Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από την Αυστραλία- Leyteris77

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Χθες έλαβα επιτέλους το συμβόλαιο. Αν και είχα το προσωπικό confirmation εδώ και μια βδομάδα με σκάσανε μέχρι να μου το στείλουν! Βλέπεις, αν δεν έρθει η γραπτή επιβεβαίωση δεν μπορείς να το χαρείς 100%...από χθές πάντως ο χορός κυριολεκτικά και μεταφορικά καλά κρατεί...δεν θέλουμε και πολυ, άλλωστε είναι και στην ιδιοσυγκρασία μας...

    Το πιο αξιοπερίεργο είναι πως πραγματικά προέκυψε αυτή η δουλειά. Η αλήθεια είναι με όλα τα παράδοξα που μου συνέβησαν εμένα δεν θα μπορούσε να καταλήξει και διαφορετικά. Η δουλειά που πήρα είναι από το λεγόμενο hidden job market, δεν είναι δηλαδή από δημοσιευμένη αγγελία. Πριν λίγο καιρό και μετά από όλες τις δυσκολίες που θα αναλύσω παρακάτω αποφάσισα να κάνω μια αίτηση σε θέση operator στο ίδιο εργοστάσιο που δουλεύει και η γυναίκα μου, με το σκεπτικό πως και αυτή είναι μια αρκετά καλή δουλειά που ακόμη περισσότερο, δίνει πολύ καλές προοπτικές εξέλιξης έξω φυσικά από το τεχνικό κομμάτι που ήμουν μέχρι τώρα αλλά γιατί όχι. Πάνω που ολοκλήρωσα όλες τις διαδικασίες πρόσληψης προέκυψε μια θέση ακριβώς πάνω στην ειδικότητά μου για την οποία ενδιαφέρθηκε ο ίδιος ο hiring manager για να με πάρει. Η θέση αυτή μόλις είχε ή επρόκειτο να αδειάσει και μόλις είχε εγκριθεί για να προχωρήσουν σε πρόσληψη. Έτσι λοιπόν και έγινε! Έχει τίτλο Advisor-Istrumentation και είναι το αντικείμενο που ασχολιόμουν στην Ελλαδα κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό. Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν και τώρα κοιτάμε μόνο μπροστά.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      Originally posted by pantelisk76 View Post
      ΜΠΡΑΒΟ ΛΕΥΤΕΡΗ......!!
      ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ.
      ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΔΕΙΑ. ΑΦΟΥ ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΣΑΝ PROFESSIONAL ENGINEER ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ?
      Παντέλή για να απαντήσω στο ερώτημα σου, εγώ όπως ξέρεις αρχικά είχα αναγνωρίσει το πτυχίο μου πριν έρθουμε στην Αυστραλία στην κατηγορία του Engineering Technologist. Παρόλα αυτά και σε αντίθεση με τη γυναίκα μου (που έχει ακριβώς την ίδια ειδικότητα) η προυπηρεσία μου στην Ελλάδα κατά ένα μεγάλο βαθμό δεν συμβαδίζει με τα δεδομένα της Αυστραλίας. Εννοώ δηλαδή ότι μεγάλο μέρος των αρμοδιοτήτων μου στην πατρίδα, εδώ καλύπτεται από τους tradesman, οι οποίοι προκύπτουν κατά κανόνα μέσω apprenticeship. Όσοι λοιπόν ολοκληρώνουν το apprenticeship έχουν το δικαίωμα να βγάλουν ηλεκτρολογική άδεια restricted ή unrestricted ανάλογα με την υπο-ειδικότητα. Οποιαδήποτε εργασία στην Αυστραλία περιλαμβάνει τάση πάνω από 50Vac ή 120Vdc θεωρείται ηλεκτρολογική εργασία και hands-on δουλειά μπορεί να κάνει μόνο ο αδειούχος ηλεκτρολόγος. Όπως έχω ξαναπεί ο νόμος λέει πως ακόμα και ο supervisor, και ας μην πιάνει κατσαβίδει, πρέπει να διαθέτει άδεια. Και φυσικά όπως ξέρουμε όλοι, οι νόμοι στην Αυστραλία εφαρμόζονται και επομένως κανένας σχεδόν (για να μην είμαι απόλυτος) εργοδότης δεν προσλαμβάνει μη αδειούχο.

      Στην Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια ασχολιόμουν κατά 70-80% με maintenance engineering σε electrical & instrumentation εγκαταστάσεις και 20-30% υποστήριξη control systems του εργοστασίου. Όταν έχεις μια τόσο εξαπλωμένη εμπειρία σε διαφορετικά πεδία, μπορεί να ακούγεται φαινομενικά καλό αλλά στην πραγματικότητα για την αγορά εργασίας εδώ δεν είναι. Οι Αυστραλοί θέλουν ειδίκευση (άρα ουσιαστικά προσόντα) και επίσης τυπικά προσόντα. Στον τομέα του Control Systems μπορούσα να κυνηγήσω με αξιώσεις μόνο θέσεις σε processing plants και όχι σε εταιρείες consultancy, λόγω έλειψης εμπειρίας σε έργα, συν οτι κάποιες δουλειές ακόμα και στην ειδικότητα μας, καλύπτονται από electrical engineers όταν έχουν την εξειδίκευση και το απαιτεί η φύση της δουλειάς. Αυτό βέβαια δεν είναι κανόνας, θα διαπιστώσεις μια διαλακτικότητα, πχ electrical or related discipline.

      Όσον αφορά την ηλεκτρολογική άδεια, πριν έρθω εδώ είχα ετοιμάσει και 2 επιστολές για να βάλω σε εφαρμογή το plan B. Το πλάνο αυτό ήταν να βγάλω το λεγόμενο ARTC (Australian Recognised Trade Certificate) το οποίο σου δινει τη δυνατότητα να βγάλεις ηλεκτρολογική άδεια. Το πλάνο αυτό απέτυχε αφενός γιατί από τον πρώτο εργοδότη μου δεν είχα συστατική επιστολή σύμφωνα με τις προδιαγραφές τους (και δεν μπορούσα να ξαναπάρω) και αφετέρου γιατί τα 7 χρόνια εμπειρίας που απαιτούνται πρέπει να είναι στο ίδιο trade. Δηλαδή αν κάποιος κάνει τα καθήκοντα του electrical fitter για 4 χρόνια και μετά δουλέψει για άλλα τρία ως electrical mechanic ή οτιδήποτε άλλο παρεμφερές δεν μπορεί να βγάλει καμία απο τις άδειες που αντιστοιχούν, ούτε φυσικά το certificate. Για να γίνω πιο κατανοητός, ο mechanic είναι αυτός που μπορεί να σχεδιάζει και να υλοποιεί εγκαταστάσεις ενώ ο fitter μπορεί μόνο να μοντάρει, να διορθώνει, να συνδέει κλπ,κλπ.

      Το οτι με αναγνώρισαν ως professional engineer δεν έπαιξε και μεγάλη σημασία γιατι όπως ξαναείπα μετράνε τα ουσιαστικά προσόντα. Για έναν που έχει 10 χρόνια περίπου εμπειρία στη βιομηχανία, μετράει η εμπειρία παρά οι σπουδές. Το δικαίωμα υπογραφής αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείς το παίρνεις εφόσον γίνεις registered στον κλάδο σου. Registered professional engineers ζητάνε οι εταιρείες για τις "προισταμενικές" (να το πω έτσι) θέσεις. Θέσεις δηλαδή με μεγαλύτερη ευθύνη, με διαχείριση budget, προσωπικού κ.α.
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        ΛΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ..
        ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΕΣ ΣΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ, ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΣΟΥ.
        ΑΠΟ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΤΥΧΙΟ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝΕ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΣΑΝ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΕΞΙΔΙΚΕΥΣΗ.
        ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ.
        ΑΡΑ ΤΙ ΜΕΝΕΙ? ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ-ΟΡΓΑΝΑ-BMS-ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ?-ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ?
        ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ Registered professional engineers?

        Comment


          Originally posted by pantelisk76 View Post
          ΛΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ..
          ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΕΣ ΣΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ, ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΣΟΥ.
          ΑΠΟ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΤΥΧΙΟ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝΕ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΣΑΝ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΕΞΙΔΙΚΕΥΣΗ.
          ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ.
          ΑΡΑ ΤΙ ΜΕΝΕΙ? ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ-ΟΡΓΑΝΑ-BMS-ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ?-ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ?
          ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ Registered professional engineers?
          Παντελή σ' ευχαριστώ και πάλι και σου εύχομαι και σένα ότι επιθυμείς. Σαφώς και έχεις δυνατότες σαν απόφοιτος γιατί εδώ πολλές εταιρείες βγάζουν προγράμματα για απόφοιτους που κατα κανόνα θεωρούνται όσοι έχουν μέχρι τρία χρόνια εμπειρία.

          Το πτυχίο μας δεν είναι άσχημο για την αγορά εδώ με την έννοια ότι είσαι fully qualified για control systems engineering θεσεις, graduate ή experienced, αρκεί να εχεις την εμπειρία που απαιτεί η κάθε θέση.

          Τί θέλει για να γίνεις registered διάβασε εδώ.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            Sygxaritiria gia tin nea sou douleia Leyteri.

            Comment


              Originally posted by xri23 View Post
              Sygxaritiria gia tin nea sou douleia Leyteri.
              Σ' ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι και σένα ότι επιθυμείς να το καταφέρεις.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                Φίλε πως πάει η καινούρια σου δουλειά;
                Έχει καλύτερες συνθήκες εργασίας και ωράριο από Ελλάδα ;

                Comment


                  αποδυκνύεται μέσω του φίλου lefteris77 πως εαν δεν εχεις απο καπου να πιαστεις (συγγενη, γνωστο, χωρο εργασιας του αντρας σου ή της γυναικας σου) εχεις ελαχιστες πιθανοτητες να βρεις κατι αυστραλια σαν μηχανικος..και αυτο φενεται και απο το διαστημα που εψαχνε εργασια μεχρι να βρει τελικα στον χωρο εργασιας της γυναικας του..

                  μην γεμιζουμε με ελπιδες τα νεα παιδια που θελουν να πανε αυστραλια..ειναι παρα πολυ δυσκολο..και λογω τεραστιου ανταγωνισμου αφου εχεις ν ανταγωνιστεις αμερικανους,καναδους, αγγλους μηχανικους αλλα και λογω τεχνογνωσιας που εχουμε απο ελλαδα (αλλης κλιμακας εργα για αμερικανο κ αλλης για ελληνα μηχανικο)

                  το θεμα ειναι οτι η ευρωπη θα συρρικνωθει κ αλλο...οι αγορες που ανοιγουν για μηχανικους ειναι καζανκσταν, κουρδισταν , γενικα χωρες υπο αναπτυξη. οποτε θελει λιγο ψαξιμο γενικα το θεμα της μεταναστευσης.

                  Comment


                    Originally posted by pantelisk76 View Post
                    Φίλε πως πάει η καινούρια σου δουλειά;
                    Έχει καλύτερες συνθήκες εργασίας και ωράριο από Ελλάδα ;
                    Όχι ακόμα, στις 17 Ιουνίου...
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      Originally posted by mecheng79 View Post
                      αποδυκνύεται μέσω του φίλου lefteris77 πως εαν δεν εχεις απο καπου να πιαστεις (συγγενη, γνωστο, χωρο εργασιας του αντρας σου ή της γυναικας σου) εχεις ελαχιστες πιθανοτητες να βρεις κατι αυστραλια σαν μηχανικος..και αυτο φενεται και απο το διαστημα που εψαχνε εργασια μεχρι να βρει τελικα στον χωρο εργασιας της γυναικας του..

                      μην γεμιζουμε με ελπιδες τα νεα παιδια που θελουν να πανε αυστραλια..ειναι παρα πολυ δυσκολο..και λογω τεραστιου ανταγωνισμου αφου εχεις ν ανταγωνιστεις αμερικανους,καναδους, αγγλους μηχανικους αλλα και λογω τεχνογνωσιας που εχουμε απο ελλαδα (αλλης κλιμακας εργα για αμερικανο κ αλλης για ελληνα μηχανικο)

                      το θεμα ειναι οτι η ευρωπη θα συρρικνωθει κ αλλο...οι αγορες που ανοιγουν για μηχανικους ειναι καζανκσταν, κουρδισταν , γενικα χωρες υπο αναπτυξη. οποτε θελει λιγο ψαξιμο γενικα το θεμα της μεταναστευσης.
                      Οι μηχανικοί δεν απασχολούνται μόνο όπου έχει μεγάλα κατασκευαστικά έργα και απλά ο όρος μηχανικός είναι απελπιστικά γενικός. Υπάρχουν δεκάδες ειδικότητες και ακόμα παραπάνω στην Αυστραλία που παραδοσιακά εξειδικεύονται πχ ως mining, rail, structural,commissioning engineers etc. Για κάποιες ειδικότητες πράγματι μπορεί να μην έχει πολλές θέσεις εργασίας εδώ για κάποιες άλλες όμως είναι θησαυρός και αυτό θα πρέπει να το ανακαλύψει ο καθένας ξεχωριστά. Μην κάνουμε γενικεύσεις και ο καθένας που το επιχειρεί πρέπει να κάνει τη δική του έρευνα αγοράς.

                      Η μετανάστευση δεν είναι μόνο που έχει δουλειά τώρα Καζακσταν ή Κουρδιστάν αλλά ποια χώρα θα μου προσφέρει ΚΑΙ δουλειά ΚΑΙ την ποιότητα ζωής που θέλω και που μου αξίζει.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        ΦΙΛΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ;
                        ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ....

                        Comment


                          Originally posted by pantelisk76 View Post
                          ΦΙΛΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ;
                          ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ....
                          Δεν ξέρω αν εγώ τα βλέπω όλα τόσο καλά ή πραγματικά είναι....αρχίζω και ανησυχώ....

                          Παντελή η πρώτες εντυπώσεις για την πρώτη βδομάδα αναμενόμενες αφού ήξερα περίπου το κλίμα και την κουλτούρα λόγο της γυναίκας μου. Τα γραφεία μας απέχουν καμια 20αριά μέτρα...πλάκα έχει. Αυτή που είναι πιο ενθουσιασμένη από όλους είναι η μικρή που ο μπαμπάς και η μαμά δουλεύουν μαζί!

                          Ότι πω, αφορά την συγκεκριμένη εταιρία και το συγκεκριμένο εργοστάσιο και δεν ξέρω αν ισχύουν στον ίδιο βαθμό και αλλού. Η πρώτη παρατήρηση είναι οτι στα θέματα ασφάλειας είναι έτη φωτός μπροστά από τα ελληνικά δεδομένα και δεν συγκρινω ντομάτες με αγκούρια, αλλά με το ίδιο εργοστάσιο στην Ελλάδα που θεωρείται και είναι από τα πιο ασφαλή. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι οτι έρχονται περιστασιακά συνάδελφοι να σε γνωρίσουν και να ευχηθούν καλή αρχή και τα σχετικά. Στην Ελλάδα κάθε φορά που ερχόταν κάποιος καινούργιος τον βλέπαμε (βάζω και τον ευατό μου μέσα) με μισό μάτι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου...
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            Στην Ελλάδα κάθε φορά που ερχόταν κάποιος καινούργιος τον βλέπαμε (βάζω και τον ευατό μου μέσα) με μισό μάτι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου...
                            συμφωνώ


                            και καλορίζικος στήν νέα σου εργασία
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Δεν ξέρω αν εγώ τα βλέπω όλα τόσο καλά ή πραγματικά είναι....αρχίζω και ανησυχώ....
                              καπου στη μεση να ειναι η αληθεια και παλι ειναι αρκετο!
                              i don't do drugs, i am drugs!

                              Comment


                                Originally posted by Aussie View Post
                                συμφωνώ


                                και καλορίζικος στήν νέα σου εργασία
                                Σ' ευχαριστώ Aussie, σου εύχομαι και σένα ότι επιθυμείς να το πάθεις...
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X