φταίνει είναι το "φανταστικό αφεντικό" σου? Προσπάθησε να καταλάβεις και συ ότι δεν σου φταίει εκείνος αλλά το κόστος ζωής εκεί! (Βέβαια για το ότι σε κρατάει περισσότερες ώρες στη δουλειά χωρίς ανταμοιβή είναι άλλο ζήτημα που όμως θα μπορούσες να το διευθετήσεις ΝΟΜΙΜΑ).
                3. Το πρόβλημα που έχεις να αντιμετωπίσεις προς το παρόν δεν λύνεται με αύξηση των εσόδων αλλά με μείωση των εξόδων. Και θα κάνω μια υπόθεση (που ίσως είμαι λάθος). Όπως είχες μαύρα μεσάνυχτα για τα εργασιακά σου δικαιώματα, ίσως να συνέβαινε το ίδιο και για το πως μπορείς να εξοικονομείς χρήματα. Θέλω να πω, βρες φθηνότερο σπίτι, μείωσε τα έξοδα του σπιτιού (ρεύμα, αέριο, νερό κλπ), αγόρασε προιόντα με εκπτωτικά κουπόνια, βρες δωματιο να μένεις που στο ενοίκιο θα συμπεριλαμβάνεται η σίτησή σου (υπάρχουν τέτοιες λύσεις), πάρε κολατσιό από το σπίτι, νερό από το σπίτι, κλπ κλπ.
                4. Από όσα έχεις αναφέρει στο forum πήγες κάτω με ελάχιστο σχεδιασμό και προγραμματισμό ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο αλλά χωρίς κανένα δεδομένο!!! Τώρα που διαπιστώνεις την πραγματικότητα είναι λογικό να αγανακτείς! Όμως δεν σου φταίει κανείς άλλος από εσένα και μόνο εσένα!
                5. Έχεις πει ότι παίρνεις 789$/εβδομάδα άρα σχεδόν 3.200$ το μήνα. Και μάλιστα αυτή τη δουλειά την βρήκες με ελάχιστη προσπάθεια. Για φαντάσου να ήσουν εκεί 2-3-4-5 μήνες αναζητώντας δουλειά και να είχες όλο αυτό το άγχος και τα έξοδα να έτρεχαν!
                6. Ανέφερες ότι το αφεντικό σου, ένα μήνα που σε είχε στη δουλειά δεν είχε καν φέρει σε συζήτηση το θέμα της Visa. Νομίζω ότι το πρόβλημα το είχες εσύ, άρα εσύ θα έπρεπε να το φέρεις και να το λύσεις. Δικό σου πρόβλημα είναι και όχι δικό του. Η δική του ευθύνη περιορίζεται στο αν δέχεται να σου κάνει πονσορινγ και αν θα τηρεί τους νόμους και τις υποχρεώσεις του σχετικά με αυτό.
                7. Δουλειά οποιουδήποτε επιχειρηματία είναι να μειώνει τα έξοδά του. Με κάθε τρόπο. Είναι πρώτη φορά που το ακούς αυτό? Ή μήπως σου υποσχέθηκε κανείς ότι με το που θα πατήσεις το πόδι σου στην Αυστραλία θα εξαφανιστεί η μαύρη εργασία, οι απλήρωτες υπερωρίες κλπ κλπ?

                Που θέλω να καταλήξω? Ότι, σε όλα όσα έχεις πει έχεις απόλυτο δίκιο!!! Απόλυτο δίκιο, όμως, σύμφωνα με τα δικά σου standards ζωής! Και έχεις κάθε δικαίωμα να θες να τα διατηρήσεις! Άλλωστε στην Αυστραλία πήγες με την ελπίδα για κάτι καλύτερο και όχι για κάτι χειρότερο! Επίσης, τα δικά μου καυστικά σχόλια και ενστάσεις δεν αφορούν εσένα (προφανώς) αλλά την αντιδιαμετρική προσέγγιση στο ζήτημα που έχεις θέσει.

                Φιλε abdel, ίσως το γεγονός ότι σου λείπει η οικογένειά σου σε έχει ρίξει ψυχολογικά και δεν έχεις ψυχικές δυνάμεις για να δεις ξεκάθαρα την πραγματικότητα (ή έστω την αντιδιαμέτρική οπτική). Εμείς από εδώ με τις ευχές μας και την υποστήριξή μας προσπαθούμε να σου τονώσουμε το ηθικό και να ανέβεις! Να σφίξεις τα δόντια. Να βγεις νικητής από όλο αυτό. Εκτιμώ ότι, συμφωνώντας μαζί σου και χαιδεύοντας σου τα αυτιά δεν θα σε βοηθήσουμε. Ταρακούνημα χρειάζεσαι... και ελπίζω έτσι να εκλάβεις το μήνυμά μου.

                Comment


                  #68
                  Το οτι σε εβαζε να δουλευεις παραπανω ισως ηταν για να βγαλει και τα λεφτα που θα εδινε για την βιζα σου..καπως επρεπε να γινει και αυτο..ισως θα επρεπε πρωτα να διασφαλισεις την προσληψη και μετα να εκανες κουβεντα για τα εργασιακα....το ιδιο συμβαινει και εδω δεν ειναι κατι νεο...λες οτι απο τα 2700 εχεις τα μισα , δηλαδη δεν σου εφτασαν τα χρηματα που επαιρνες και σηκωνες και απο τα δικα σου πως σκοπευες να φερεις οικογενεια αν αυτα δεν αρκουσαν ουτε για σενα μονο;αν 789 δεν σε φτανουν να συντηρηθεις τοτε αστο καλυτερα.προς Θεου μη με παρεξηγησεις δεν σε κρινω .κουραγιο και υπομονη...ολα θα πανε καλα αν αντεξεις λιγο παραπανω εκει...

                  Comment


                    #69
                    ΒΑΣΤΑ.... ΓΕΡΑ.... abdel.

                    Originally posted by abdel View Post
                    Γεια χαρα παιδια..
                    Εχω ερθει στην Μελβουρνη εδω και εναμιση μηνα.
                    Δεν εχω γραψει κανενα νεο απο τοτε....γιατι απλα ημουνα στο ψαξιμο και δεν ειχα κατι να πω εδω...
                    Παρα τα "αρνητικα" σχολια που ειχα απο εδω μεσα και τις επιφυλαξεις στο να ερθω με τουριστικη βιζα,χωρις να εχω κανεναν εδω,χωρις να εχω κανει καποια αιτηση για δουλεια...


                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #70
                      ola se afti ti zoi einai mia sinitheia ....ola tha pane kala...

                      Comment


                        #71
                        Εγω παντως αγχωθηκα..
                        Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          Πολύ χρήσιμο Λευτέρη! Ευχαριστώ

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by louizianna View Post
                            τα ιδια λεμε λευτερη...αυτα που γραφεις ειναι για τους μονιμους κατοικους για τους προσωρινους ειναι το 30% οτι χρηματα και να παιρνει...
                            Λουϊζιάνα, μήπως μπορείς να μας δώσεις το site που το βρήκες;

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by abdel View Post
                              Και για να γινω μονιμος με υποικοοτητα...θελει 2 χρονια το λιγοτερο παραμονη εδω...ΚΑΙ ΑΝ την παρω...
                              Υπάρχει περίπτωση να μην πάρει κάποιος υπηκοότητα μετά από 2 χρόνια νόμιμης παραμονής και εργασίας στην Αυστραλία; Γιατί;

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Enya View Post
                                Υπάρχει περίπτωση να μην πάρει κάποιος υπηκοότητα μετά από 2 χρόνια νόμιμης παραμονής και εργασίας στην Αυστραλία; Γιατί;
                                δίνεις εξετάσεις , αυτό σημαίνει οτι μπορεί και να αποτυχεις

                                Australian Citizenship – Citizenship test

                                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                                Comment

                                Working...
                                X