Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από την Αυστραλία- Leyteris77

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by leyteris77 View Post
    O skilled migrant πρέπει να συμπληρώσει 2 χρονια παραμονής στην Αυστραλία για να δικαιούται new start allowance. Ο χρόνος δλδ μετράει όχι από όταν εκδίδεται η βίζα, αλλά από όταν φτάνεις εδώ και τότε ουσιαστικα θεωρείσαι permanent resident. Ακόμα και αν λείψεις πχ 1 μήνα στο ενδιάμεσο, δεν μετράει αυτός ο μήνας. Είναι ουσιαστικά η μόνη διαφορά (εκτός από το δικαίωμα ψήφου) που ξεχωρίζει τον αυστραλό πολίτη από τον permanent resident.
    λευτερη...απορια...2 χρονια χωρις να εργαζεται ο skilled για να παρει το επιδομα???ή δεν παιζει ρολο αν εργαζεται???
    μηπως ειναι χαζη ή ερωτηση μου???

    Comment


      Originally posted by alkat View Post
      λευτερη...απορια...2 χρονια χωρις να εργαζεται ο skilled για να παρει το επιδομα???ή δεν παιζει ρολο αν εργαζεται???
      μηπως ειναι χαζη ή ερωτηση μου???
      Καθόλου χαζή η ερώτηση σου αφού στην Ελλάδα έτσι είναι. Δεν έχει σχέση αν εργάζεσαι, όπως έρχεται ένας αυστραλός υπήκοος από την Ελλάδα και χωρις να έχει συμβάλει στο σύστημα παίρνει επίδομά ανεργίας. έτσι και ο skilled migrant μετά από δύο χρόνια μπορεί να το πάρει αν χρειαστεί, είτε δούλευε είτε όχι. Φυσικά πρέπει να αποδείξεις οτι ψάχνεις ενεργά για δουλειά και θα σε ζαλίσουν και αυτοί προκειμένου να βρεις, δεν θα το παίρνεις ελαφρά τη καρδία.
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        Originally posted by greg View Post
        Λευτέρη καλημέρα,

        είσαι πλέον αρκετούς μήνες στην Αυστραλία. Τώρα θα έχεις μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα για εκεί. Πες μας κάποια πράγματα για τον χώρο της εργασίας. Πιστεύω πως τα υπόλοιπα έχουν δεύτερο ρόλο, αν και είμαι σίγουρος πως είναι καλύτερα από την Ελλάδα. Έχεις βρει δουλειά? Πες τις εμπειρίες σου.
        Εγώ είμαι στη φάση αναγνώρισης του πτυχίου μου, αλλά με τις απεργίες και καταλήψεις στην Ελλάδα δεν μπορώ να συγκεντρώσω όλα τα απαραίτητα έγγραφα.

        Ευχαριστώ
        Η αλήθεια είναι πως παρόλο που είμαι εδώ αρκετούς μήνες δεν μπορώ να δώσω μια αντικειμενική εικόνα γιατί οι εμπειρίες μου αφορούν ένα μη αντιπροσωπευτικό κομματι της αγοράς εργασίας. Παρόλο αυτά, αυτό που έχω αποκομίσει μέχρι τώρα είναι οτι ο καλός-εργατικός ανταμοίβεται. Έχω δει επανειλημένα προφίλ γνωστών και μη στο linkedin που μέσα σε δέκα χρόνια έχουν πάρει 3 προαγωγές. Ο κόσμος εδώ εξελίσσεται, δεν μένει στάσιμος. Δεν σε κρατάνε χαμήλα για να μην τους ξεπεράσεις όπως γίνεται στην Ελλάδα. Εγώ δεν έχω βρει ακόμα δουλειά για διάφορους λόγους, αλλά απο τη γυναίκα μου αν κρίνω το επίπεδο εργασίας (συνθήκες, αντιμετώπιση, κουλτούρα) είναι 100χιλ φορές ανώτερο απο την προηγούμενη εργασία της στην Ελλάδα που σημειωτέον ήταν ακριβώς η ίδια (ίδιο εργοστάσιο, ίδια θέση). Όπως είπα όμως στην αρχή, δεν είναι αντιπροσωπευτικό γιατί είναι ένας πολύ μεγάλος οργανισμός και σε μια περιοχή που λόγω μεγάλης ανάπτυξης το skill shortage ειναι πιο αισθητό. Πιθανόν σε άλλα μέρη της Αυστραλίας, σε άλλα industries τα πράγματα να είναι λιγότερο καλά, απλά γιατί οι παροχές είναι πιο κοντά στις νόμιμες και στις απαραίτητες απ' ότι είναι εδώ σε μας, οπου οι εταιρείες μέσω διαφόρων benefits προσπαθούν να διατηρήσουν το προσωπικό τους.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          Originally posted by leyteris77 View Post
          Καθόλου χαζή η ερώτηση σου αφού στην Ελλάδα έτσι είναι. Δεν έχει σχέση αν εργάζεσαι, όπως έρχεται ένας αυστραλός υπήκοος από την Ελλάδα και χωρις να έχει συμβάλει στο σύστημα παίρνει επίδομά ανεργίας. έτσι και ο skilled migrant μετά από δύο χρόνια μπορεί να το πάρει αν χρειαστεί, είτε δούλευε είτε όχι. Φυσικά πρέπει να αποδείξεις οτι ψάχνεις ενεργά για δουλειά και θα σε ζαλίσουν και αυτοί προκειμένου να βρεις, δεν θα το παίρνεις ελαφρά τη καρδία.

          Λευτερη (συνονοματε με τον αντρα μου!!!)
          ας δουλευει λοιπον και ας μην παρει κανενα new start....χαχαχαχα

          Comment


            Προς ενημέρωση,έχω προσθέσει νέες πληροφορίες στην πρώτη σελίδα.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              Λευτερη ολα καλα? ειχατε σοβαρα προβληματα στην πολη σου! ελπιζω εσεις να ειστε καλα!!!

              Comment


                Καλημέρα/καλησπέρα Λευτέρη!!! Καλή χρονιά με υγεία & δύναμη! Διάβασα τα καινoύρια πράγματα που έγραψες και οι πληροφορίες που δίνεις είναι πολύ χρήσιμες πραγματικά! Λυπηθηκα όμως πολύ που δεν έχεις καταφέρει να βρεις ακόμη δουλειά .... Εύχομαι φίλε την καινούρια χρονιά να έρθουν τα πράγματα πολύ-πολύ καλύτερα & να καταφέρεις να βρεις & εσύ μια δουλειά!!! Ελπίζω μετά τις πλυμμήρες να είστε καλά...είχατε άσχημο καιρό & στο Gladstone;;; Μόλις τώρα είπαν στις ειδήσεις για άσχημη κακοκαιρία & πλυμμήρες στο Queensland.... Θα χαρώ να ακούσω τα νέα σου, ειδικά όταν θα είναι πολύ ευχάριστα!!! Να είστε πάντα καλά!!!!

                Υ.Γ. προσπάθησα να σου στείλω π.μ. αλλά το ινμποξ σου είναι γεμάτο & δεν δέχεται νέα μην.
                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                Comment


                  Λευτερη όλα καλα? οι πλημμυρες περασαν? ειστε καλα?
                  i don't do drugs, i am drugs!

                  Comment


                    MARINAM. billy και alkioni ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Είμαστε μια χαρά! Παρόλο που έριξε σε τέσσερις μέρες 750mm βροχή, δεν πλημμυρίσαμε καθόλου. Τουλάχιστον εδώ στο Gladstone γιατί λίγο πιο νότια είχαν πρόβλημα. Γενικότερα τα πράγματα στο Queensland είναι πολύ άσχημα με τις φετινές πλημμύρες να είναι συγκρίσιμες αν όχι μεγαλύτερες από αυτές του 2011! Οι μόνες παρενέργειες εδώ ήταν οτι λόγω προβλήματος στην TELSTRA για 24ώρες δεν είχαμε ούτε σταθερό, ούτε κινητά ούτε φυσικά και internet, συν οτι τα supermarket πλέον δεν έχουν δείγμα από φρούτα και άλλα φρέσκα είδη.

                    billy, καλά έκανες και μου το είπες, θα σβήσω αρκετά μηνύματα από το inbox μου....
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      Originally posted by leyteris77 View Post
                      MARINAM. billy και alkioni ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Είμαστε μια χαρά! ....
                      Χάρηκα πολύ Λευτέρη που είστε όλι καλά, γιατί εδώ εδείξαν στις ειδήσεις πολύ άσχημα πράγματα.....Αυτό όμως (τις πλυμμήρες εννοώ) αν το δεις από άλλη οπτική, για κάποιους, ίσως είναι & καλή είδηση....θα "ανοίξουν" δουλειές για μηχανικούς!!!! Να είστε καλά φίλε μου....Τα λέμε....
                      Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                      Comment


                        Καλημέρα, καλησπέρα πατριωτάκια από Ελλάδα!

                        Πίσω στην πατρίδα για περίπου δύο βδομάδες με αφορμή τη γιαγιά που είναι άρρωστη και είναι η τελευταία μου ευκαιρία να τη δω και να με δει πριν φύγει. Μαζί βέβαια με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα, οπότε είχα την ευκαιρεία να δώ όλους τους συγγενείς (δεν αναφέρω γονείς-αδέρφια) για μια πρώτη γύρα τουλάχιστον μέχρι να φύγω. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι οτι νιώθω ευλογημένος που πλέον δεν ζω σε αυτή τη χώρα που μόνο ιστορίες τρέλλας και παραλογισμού ακούς.

                        Τρεις νύχτες έχω στην Ελλάδα και κάθε μέρα κοιμάμαι και σε διαφορετικό σπίτι...με μια βαλίτσα σαν τον παράξενο ταξιδιώτη. Για λίγες μέρες στο πατρικό τώρα στην Θεσσαλονίκη και μετά πάλι μια μικρή περιοδία στην κεντρική μακεδονία! Στην επιστροφή προς Αθήνα θα περάσω για λίγες ώρες και από τη Βοιωτία να δω τους αγαπημένους φίλους εκεί. Βλέπεις,δέκα χρόνια είναι αυτά...

                        Πέταξα με Qantas μέσω Σινγκαπούρης και Λονδίνου γιατί αυτό ήταν το φτηνότερο εισητήριο. Το έκλεισα Σάββατο πρωί να φανταστείτε και πέταξα Κυριακή πρωί!. Συνολικα το ταξίδι διήρκησε 42 ώρες με 5 πτήσεις και έξι αεροδρόμια συμπεριλαμβάνομένου του Gladsotne-Brisbane και Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Ομολογώ πως αν και δεν κοιμήθηκα πάνω από 2-3, ώρες σωματικά τουλάχιστον δεν κουράστικά πολύ, παρόλαυτά η ώρα δεν περνούσε με τίποτα πηγαίνοντας προς Αθήνα και στο αεροδρόμια εκεί που είχα 4 ώρες αναμονή. Στη επιστροφή είναι λίγο χειρότερα γιατί έχω καμια δεκαρία ώρες αναμονή στο Λονδίνο και φυσικά την ψυχολογία της επιστροφής που πάντα είναι εναντίον σου! Αλλά δεν πειράζει...η γιαγια το αξίζει...
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          Μπράβο σου που γύρισες να δεις τη γιαγιά. Όσο για το ταξίδι..πολλές στάσεις και ώρες. Κουράγιο και καλή επιστροφή.
                          A journey of a thousand miles begins with a single step.

                          Comment


                            Originally posted by manosK View Post
                            Μπράβο σου που γύρισες να δεις τη γιαγιά. Όσο για το ταξίδι..πολλές στάσεις και ώρες. Κουράγιο και καλή επιστροφή.
                            Να είσαι καλά Μάνο, σ' ευχαριστώ.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              Καλα να περνας Λευτερη μακαρι να ηταν αλλος ο λογος του ταξιδιου, αλλα δυστυχως θα πρεπει ολοι μας να τα περιμενουμε αυτα!! στον γυρισμο αν θες φερε 2 πιτες με γυρο απ'ολα βεβαιως!!! πλακα κανω.... καλο γυρισμο!

                              Comment


                                Originally posted by MARINAM View Post
                                στον γυρισμο αν θες φερε 2 πιτες με γυρο απ'ολα βεβαιως!!! πλακα κανω.... καλο γυρισμο!
                                Να σου στείλουμε από Μελβούρνη,πήξαμε στο πιτόγυρο εδώ...!!!

                                Comment

                                Working...
                                X