Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Κώστας Γαργαλιάνοι

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Χρόνια πολλά Κώστα ότι επιθυμείς να το πάθεις!!!!!!!!!!
    Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

    Comment


      Κωστα Χρονια πολλα για την γορτη σου

      Comment


        Originally posted by KOSTASMOS1 View Post
        Κωστα Χρονια πολλα για την γορτη σου
        Χρονια πολλά και σε εσένα Kostasmos!
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις ευχες.
          Λογο υπερβολικης κουρασης !!!! δεν μπαινω τακτικα ,αλλα μολις μπορεσω ...... και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

          Comment


            Σαββατο βραδυ .ξεκουραση και ενημερωση!
            Λοιπον λογο της δουλειας ερχομαι σε επαφη με πολυ κοσμο,και με παρα πολους ελληνες,και οι πιο πολλοι απο αυτους κατηγορουν εμας !!!!οτι τοσα χρονια εμεις τα τρωγαμε και τα ξεραμε ολα δεν πληροναμε φορους κ.λ.π.!!!!
            και ολα αυτα γιατι οποτε ερχοντουσαν για διακοπες στην Ελλαδα εμεις τους κοροιδευαμε οτι αυτοι ολο δουλευουν και δεν κανουν τιποτε αλλο και στα χωρια ολοι στα καφενιαμ,καινουργια αμαξια και ολο καθισιο.
            Βεβαια καπου μπορει να εχουν ενα μικρο??!!δικιο αλλα εγω τους λεω οτι εμεις οι νεοφερμενοι αν τρωγαμε τοσα πολλα δεν θα ειμασταν εδω τωρα να κανουμε μια νεα αρχη σε μια νεα Ζωη.
            Βεβαια εδω που τα λεμε εχω συναντησει και καποιους που ηρθαν εδω μονο για τα επιδοματα,και ολο λενε τι δικαιουμε και τιποτε αλλο ,κλασικοι τεμπεληδες οπως στην Ελλαδα ετσι και εδω,βεβαια την ταμπελια ορισμενων Αυσραλων και οχι μονο δεν την φτανουν γιατι εδω ειναι η χωρα τις τεμπελιας!!!!ολο επιδοματα και τιποτε αλλο!! μια βολτα απο το σεντρελικ θα δειτε ολο νεα παιδια και γυναικες που το πεζουν χωρισμενες και bay mistake !!! μενουν εγκυες και να τα εποδοματα!!!
            Τελος παντον να μην γκρινιαζω αλλο εδω τα πραγματα ειναι καλα αλλα δυσκολευουν λιγο ακουμε για απολυσεις που γινονται με sms!!!ναι καλα διαβασατε εδω ετσι γινονται αλλα οπως και να το κανουμε εδω υπαρχει πολυ χρημα!!!!ολο εργα νεοι δρομο στους οποιους μεχρι και πλακακια βαζουν στα πρανι των γεφυρων!!.
            Βεβαια πολλα χρηματα εισπρατουν και απο τα ρανταρ τις τροχαιας πολλα ρανταρ ρε παιδι μου !!μεχρι και πανω σε δεντρο βρηκα!!!γιατι το gps που εχω διχνει και αυτα βεβαια υπαρχουν και τα κινιτα που ερχονται απο πισω και τσα!!!! για 2 χλμ παραπανω 150 δολ και 1 ποντος και στους 12 το εχασες!!βεβαια οταν βγεις εξω πας με 110!!! αλλα δεν το καταλαβαινεις γιατι οι δρομοι ειναι κοσμημα!!και τα *καρα*ολα μεγαλα επεσε και λιγο η βενζινα 128,5 απο 1,50 που ειχε ,το γκαζι 0,56 και το πετρ,1,54
            αυτα λιγα

            Comment


              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
              Σαββατο βραδυ .ξεκουραση και ενημερωση!
              Λοιπον λογο της δουλειας ερχομαι σε επαφη με πολυ κοσμο,και με παρα πολους ελληνες,και οι πιο πολλοι απο αυτους κατηγορουν εμας !!!!οτι τοσα χρονια εμεις τα τρωγαμε και τα ξεραμε ολα δεν πληροναμε φορους κ.λ.π.!!!!
              και ολα αυτα γιατι οποτε ερχοντουσαν για διακοπες στην Ελλαδα εμεις τους κοροιδευαμε οτι αυτοι ολο δουλευουν και δεν κανουν τιποτε αλλο και στα χωρια ολοι στα καφενιαμ,καινουργια αμαξια και ολο καθισιο.
              Βεβαια καπου μπορει να εχουν ενα μικρο??!!δικιο αλλα εγω τους λεω οτι εμεις οι νεοφερμενοι αν τρωγαμε τοσα πολλα δεν θα ειμασταν εδω τωρα να κανουμε μια νεα αρχη σε μια νεα Ζωη.
              Βεβαια εδω που τα λεμε εχω συναντησει και καποιους που ηρθαν εδω μονο για τα επιδοματα,και ολο λενε τι δικαιουμε και τιποτε αλλο ,κλασικοι τεμπεληδες οπως στην Ελλαδα ετσι και εδω.......
              \
              Είναι παράλογο να πιστεύει κάποιος(δεν λέω για σένα Κώστα) ότι είναι όλοι έτοιμοι να άλλαξουν, ορισμένοι έχουν στο DNA τους πλέον την "εύκολη" ζωη... Θα τα βρουν μπροστά τους!

              Εύχομαι ότι καλύτερο για σένα όλα να σου πάνε τελεια
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                Βοήθεια

                Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                22/12 κατεθεσα τα χαρτια για partner visa[820-801] γυναικας μου σημερα ηρθε η απαντηση οτι ολα ειναι οκ εχει δικαιομα στο μεντικερ και ο χρονος που θα χρειαστη ειναι 7-9 μηνες περιπου
                Φίλε κώστα γειά σου.Κάπου διάβασα ένα ποστ που είχες γράψει πως πλήρωσες για την συζυγική βίζα της γυναίκας σου 5000 δολάρια μαζί με τον δικηγόρο.Ο δικηγόρος είναι απαραίτητος ή απλά ήθελες εσύ να τον βάλεις? Μόλις εγκριθεί η συζυγική βίζα η γυναίκα σου δικαιούται τα επιδόματα των παιδιών σαν σύζυγος Αυστραλού πολίτη?Αν όχι ο πατέρας τα παίρνει?Τα παιδιά μας όταν κατά τον Αύγουστο πρώτα ο Θεούς κατεβούμε στην Μελβούρνη (ο άντρας μου είναι εκεί από τις 23 Μαΐου) θα έχουν την Αυστραλιανή υπηκοότητα.Δεν έχω καταλάβει τι γίνετε με τα επιδόματα γενικά εκεί αν δεν σου κάνει κόπο απάντησε μου σε ότι γνωρίζεις θα σου είμαι ευγνώμον.

                Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ!!!!!!!!!!!!!!
                Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                Comment


                  Originally posted by Μαρία Τσότρη View Post
                  Φίλε κώστα γειά σου.Κάπου διάβασα ένα ποστ που είχες γράψει πως πλήρωσες για την συζυγική βίζα της γυναίκας σου 5000 δολάρια μαζί με τον δικηγόρο.Ο δικηγόρος είναι απαραίτητος ή απλά ήθελες εσύ να τον βάλεις? Μόλις εγκριθεί η συζυγική βίζα η γυναίκα σου δικαιούται τα επιδόματα των παιδιών σαν σύζυγος Αυστραλού πολίτη?Αν όχι ο πατέρας τα παίρνει?Τα παιδιά μας όταν κατά τον Αύγουστο πρώτα ο Θεούς κατεβούμε στην Μελβούρνη (ο άντρας μου είναι εκεί από τις 23 Μαΐου) θα έχουν την Αυστραλιανή υπηκοότητα.Δεν έχω καταλάβει τι γίνετε με τα επιδόματα γενικά εκεί αν δεν σου κάνει κόπο απάντησε μου σε ότι γνωρίζεις θα σου είμαι ευγνώμον.

                  Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ!!!!!!!!!!!!!!
                  τα 3 χιλιαρικα τα παιρνει το κρατος,το δικηγορο τον εβαλα για να τελειωσο πιο γρηγορα και τα κερδισα απο τα επιδοματα το πηρε πιο γρηγορα,η γυναικα
                  τωρα για τα παιδια το παιρνει ο πατερας εφοσον ειναι ΕΔΩ τα παιδια οπως και να γινει υπαρχει καποια βοηθεια στην αρχη!!!αρκει να μην τα περιμενεις ολα απο το κρατος οπως μερικοι !!!!τα επιδοματα ειναι μονο για αρχη!!

                  Comment


                    Originally posted by Μαρία Τσότρη View Post
                    Φίλε κώστα γειά σου.Κάπου διάβασα ένα ποστ που είχες γράψει πως πλήρωσες για την συζυγική βίζα της γυναίκας σου 5000 δολάρια μαζί με τον δικηγόρο.Ο δικηγόρος είναι απαραίτητος ή απλά ήθελες εσύ να τον βάλεις? ...
                    Εγώ θα σου παραθέσω την δική μου περίπτωση ο άντρας μου είναι ο Αυστραλός της υπόθεσης. Λοιπόν είχα συγκεντρώσει και μεταφράσει όλα τα έγγραφα (partner visa) τα κατέθεσα 10/04 στην Αυστραλία και 31/5 εγκρίθηκε η 801 (permanent resident) και δεν χρησιμοποίησα ατζέντη/δικηγόρο άρα το μόνο που πλήρωσα 2960 $ για την βίζα και 317 $ για τις ιατρικές εξετάσεις. Τις μεταφράσεις τις είχα κάνει στην Ελλάδα που ήταν πιο φθηνές. Παρόλο που μου είχαν πει για αναμονή 9-12 μηνών για την 820 τελικά ούτε σε 2 μήνες πήρα την 801.

                    Comment


                      Κώστα και xri23 σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας στα ερωτήματα μου.Κι εγώ όλες τις μεταφράσεις θα τις κάνω στην Αθήνα οπότε θα κατέβω έτοιμη. Πραγματικά σας λέω δεν με νοιάζουν καθόλου τα επιδόματα τους αφού θα έχω το δικαίωμα να εργαστώ και να στηρίξω την οικογένεια μου. Σας ευχαριστώ και πάλι να είστε όλοι καλά!!!!!!!!!!!!!!
                      Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                      Comment


                        Καλημερα σε ολους.κυριακη πρωι ανοιγω την τηλ.πρωτο θεμα οι Ελληνες στους δρομους για την νικη τις εθνικης ομαδας!!!!!
                        μετα μπλα μπλα για τις εκλογες κλπ κλπ ,μας εκοψαν και τα ελληνικα καναλια και αστα να πανε.
                        Να πουμε και κατι χρισημο τωρα.
                        Λοιπον οταν ακουμε για ωρομισθιο 20 η 30 δολ. ενοουνε ΜΙΚΤΑ!!!!που παει να πει -5-7 δολ.πιο κατω ενταξει δεν λεω αν δουλευεις πολλες ωρες!!!! καλα ειναι εχεις και το Σουπερ μαθαμε και τους δρομους????????σιγα σιγα ενταξει απο την ελλαδα που καθομουν 1 χρονο χιλιες φορες εδω !!
                        τωρα παμε εκδρομη λιγο πιο εξω στο καντρι!!!!που λενε και οι αστραλοι!!!!!_:

                        Comment


                          Γεια και χαρα σου Κωστα
                          Σε πεισμα πολλων η Ελλαδα ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ και ειναι ΖΩΝΤΑΝΗ!!!!
                          αρκει να μαθουμε να παλευουμε ΕΝΩΜΕΝΟΙ!!!
                          Καλα να περασετε!!!!!
                          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                          Comment


                            καλεσμα των Νεοφερμενων Ελληνων που πανε στο σχολειο *Αγιοι ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ* για να δουμε τι θα κανουμε με τα διδακτρα που ζητανε να πληρωσουμε φετος αν και μας ειχαν πει οτι θα εινα δωρεαν.
                            Εκαναν παραπονα οι γονεις!!!!!των αλλων παιδιων Ελληνες παρακαλω!!!!!!γιατι ενω λενε δεν εχουμε οικονομικη ανεση και καλες δουλειες πολλοι απο εμας πανε διακοπες στην Ελλαδα!!!! ενταξει ρε παιδια πηγαινετε αλλα μην το κανετε και βουκινο!!!ειμαστε που ειμαστε δακτυλοδικτουμενοι μην προκαλουμε κιολας!!:

                            Οποιος θελει ας στειλει π.μνα δουμε τι θα κανουμε,

                            Comment


                              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                              Να πουμε και κατι χρισημο τωρα.
                              Λοιπον οταν ακουμε για ωρομισθιο 20 η 30 δολ. ενοουνε ΜΙΚΤΑ!!!!που παει να πει -5-7 δολ.πιο κατω ενταξει δεν λεω αν δουλευεις πολλες ωρες!!!! καλα ειναι εχεις και το Σουπερ μαθαμε και τους δρομους????????σιγα σιγα ενταξει απο την ελλαδα που καθομουν 1 χρονο χιλιες φορες εδω !!
                              Κωστα ξερεις τι ποσοστο κρατανε στους μεταναστες και ποσο στους αυστραλους στη μισθοδοσια?Νομιζω μου κρατανε πολυ λιγα χρηματα και δεν θελω να βρεθω προ εκπληξεως...

                              Comment


                                Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                                καλεσμα των Νεοφερμενων Ελληνων που πανε στο σχολειο *Αγιοι ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ* για να δουμε τι θα κανουμε με τα διδακτρα που ζητανε να πληρωσουμε φετος αν και μας ειχαν πει οτι θα εινα δωρεαν.
                                Εκαναν παραπονα οι γονεις!!!!!των αλλων παιδιων Ελληνες παρακαλω!!!!!!γιατι ενω λενε δεν εχουμε οικονομικη ανεση και καλες δουλειες πολλοι απο εμας πανε διακοπες στην Ελλαδα!!!! ενταξει ρε παιδια πηγαινετε αλλα μην το κανετε και βουκινο!!!ειμαστε που ειμαστε δακτυλοδικτουμενοι μην προκαλουμε κιολας!!:

                                Οποιος θελει ας στειλει π.μνα δουμε τι θα κανουμε,
                                κώστα καλησπέρα
                                σχετικά με το ποσό των διδάκτρων που λές
                                πόσο είναι δλδ? να πάρουμε μια ιδέα να ξέρουμε τι θα βρούμε μπροστά μας

                                και μεις

                                ευχαριστώ εκ των προταίρων

                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X