Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κάποιος που πήγε με τουριστική αλλά τον γύρισαν πίσω - Dagni

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    καλα ναι αυτο να λεγεται. Αν καποιος εχει σοβαρο σκοπο απτην αρχη να μεταναστευσει ας φροντισει με οργανωση να κανει τα απαραιτητα χαρτια και να παρει την αναλογη βιζα. Ετσι νομιζω γλυτωνει και εξοδα και ταλαιπωρια.
    Εκτος αυτου οταν προκειται για μια τοσο μακρυνη χωρα οπως στην Αυστραλια ειναι αναγκαια η σωστη ενημερωση και οργανωση. Και συγκεκριμενα εδω στο φορουμ τα παιδια ιδιως στο τοπικ της Αυστραλιας εχουν ριξει πολυ δουλεια για την σωστη ενημερωση

    Comment


      #47
      Originally posted by joeblackaustralia
      Χαχαχα φίλε μου συμφωνώ απόλυτα .....τόσο καιρό τα βλέπω και μια φορά μίλησα και είπα σε κάποιον που ήθελε να έρθει στην Αυστραλία με τουριστική για να δει αν μπορεί να κάνει αυτό και το ένα και το άλλο οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο αλλά πέσαμε πάνω μου και με φάγανε που δεν είναι έτσι όπως τα λες και βέβαια είναι πολύ ποιο σωστό να έρθει κάποιος σαν τουρίστας για να βρει εργοδότη και τέτοιες παπαριες .......τότε είπα μέσα βρε δεν αλλάζει ο έλληνας μια ζωή θα είναι κουτοπονηρος και μια ζωή όλο στην λαμογια και στις μπαλκόνοπορτες ούτε κάνω παραθυράκια δεν μας κάνουν εμάς......Δεν ξανά γράφω ούτε ασχολουμε απλά μπαίνω διαβάζω και γελάει με ορισμένους ,και κρίμα σε αυτούς που τους πιστεύουν.και κάτι άλλο οι Αυστραλοί δεν είναι μαλακες.
      Σιγά χαλάρωσε που πέσαμε να σε φάμε, δεν είσαι τόσο νόστιμος όσο νομίζεις. Εγώ ήμουν που είχα πει ότι έτσι πρέπει να κάνει κάποιος, γιατί έτσι έκανα κι ο ίδιος. Είχα κλείσει συνεντεύξεις για δουλειά και ήρθα με τουριστική βίζα να τις κάνω, τί έπρεπε να κάνω δηλαδή, να τους πώ δεν μπορώ να έρθω γιατί φοβάμαι; και να απαιτήσω να μου δώσουν δουλειά μάνατζερ που έπιασα τελικά, από το τηλέφωνο χωρίς να μ'έχουν δει ποτέ; Τα τέτοια μου θα μου δίνανε. Έχω δεκάδες συνάδερφους που έκαναν το ίδιο, κατά τη γνώμη σου δηλαδή πώς έπρεπε να το κάνουν; Ή να τους πώ ναι ok περιμένετε ενάμιση χρόνο για να βγει η μόνιμη βίζα, κρατήστε μου την καρέκλα; Για λέγε.

      Comment


        #48
        θα απαντήσεις στην ερώτηση ή θα το γυρίσεις πάλι στο τσάμικο;

        Comment


          #49
          Originally posted by Poltergeist View Post
          θα απαντήσεις στην ερώτηση ή θα το γυρίσεις πάλι στο τσάμικο;
          Θες να μηλισουμε στο Skype είμαι του προφορικου
          I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
          :victory: :victory:

          Comment


            #50
            spalamaras2003@yahoo.com

            Comment


              #51
              Originally posted by joeblackaustralia View Post
              Θες να μηλισουμε στο Skype είμαι του προφορικου
              Καλημερα απο στοκχολμη
              Αν δεν σε πειραζει θα ηθελα να δωσεις και γραπτως μια απαντηση .
              Παρακολουθησα το θεμα και εχω κιεγω μια περιεργεια.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #52
                Originally posted by ευανθια View Post
                Καλημερα απο στοκχολμη
                Αν δεν σε πειραζει θα ηθελα να δωσεις και γραπτως μια απαντηση .
                Παρακολουθησα το θεμα και εχω κιεγω μια περιεργεια.
                ta eipame apo to Skype xaxaxaxaxa ola kala.
                I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
                :victory: :victory:

                Comment


                  #53
                  Βασικά αυτό που είπαμε είναι πως υπάρχουν δύο διαφορετικές περιπτώσεις:

                  Α) έρχεσαι με τουριστική βίζα με σκοπό να μείνεις και να βρεις δουλειά: μήν το κάνεις ούτε για πλάκα. Είναι παράνομο και αργά ή γρήγορα θα βρεις μπελά.

                  Β) έρχεσαι κανα μήνα μόνο για συνεντεύξεις-προκαταρκτικά σε πανεπιστήμια, με εισητήριο μετ'επιστροφής, με σκοπο να επιστρέψεις ελλάδα και (αν σου έχουν κάτσει οι συνετεύξεις) και από ελλάδα μετά να κάνεις αίτηση για βίζα. Αυτό το κάνεις, γιατί είναι νόμιμο και δεν υπάρχει και άλλος τρόπος.

                  Στην περίπτωση Β βέβαια στο αεροδρόμιο για καλό και για κακό λές τουρίστας γιατί υπάρχουν και μαλάκες. Και βατραχοπέδιλα-μπρατσάκια στη βαλίτσα.

                  Comment


                    #54
                    Poltergeist τι θα συμβουλευες καποιον που σε ενα φανταστικο σεναριο εχει τελειωσει 2-3 χρονια σπουδων στην αυστραλια(δηλαδη μιλαμε τωρα για φοιτιτικη βιζα)κ μετα εχει τελειωσει η βιζα του?το καλυτερο θα ηταν να παραμεινει κ να ψαξει για δουλεια ή να επιστρεψει στην αυστραλια με τουριστικιη βίζα?

                    Comment


                      #55
                      αυτό που θα τον συμβούλευα είναι να δώσει κάποια λεφτά και να μιλήσει σε έναν επαγγελματία σύμβουλο μετανάστευσης. Δεν τις ξέρω όλες τις υποπεριπτώσεις και τα παραθυράκια, και αμφιβάλλω αν κάποιος άλλος εδώ τις ξέρει. Και είναι κρίμα να δώσεις λάθος συμβουλή σε κάποιον. Πάντως λογικά αν βρει κάπου έναν εργοδότη-σπόνσορα στο αντικείμενό του δύσκολα να αναγκαστεί να φύγει.

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by Poltergeist View Post
                        αυτό που θα τον συμβούλευα είναι να δώσει κάποια λεφτά και να μιλήσει σε έναν επαγγελματία σύμβουλο μετανάστευσης. Δεν τις ξέρω όλες τις υποπεριπτώσεις και τα παραθυράκια, και αμφιβάλλω αν κάποιος άλλος εδώ τις ξέρει. Και είναι κρίμα να δώσεις λάθος συμβουλή σε κάποιον. Πάντως λογικά αν βρει κάπου έναν εργοδότη-σπόνσορα στο αντικείμενό του δύσκολα να αναγκαστεί να φύγει.
                        Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε visitor visa and tourist visa? Μου εστηλε εμαιλ imigration officer και μου ειπε να βγαλω visitor visa kai μετα να καταθεσουμε για spouse visa απο κει και τορα νομιζω οτι τα μπερδεψα...

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by Agoriani View Post
                          Τουλάχιστον ενας, εγώ, νόμισα οτι είχες την evisa που έχει αριθμό 676 και την λένε e676.
                          Την 616 δεν την βρίσκω. Μπορείς να μας δώσεις μερικά στοιχεία για αυτή και είναι σωστός ο αριθμός σίγουρα;
                          Επίσης το ίδιο και για την 547.
                          616T εχει σφραγιδα η τελευταια ,και 574 η προηγουμενη ! check it!!

                          Originally posted by panultimate View Post
                          Και τελικά τί προτείνεις, δεν έχω καταλάβει..
                          Να αφήνουν κάποιον για τον οποίον έχουν αμφιβολίες, και μετά να ψάχνουν να τον βρούν στην ενδοχώρα της Αυστραλίας?
                          Σου φαίνεται λογικό αυτό?...........
                          Αγαπητε panultimate δεν ημουν ενας τυχαιος που πηγαινε να μπει!!δηλωσα διευθυνση παραμονης και ονοματα αυτων που θα με φιλοξενουσαν! Λοιπον που δημιουργηθηκε το προβλημα τους?

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by vdoxy71 View Post
                            Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε visitor visa and tourist visa? Μου εστηλε εμαιλ imigration officer και μου ειπε να βγαλω visitor visa kai μετα να καταθεσουμε για spouse visa απο κει και τορα νομιζω οτι τα μπερδεψα...
                            Είναι το ίδιο και το αυτό. Tourist visa τις λέμε εμείς ενώ το immigration τις λέει Visitor visas. Δηλαδή ο officer σου είπε να βγάλεις μια τουριστική για να έρθεις στην Αυστραλία και να κάνεις απο εδω τα χαρτιά σου για την partner visa την οποία καμιά φορά θα δείς να την αναφέρουν και σαν spouse visa.

                            Originally posted by dagni View Post
                            616T εχει σφραγιδα η τελευταια ,και 574 η προηγουμενη ! check it!!
                            Δηλαδή είχες ξαναπάει στην Αυστραλία με την 616Τ και τώρα πήγαινες με την 574? Επίσης και οι δυο ήταν περασμένες στο διαβατήριο με σφραγίδα?
                            Ακόμη η 574 είναι για διδακτορικό! Είσαι σίγουρος οτι είναι αυτή? Επίσης η 616 δεν υπάρχει. Και με ολα αυτά αναρωτιέμαι μήπως επειδή οι Αυστραλοί δεν βάζουν γραμμή μέσα στο 7 αλλά το γράφουν όπως έιναι εδώ και αν δεν είναι οριζόντια η γραμμή απο πάνω μοιάζει με το 1, μήπως λοιπόν είναι 676Τ και 514?
                            Να με συγχωρείς που ρωτάω συνέχεια αλλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί έγινε ότι έγινε.
                            Αν ναι! Το Τ στο τέλος αναφέρεται σε κάποιο είδος περιορισμού/ όρου στην βίζα. Μήπως ξέρεις τι ακριβώς?

                            Originally posted by vdoxy71 View Post
                            Μα να που τώρα νομίζω ότι έκανα βλακεία..... έβγαλα την τουριστική και φοβαμαι πως έκανα λάθος.. και δεν ξέρω τώρα αν διορθώνετε η εαν χρειαζετε και να το διορθωσω...
                            Ακόμα και αν δεν την κάνεις χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης αν την έβγαλες και μετά βγάλεις κάποια άλλη, τότε η καινούργια υπερκαλύπτει την τουριστική η οποία χάνεται. Δεν εχεις πρόβλημα λοιπόν οτι και να κάνεις.

                            Originally posted by don_angelo View Post
                            Φιλε Sakis καλησπερα.Τι εννοεις οτι με αυτο?Σε ποια περιπτωση η τριμηνη επεκτεινεται εως 12 μηνες?
                            Η τρίμηνη μπορεί να επεκταθεί με τους εξής τρόπους:
                            Βγαίνεις και ξαναμπαίνεις στην χώρα και έχεις άλλους 3 μήνες.
                            Αν ξέρεις απο πριν οτι χρειάζεσαι περισσότερο διάστημα, κάνεις αίτηση για την τουριστική 676 η οποία είναι στο χέρι τους αν θα σου εγκρίνουν 6 μέχρι 12 μήνες. Ανάλογα την αιτιολογία που θα έχεις στην αίτησή σου. Η βίζα αυτή, 676, θέλει αίτηση, δικαιολογητικά και χρήματα. Διάβασε περισσότερα στο link.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #59
                              η τελευταια βιζα ειναι η 676τ(μαλλον ειναι οπως τα λες Agoriani).Oι περιορισμοι ειναι για εργασια οι περισσοτεροι!!

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by dagni View Post
                                η τελευταια βιζα ειναι η 676τ(μαλλον ειναι οπως τα λες Agoriani).Oι περιορισμοι ειναι για εργασια οι περισσοτεροι!!
                                H 676 είναι τουριστική, αλλά δεν είναι η eVisitor(651) που γίνεται ηλεκτρονικά και δίνει 3 μήνες παραμονή με 12 μήνες διάρκεια.
                                Είναι βίζα που καταθέτεις χαρτιά και πληρώνεις και σου δίνει 6 εως 12 μήνες παραμονή. Κατατίθεται και ηλεκτρονικά και τότε λέγεται e676.
                                Εδώ τις έχει.
                                Εσυ πως την απόχτησες. Με κατάθεση δικαιολογητικών στην πρεσβεία ή ηλεκτρονικά;
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X