Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Κώστας Γαργαλιάνοι

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους και εγω με την σειρα μου θα γραφω και θα βοηθαω οσο μπορω στο forum. κατεβενω αυστραλια μελβουνη (glastone park)σε εναν φιλο μου για αρχη. μολις θα βρω δουλεια και τακτοποιηθω θα φερω και την οικογενεια μου ειμαι γεννημενος αυστραλια και ετοιμαζω και τα χαρτια των παιδιων για να ειναι ετοιμα οταν θα ερθουν.πιστευω μεχρι 20 μαιου να ειμαι εκει με χαρα να τα ξαναπουμε .

    Θελω να ρωτισω το εξης.Οπως ανεφερα πιο πανω ερχομαι Μερβουνη σε εναν φιλο μου.Εχω το αυστραλιανο διαβατηριο μαζι μου .Για αρχη θα εχω μαζι μου γυρω στα 2200 ευρω μεχρι να μπω στο συστημα. τα χρηματα που αναφερω με μεγαλη οικονομια φυσικα ειναι καλα?λιγα?σας παρακαλω μια απαντηση σας θα με βοηθηση πολη ευχαριστω εκ των προτερων

    Comment


      Originally posted by giorgoskritikos View Post
      καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους και εγω με την σειρα μου θα γραφω και θα βοηθαω οσο μπορω στο forum. κατεβενω αυστραλια μελβουνη (glastone park)σε εναν φιλο μου για αρχη. μολις θα βρω δουλεια και τακτοποιηθω θα φερω και την οικογενεια μου ειμαι γεννημενος αυστραλια και ετοιμαζω και τα χαρτια των παιδιων για να ειναι ετοιμα οταν θα ερθουν.πιστευω μεχρι 20 μαιου να ειμαι εκει με χαρα να τα ξαναπουμε .

      Θελω να ρωτισω το εξης.Οπως ανεφερα πιο πανω ερχομαι Μερβουνη σε εναν φιλο μου.Εχω το αυστραλιανο διαβατηριο μαζι μου .Για αρχη θα εχω μαζι μου γυρω στα 2200 ευρω μεχρι να μπω στο συστημα. τα χρηματα που αναφερω με μεγαλη οικονομια φυσικα ειναι καλα?λιγα?σας παρακαλω μια απαντηση σας θα με βοηθηση πολη ευχαριστω εκ των προτερων
      Γιώργο όλα είναι σχετικά με το πόσο αρκετά είναι τα χρήματα. Όταν λες να μπεις στο σύστημα τί εννοείς; στο εργασιακό σύστημα ή στο σέντρελινκ? αν αναφέρεσαι για το επίδομα ανεργίας καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στην ιστοσελίδα του σεντρελινκ για να δεις τι χρειάζεσαι για να γραφτείς όσον το δυνατοό πιο γρήγορα και να πάρεις επίδομα. Αν αναφέρεσαι στο εργασιακό σύστημα εξαρτάται πόσο πρόθυμος είσαι να δουλέψεις και τί ειδικότητα έχεις; Αν καπνίζεις κόψτο εδώ τα τσιγάρα είναι πανάκριβα νομίζω 16 δολάρια το πακέτο κάνει.
      Καλό βέβαια κατά την προσωπική μου άποψη ότι σχέδια κάνεις μην τα βασίζεις στα επιδόματα που μπορεί να πάρεις από το Αυστραλιανό κράτος. Αλλά στο εισόδημα που θα έχεις από δουλειά. Και ο βασικός παράγοντας είναι η φιλοξενία και η βοήθεια που θα σου προσφέρει ο φίλος σου. Θα σου έλεγα να έρθεις προετοιμασμένος οικονομικά, έτσι ώστε και να πάψει ο φίλος να σου παρέχει στέγη και οποιαδήποτε άλλη βοήθεια που εσύ πιστεύεις ότι θα την έχεις από αυτόν, να μπορείς να συνεχίσεις τη ζωή σου εδώ στην Αυστραλία. Γιατί έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που λένε έλα εδώ και μην σε νοιάζει θα σε φροντίσουμε εμείς αλλά τελικά ο φίλος-συγγενής κουράζεται και μετά από 2-3 εβδομάδες σου λέει άντε ήρθε ο καιρός να πάς σπιτάκι σου.
      Δεν μπορώ να σου δώσω ένα νούμερο με το ποιο ποσό είναι αρκετό να ξεκινήσεις. Γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και έξοδα.

      Η μετανάστευση είναι μία κίνηση μεγάλη και θέλει πολύ προγραμματισμό και αρκετό χρήμα ειδικά όταν είναι για την Αυστραλία.

      Πρέπει να φροντίσεις για δουλειά, σπίτι, έξοδα αεροπορικά και μεταφορά ή αγορά νέας οικοσυσκευής, βίζες, σπίτι, αυτοκίνητο, ιδιωτικές ασφάλειες για τα πάντα. Κάνε προγραμματισμό των κινήσεων σου βασιζόμενος στις δικές σου δυνάμεις και οικονομίες και από κει και πέρα αν έχεις βοήθεια από φίλους/συγγενείς ακόμα καλύτερα γιατί θα γίνουν πιο γρήγορα και εύκολα αυτά που έχεις σχεδιάσει. Προετοιμάσου για το δυσκολότερο και μετά στην πράξη ας γίνουν (μακάρι) όλα με τον ευνοϊκότερο τρόπο.

      Κάνε λοιπόν μια έρευνα στο ίντερνετ για τα παραπάνω που σου ανέφερα βάλτα κάτω υπολόγισε τα με χαρτί και μολύβι έτσι θα έχεις μια δική σου εικόνα γιατί ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει.

      Και να σου απαντήσω στο βασικό σου ερώτημα για το αν είναι αρκετά τα 2.200 θα πω ναι μονάχα αν βρεις δουλειά γρήγορα και κάνεις οικονομία κατά την διαμονή σου στην Αυστραλία και ο φίλος σου σου παρέχει στέγη μέχρι να μπορείς να νοικιάσεις κάτι δικό σου.

      Κάνε λοιπόν έρευνα και καλό προγραμματισμό. Κουράγιο και υπομονή όπως λέει και ο agoriani

      Comment


        Originally posted by xri23 View Post
        Αν καπνίζεις κόψτο εδώ τα τσιγάρα είναι πανάκριβα νομίζω 16 δολάρια το πακέτο κάνει.
        Ασχετο σχολιο θα κανω αλλα το ακουω παντου.Θεωρειτε οτι 16 δολαρια το πακετο ειναι πολλα λεφτα?Τι ωρομισθιο παιρνουν εκει?15-20$
        Εδω τι ωρομισθιο παιρνουμε?3 ευρω με το ζορι.Και ποσο κανουν τα τσιγαρα στην ελλαδα?3-4 ευρω?
        Αρα μαλλον δεν ειναι και τοσο ακριβα τα τσιγαρα εκει.(για καποιον που εργαζεται παντα το λεω...οχι για καποιον που παει τουριστας με χρηματα απο Ελλαδα και αναφερομαι παντα σε βασικο μισθο).

        Comment


          ευχαριστω για την ανταποκριση.φυσικα και δε κατεβαινω για διακοπες. εχω μεγαλη διαθεση για δουλεια εξαλλου εδω δουλευω 60 ωρες τι βδομαδα εκει δε θα δουλεψω?οσο για τα χρηματα ειμαι πολυ βολικο ατομο δε εχω μαθει να τα σκορπαω.μια ερωτηση?εκει ποσο ειναι το ωρομισθιο σε εναν μεσαιο μισθο ?

          Comment


            Originally posted by giorgoskritikos View Post
            ευχαριστω για την ανταποκριση.φυσικα και δε κατεβαινω για διακοπες. εχω μεγαλη διαθεση για δουλεια εξαλλου εδω δουλευω 60 ωρες τι βδομαδα εκει δε θα δουλεψω?οσο για τα χρηματα ειμαι πολυ βολικο ατομο δε εχω μαθει να τα σκορπαω.μια ερωτηση?εκει ποσο ειναι το ωρομισθιο σε εναν μεσαιο μισθο ?
            Η απάντηση για το "ωρομίσθιο" δόθηκε στο ακριβώς προηγούμενο post "Τι ωρομισθιο παιρνουν εκει?15-20$"

            Comment


              Originally posted by gogita View Post
              Ασχετο σχολιο θα κανω αλλα το ακουω παντου.Θεωρειτε οτι 16 δολαρια το πακετο ειναι πολλα λεφτα?Τι ωρομισθιο παιρνουν εκει?15-20$
              Εδω τι ωρομισθιο παιρνουμε?3 ευρω με το ζορι.Και ποσο κανουν τα τσιγαρα στην ελλαδα?3-4 ευρω?
              Αρα μαλλον δεν ειναι και τοσο ακριβα τα τσιγαρα εκει.(για καποιον που εργαζεται παντα το λεω...οχι για καποιον που παει τουριστας με χρηματα απο Ελλαδα και αναφερομαι παντα σε βασικο μισθο).

              Αναφέρθηκα στο τσιγάρο γιατί ποτέ κάποιος που καπνίζει δεν υπολογίζει πόσο μεγάλο έξοδο είναι. Ως πρώην καπνίστρια ποτέ δεν έκατσα να υπολογίσω πόσα χαλάω το μήνα για τα κ...τσίγαρα. Και στην προκειμένη περίπτωση ως μετανάστης σε μια χώρα που αγωνίζεσαι πάρα πολύ στην αρχή για να βάλεις την ζωή σου σε μια σειρά το κάπνισμα το θεωρώ περιττό και μεγάλο έξοδο. Αν υπολογίσεις 16 * 30 = 480 δολάρια τον μήνα όπου εγώ το μεταφράζω ενάμιση βδομαδιάτικο ενοικίου. Και επειδή μιλάμε για πολύεξοδη μετανάστευση το κάθε τι πρέπει να το υπολογίζεις.

              Comment


                Originally posted by giorgoskritikos View Post
                ευχαριστω για την ανταποκριση.φυσικα και δε κατεβαινω για διακοπες. εχω μεγαλη διαθεση για δουλεια εξαλλου εδω δουλευω 60 ωρες τι βδομαδα εκει δε θα δουλεψω?οσο για τα χρηματα ειμαι πολυ βολικο ατομο δε εχω μαθει να τα σκορπαω.μια ερωτηση?εκει ποσο ειναι το ωρομισθιο σε εναν μεσαιο μισθο ?
                2500 με 3500 το μήνα και ένα μέσο σπίτι (στη βόρεια Μελβούρνη - Millpark) με 3 δωμάτια γύρω στα 1400 τον μήνα

                Comment


                  Australia

                  Originally posted by xri23 View Post
                  2500 με 3500 το μήνα και ένα μέσο σπίτι (στη βόρεια Μελβούρνη) με 3 δωμάτια γύρω στα 1400 τον μήνα
                  Ας πουμε για παραδειγμα στο Doncaster που μενω εγω δινω 2086 δολ για σπιτι με 4 δωματια...

                  Comment


                    Originally posted by jojos71 View Post
                    Ας πουμε για παραδειγμα στο Doncaster που μενω εγω δινω 2086 δολ για σπιτι με 4 δωματια...
                    καλα ρε φιλε εσυ εχεις *μαρουλι* και γυναικα να δουλευει Α ξεχασα και εσυ κατι κανεις...................χαχα χα χα

                    Comment


                      ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου δίνετε όπως καταλαβαίνετε όσο πλησιάζει ο καιρός που κατεβαίνω έχω και το σχετικό άγχος .τα βλέπω λίγο βουνό . εγώ όπως έχω αναφέρει θα βρίσκομαι στην περιοχή (GLASTONE PARK) συγκοινωνίες βρίσκεις εύκολα ?για το κέντρο? π.χ θέλω να τρέξω να φτιάξω τα χαρτιά ceterling για να μπω στο σύστημα της αυστραλιας και να αρχίσω να έχω απολαβές έστω και μικρές . μετά να κυνηγήσω για δουλειά δεν θέλω με το καλημέρα να γίνομε βάρος και κάτι ακόμα. δουλειές υπάρχουν? έστω και περιστασιακές για αρχή?και αν ναι δέχονται έναν που μόλις έφτασε αυστραλια και ας είμαι γεννημένος εκεί ξεχασα να αναφερω οτι τα αγγλικα μου δε ειναι και τελεια δυστηχως αλλα τα κουτσοφερνω ευχαριστω.

                      Comment


                        μετα απο λιγα!!!!!!28 ρεζουμε επιτελους κλεισαμε και ενα *ιντερβιου* για δευτερα!!
                        αντε να δουμε τι ειναι και αυτο!!
                        αντε να ξεκολαμε!!

                        Comment


                          Australia

                          Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                          μετα απο λιγα!!!!!!28 ρεζουμε επιτελους κλεισαμε και ενα *ιντερβιου* για δευτερα!!
                          αντε να δουμε τι ειναι και αυτο!!
                          αντε να ξεκολαμε!!
                          Αγορινα μου...το 'χεις!!!!!!!!!!!!!!!!!....

                          Comment


                            Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                            μετα απο λιγα!!!!!!28 ρεζουμε επιτελους κλεισαμε και ενα *ιντερβιου* για δευτερα!!
                            αντε να δουμε τι ειναι και αυτο!!
                            αντε να ξεκολαμε!!
                            καλή επιτυχία
                            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                            Comment


                              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                              μετα απο λιγα!!!!!!28 ρεζουμε επιτελους κλεισαμε και ενα *ιντερβιου* για δευτερα!!
                              αντε να δουμε τι ειναι και αυτο!!
                              αντε να ξεκολαμε!!
                              Good Luck !!!!!!

                              Comment


                                Originally posted by jojos71 View Post
                                Αγορινα μου...το 'χεις!!!!!!!!!!!!!!!!!....
                                Καλή Επιτυχία !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                                Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X