Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από την Αυστραλία- Leyteris77

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετά από 2200χλμ παθαίνω λάστιχο, το πάω στο μάστορα και μου λέει δεν φτιάχνεται. Τι λες ρε μάστορα του λέω? Αν η τρύπα είναι όχι ακριβώς πάνω στο πέλμα αλλά λίγο στο πλάι, απαγορεύται από το νόμο να το φτιάξουν!!!

    Οπότε πλήρωνε 219$ για καινούργιο λάστιχο! Άσε που στους δρόμους εδώ πάνω με τις τελευταίες βροχές έχουν ανοίξει κάτι λακούβες τεράστιες...ειμαι περίεργος να δω πότε θα τις φτιάξουν.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      Leyteris77 πες μας με την εως τώρα εμπειρία σου στην εύρεση εργασίας τι παίζει με το local experience και κατά πόσο μετράει στην πρόσληψη και στο μισθό. Η Ελληνική καταγωγή αποτελεί άραγε εμπόδιο ή όχι; Πόσο εύκολο τελικά είναι να βρει κάποιος αξιόλογη εργασία και σε πόσο χρονικό διάστημα κατά τη γνώμη σου;

      Comment


        Originally posted by pan_k7 View Post
        Leyteris77 πες μας με την εως τώρα εμπειρία σου στην εύρεση εργασίας τι παίζει με το local experience και κατά πόσο μετράει στην πρόσληψη και στο μισθό. Η Ελληνική καταγωγή αποτελεί άραγε εμπόδιο ή όχι; Πόσο εύκολο τελικά είναι να βρει κάποιος αξιόλογη εργασία και σε πόσο χρονικό διάστημα κατά τη γνώμη σου;
        Η ελληνική καταγωγή σίγουρα δεν αποτελεί εμπόδιο αυτό μην το σκέφτεστε καθόλου. Υπάρχουν κάποιες εταιρείες που ζητάνε είτε local experience, είτε λένε πχ γνώση των australian standards & codes, ουσιαστικά το ίδιο είναι. Εντάξει εκεί μπορεί να μην έχουμε ελπίδες αλλά δεν έγινε και τίποτα. Υπάρχουν όμως πολλές εταιρείες που απλά θέλουν το αυτονόητο: εμπειρία στο industry στο οποίο κάνεις application ή τουλάχιστον transferable experience. Η γυναίκα μου πχ βρήκε δουλειά σε 3 μήνες, με αίτηση που την έκανε 10 μέρες αφου πατήσαμε το πόδι μας στην Αυστραλία και χωρίς να μιλάει πολύ καλά αγγλικά. Δουλειά όμως όχι στο Σύδνευ παιδιά ή στη Μελβούρνη αλλά στην επαρχία (παρόλο που το μέρος ειναι μια χαρα). Τα λεφτά είναι καλά, τώρα αν είχε 10 χρόνια εμπειρία σε alumina refinery στην Αυστραλία μπορεί να έπαιρνε και 20% παραπάνω δεν το ξέρω, αλλά αυτό μην σας νοιάζει καθόλου γιατί ο πρώτο μισθός είναι για τον πρώτο χρόνο. Οταν δείξεις ποιος είσαι και τι είσαι σιγά-σιγά θα έρθουν και οι αναπροσαρμογές. Εδώ δεν είναι Ελλάδα. Αυτός που αξίζει ανταμοίβεται γιατί αν δεν τον κάνουν πολύ απλά μετά από 1-2 χρόνια θα τους πεί bye-bye. Εγώ πάλι μόλις ήρθαμε εδώ στην ουσία ξεκίνησα από την αρχή. Κοντεύουν 3 μήνες αλλά πιστεύω οτι είμαι κοντά...

        Συμπέρασμα: δουλειά πιστεύω κάποιος που θα το κυνηγήσει σωστά και έχει τα προσόντα φυσικά, θα βρεί. Μπορεί όμως να χρειαστέι να περάσουν 3-6 μήνες ή να δεχτεί μια ελαφρώς κατώτερη δουλειά στην αρχή από αυτή που κατείχε. Γι' αυτό πρέπει να είστε οικονομικά και ψυχολογικά προετοιμασμένοι! Να μην ξεχνάμε φυσικά και τον παράγοντα τύχη παιδιά! Χωρίς και λίγη τύχη δεν πας πουθενά!Επίσης εμείς δεν είδαμε σχεδόν καθόλου "προκοπή" από recruiters. Σχεδόν σε όσες δουλειές βρεθήκαμε κοντά, ήταν ή είναι απευθείας από τον εργοδότη. Είναι ίσως επειδή εμείς κυνηγάμε εργοστάσια και όχι engineering consultancies.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          Thanks για το info Leyteris77...

          Comment


            Συνχαρητήρια Λευτέρη και κάθε επιτυχία και ευτυχία

            Comment


              Originally posted by pan_k7 View Post
              Thanks για το info Leyteris77...
              Welcome!
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                Originally posted by John-Chania View Post
                Συνχαρητήρια Λευτέρη και κάθε επιτυχία και ευτυχία
                Σ' ευχαριστώ να είσαι καλά!Εύχομαι και συ οτι επιθυμεις να το πάθεις....
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  Originally posted by leyteris77 View Post
                  Σ' ευχαριστώ να είσαι καλά!Εύχομαι και συ οτι επιθυμεις να το πάθεις....
                  μεγαλη κοπυβεντα αυτη με τους recruiters φιλε

                  καπου ειχα δει στο linkedin μια συζητηση οπου σε γενικες γραμμες ολοι ελεγαν οτι καλο ειναι να μην επαφυεσε 100% σε δαυτους αλλα να το το κυνηγας μονος χτυπωντας πορτες

                  προσωπικα και εγω δεν εχω την καλυτερη εντυπωση απο recruiter με τον οποιο συνεργαστηκα UK

                  Comment


                    Το θέμα με τους recruiters είναι ότι δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με low-level jobs, γιατί δεν έχουν μεγάλο κέρδος από αυτές. Κέρδος έχουν από το headhunting μεσαίων-υψηλών στελεχών όπου οι αμοιβές (και επομένως και οι προμήθειες) είναι μεγαλύτερες.

                    Comment


                      Originally posted by panultimate View Post
                      Το θέμα με τους recruiters είναι ότι δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με low-level jobs, γιατί δεν έχουν μεγάλο κέρδος από αυτές. Κέρδος έχουν από το headhunting μεσαίων-υψηλών στελεχών όπου οι αμοιβές (και επομένως και οι προμήθειες) είναι μεγαλύτερες.
                      Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο αλλά αυτό δεν έχει σχέση οταν πχ κάνεις μια αίτηση για μια θέση που ας πουμε δεν έχεις όλα τα προσόντα, ο recruiter να είναι άσχετος με το αντικείμενο, και παρόλα αυτά να σου λέει οτι αν σε ζητήσει ο εργοδότης να πας εκεί για interview την έχεις την δουλειά στο χέρι. Πριν καλά καλά στείλει τα details μου στον εργοδότη. Ότι να 'ναι δλδ.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        leyteris77 διευκρίνησέ μου σε παρακαλώ:
                        Μιας και πήγες στην Αυστραλία ως skilled immigrant (176), δικαιούσαι επίδομα ανεργίας ή newstart allowance? Η μόνο για το παιδί παίρνατε κάποιο βοήθημα?

                        Ίσως τα έχεις γράψει στην ανταπόκρισή σου, αλλά πιθανόν να μου έχει ξεφύγει.

                        Ευχαριστώ.

                        Comment


                          maria12 kalispera.egw eixa rwtisei stin presvia peri tou thematos,kai m eixan pei pws mono australoi ipikouoi mporoun na mpoun tamio.ana 15 meres perneis 480 dollars

                          Comment


                            Originally posted by Dimitris Garifallou View Post
                            maria12 kalispera.egw eixa rwtisei stin presvia peri tou thematos,kai m eixan pei pws mono australoi ipikouoi mporoun na mpoun tamio.ana 15 meres perneis 480 dollars
                            Dimitris το γνωρίζω αυτό αλλά επίσης και οι skilled immigrants δικαιούνται newstart allowance απλά θα πρέπει να περιμένουν 2 χρόνια περίπου. Περιμένω να μου το επιβεβαιώσει και ο leyteris77.
                            Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

                            Comment


                              Originally posted by maria12 View Post
                              Dimitris το γνωρίζω αυτό αλλά επίσης και οι skilled immigrants δικαιούνται newstart allowance απλά θα πρέπει να περιμένουν 2 χρόνια περίπου. Περιμένω να μου το επιβεβαιώσει και ο leyteris77.
                              Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
                              O skilled migrant πρέπει να συμπληρώσει 2 χρονια παραμονής στην Αυστραλία για να δικαιούται new start allowance. Ο χρόνος δλδ μετράει όχι από όταν εκδίδεται η βίζα, αλλά από όταν φτάνεις εδώ και τότε ουσιαστικα θεωρείσαι permanent resident. Ακόμα και αν λείψεις πχ 1 μήνα στο ενδιάμεσο, δεν μετράει αυτός ο μήνας. Είναι ουσιαστικά η μόνη διαφορά (εκτός από το δικαίωμα ψήφου) που ξεχωρίζει τον αυστραλό πολίτη από τον permanent resident.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Λευτέρη καλημέρα,

                                είσαι πλέον αρκετούς μήνες στην Αυστραλία. Τώρα θα έχεις μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα για εκεί. Πες μας κάποια πράγματα για τον χώρο της εργασίας. Πιστεύω πως τα υπόλοιπα έχουν δεύτερο ρόλο, αν και είμαι σίγουρος πως είναι καλύτερα από την Ελλάδα. Έχεις βρει δουλειά? Πες τις εμπειρίες σου.
                                Εγώ είμαι στη φάση αναγνώρισης του πτυχίου μου, αλλά με τις απεργίες και καταλήψεις στην Ελλάδα δεν μπορώ να συγκεντρώσω όλα τα απαραίτητα έγγραφα.

                                Ευχαριστώ

                                Comment

                                Working...
                                X