Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από την Αυστραλία- Leyteris77

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλο ταξιδι να εχει
    να ζησετε να την θυμοσαστε
    ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

    Comment


      Τα θερμά μου συλληπητηρια,leyteris.... τουλαχιστον πηγες και την ειδες πριν φυγει...πολυ δυσκολες καταστασεις αυτες...να ''φευγουν ''αγαπημενοι ανθρωποι και να μην εισαι κοντά...ομως η γιαγια ηξερε και ξερει οτι την αγαπας ...
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Λευτέρη τα χρόνια της να πάρετε, αυτή είναι η φυσική κατάληξη του ανθρώπου. Να κρατήσεις την εικόνα της μέσα σου και δεν έχει σημασία σε όποιο μέρος του κόσμου και να είσαι! φιλιά!
        i don't do drugs, i am drugs!

        Comment


          Παιδιά σας ευχαριστώ όλους θερμά έναν έναν ξεχωριστά! Να είστε καλά και ο αγώνας συνεχίζεται!
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            ζωή σε εσας λευτερη
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              Συλλυπητήρια Λευτέρη .....
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Ειναι μεγάλη η απώλεια οταν χάνεις ενα δικο σου πρόσωπο τι και αν ειναι άρρωστο και το περιμένεις, αυτο ίσως που μπορεί να απαλύνει τον πόνο σου ειναι οτι δεν υποφέρει ποια,μονο ο χρόνος θα σε κάνει να ξεχάσεις....Ζωη σε σας Λευτέρη.

                Comment


                  Τα θερμά μας Συλλυπητηρια.

                  Comment


                    Τα συλλυπητήρια μας Λευτέρη, να ζήσετε να την θυμάστε.

                    Comment


                      Τα θερμά μου συλλυπητήρια Λευτέρη!!!! Να εισαι καλα να την θυμασαι!

                      Comment


                        τα συλλυπητήρια μας Λευτερη

                        Comment


                          Συλλυπητήρια Λευτέρη...

                          Comment


                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Παντελή, με συγχωρείς αλλά σήμερα είδα την ερώτηση σου. Καταρχήν ενώ αρχικά είχα επιλέξει να αναγνωριστώ ως technologist τελικά αργότερα κατάφερα να αναγνωριστώ ως Professional eng. Και αυτό χωρίς να κάνω κάτι, εννοώ δλδ οτι οι σπουδές μας είναι αρκετές για να αναγνωριστείς στο ανώτερο επίπεδο, άρα έπρεπε να το είχα επιλέξει από την αρχή.

                            Ναι, το βάζεις στο βιογραφικό σου για να ξέρει ο εργοδότης με τι ισοδυναμεί το πτυχίο σου. Αγγελίες στο επάγγελμα υπάρχουν πολλές, αλλά θα πρέπει να έχεις εμπειρία σε διάφορα συστήματα για να μπορέσεις να πάρεις δουλειά. Υπάρχουν βέβαια και θέσεις για graduate για τις οποίες όμως θα πρέπει να έχεις αποφοιτήσει κατα κανόνα το πολύ 3 χρόνια πριν.

                            Θεωρώ πως αν έχεις εμπειρία σε 1-2 PLC vendors, αρκετό programming και τουλάχιστον κάποια επαφή με SCADA εφαρμογή, είναι μια καλή αρχή. Kάποια ανάμιξη με project management θα βοηθούσε πολύ. Επίσης παίζει ρόλο και σε ποια industries έχεις δουλέψει. Oil&Gas, mining, materials handling είναι τα sos καθώς επίσης και commissioning experience. Φτιάξε ένα jobmail στο SEEK για να σου έρχονται control systems αγγελίες και να πάρεις μια εικόνα το τι ζητάνε. Εκτός από Control Systems Engineer βάλε και Process Control Engineer.

                            Υ.Γ.: Οπωσδήποτε θα πρέπει να έχεις λυμμένο το θέμα τις βίζας...είσαι υπήκοος? Θα χρειαστείς skilled visa?
                            ΛΕΥΤΕΡΗ, ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΖΩΗ ΣΕ ΛΟΓΟΥ ΣΑΣ.
                            ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ PROJECT(ΤΡΟΦΙΜΑ,ΜΕΤΑΛΛΟΥΡΓΙΑ )ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΝΤΕ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ.
                            ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ PLC ΚΑΙ SCADA ΕΧΩ ΣΤΑ ΠΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
                            ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΚΑΛΟ ΜΙΣΘΟ, ΑΛΛΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ.
                            ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ SKILLED VISA ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΤΡΙΠΤΥΧΟ IELTS/ENGINEERS/VISA.
                            OTAN ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΣΑΝ PROFESSIONAL ENG. ΣΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΠΩΣ CONTROL ENG/INDUSTRIAL ENG ?
                            ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΥΓΓΕΝΗ.
                            ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΞΕΝΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ .
                            ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ?

                            Comment


                              Παιδιά σας ευχαριστώ όλους ειλικρινά! Διστυχώς για μας που είμαστε εδώ αυτά θέλουμε δε θέλουμε θα τα περάσουμε...Είναι ίσως το πιο βαρύ τίμημα!
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Originally posted by pantelisk76 View Post
                                ΛΕΥΤΕΡΗ, ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΖΩΗ ΣΕ ΛΟΓΟΥ ΣΑΣ.
                                ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ PROJECT(ΤΡΟΦΙΜΑ,ΜΕΤΑΛΛΟΥΡΓΙΑ )ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΝΤΕ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ.
                                ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ PLC ΚΑΙ SCADA ΕΧΩ ΣΤΑ ΠΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
                                ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΚΑΛΟ ΜΙΣΘΟ, ΑΛΛΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ.
                                ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ SKILLED VISA ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΤΡΙΠΤΥΧΟ IELTS/ENGINEERS/VISA.
                                OTAN ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΣΑΝ PROFESSIONAL ENG. ΣΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΠΩΣ CONTROL ENG/INDUSTRIAL ENG ?
                                ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΥΓΓΕΝΗ.
                                ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΞΕΝΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ .
                                ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ?
                                Ευχαριστώ Παντελή, τότε οι προοπτικές σου είναι πολύ καλές. Θεωρώ δεν θα δυσκολευόσουν να βρεις δουλειά. Η γυναίκα μου είναι συνάδελφος και βρήκε δουλειά αμέσως. Διάβασε την ανταπόκριση μου, στις πρώτες σελίδες και θα καταλάβεις. Είναι καθαρά θέμα προηγούμενης εμπειρίας και όχι αξίας σπουδών. Εγώ δεν ασχολιόμουν αποκλειστικά με control systems, ήμουν maintenance engineer σε power station και ασχολιόμουν σχεδόν με ότι περνάει από μέσα του ηλεκτρόνιο...κάτι που δεν είναι καλό για την Αυστραλία γιατί εδώ ζητάνε εξειδίκευση. Στην ανταπόκριση θα βρεις δεδομένα και για το κόστος ζωής, όπως και σε άλλων παιδιών (agoriani, jimathens). Οι μιθοί ενός έμπειρου μηχανικού στη Μελβούρνη ξεκινάνε περίπου 80-90 μικτά το χρόνο και δεν έχουν κορυφή...παραέξω μπορεί ο αντίστοιχος μισθός να είναι 10-20χιλ παραπάνω ή και πολύ παραπάνω αν δουλέψεις κάνενα FIFO arrangement.

                                Όταν με αναγνωρισαν τελευταία, αναγνώρισαν το πτυχίο ως ισοδύναμο με Bachelor of Engineering στην Αυστραλία. Αν κάνεις τη διαδικασία από την αρχή με σκοπο τη μετανάστευση (migration skills assessment) αναγκαστικά θα υποδείξεις ένα από τα επαγγέλματα της SOL. Ίσως αυτό.

                                Το μόνο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι οτι δεν έχεις κανεναν συγγενή γιατί αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να έχεις αρκετά μαζεμένα λεφτά για την αρχή μέχρι να βρεις δουλειά. Στην καλύτερη περίπτωση αν με το που πατήσεις το πόδι σου κάνεις ένα καλό interview, θα περάσουν τουλάχιστον 2 μήνες μέχρι να ξεκινήσεις.

                                Που σπούδασες Σίνδο ή Πειραιά;
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X