Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από την Αυστραλία- Leyteris77

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τυχεροι!!! εδω μονο τις ξενερωτες πιτες εχει με μαρουλι και γιαουρτι!!!

    Comment


      Originally posted by MARINAM View Post
      Καλα να περνας Λευτερη μακαρι να ηταν αλλος ο λογος του ταξιδιου, αλλα δυστυχως θα πρεπει ολοι μας να τα περιμενουμε αυτα!! στον γυρισμο αν θες φερε 2 πιτες με γυρο απ'ολα βεβαιως!!! πλακα κανω.... καλο γυρισμο!
      Marinam δεν είχα προσέξει οτι έχουμε πατριωτάκι στο Brisbane! Κοντοχωριανοί δηλαδή! Ακούω παραγγελίες....
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        Originally posted by australian View Post
        Να σου στείλουμε από Μελβούρνη,πήξαμε στο πιτόγυρο εδώ...!!!
        :-D ;-) Aσε τα πιτόγυρα και στειλε κανενα meat pie ,που πεθυμησα!

        p.s και πού εισαι ακομα! θα σας ερθουν και τα Pita Pan! δες το πιο κατω ποστ!

        (αλλά πιθανοτατα , το ξερεις! )
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Originally posted by MARINAM View Post
          Τυχεροι!!! εδω μονο τις ξενερωτες πιτες εχει με μαρουλι και γιαουρτι!!!
          τελη Μαριου ,θ ανοιξει ,το Pita Pan ,στο Surfers Paradise ! Καμμιά ωριτσα δρομος ειναι απο το Brisbane! Μετα σχεδιαζουν ν ανοιξουν και σε Melbourne-συντομα - Sydney, Brisbane, Adelaide.Οποτε ,κανε υπομονη,μεχρι να ρθουν στην πολη σου! Αλλιως μια βολτα μεχρι το Surfers Paradise ,απο τελη Μαρτιου!
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Λευτερη ευχομαι τα καλυτερα για την γιαγια σου,και μπραβο σου που την σκεφτεσαι.Εγω ειμαι υπηκοος,ειμαι Ελλαδα ακομα.Θα ηθελα εαν μπορουσες, σε παρακαλω να μου πεις ποια τεχνικα επαγγελματα πχ(αλουμιναδες,μπογιατζιδες,οικοδομοι,δηλαδη μαστορια) παιρνουν καλα χρηματα εκει, και περιπου ποσα εαν γνωριζεις;
            Ευχαριστω, Κωστας-Βεροια

            Comment


              Κώστα να είσαι καλά. Δεν ξέρω πόσα χρήματα παίρνουν τα επαγγέλματα που λες, αυτό που ξέρω είναι πως συγκριτικά με την Ελλάδα πληρώνονται καλύτερα (δεν μιλάω για απόλυτη μετατροπή AUD σε EUR). Αυτό ισχύει για τα περισσότερα επαγγέλματα στην Αυστραλία.

              Εύχομαι καλή τύχη σε ότι κάνεις.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                Σήμερα ένας civil contractor άφησε μια κανονικότατη επιστολή στο γραμματοκιβώτιο ότι από τάδε μέχρι τάδε του μηνός θα αντικαταστήσουν το κράσπεδο και κάποιες αποχετεύσεις στον δρόμο μας, ζητώντας συγγνώμη προκαταβολικά για την αναταραχή!

                Έτσι γίνονται τα έργα και στην Ελλάδα....δείτε:

                Υ.Γ: Επειδή δεν μου εμφανίζει την φωτογραφία, δείτε εδώ
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  Λευτέρη, αυτή η φωτο είναι από Περαία, οδός Ανθέων πέρυσι το καλοκαίρι που έγινε ασφαλτόστρωση...Η καντρικότερη οδός της Περαίας-Ν.Επιβατών!!!! όχι μόνο δεν μπήκαν στον κόπο να ειδοποιήσουν αστυνομία ούτε να το σηκώσουν (έστω & με εισαγγελική εντολή!!!!) Εδώ & μια εβδομάδα σκάβουν (& μπροστά από το σπίτι μου) για αέριο....Το έλα να δεις!!!! κλασσικός Έλληνας εργολάβος..... ανοιχτά χαντάκια, κλειστοί δρόμοι χωρίς προειδοποίηση και από σκόνη;;;; χαμός!!!!!!Έχω όμως σκοπό όταν με το καλό τελειώσουν & ρίξουν άσφαλτο να στείλω επιστολή διαμαρτυρίας & στο δήμο & στην Δ.Ε.Π.Α.....(γιατί δεν είναι τπτ να βάλουν μια σκούπα-αυτοκίνητο εννοώ & να "πάρει" τουλάχιστο τα "χοντρά"...)
                  τώρα θα μου πεις τι θα βγει;;;; τπτ απλά πιστεύω ότι αν συνεχίσουμε να μην διαμαρτυρώμαστε θα συνεχίσει το ίδιο βιολί.....
                  Εσύ τι νέα;;; από δουλειά;;;; τώρα που θα είναι αυτοί εκεί δώστους ένα βιογραφικό ρε συ...ποτέ δεν ξέρεις...!!!!
                  Καλά να περνάτε...τα λέμε!!!!
                  Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                  Comment


                    Originally posted by billy View Post
                    Λευτέρη, αυτή η φωτο είναι από Περαία, οδός Ανθέων πέρυσι το καλοκαίρι που έγινε ασφαλτόστρωση...Η καντρικότερη οδός της Περαίας-Ν.Επιβατών!!!! όχι μόνο δεν μπήκαν στον κόπο να ειδοποιήσουν αστυνομία ούτε να το σηκώσουν (έστω & με εισαγγελική εντολή!!!!) Εδώ & μια εβδομάδα σκάβουν (& μπροστά από το σπίτι μου) για αέριο....Το έλα να δεις!!!! κλασσικός Έλληνας εργολάβος..... ανοιχτά χαντάκια, κλειστοί δρόμοι χωρίς προειδοποίηση και από σκόνη;;;; χαμός!!!!!!Έχω όμως σκοπό όταν με το καλό τελειώσουν & ρίξουν άσφαλτο να στείλω επιστολή διαμαρτυρίας & στο δήμο & στην Δ.Ε.Π.Α.....(γιατί δεν είναι τπτ να βάλουν μια σκούπα-αυτοκίνητο εννοώ & να "πάρει" τουλάχιστο τα "χοντρά"...)
                    τώρα θα μου πεις τι θα βγει;;;; τπτ απλά πιστεύω ότι αν συνεχίσουμε να μην διαμαρτυρώμαστε θα συνεχίσει το ίδιο βιολί.....
                    Εσύ τι νέα;;; από δουλειά;;;; τώρα που θα είναι αυτοί εκεί δώστους ένα βιογραφικό ρε συ...ποτέ δεν ξέρεις...!!!!
                    Καλά να περνάτε...τα λέμε!!!!
                    'Οχι ρε συ....με έστειλες τώρα,δεν το περίμενα οτι είναι στη "γειτονιά" μας! Δλδ το έχεις δει και ζωντανά? Αν το καλοσκεφτείς δείχνει την απόλυτη κατάντια μας. Αυτό δεν το έκανε καμιά κυβέρνηση, εργολάβος το έκανε, δηλαδή πολίτης...Φυσικά αν είχε κάποιον από πάνω που δεν πρόκειται να του έδινε ευρώ αν δεν το έφτιαχνε.... Ας μην το αναλύσω άλλο γιατί τζάμπα πικραινόμαστε.
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      Λευτέρη συμφωνώ ότι το έκανε ιδιώτης εργολάβος & το σκέφτηκα ότι ίσως για κάποιο λόγο να μην μπορούσαν να το μετακοινίσουν γι'αυτό είπα για εισαγγελική εντολή..... Ναι είναι περίπου 1000μ. από το σπίτι μου & περνούσα από εκεί όταν έριχναν άσφαλτο, αλλά δεν σκέφτηκα να βγλάω φώτο & να τους κάνω ρόμπα!!!! Α!!! σήμερα κλείνουν το αέριο...& ρώτησα τον εργοδηγό: "θα σκουπίσετε;;;;" Απάντηση (κλασσική!!!!) : εεε,,,αααα ,,,,,να εμείς κάνουμε τη μια πλευρά, εεε,ε, την άλλη θα την κάνει ο δήμος!!!!! θα φέρει σκούπα, να τα πάρει!!!!! τρελό αγόρι λέω!!!! κατάλαβα...
                      Δεν είπες τα νέα σου όμως.....αν θέλεις στείλε μειλ ή π.μ...... τα λέμε φίλε!!!!
                      Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                      Comment


                        ΛΕΥΤΕΡΗ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FOROUM ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ.

                        1 Η ΑΝΑΓΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ENGINEERS AUSTRALIA ΩΣ ENGINEER TECHNOLOGIST ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΟΥ Ή
                        ΑΥΤΟ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ CV ΣΟΥ;
                        2 ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ;
                        3 ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ

                        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                        Comment


                          Παντελή, με συγχωρείς αλλά σήμερα είδα την ερώτηση σου. Καταρχήν ενώ αρχικά είχα επιλέξει να αναγνωριστώ ως technologist τελικά αργότερα κατάφερα να αναγνωριστώ ως Professional eng. Και αυτό χωρίς να κάνω κάτι, εννοώ δλδ οτι οι σπουδές μας είναι αρκετές για να αναγνωριστείς στο ανώτερο επίπεδο, άρα έπρεπε να το είχα επιλέξει από την αρχή.

                          Ναι, το βάζεις στο βιογραφικό σου για να ξέρει ο εργοδότης με τι ισοδυναμεί το πτυχίο σου. Αγγελίες στο επάγγελμα υπάρχουν πολλές, αλλά θα πρέπει να έχεις εμπειρία σε διάφορα συστήματα για να μπορέσεις να πάρεις δουλειά. Υπάρχουν βέβαια και θέσεις για graduate για τις οποίες όμως θα πρέπει να έχεις αποφοιτήσει κατα κανόνα το πολύ 3 χρόνια πριν.

                          Θεωρώ πως αν έχεις εμπειρία σε 1-2 PLC vendors, αρκετό programming και τουλάχιστον κάποια επαφή με SCADA εφαρμογή, είναι μια καλή αρχή. Kάποια ανάμιξη με project management θα βοηθούσε πολύ. Επίσης παίζει ρόλο και σε ποια industries έχεις δουλέψει. Oil&Gas, mining, materials handling είναι τα sos καθώς επίσης και commissioning experience. Φτιάξε ένα jobmail στο SEEK για να σου έρχονται control systems αγγελίες και να πάρεις μια εικόνα το τι ζητάνε. Εκτός από Control Systems Engineer βάλε και Process Control Engineer.

                          Υ.Γ.: Οπωσδήποτε θα πρέπει να έχεις λυμμένο το θέμα τις βίζας...είσαι υπήκοος? Θα χρειαστείς skilled visa?
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Καλημέρα, καλησπέρα πατριωτάκια από Ελλάδα!

                            Πίσω στην πατρίδα για περίπου δύο βδομάδες με αφορμή τη γιαγιά που είναι άρρωστη και είναι η τελευταία μου ευκαιρία να τη δω και να με δει πριν φύγει. Μαζί βέβαια με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα, οπότε είχα την ευκαιρεία να δώ όλους τους συγγενείς (δεν αναφέρω γονείς-αδέρφια) για μια πρώτη γύρα τουλάχιστον μέχρι να φύγω. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι οτι νιώθω ευλογημένος που πλέον δεν ζω σε αυτή τη χώρα που μόνο ιστορίες τρέλλας και παραλογισμού ακούς.

                            Τρεις νύχτες έχω στην Ελλάδα και κάθε μέρα κοιμάμαι και σε διαφορετικό σπίτι...με μια βαλίτσα σαν τον παράξενο ταξιδιώτη. Για λίγες μέρες στο πατρικό τώρα στην Θεσσαλονίκη και μετά πάλι μια μικρή περιοδία στην κεντρική μακεδονία! Στην επιστροφή προς Αθήνα θα περάσω για λίγες ώρες και από τη Βοιωτία να δω τους αγαπημένους φίλους εκεί. Βλέπεις,δέκα χρόνια είναι αυτά...

                            Πέταξα με Qantas μέσω Σινγκαπούρης και Λονδίνου γιατί αυτό ήταν το φτηνότερο εισητήριο. Το έκλεισα Σάββατο πρωί να φανταστείτε και πέταξα Κυριακή πρωί!. Συνολικα το ταξίδι διήρκησε 42 ώρες με 5 πτήσεις και έξι αεροδρόμια συμπεριλαμβάνομένου του Gladsotne-Brisbane και Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Ομολογώ πως αν και δεν κοιμήθηκα πάνω από 2-3, ώρες σωματικά τουλάχιστον δεν κουράστικά πολύ, παρόλαυτά η ώρα δεν περνούσε με τίποτα πηγαίνοντας προς Αθήνα και στο αεροδρόμια εκεί που είχα 4 ώρες αναμονή. Στη επιστροφή είναι λίγο χειρότερα γιατί έχω καμια δεκαρία ώρες αναμονή στο Λονδίνο και φυσικά την ψυχολογία της επιστροφής που πάντα είναι εναντίον σου! Αλλά δεν πειράζει...η γιαγια το αξίζει...
                            Έφυγε χθες η γιαγιά μας τελικα στα 92 της και όσο και να το περιμένεις και όσο και να σε προετοιμάζει αυτή η παλιοαρρώστια, όταν συμβαίνει τελικά το σοκ είναι το ίδιο.

                            Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να 'φτάναν τα χρόνια της.
                            Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να φεύγαν με τόσουν ανθρώπους γύρω τους, στο πλευρό τους.
                            Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να έπαιρναν και να έδιναν όση αγάπη έδωσε και πήρε η γιαγιά όλα αυτά τα χρόνια.
                            Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να είχαν την καλοσύνη και τη σοφία της.

                            Διστυχώς είναι μια από τις στιγμές που νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε λάθος μέρος. Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι πήγα και την είδα. Και μάλιστα πήγα και την είδα στα καλύτερα της. Αν κατόπιν μπορούσα να διαλέξω ποιες δύο βδομάδες θα ήταν καλύτερα να είμαι εκεί, θα ήταν οι δυο βδομάδες που ήμουν Ελλάδα. Κυριολεκτά μόλις πήγα βγήκε από το νοσοκομείο και μετά που έφυγα, συνέχισε σιγά-σιγά τον κατήφορό της.

                            Τι να κάνουμε όμως; Αυτές είναι οι "παρενέργειες" της μετανάστευσης...τα ξέραμε, δεν τα ξέραμε; Καλό ταξίδι γιαγιά και φιλιά στον παππού!
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              Tα θερμά μου συλλυπητήρια,leyteris...

                              Comment


                                Συλλυπητηρια. Να εισαι περηφανος γιαυτην και χαρουμενος που ελευθερωθηκε!

                                Comment

                                Working...
                                X