Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από την Αυστραλία- Leyteris77

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by leyteris77 View Post
    Λοιπόν σήμερα είχαμε την πρώτη επαφή με το κράτος. Πήγαμε σε ένα medicare και αφού περιμέναμε 5 ολόκληρα λεπτά (έλεος δεν έχουν το Θεό τους) ήρθε η σειρά μας και σε άλλα 5 λεπτά είχαμε ολοκληρώσει την διαδικασία για την εγγραφή στο medicare. Μετά από λίγο ξαναπήγαμε για άλλη υπηρεσία, το family assistance και μετά από 2 λεπτά ήρθε η σειρά μας. Μας έδωσαν πληροφορίες και μας είπαν πρέπει να κάνουμε την εγγραφή ηλεκτρονικά. Όπως και έγινε, έκανα την αίτηση για να παίρνουμε ένα επίδομα λόγω του ότι μεγαλώνουμε παδί. Θα είναι περίπου 300$ το μήνα, τουλάχιστον μέχρι να βρουμε δουλειά. Αυτό για να μην σας μπερδεύω δεν είναι new start allowance αλλα Family Tax Benefit Part A, και το δικαιούνται όλοι όσοι έχουν permanent visa. Γενικά η βίζα μας δίνει τεράστια πλεονεκτήματα. Επίσης ηλεκτρονικά έκανα αιτήσεις για TFN, το ΑΦΜ τους δηλαδή. Γενικά εδώ είναι που είναι εξυπηρετικοι όλοι στις υπηρεσίες, (το σύστημα τους βασικά είναι καλά οργανωμένο) γίνονται και σχεδόν τα πάντα ηλεκτρονικά και διευκολύνονται πολύ τα πράγματα. Αύριο θα πάμε να γράψουμε το παιδί σε childcare στο οποίο έχουμε κρατήσει θέση μέσω email από τέλη Ιανουαρίου.

    Κατά τα άλλα το Jet Lag καλά κρατεί, ιδίως για την μικρή που κοιμάται 10 με 12 το βράδυ και μετά είναι μες τη χαρά και δεν θέλει να κοιμηθεί άλλο!!! Θα στρώσει που θα πάει. Την πήγαμε και σε ένα ιδιώτικό ιατρείο σήμερα λόγω ωτίτιδας. Πληρώσαμε 61$ από τα οποία θα πάρουμε πίσω περίπου 35 μόλις μας δώσουν ίσως αύριο τον αριθμό medicare.
    Μου 'ρχεται να κλάψω....ειλικρινά όμως!!!
    Όταν λες medicare, family assistance, TFN, εγώ σκέφτομαι αντίστοιχα: ΤΣΜΕΔΕ, ΟΓΑ (επίδομα πολυτέκνων) και εφορία!!!!!
    Τι να πω....
    Εύχομαι κάθε επιτυχία στην εύρεση δουλειάς!!!

    Comment


      #62
      Originally posted by bibiki View Post
      ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΕΣΗ,ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΙΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΕΔΩ.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΒΟΥΛΙΑΖΟΥΝ ,ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΣ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ,ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΕ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΧΑΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΕ ΤΟ <<ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΘΕΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ>!!!!!!!!!!!ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ.ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
      Έτσι είναι. Στην Ελλάδα μας έπιανε απελπισία με αυτά που βλέπαμε μερα με τη μέρα....Έχω ένα μήνα Μελβούρνη κι όταν 'κιοτευω' βάζω να ακούσω ειδήσεις από την Ελλάδα....πονάω, μου λείπουν όλοι οι δικοί μου...αλλά αφού ακούσω τα νέα λέω στον εαυτό μου ''κάτσε στ'αυγά σου και μην μιλάς καθόλου, θα συνηθίσεις που θα πάει...''

      Comment


        #63
        Australia

        Originally posted by jini View Post
        Έτσι είναι. Στην Ελλάδα μας έπιανε απελπισία με αυτά που βλέπαμε μερα με τη μέρα....Έχω ένα μήνα Μελβούρνη κι όταν 'κιοτευω' βάζω να ακούσω ειδήσεις από την Ελλάδα....πονάω, μου λείπουν όλοι οι δικοί μου...αλλά αφού ακούσω τα νέα λέω στον εαυτό μου ''κάτσε στ'αυγά σου και μην μιλάς καθόλου, θα συνηθίσεις που θα πάει...''
        Κανε και κανα σταυρο jini μου!!!!...που ειμασταν και τυχεροι και ειχαμε και αυτην την επιλογη.....

        Comment


          #64
          Originally posted by jojos71 View Post
          Κανε και κανα σταυρο jini μου!!!!...που ειμασταν και τυχεροι και ειχαμε και αυτην την επιλογη.....
          ετσι ειναι παιδια...δινουμε αγωνα τ'ονειρο να γινει πραξη.καλη ανταμωση....

          Comment


            #65
            Originally posted by jini View Post
            Έτσι είναι. Στην Ελλάδα μας έπιανε απελπισία με αυτά που βλέπαμε μερα με τη μέρα....Έχω ένα μήνα Μελβούρνη κι όταν 'κιοτευω' βάζω να ακούσω ειδήσεις από την Ελλάδα....πονάω, μου λείπουν όλοι οι δικοί μου...αλλά αφού ακούσω τα νέα λέω στον εαυτό μου ''κάτσε στ'αυγά σου και μην μιλάς καθόλου, θα συνηθίσεις που θα πάει...''
            Κουράγιο παιδιά... που θα πάει θα συνηθίσουμε.... ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός

            Comment


              #66
              Originally posted by xri23 View Post
              Κουράγιο παιδιά... που θα πάει θα συνηθίσουμε.... ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός
              ναι ναι τα πρωτα 100 χρονια ειναι δυσκολα μετα ποιος μας πιανει!!!!!

              Comment


                #67
                Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                ναι ναι τα πρωτα 100 χρονια ειναι δυσκολα μετα ποιος μας πιανει!!!!!
                xaxaxaxa

                Comment


                  #68
                  Πήγαμε στο Family Assistance Office για να δούμε τι γίνεται με το Child Care Benefit. Διστυχώς θα πάρει λέει μέχρι 45 βδομάδες μέχρι να ξεκαθαρίσει. Μέχρι τότε θα πληρώνουμε το full fee στο childcare. Το καλό ειναι όμως οτι θα τα πάρουμε μαζεμένα στο τέλος της χρονιας.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #69
                    Σήμερα πήγαμε στην παρέλαση στο city και ομολογώ πως το απόλαυσα πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη φορά στην πατρίδα. Ο τρόπος που γιορτάζονται αυτές οι επέτειοι εδώ στη Μελβούρνη τουλάχιστον, είναι συγκινητικός. Έχω τραβήξει αρκετά καλό φωτογραφικό υλικό το οποίο και θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες να δείτε και σεις πως γιορτάζουν εδώ.
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by leyteris77 View Post
                      Σήμερα πήγαμε στην παρέλαση στο city και ομολογώ πως το απόλαυσα πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη φορά στην πατρίδα. Ο τρόπος που γιορτάζονται αυτές οι επέτειοι εδώ στη Μελβούρνη τουλάχιστον, είναι συγκινητικός. Έχω τραβήξει αρκετά καλό φωτογραφικό υλικό το οποίο και θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες να δείτε και σεις πως γιορτάζουν εδώ.
                      Facebook

                      λες να είσαι μέσα!!!
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by kikirikoy View Post
                        Facebook

                        λες να είσαι μέσα!!!
                        Δεν μπορώ να τις δω, δεν έχω facebook! Δεν νομίζω να είμαι μέσα γιατί εκεί που ήμουν εγώ αποκλείεται να με πήρες. Ήμουν πάνω δεξιά στις σκάλες.
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          #72
                          Φωτογραφίες από τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου στη Μελβούρνη

                          https://www.dropbox.com/gallery/2704...20day?h=fa1475
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Φωτογραφίες από τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου στη Μελβούρνη

                            https://www.dropbox.com/gallery/2704...20day?h=fa1475
                            η φωτογραφίες με το λινκ που έβαλα είναι από το Greek Beat-Magazine
                            340 το σύνολο , δυστυχώς δεν είμαι κάτω (ακόμα)

                            πάντως η δικές σου έχουν καταπληκτική θέα
                            σου έκλεψα 1 πειράζει;;; την IMG_4204.jpg
                            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by kikirikoy View Post
                              η φωτογραφίες με το λινκ που έβαλα είναι από το Greek Beat-Magazine
                              340 το σύνολο , δυστυχώς δεν είμαι κάτω (ακόμα)

                              πάντως η δικές σου έχουν καταπληκτική θέα
                              σου έκλεψα 1 πειράζει;;; την IMG_4204.jpg
                              Όχι ρε συ τι να πειράζει? Είναι δημόσια θέα πλέον......
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by leyteris77 View Post
                                Όχι ρε συ τι να πειράζει? Είναι δημόσια θέα πλέον......
                                thank's mate
                                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                                Comment

                                Working...
                                X