Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την μέση Ανατολή πλέον - Panaisit

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
    ΦΙΛΕ κατσαρολικα γυαλικα κλπ ειναι εδω ΤΖΑΜΠΑ δεν αξιζει τον κοπο να τα φερεις απο ελλαδα,και εγω ετσι την πατησα!!
    Συμφωνώ με χίλια.... ρίξτε μια ματιά σε αυτά τα σάιτ να πάρετε μια ιδέα από τιμές

    Harris Scarfe Online - hs Catalogue - Homewares, Manchester, Women's and Men's Fashion Clothing - Harris Scarfe
    Kmart Home
    BIG W Online Shopping - Everyday low prices on LCD TVs, Electronics, iPods, Kids' Toys & Games, Baby Furniture, Home & Garden and lots more

    και μην ξεχνάτε να κάνετε τις συγκρίσεις τιμών αναλογιζόμενοι τους αντίστοιχους μισθούς

    Comment


      #77
      Thanks guys

      Ευχαριστω πολυ παιδια. Μου φαίνεται θα πρέπει να είμαι πολυ επιλεκτική στο τι θα πακεταρω. Το θέμα είναι τι θα κάνω μ΄αυτα που πρέπει ν΄αφησω εδώ....
      Να βάλω μια ταμπέλα έξω απο το σπίτι : ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ ?

      Comment


        #78
        Originally posted by panaisit View Post
        τι συναισθηματα να περιγραψω...απο χτες το απογευμα ξαναμαστε μαζι ολη η οικογενεια...ξαναδα τον μικρο....που χει γινει τεραστιος...στην αρχη για 1 λεπτο του μιλαγα και με κοιταζε πρωτα εμενα μετα τη μαμα του...καποια στιγμη μουπηρε τα γυαλια οπως εκανε πριν μου τα εβγαλε και μου τα ξαναφορεσε...αυτο ηταν...δεν με αφηνε μετα με τιποτα...μια καλημερα σε ολους...
        Αχ με τρέλανες ! Νοέμβρη αποχωρίζομαι και εγώ την γυναικά και τους δύο γιούς μου (2,5 χρονών ο μεγάλος και 3 μηνών ο μικρός είναι τώρα) για κανα 3μηνο που υπολογίζω να χρειαστώ ώστε να ετοιμάσω το έδαφος.

        Μου φαίνεται τεράστιος γολγοθάς και εύχομαι πραγματικά να αξίζει όντως...

        Να είστε πάντα καλά και ευτυχισμένοι !!!

        Comment


          #79
          Originally posted by adimitr View Post
          Αχ με τρέλανες ! Νοέμβρη αποχωρίζομαι και εγώ την γυναικά και τους δύο γιούς μου (2,5 χρονών ο μεγάλος και 3 μηνών ο μικρός είναι τώρα) για κανα 3μηνο που υπολογίζω να χρειαστώ ώστε να ετοιμάσω το έδαφος.

          Μου φαίνεται τεράστιος γολγοθάς και εύχομαι πραγματικά να αξίζει όντως...

          Να είστε πάντα καλά και ευτυχισμένοι !!!
          το μονοσιγουρο ειναι οτι αξιζει...καλη επιτυχεια

          Comment


            #80
            Originally posted by Eonas View Post
            Καλησπερα πατριοτακι.
            Μ΄ ενδιαφέρει πολυ το θέμα της μεταφοράς πραγμάτων στην αυστραλια.
            Δεν θέλω να μεταφέρω έπιπλα. Μόνο είδη ρουχισμού , κατσαρολικα, γυαλικα και αλλα μικροαντικείμενα. Μέχρι να διαβάσω το post σου νόμιζα ότι αυτο γίνεται μόνο μέσω μεταφορικής σε container.
            Θέλεις να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το cargo που λες?
            Όπως καταλαβαίνεις ψάχνω τον οικονομικοτερο τροπο....
            γνωμη μου να φερεισ απο ρουχα μονο οτι αξιζει και ειναι ακριβο...τα αλλα τα παιρνουμε σιγα σιγα εδω...εγω ξεπουλησα οτι μπορεσα...
            210-3542183...αεροδρομιο βενιζελοσ..τμημα εμπορευματων

            Comment


              #81
              [QUOTE=xri23;46394]Εγώ έχω να δώσω ένα άσχετο tip που το έμαθα προχθές. Το medicare δεν καλύπτει τα έξοδα του ασθενοφόρου ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ βέβαια να είναι. Θα πρέπει όσοι έχουν κάνει ιδιωτική ασφάλεια να βάλουν ambulance cover και για όσους δεν έχουν ακόμα ιδιωτική ασφάλεια δεν γνωρίζω που πρέπει να απευθυνθούν. Μόλις μάθω τί πρέπει να κάνει κάποιος χωρίς private (γιατί δεν έχω ακόμα) θα το αναρτήσω. Το κόστος της κάλυψης είναι περίπου στα 50 δολάρια το χρόνο - αλλιώς αν χρειαστεί κάποιος ασθενοφόρο και δεν έχει την κάλυψη είναι αρκετά τα χρήματα...

              Οι γονείς μου στο Συδνευ δεν εχουν ιδιωτική ασφάλεια. Χρειάστηκε μία μέρα η μητέρα μου να μεταφερθεί με ασθενοφόρο. Μετά απο περίπου έναν μήνα, ήρθε ο λογαριασμός. 500 δολάρια!!! Ωστόσο, επειδή είναι συνταξιοχος, δεν χρειάστηκε να πληρώσει. Συμπλήρωσε την φόρμα, την έστειλε και τακτοποιήθηκε. Επίσης δεν πληρώνεις έαν είσαι άνεργος. Φανταζομαι πως θα υπάρχουν κι αλλες κατηγορίες οι οποίοι θα απαλάσονται.
              Moving to Sydney on September 28, 2012!

              Comment


                #82
                [QUOTE=AussieHope;49894]
                Originally posted by xri23 View Post
                Εγώ έχω να δώσω ένα άσχετο tip που το έμαθα προχθές. Το medicare δεν καλύπτει τα έξοδα του ασθενοφόρου ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ βέβαια να είναι. Θα πρέπει όσοι έχουν κάνει ιδιωτική ασφάλεια να βάλουν ambulance cover και για όσους δεν έχουν ακόμα ιδιωτική ασφάλεια δεν γνωρίζω που πρέπει να απευθυνθούν. Μόλις μάθω τί πρέπει να κάνει κάποιος χωρίς private (γιατί δεν έχω ακόμα) θα το αναρτήσω. Το κόστος της κάλυψης είναι περίπου στα 50 δολάρια το χρόνο - αλλιώς αν χρειαστεί κάποιος ασθενοφόρο και δεν έχει την κάλυψη είναι αρκετά τα χρήματα...

                Οι γονείς μου στο Συδνευ δεν εχουν ιδιωτική ασφάλεια. Χρειάστηκε μία μέρα η μητέρα μου να μεταφερθεί με ασθενοφόρο. Μετά απο περίπου έναν μήνα, ήρθε ο λογαριασμός. 500 δολάρια!!! Ωστόσο, επειδή είναι συνταξιοχος, δεν χρειάστηκε να πληρώσει. Συμπλήρωσε την φόρμα, την έστειλε και τακτοποιήθηκε. Επίσης δεν πληρώνεις έαν είσαι άνεργος. Φανταζομαι πως θα υπάρχουν κι αλλες κατηγορίες οι οποίοι θα απαλάσονται.
                οσοι εχουν κονσεσιον καρτ ειναι καλυμενοι απο ασθενοφορο εχουν εκπτωση απο Δεη Γκαζι Τηλεφονο και τελη κυκλοφοριας και λιγο πολυ πολλοι απο εμας την εχουν.Like Greece!!!!

                Comment


                  #83
                  Πολύ με ενδιαφέρει αυτο με την αεροπορικη μεταφορα αγαπητέ μου φίλε και σύντομα συμπολίτη (47 ημέρες ακόμα) . Θα μπορούσες να μου στείλεις περισσότερες λεπτομέρειες? να σου στείλω το email μου?

                  Comment


                    #84
                    Ευτυχώς εμείς θα πετάξουμε όλοι μαζι! ειμαστε τυχεροί !!

                    Comment


                      #85
                      kalhmera paidia ...eixa kairo na mpw dioti epese poly douleia kai poli treksimo 2 mhnes twra 2 atoma koumantaroume olo to project(otan hrta htan 10) ,....douleia spiti oikogeneiakes ypoxrewseis ypno kai ksana ta idia....pws perna h vdomada oute katalavainw......na grapsw gia ton megalo pou paei 10 grate edw pws einai poli eyfkola sto sxoleio opote na mhn anhsyxoyn oi goneis gia to epipedo twn paidiwn kai tis dyskolies.....genika ta sk pernw oikogeneiaka se parka me ton mikro opws eixa grapsei arxika ....sta filaria pou xatikame efxomai na ta poume kyriakh akous giorgio apo monembasiaaaaaaaaaa....koita mhn koimhteis kyriakh exei kafe

                      Comment


                        #86
                        Σημερα εκλεισα 1 χρονο Αυστραλια....ειχα καιρο να μπω αλλαξαν ολα εδω μεσα...χαχα...μια καλησπερα σε ολους...χρονος λιγος ...στον αγωνα ακομα διοτι η ζωη ειναι ακριβη εδω και δεν βγαινει ευκολα...εκτος της βασικης δουλειας στο τρεξιμο για οτι αλλο εχτρα μεροκαματο προκυψει.... τι να πω μετα απο τοσο καιρο...βλεπω πως οντως δεν ειναι ευκολα να βρεις δουλεια εδω σαν μηχανικος...ζητανε πολυ ντοπια εμπειρια.....αλλα δυναμη και επιμονη...αξιζει στο τελος...αλλωστε δεν υπαρχουν και επιλογες πολλες...οι ατζεντηδες μαλλον ασχολουντε μετους ντοπιους υποψηφιους ..και μετους δυνατουσ παιχτεσ..για μεγαλα ποσοστα κερδων....ειχα καιρο να μπω...θαβρω τηνευκαιρεια να διαβασω να δω τι κανουν καποιοι φιλοι εδω μεσα..φιλια σε ολους...οσοι ειναι ομογενεισ μην φοβουντε τιποτα και να προχωρησουν τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα...εγω ακομα παλευω να μαζεψω λεφτα να κανω την ανγνωριση πτυχιου για να προχωρησω στην μονιμη βιζα...ευχομαι να το κανω φετος...καλη δυναμη φιλια σε ολους

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by panaisit View Post
                          Σημερα εκλεισα 1 χρονο Αυστραλια....ειχα καιρο να μπω αλλαξαν ολα εδω μεσα...χαχα...μια καλησπερα σε ολους...χρονος λιγος ...στον αγωνα ακομα διοτι η ζωη ειναι ακριβη εδω και δεν βγαινει ευκολα...εκτος της βασικης δουλειας στο τρεξιμο για οτι αλλο εχτρα μεροκαματο προκυψει.... τι να πω μετα απο τοσο καιρο...βλεπω πως οντως δεν ειναι ευκολα να βρεις δουλεια εδω σαν μηχανικος...ζητανε πολυ ντοπια εμπειρια.....αλλα δυναμη και επιμονη...αξιζει στο τελος...αλλωστε δεν υπαρχουν και επιλογες πολλες...οι ατζεντηδες μαλλον ασχολουντε μετους ντοπιους υποψηφιους ..και μετους δυνατουσ παιχτεσ..για μεγαλα ποσοστα κερδων....ειχα καιρο να μπω...θαβρω τηνευκαιρεια να διαβασω να δω τι κανουν καποιοι φιλοι εδω μεσα..φιλια σε ολους...οσοι ειναι ομογενεισ μην φοβουντε τιποτα και να προχωρησουν τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα...εγω ακομα παλευω να μαζεψω λεφτα να κανω την ανγνωριση πτυχιου για να προχωρησω στην μονιμη βιζα...ευχομαι να το κανω φετος...καλη δυναμη φιλια σε ολους

                          Comment


                            #88
                            Καλησπέρα panaisit
                            Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά
                            Να έχεις πάντα υγεία Κ
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #89
                              εγω ακομα παλευω να μαζεψω λεφτα να κανω την ανγνωριση πτυχιου για να προχωρησω στην μονιμη βιζα...ευχομαι να το κανω φετος.


                              εύχομαι να πάνε ολα καλά

                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #90
                                καταθεσα επιτελους assessment for architects....το πρωτο βημα εγινε......

                                Comment

                                Working...
                                X