Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Κώστας Γαργαλιάνοι

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Κωστα μπραβο!!Καλοριζικο το σπιτι και ολα να σας ερθουν βολικα!!
    Θα ηθελα να σε ρωτησω εσενα και τα αλλα πατριωτακια πως ειναι τα πραγματα εκει;
    Τα ενοικια πολυ ακριβα μου φαινονται εσυ λες 1734 πληρωνετε. Τα διδακτρα για τα σχολεια
    ποσο ειναι τελικα; Στην αρχη μεχρι να βρουμε δουλεια θα μπορεσουμε να ζησουμε με τα επειδοματα;
    Συγνωμη αν σας ζαλισα αλλα εχουμε πολυ αγχος γιατι αν και ειμαι υπηκοος δεν εχουμε συγγενεις εκει.

    Comment


      καθε αρχη και δυσκολη εδω μεσα εχουν γραφτει πολλες αποψεις και καθε περιπτωσει ειναι διαφορετικη μονο με τα επιδοματα ΟΧΙ δεν ζεις ειναι μονο μια μικρη βοηθεια για αρχη και αφου δεν εχεις και καπου να μεινεις στην αρχη......πρεπει να εχεις μια καλη καβατζα απο ελλαδα και να κατεβεις οσο για τα ενοικια οτι πληρωνεις περνεις εγω μετα απο 8 μηνες περιπου πηγα σε δικο μου σπιτι!και εχουμε και οι δυο δουλεια εξαρτατε και που θα πας οτι θελεις γραψε μου π.μ και οτι μπορω θα κανω

      Comment


        καλοριζικος και καλοστεριωτος κωστα...ειμαι νεο μελος εδω αλλα μεσα σε λιγες μερες εχω σχεδον ξεκοκκαλισει ολα τα ποστ που αφορουν την αυστραλια....ευελπιστω κι εγω μια ημερα(και συντομα) να σας γραφω εδω μεσα με ανταποκριση απο αυστραλια...παντα να εισαστε καλα και να βοηθατε κοσμο που προσπαθει να καλυτερευσει τη ζωη του!!!!!!

        Comment


          Ευχαριστω Κωστα για την απαντηση σου,καταλαβα τι θελεις να πεις θα κατεβουμε προετιμασμενοι.Εχουμε βεβαια πολλα ακομα να κανουμε.
          Ενθουσιαστηκα που σε τοσο μικρο διαστημα εχετε και οι δυο δουλεια Μπραβο!!
          Μεσα σε ολα αυτα την οικονομικη κριση το αγχος την στεναχωρια βγηκε και η καλοσυνη καποιων ανθρωπων.
          Αισθανομαι πως αν κατεβω Μελβουρνη θα εχω αρκετους καλους φιλους.!!!!!!!

          Comment


            Κώστα καλημέρα σου γράφω απο Ελλάδα και ενώ βρίσκομαι για διακοπές στη Κυπαρισσια(κοντοχωριανοι δηλαδή). Παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό τις ανταποκρίσεις τόσο τις δικές σου όσο και άλλον μέσα στο φόρουμ και θα ήθελα αν και εσυ μπορείς να μου απαντήσεις σε κάποιες απο τις απορίες που έχω. Πρώτα απ όλα να σε ενημερωσω πως είμαι και εγω Αυστραλός υπήκοος και πως στο παρελθόν (τελευταία φορά το 2010 μαζί με την γυναίκα μου) έχω ταξιδέψει στην Αυστραλία όμως πάντα ως τουρίστας οπότε και γνωρίζω κάποια πράγματα για τη ζωή εκει. Εδώ λοιπόν στην Ελλάδα εγω δουλεύω ως οδηγός σε φορτηγα λεωφορεία και νταλίκες τόσο στην Ελλάδα όσο και σε ολόκληρη την Ευρώπη. Γνωρίζω λοιπόν απο το διάβασμα μέσα απο το φόρουμ πως για την μετατροπή των διπλωμάτων των ερασιτεχνικών κατηγοριών γίνεται αυτόματα ενώ για τα επαγγελματικά θα πρέπει να δώσω εξετάσεις γραπτές και πρακτικές στο μεγαλύτερο σε κατηγορίας όχημα που διάθετω και πως αν πετύχω αναγνωρίζετε αυτο και όλα τα υπόλοιπα επαγγελματικά. Δηλαδη *όσον αφορά εμένα (που έχω τις Α,Β,Γ,Δ,Ε, κατηγορίες το Α,Β μετατρέπεται άμεσα και για της υπόλοιπες δίνω εξετάσεις για την Ε κατηγορία και αν περάσω μου χορηγούν και την Γ,Δ, κατηγορία ) σωστά; Αυτο όμως που δεν γνωρίζω είναι ποσα χρήματα μπορεί να κερδίσει ένας οδηγός νταλικας εκει. Να σου πω πως απο την εμπειρία μου γνωρίζω πως τα χρήματα κερδίζονται αφού πρώτα αναγνωρίσουν την δουλεια που προσφέρεις και το ποιος είσαι εσυ (τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι τώρα στην Ελλάδα) και πως είχα καταφέρει να κερδίσω αρκετά χρήματα ως οδηγός. Επειδή όμως η δουλεια παει απο το κακό στο χειρότερο θα ήθελα πριν πάρω την απόφαση να μετανάστευσω να γνωρίζω όσο το δυνατών περισσότερα γίνεται για την δουλεια μου εκει. Γράφω σε σένα γιατί απο ότι έχω καταλάβει μάλλον δουλεύεις ως οδηγός εκει και γιατί αν οχι σίγουρα έχεις προσπαθήσει να βρεις δουλεια ως οδηγός. Εγω πρόκειται να έρθω Sydney είμαι 31 χρόνων και έχω συγγενής που με είχαν φιλοξενήσει όσο καιρό χρειάστηκε όλες τις προηγούμενες φορές επίσης μιλώ αρκετά καλα τα αγγλικά Σε ευχαριστώ πολυ.

            Comment


              Originally posted by Euro driver View Post
              Κώστα καλημέρα σου γράφω απο Ελλάδα και ενώ βρίσκομαι για διακοπές στη Κυπαρισσια(κοντοχωριανοι δηλαδή). Παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό τις ανταποκρίσεις τόσο τις δικές σου όσο και άλλον μέσα στο φόρουμ και θα ήθελα αν και εσυ μπορείς να μου απαντήσεις σε κάποιες απο τις απορίες που έχω. Πρώτα απ όλα να σε ενημερωσω πως είμαι και εγω Αυστραλός υπήκοος και πως στο παρελθόν (τελευταία φορά το 2010 μαζί με την γυναίκα μου) έχω ταξιδέψει στην Αυστραλία όμως πάντα ως τουρίστας οπότε και γνωρίζω κάποια πράγματα για τη ζωή εκει. Εδώ λοιπόν στην Ελλάδα εγω δουλεύω ως οδηγός σε φορτηγα λεωφορεία και νταλίκες τόσο στην Ελλάδα όσο και σε ολόκληρη την Ευρώπη. Γνωρίζω λοιπόν απο το διάβασμα μέσα απο το φόρουμ πως για την μετατροπή των διπλωμάτων των ερασιτεχνικών κατηγοριών γίνεται αυτόματα ενώ για τα επαγγελματικά θα πρέπει να δώσω εξετάσεις γραπτές και πρακτικές στο μεγαλύτερο σε κατηγορίας όχημα που διάθετω και πως αν πετύχω αναγνωρίζετε αυτο και όλα τα υπόλοιπα επαγγελματικά. Δηλαδη *όσον αφορά εμένα (που έχω τις Α,Β,Γ,Δ,Ε, κατηγορίες το Α,Β μετατρέπεται άμεσα και για της υπόλοιπες δίνω εξετάσεις για την Ε κατηγορία και αν περάσω μου χορηγούν και την Γ,Δ, κατηγορία ) σωστά; Αυτο όμως που δεν γνωρίζω είναι ποσα χρήματα μπορεί να κερδίσει ένας οδηγός νταλικας εκει. Να σου πω πως απο την εμπειρία μου γνωρίζω πως τα χρήματα κερδίζονται αφού πρώτα αναγνωρίσουν την δουλεια που προσφέρεις και το ποιος είσαι εσυ (τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι τώρα στην Ελλάδα) και πως είχα καταφέρει να κερδίσω αρκετά χρήματα ως οδηγός. Επειδή όμως η δουλεια παει απο το κακό στο χειρότερο θα ήθελα πριν πάρω την απόφαση να μετανάστευσω να γνωρίζω όσο το δυνατών περισσότερα γίνεται για την δουλεια μου εκει. Γράφω σε σένα γιατί απο ότι έχω καταλάβει μάλλον δουλεύεις ως οδηγός εκει και γιατί αν οχι σίγουρα έχεις προσπαθήσει να βρεις δουλεια ως οδηγός. Εγω πρόκειται να έρθω Sydney είμαι 31 χρόνων και έχω συγγενής που με είχαν φιλοξενήσει όσο καιρό χρειάστηκε όλες τις προηγούμενες φορές επίσης μιλώ αρκετά καλα τα αγγλικά Σε ευχαριστώ πολυ.
              Εκτός απο την απάντηση του Κώστα, δες και αυτό φίλε οδηγέ!
              myfuture: Australia's career information service
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Φίλε Agoriani ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια που μου έδωσες! Οποιαδήποτε άλλη *πληροφορία και ένα έχεις θα τη δεχθώ με μεγάλη χαρα. Περιμένω και την απάντηση απο τον Κώστα αν κάνει αυτή τη δουλεια εκει για να μάθω περισσότερα

                Comment


                  Originally posted by Euro driver View Post
                  Κώστα καλημέρα σου γράφω απο Ελλάδα και ενώ βρίσκομαι για διακοπές στη Κυπαρισσια(κοντοχωριανοι δηλαδή). Παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό τις ανταποκρίσεις τόσο τις δικές σου όσο και άλλον μέσα στο φόρουμ και θα ήθελα αν και εσυ μπορείς να μου απαντήσεις σε κάποιες απο τις απορίες που έχω. Πρώτα απ όλα να σε ενημερωσω πως είμαι και εγω Αυστραλός υπήκοος και πως στο παρελθόν (τελευταία φορά το 2010 μαζί με την γυναίκα μου) έχω ταξιδέψει στην Αυστραλία όμως πάντα ως τουρίστας οπότε και γνωρίζω κάποια πράγματα για τη ζωή εκει. Εδώ λοιπόν στην Ελλάδα εγω δουλεύω ως οδηγός σε φορτηγα λεωφορεία και νταλίκες τόσο στην Ελλάδα όσο και σε ολόκληρη την Ευρώπη. Γνωρίζω λοιπόν απο το διάβασμα μέσα απο το φόρουμ πως για την μετατροπή των διπλωμάτων των ερασιτεχνικών κατηγοριών γίνεται αυτόματα ενώ για τα επαγγελματικά θα πρέπει να δώσω εξετάσεις γραπτές και πρακτικές στο μεγαλύτερο σε κατηγορίας όχημα που διάθετω και πως αν πετύχω αναγνωρίζετε αυτο και όλα τα υπόλοιπα επαγγελματικά. Δηλαδη *όσον αφορά εμένα (που έχω τις Α,Β,Γ,Δ,Ε, κατηγορίες το Α,Β μετατρέπεται άμεσα και για της υπόλοιπες δίνω εξετάσεις για την Ε κατηγορία και αν περάσω μου χορηγούν και την Γ,Δ, κατηγορία ) σωστά; Αυτο όμως που δεν γνωρίζω είναι ποσα χρήματα μπορεί να κερδίσει ένας οδηγός νταλικας εκει. Να σου πω πως απο την εμπειρία μου γνωρίζω πως τα χρήματα κερδίζονται αφού πρώτα αναγνωρίσουν την δουλεια που προσφέρεις και το ποιος είσαι εσυ (τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι τώρα στην Ελλάδα) και πως είχα καταφέρει να κερδίσω αρκετά χρήματα ως οδηγός. Επειδή όμως η δουλεια παει απο το κακό στο χειρότερο θα ήθελα πριν πάρω την απόφαση να μετανάστευσω να γνωρίζω όσο το δυνατών περισσότερα γίνεται για την δουλεια μου εκει. Γράφω σε σένα γιατί απο ότι έχω καταλάβει μάλλον δουλεύεις ως οδηγός εκει και γιατί αν οχι σίγουρα έχεις προσπαθήσει να βρεις δουλεια ως οδηγός. Εγω πρόκειται να έρθω Sydney είμαι 31 χρόνων και έχω συγγενής που με είχαν φιλοξενήσει όσο καιρό χρειάστηκε όλες τις προηγούμενες φορές επίσης μιλώ αρκετά καλα τα αγγλικά Σε ευχαριστώ πολυ.
                  καλησπερα το ειδα το μηνυμα αλλα η πολλη δουλεια τρωει τον αφεντη...... λοιπον ετσι ειναι εδω στην Μελβουρνη ετσι ειναι πρεπει να δωσεις παλι εξετασεις αλλα ειναι σχετικα ευκολες αν ξερεις και λιγο την γλωσσα οσο για τα χρηματα .....αυτα παιζουν απο 20 εως 28 δολ. την ωρα ΜΙΚΤΑ απο αυτα βγαζεις 5-7 δολ την ωρα και παει 15-23 την ωρα και παλι σου λεω οτι εξαρταται τι ακριβος οδηγας,παντος εδω τα καλυτερα λεφτα τα εχουν τα σκουπιδιαρικα!!! αλλα και εδω θελει ΓΝΩΣΤΟ ναι ναι και εδω ετσι ειναι αν δεν εχεις εμπειρια εδω στην Αυστραλια ειναι πολυ δυσκολο να βρεις δουλεια και εγω με 20 χρονια εμπειριας δυσκολειτικα παρα πολυ αλλα οπου γαμος και χαρα πρωτος πηγαινα εκδηλωσεις χορους γαμους μονο σε κηδειες δεν πηγαινα !!!ουτε βουλευτης να ημουν και ετσι γνωριστηκα με κατι παρτιωτες απο Καλαματα και εγινε η αρχη και για μενα και για την συζυγο.
                  Παντος εδω υπαρχουν πολλες δουλειες και αν αποκτησεις εμπειρια εδω ολα ειναι πιο ευκολα οτι αλλο θελεις ριξε μηνυμα αλλα να εχεις λιγη υπομονη .......

                  Comment


                    Κώστα σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου, με βοήθησε πραγματικά στο να καταλάβω καλύτερα το πως τα πράγματα λειτουργούν εκει πάνω στο θέμα της δουλειάς. Αν μελλοντικά κάτι χρέιαστω θα ξανά μιλήσουμε, και απο υπομονή έχω όση θες. Και πάλι σε ευχαριστω πολυ.

                    Comment


                      γεια σας....εχω να κανω μια καταγγελια .......προχτες ειχαμε τα χρονιασματα του κωστα....μας καλεσε για μπαρμπεκιου(πρωτη φορα ειδα μπαρμπεκιου με ψαρια) τα παιρνει και τσαμπα!!!!! πηγαμε λοιπον εκει ,και τι να δω 40 ατομα ,και περιμεναμε στην σειρα να παρουμε το λεπι και την γαριδα σουβλακι!!!!
                      ειχε και στο χωριο του σουβλακι με γαριδα ο βλαχος!!!
                      αλλα ειχαμε και μπυρα fix !!!
                      anyway και του χρονου να ειναι καλα αλλα να μην περιμενουμε μεχρι του χρονου για να ξαναφαμε!!!

                      χρονια πολλα και καλα κωστα (αντε και στα δικα μας)
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        Originally posted by kikirikoy View Post
                        γεια σας....εχω να κανω μια καταγγελια .......προχτες ειχαμε τα χρονιασματα του κωστα....μας καλεσε για μπαρμπεκιου(πρωτη φορα ειδα μπαρμπεκιου με ψαρια) τα παιρνει και τσαμπα!!!!! πηγαμε λοιπον εκει ,και τι να δω 40 ατομα ,και περιμεναμε στην σειρα να παρουμε το λεπι και την γαριδα σουβλακι!!!!
                        ειχε και στο χωριο του σουβλακι με γαριδα ο βλαχος!!!
                        αλλα ειχαμε και μπυρα fix !!!
                        anyway και του χρονου να ειναι καλα αλλα να μην περιμενουμε μεχρι του χρονου για να ξαναφαμε!!!

                        χρονια πολλα και καλα κωστα (αντε και στα δικα μας)
                        Γειά σου Κώστα, σε εσένα και στην παρέα σου! Και εις έτη πολλά!
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          Originally posted by Agoriani View Post
                          Γειά σου Κώστα, σε εσένα και στην παρέα σου! Και εις έτη πολλά!
                          ευχαριστω νασαι καλα παντα τετοια να εχουμε!!

                          Comment


                            9/12 κλεινω ενα χρονο με το Αυστραλεζικο διπλομα για φορτηγο και στης 10/12 δινω για HC......
                            αντε να δουμε τι θα κανουμε........

                            Comment


                              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                              9/12 κλεινω ενα χρονο με το Αυστραλεζικο διπλομα για φορτηγο και στης 10/12 δινω για HC......
                              αντε να δουμε τι θα κανουμε........
                              παντα τετοια

                              Comment


                                Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                                9/12 κλεινω ενα χρονο με το Αυστραλεζικο διπλομα για φορτηγο και στης 10/12 δινω για HC......
                                αντε να δουμε τι θα κανουμε........
                                Aντε Κωστα και μετα για ΜC βλεπω να το παιρνεις eeeeeeeeeasy to HC.
                                Good luck

                                Comment

                                Working...
                                X