Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την μέση Ανατολή πλέον - Panaisit

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by Kathy84 View Post
    Γεια σου και καλη συνέχεια σου ευχομαι. Είμαστε και εμείς πολυ κοντα στην έκδοση της visa 457 όμως ο εργοδότης καθυστερεί συνέχεια τα χαρτια που του ζητάνε και έτσι έχουμε καθυστερήσει συνολικά τρεις μήνες παραπάνω! Εμείς έχουμε κάνει τις εξετάσεις για να είμαστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται και τώρα περιμένουμε να ολοκληρωθούν τα πρώτα δυο στάδια και να τελειώσουμε.
    Αναρωτιόμαστε αν μπορούμε εντωμεταξυ να πάρουμε το ρίσκο και να κατεβουμε Μελβουρνη για να αρχίσουμε να κοιτάμε σπίτια και το σχολείο του μικρού....κτλ. Αλλα δεν ξέρουμε αν επιτρέπεται εφόσον κάναμε τη. Αίτηση εκτός (αύριο θα ρωτήσω τον ατζέντη) και επίσης που να μεινουμε όσο θα ψάχνουμε σπίτι, έστω και όταν έχει βγει η visa. Σε ξενοδοχείο θα κόστιζε πολλα αν υποθέσουμε μάλιστα οτι δεν βρίσκουμε αμέσως σπίτι.....
    Καμία ιδέα? πρόταση?
    Και όμως στραβώσε τελευταία στιγμη. Δεν είχε ο sponsor ένα χαρτί όπως θα έπρεπε κΑι τελικα αναγκάστηκαμε να αποσύρουμε την αίτηση!!!!!
    Έτσι φτου και απο την αρχη, μετα απο έξι μήνες αναμονή.....
    Ευτυχώς δεν το βάζουμε κάτω και έχω αλλα τρία σενάρια. Κατεβαινουμε Μελβουρνη για να κάνουμε την διαδικασία πιο γρήγορα......
    Με τα τηλέφωνα κάθε μέρα, είναι δυσκολο να προχωρησεις.....

    Comment


      #47
      Australia

      Originally posted by Kathy84 View Post
      Και όμως στραβώσε τελευταία στιγμη. Δεν είχε ο sponsor ένα χαρτί όπως θα έπρεπε κΑι τελικα αναγκάστηκαμε να αποσύρουμε την αίτηση!!!!!
      Έτσι φτου και απο την αρχη, μετα απο έξι μήνες αναμονή.....
      Ευτυχώς δεν το βάζουμε κάτω και έχω αλλα τρία σενάρια. Κατεβαινουμε Μελβουρνη για να κάνουμε την διαδικασία πιο γρήγορα......
      Με τα τηλέφωνα κάθε μέρα, είναι δυσκολο να προχωρησεις.....
      Εαν δεν κατεβει καποιος κατω δεν προκειτε να κανεις δουλεια..ετσι καναμε και στην δικια μας περιπτωση...

      Comment


        #48
        Έτσι φαίνεται....καλη συνέχεια και σε εσάς!

        Comment


          #49
          καντε πληρεξουσια απο Ελλαδα γιατι εδω η πρεσβεια τηρει τα εθιμα τουελληνικου δημοσιου...μετα απο ραντεβου για πληρεξουσιο...πηραν τα στοιχεια καιμου ειπαν μετα απο 10 μερες να παω να τοπαρω...τελωσπαντων......

          Comment


            #50
            ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ...ΣΕ 4 ΒΔΟΜΑΔΟΥΛΕΣ ΞΑΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ....

            Comment


              #51
              Originally posted by panaisit View Post
              ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ...ΣΕ 4 ΒΔΟΜΑΔΟΥΛΕΣ ΞΑΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ....
              Ωραία Παναή καλώς να τους δεχτείς!
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #52
                επιτελους ιντερνετ 200gb...τελστρα...αλλα μου εβγαλαν το λαδι...υπαρχει θεμα με μεταναστες που αφηνουν 2-3 χιλιαρικα λογαριασμο απληρωτο....δεν ηθελαννα μου εγκρινουν τοσο πολυ...αλλα υστερα απο πιεση και οταν τουσ ειπα πως η 200 η παω σε αλλη εταιρεια εγκριθηκαν ολα...σημερα ειδαμε και 2 κυριες ηλικιωμενες που καταχαρηκαν που μας ειδαν ελληνες απο ελλαδα....ειχαμε παει για καφε με 2 φιλους...να μεινετε εδω , ειναι πολυ καλα,μην γυρνατε πισω....δεν γυρναμε λεμε μην ανησυχειτε...σπανια σου δειχνουν την αγαπη τους εδω τοσο εντονα...ειναι αρκετες οι περιπτωσεις που θα σου πουν...γιατι ηρθες εδω...εδω δουλευουμε...ειναι δυσκολα εδω...τελωςπαντων...εχω την εντυπωση πως την φημη του τεμπελη ελληνα την εχουμε μονοι μας δημηουργησει εμεις οι ελληνες και κυριως του εξωτερικου...μαζι με την τεμπελια του δημοσιου την πληρωσαμε ολοι........ας ειναι.....το συστημα αλλαζει απο 1 ιουλιου...οχι τεραστιες αλλαγεσ ...θα δουμε...παντως λενε πως θα προοθησουν πολυ τις σπονσορ βιζα και μεσα απο αυτεσ την μονιμη βιζα...για να δουμε...

                Comment


                  #53
                  Γεια σου panaisit τι κανεις ?
                  Καιρο εχω να σε σε ακουσω !!
                  Κατι εγραψες για τις για τις σπονσορ βιζα που θα τις κανουν μονιμες !!!!!
                  Εχεις κατι συγκεκριμενο γιαυτο ?
                  Γιατι εχω απελπιστει και μαλλον θα την κανω για αλλου!!
                  θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                  Comment


                    #54
                    Με το καλό να δεχτείς την οικογένειά σου panaisit. Άντε και στα δικά μας!!!!!!!!!!!!!!
                    Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by panaisit View Post
                      επιτελους ιντερνετ 200gb...τελστρα...αλλα μου εβγαλαν το λαδι...υπαρχει θεμα με μεταναστες που αφηνουν 2-3 χιλιαρικα λογαριασμο απληρωτο....δεν ηθελαννα μου εγκρινουν τοσο πολυ...αλλα υστερα απο πιεση και οταν τουσ ειπα πως η 200 η παω σε αλλη εταιρεια εγκριθηκαν ολα...
                      Και μας στην αρχή δεν μας ενέκριναν 200gb γιατί δεν είχαμε αυστραλέζικα διπλώματα οδήγησης και το credit check εβγαινε αρνητικό, αλλά μόλις τα βγάλαμε όλα εντάξει. Την Τετάρτη έρχονται να συνδέσουν την οπτική ίνα και θα έχουμε 100Mbps (ονομαστικά τουλάχιστον) ιντερνετ!
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #56
                        Australia

                        Originally posted by panaisit View Post
                        επιτελους ιντερνετ 200gb...τελστρα...αλλα μου εβγαλαν το λαδι...υπαρχει θεμα με μεταναστες που αφηνουν 2-3 χιλιαρικα λογαριασμο απληρωτο....δεν ηθελαννα μου εγκρινουν τοσο πολυ...αλλα υστερα απο πιεση και οταν τουσ ειπα πως η 200 η παω σε αλλη εταιρεια εγκριθηκαν ολα...σημερα ειδαμε και 2 κυριες ηλικιωμενες που καταχαρηκαν που μας ειδαν ελληνες απο ελλαδα....ειχαμε παει για καφε με 2 φιλους...να μεινετε εδω , ειναι πολυ καλα,μην γυρνατε πισω....δεν γυρναμε λεμε μην ανησυχειτε...σπανια σου δειχνουν την αγαπη τους εδω τοσο εντονα...ειναι αρκετες οι περιπτωσεις που θα σου πουν...γιατι ηρθες εδω...εδω δουλευουμε...ειναι δυσκολα εδω...τελωςπαντων...εχω την εντυπωση πως την φημη του τεμπελη ελληνα την εχουμε μονοι μας δημηουργησει εμεις οι ελληνες και κυριως του εξωτερικου...μαζι με την τεμπελια του δημοσιου την πληρωσαμε ολοι........ας ειναι.....το συστημα αλλαζει απο 1 ιουλιου...οχι τεραστιες αλλαγεσ ...θα δουμε...παντως λενε πως θα προοθησουν πολυ τις σπονσορ βιζα και μεσα απο αυτεσ την μονιμη βιζα...για να δουμε...
                        Σε παρακαλω πολυ θελω να εισαι ακριβης...Καφεδακι η για Ουζακι ειχατε παει?????????????????????????????????????????????? ?????....

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by jojos71 View Post
                          Σε παρακαλω πολυ θελω να εισαι ακριβης...Καφεδακι η για Ουζακι ειχατε παει?????????????????????????????????????????????? ?????....
                          καφεδακι.....ουζακι σαββατο...

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by sotiris th View Post
                            Γεια σου panaisit τι κανεις ?
                            Καιρο εχω να σε σε ακουσω !!
                            Κατι εγραψες για τις για τις σπονσορ βιζα που θα τις κανουν μονιμες !!!!!
                            Εχεις κατι συγκεκριμενο γιαυτο ?
                            Γιατι εχω απελπιστει και μαλλον θα την κανω για αλλου!!
                            Σωτηρη μου ξερω πως με 2 χρονια σπονσορ εκανεσ αιτηση μετα για μονιμη βιζα τωρα ακουω για κατευθειαν μετο που συμπληρωνεις 2 χρονια..1 ιουλιου βγαινουν...θα δουμε ακριβως τι γινεται...ακουγεταιπως προτιμουν και ειναι λογικο να σπρωξουν οσους εχουν ηδη δουελεια...μετονομαζουν τισ βιζεσ αλλιως ...τα γραφει στο immi.au...oxi πως δεν θα υπαρχουν οι βιζες που οδηγουν σε μονιμη παραμονη χωρις σπονσορα απλα θα προωθουντε πιοευκολα και γρηγορα οι σπονσορ βιζες...μια ματια εριξα ....αναμενω τα σιγουρα σε ενα μηνα....παντως γνωμη μου μην περιμενετε την μονιμη βιζα πρωτα.....κανει 1 χρονο...υπενθυμιζω ακολουθουν οι ιταλοι οι οποιοι καταφθανουν.......ελατε οσο πιο γρηγορα...καλη επιτυχεια..
                            ψαχτε
                            ....Reforms to the Permanent Employer-Sponsored Visa Program...
                            ....Permanent employer-sponsored program—1 July 2012 reforms...

                            Comment


                              #59
                              Ευχαριστω για την απαντηση panaisit, αλλα εκεινο που ισυει μεχρι στιγμης για τους ανω των 50, ειναι μονο temporary visa για αυτους που βρουν sponsor.Μετα παλι θα πρεπει να βρω αλλο sponsor για αλλη temporary visa κ.ο.κ.Για permanent ουτε λογος!!!! δυστυχως !!!!! Ετσι περιμενω τι θα γινει στις 1 Ιουλιου.Εαν δεν αλλαξει κατι θα πρεπει να αποχαιρετησω το Ονειρο!!!!
                              Και κατι που ξεχασα στο προηγουμενο post:
                              !!!!!!!!ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΧΘΕΙΣ !!!!!! και
                              ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ στην καινουρια σας ζωη!!!!!!!!!
                              Ευχομαι απο καρδιας!!!!!!!!!!! ΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ!!!!!!!!!
                              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                              Comment


                                #60
                                καλησπερα panaisit απο Κορινθο. Εχω καποιες αποριες και αν μπορεσεις να με βοηθησεις να τις λυσω εστω και στο ελαχιστο θα σου ημουν ευγνωμων. Ειμαι 40 ετων με 20 χρονια ιδιοκτητης και χειριστης μηχανηματων εργου. Σκεφτομαι να κατεβω κατω με προσκληση απο γνωστο και μετα αν βρω δουλεια να ερθει η γυναικα με τα 3 παιδια. Θελω να σε ρωτησω αν υπαρχει ζητηση στο επαγγελμα μου. Εσυ πως τα βλεπεις τα πραγματα εκει.
                                Περιμενω νεα σου. Ξεχασα να σου πω να τους δεχτεις με το καλο.

                                Comment

                                Working...
                                X