Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - AussieHope

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Thank you so much for your warm words. Wish I knew you back then!!
    Moving to Sydney on September 28, 2012!

    Comment


      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
      ολοι μας περασαμε απο εκει!!και εγω στην αρχη ετσι ημουν, σε λιγες μερες κλεινω χρονο!!!! και τωρα καμια φορα με πιανουν κατι ΜΑΥΡΕΣ ουτε αραπης να ημουν........
      Να σε καλα Κωστα που με 'εκανες και γελασα. Ειχα μερες να γελάσω!!
      Moving to Sydney on September 28, 2012!

      Comment


        Originally posted by alkat View Post
        Νοεμβριος 2012
        Μια μεγαλη συγνωμη για την μεγαλη απουσία. Οι τελευταιες εβδομαδες στην Ελλαδα και οι πρωτες στην Αυστραλια ειναι ….δυστυχως το φτωχο μου λεξιλογιο στην ελληνική γλωσσα δεν μου επιτρέπουν να τις περιγραψω. Συναισθηματικα φορτωμένες, χαοτικές, γεμάτες άγχος, επλίδα, φόβος; Όλα αυτά επι 1000.
        .................................................. ...................
        Η Ελλάδα δεν μου λείπει αφανταστα. Ακουω ελληνικες ειδήσεις και φευγω μακριά. Μου λειπει ομως το σπίτι μας. Ο προσωπικός μας χώρος. Το μερος όπου εφερα τα παιδιά μας μετα το μαιευτήριο. Ο τοίχος που μετραγα το ύψος των παιδιών. Δεν ξερω εαν ειχαμε δικό μας σπιτι εδω εαν θα μου ελειπε τοσο. Ισως δεν θα ηταν τοσο οδυνηρο.

        Ειναι ακομα νωρίς. Ακόμα νιωθουμε σαν τουρίστες. Πιστευω θα εχουμε μια καλύτερη ιδεα για την πραγματικότητα οταν πιασουμε και οι δυο δουλειά. Για να δουμε….[/QUOTE


        στεναχωριεμαι που διαβαζω οτι δεν ειναι τα πραγματα οπως τα περιμενες αλλα ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ.....δεν ξερω πως θα ειναι οταν ερθει η ιδια ωρα για μενα αλλα πιστευω οτι οταν θα βολευτειτε και θα εισαστε πιο ανετα και χρηματικα και απο θεμα χωρου....ολα αυτα που σκεφτεσαι θα ειναι ΠΑΡΕΛΘΟΝ!!!!εδω εισαι (στο πατριωτακι) και εδω ειμαστε κι εμεις ολοι (πατριωτες) και θα δεις οτι θα βγω αληθινη!!!!!
        Σιγουρα ετσι θα 'ναι - απλα θελω λιγο χρόνο ακομα. Ευχαριστω για την απαντηση σου!!
        Moving to Sydney on September 28, 2012!

        Comment


          Originally posted by panultimate View Post
          Κουράγιο Aussie Hope!
          Πάντως οι τιμές που αναφέρεις δεν είναι ακριβές.
          $6 δολλάρια (€4,85) για 12 αυγά ελευθέρας βοσκής είναι φθηνά. Σήμερα αγόρασα 6 αυγά ελευθέρας €2,85 από ελληνικό σούπερ μάρκετ.
          Επίσης $20/κιλό για παιδάκι (€16) είναι λίγο ακριβό, αλλά όχι και τόσο πιο ακριβό από Ελλάδα. Εδω έχει μεταξυ 12-14 ευρώ.

          Καλή δύναμη και υπομονή. Σε λίγο καιρό θα δίνεις κουράγιο εσύ σε εμάς!
          Τελικα μου φαινεται πως εχεις δίκαιο για τις τιμες.... Ακομα ξοδευουμε "ελληνικα χρηματα" και ισως γι αυτο μας φαινονται ολα πιο ακριβα. Ισως αυτο να αλλαξει οταν πιασω δουλεια. Ευχαριστω για την απαντηση σου.
          Moving to Sydney on September 28, 2012!

          Comment


            Originally posted by panultimate View Post
            ...Επίσης $20/κιλό για παιδάκι (€16) είναι λίγο ακριβό....
            Ρε 'σεις πουλάνε και παιδάκια εκεί με το κιλό???????????

            lol πλάκα κάνω, πολύ χρήσιμες αυτές οι συγκρίσεις!

            Comment


              Originally posted by panultimate View Post
              Κουράγιο Aussie Hope!
              Πάντως οι τιμές που αναφέρεις δεν είναι ακριβές.
              $6 δολλάρια (€4,85) για 12 αυγά ελευθέρας βοσκής είναι φθηνά. Σήμερα αγόρασα 6 αυγά ελευθέρας €2,85 από ελληνικό σούπερ μάρκετ.
              Επίσης $20/κιλό για παιδάκι (€16) είναι λίγο ακριβό, αλλά όχι και τόσο πιο ακριβό από Ελλάδα. Εδω έχει μεταξυ 12-14 ευρώ.
              Επισης μην ξεχνατε οτι εδω εχουμε και αλλους μισθους, οποτε οταν δουλευεις μια ωρα για να παρεις ενα κιλο κρεας δεν το θεωρω τοσο ακριβο αν το συγκρινεις με το ποσες ωρες πρεπει να δουλευεις στην Ελλαδα για να αγορασεις το αντιστοιχο προιον.

              Comment


                Κουραγιο Aussie Hope και σε ολους...καθε αρχη και δυσκολη...αμα βρεις δουλεια Aussie Hope πιστευω πως θα μπορεσεις να βρεις τα νερα σου!!
                Αυτο ειναι κ μενα το αγχος μου...οταν ερθουμε Μελβουρνη,μεχρι να βρω δουλεια ποσα λεφτα θα πρεπει να εχω για να περασουμε ισα ισα εγω και η οικογενεια μου (4ης ειμαστε!!)
                “Nothing is forever”

                Comment


                  Καλως ήρθατε AussieHope! Είναι ακριβώς αυτό που είπες, όταν ξοδεύεις τα ευρώ που έβγαλες στην Ελλάδα στο σίδνευ σου φαίνονται όλλα πανάκριβα. Όχι οτι δεν ειναι ακριβά αλλά αντισταθμίζεται σημαντικά με τους μισθούς. Κάτι ανάλογο θα συνέβαινε αν πήγαινες διακοπές στην Αλβανία για παράδειγμα θα μπορούσες να αγοράσεις όλο το supermarket (λέμε τώρα....)

                  Μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες με το δίπλωμα οδήγησης. Εμείς τα κάναμε αμέσως. Δεν μας ζήτησαν να βεβαιώσουμε την γνησιότητα, τα είχαμε μετατρέψει όμως σε νέου τύπου και είχαμε και μετάφρασεις μαζί. Εξυπηρετούμασταν διπλα διπλα με τη γυναίκα μου και η μια υπάλληλος ζήτησε τη μετάφραση, η άλλη όχι.

                  Εύχομαι να βρειτε δουλειά γρήγορα και μετά όλα θα μπουν στη ρουτίνα τους.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    Με συγκινησες ...ευχομαι ολα να πανε καλα... εισαι δυνατη και θα τα καταφερεις!!!!!

                    Comment


                      Originally posted by tsambika View Post
                      Με συγκινησες ...ευχομαι ολα να πανε καλα... εισαι δυνατη και θα τα καταφερεις!!!!!


                      Thank you!!!
                      Moving to Sydney on September 28, 2012!

                      Comment


                        Καλημερα Ελλαδα, καλησπερα Αυστραλια.
                        Κοιμουνται τα ζουζουνια μου και βρηκα λιγο χρονο να μπω στο patriotaki για ενα γρηγορο hello και ενημερωση στην πρωτη σελιδα με τα τελευταια νεα μας!
                        Φιλια σε ολους!
                        Moving to Sydney on September 28, 2012!

                        Comment


                          Originally posted by leyteris77 View Post

                          Μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες με το δίπλωμα οδήγησης. Εμείς τα κάναμε αμέσως. Δεν μας ζήτησαν να βεβαιώσουμε την γνησιότητα, τα είχαμε μετατρέψει όμως σε νέου τύπου και είχαμε και μετάφρασεις μαζί. Εξυπηρετούμασταν διπλα διπλα με τη γυναίκα μου και η μια υπάλληλος ζήτησε τη μετάφραση, η άλλη όχι.

                          Εύχομαι να βρειτε δουλειά γρήγορα και μετά όλα θα μπουν στη ρουτίνα τους.
                          Ηρθε η γνησιοτητα απο την Ελλαδα (ενα μηνα παρακαλω) και αφου ειχα διαβασει το μνμα σου, εστειλα τον συζυγο να ξαναπροσπαθησει μονο με το χαρτι της γνησιοτητας και χωρις μεταφραση (παλιο τυπου διπλωματος). Μονο τον χρονο του ειχε να χασει. Του ειπα να αποφυγει τον υπαλληλο που ειδαμε την προηγουμενη φορα. Πηγε σε γυναικα και της χαρησε το πιο ωραιο του χαμογελο (ειναι και ωραιο παιδί ;-) ) και ....ολα καλα! So, thank you, μας γλιτωσες την μεταφραση και καμια εβδομαδα ακομα!!!!
                          Moving to Sydney on September 28, 2012!

                          Comment


                            Καταρχην να σου συστηθω οτι ειμαι και εγω αυστραλος που συνεχεια σκεφτομαι να κανω το αλμα ενω σπουδασα ελλαδα και δουλεψα 20 χρονια στην ελλαδα,
                            λυπαμαι που δεν πηρες ακομα τα οικογενειακα επιδοματα αλλα νομιζω οτι θα κανουν 2-4 μηνες να ξεκινησουν μεχρι να εγκριθει ο φακελος και εφοσον στην αιτηση τα εχεις σε εσενα τα παιδια σαν αυστραλη και οχι στον συζυγο γιατι τοτε δεν ξερω τι γινεται ...
                            Επισης κουραγιο για την δουλεια γιατι υπαρχει ανταγωνισμος αλλα πιστευω καπου εδω θα αρχιζεις τις συνεντευξεις και θα ερθει το αποτελεσμα

                            υπομονη και κουραγιο και σου ευχομαι ολα τα καλα (μπας και παρουμε κουραγιο απο εσενα στο νεκροταφειο που ζουμε εδω !!)

                            Comment


                              Originally posted by AussieHope View Post
                              Ηρθε η γνησιοτητα απο την Ελλαδα (ενα μηνα παρακαλω) και αφου ειχα διαβασει το μνμα σου, εστειλα τον συζυγο να ξαναπροσπαθησει μονο με το χαρτι της γνησιοτητας και χωρις μεταφραση (παλιο τυπου διπλωματος). Μονο τον χρονο του ειχε να χασει. Του ειπα να αποφυγει τον υπαλληλο που ειδαμε την προηγουμενη φορα. Πηγε σε γυναικα και της χαρησε το πιο ωραιο του χαμογελο (ειναι και ωραιο παιδί ;-) ) και ....ολα καλα! So, thank you, μας γλιτωσες την μεταφραση και καμια εβδομαδα ακομα!!!!
                              Μπράβο χαίρομαι...δεν έκανα εγώ τίποτα μάλλον οτι είναι ωραία παιδί όπως λες...θέλει και ο Αυστραλός το χαμόγελό του!
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Ξαναδιάβασα το post σου στην πρώτη σελίδα και τούτη την φορά κράτησα σημειώσεις για διάφορα θέματα που είδα και θα στα πω:

                                Στο σημείο που λές για την τράπεζα να συμπληρώσω τα εξής: Η NAB πράγματι σταμάτησε τις απεθείας συναλλαγές με Ελληνικές τράπεζες που πλέον γίνονται μέσω άλλων τραπεζών, Γερμανικών νομίζω διάβασα κάπου, αλλά δεν έχει σημασία. Σημασία έχει οτι τα εμβάσματα που στέλνω στον εαυτό μου απο Ελληνική τράπεζα στον λογαριασμό μου στην NAB, κάνουν ακριβώς τον ίδιο χρόνο που έκαναν και πριν για να φτάσουν με τις ίδιες ακριβώς χρεώσεις. Αρα θα έλεγα δεν επηρεάζει τις απλές συναλλαγές που κάνουμε το γεγονός οτι έκοψαν τις συναλλαγές με τις Ελληνικές απευθείας. Ετσι μπορεί άφοβα να επιλέξει κάποιος και την NAB και να γλυτώσει την μηνιαία χρέωση που έχει η Commonwealth.

                                Για την ασφάλεια υγείας να συμπληρώσω τα εξής: Είναι υποχρεωτική και η ιδιωτική ασφάλεια που μέχρι την ηλικία των 30 ετών δεν έχει επιβαρύνσεις στην καθυστέρηση για να γίνει. Μετά τα 30 έχει επιβαρύνσεις. Τι γίνεται όμως αν μεταναστεύσεις στην Αυστραλία και είσαι ήδη πάνω απο 30. Θα ήταν άδικο να σου επιβληθούν οι επιβαρύνσεις. Για αυτό τον λόγο δίνει εναν χρόνο απο την έισοδο στην χώρα ώστε να γίνει η ιδιωτική ασφάλεια υγείας. Μετά αρχίζουν οι επιβαρύνσεις κανονικά. Οπότε μην το ξεχνάμε αυτό γιατι είναι πολύ βασικό και γλυτώνουμε χρήματα.
                                Επίσης να μην ξεχνάμε οτι το ασθενοφόρο δεν είναι δωρεάν και καλύτερα είναι να κάνουμε μια συνδρομή με πληρωμή τον χρόνο 50 δολάρια στα ασθενοφόρα της Βικτώριας παρά να το χρειαστούμε και να πληρώσουμε 2000$.

                                Εσύ είσαι Αυστραλέζα και έχεις και συγγενείς εδω και μπορεί να σου πουν διαφορετική έκδοση της ιστορίας αλλά απο οτι εχω δει εγω 2 χρόνια εδω, η αγορά εργασίας ανοίγει δεν κλείνει την περίοδο των Χριστουγέννων. Μπορεί να είναι αντίστοιχα θα λέγαμε ο τοπικός Αυγουστος, όπως στην πατρίδα, αλλά εκεί σταματάνε οι ομοιότητες. Το γεγονός οτι η αρχή του έτους είναι και η αρχή του σχολικού και ακαδιμαϊκου έτους, κάνει πολλές οικογένειες να διαλέγουν αυτή την συγκεκριμένη χρονική περίοδο για αλλαγή καριέρας ή τοποθεσίας για εργασία και παρατηρείται μια κινητικότητα στην αγορά εργασίας που κορυφόνεται μετά την εορταστική περίοδο και προς την Australia Day.
                                Στο λέω γιατι και εγω ψάχνω για εργασία αυτό το διάστημα και είμαι full time αφιερωμένος στο άθλημα.

                                Η απάντηση στις τύψεις που έχεις που παράτησες μια αποδοτική και καλή εργασία στην πατρίδα, νομίζω είναι, ο μισθός επιδόματα που πρέπει να έχεις αρχίσει να παίρνεις για εσένα και τα παιδιά. Όταν ολοκληρώσεις τις διαδικασίες με τα χαρτιά κ.τ.λ. θα παίρνεις περίπου 1000/δεκαπενθήμερο για να μεγαλώνεις τα παιδιά σου. Ξέρω στην μεγαλούπολη δεν είναι αρκετά και όπως λές με τους υπολογισμούς σου ακόμα και τα 800 την εβδομάδα δεν θα είναι αρκετά.
                                Στο σημείο αυτό να σου πω το εξής. Εδω στο χωριό που είναι 40 λεπτά απο το αεροδρόμιο της Μελβούρνης, λίγο λιγότερο απο 20 απο το Geelong, τα ενοίκια είναι 275 για τρείς κραβατοκάμαρες, έχεις χωρο να βάλεις κότες για να έχεις φρέσκα αυγά με πολύ λιγότερο κόστος απο 0.5 το αυγό και τα 800 την εβδομάδα θα ήταν μαγικά και υπεραρκετά. Και αν μένεις εδω και δουλεύεις στην Μελβούρνη τότε έχεις τις εξής επιλογές. Με το αυτοκίνητο περίπου μια ώρα το πρωί και μια το βράδυ, με το τρένο απο το Geelong 20 λεπτά μέχρι το Geelong και καμιά ωρα μέχρι την Μελβούρνη.
                                Ξέρω βέβαια, οτι το τρένο θα σε αφήσει στον κεντρικό σταθμό και απο εκεί ίσως είναι ενας μικρός γολγοθάς μέχρι να φτάσεις στην εργασία αν είναι απομακρυσμένη και δεν βολεύει, και αυτό είναι το αρνητικό θα έλεγα. Ετσι ίσως μια λύση να είναι να σκεφτείτε την παραμονή σε περιοχές που αν και δεν αποτελούν επίσημα προάστεια της Μελβούρνης, ουσιαστικά είναι. Πάρτε π.χ. το δρόμο προς το Geelong και δείτε στο Google Earth οτι περιοχή έχει ξεφυτρώσει δεξιά και αριστερά της διαδρομής είναι γιατι ο κόσμος μπορεί και μένει εκεί με καλύτερες συνθήκες απο οτι αν έμενε μέσα στην Μελβούρνη και είναι πάντα κάτω απο μια ώρα απο το κέντρο της γιατι είναι πάνω στον κύριο οδικό άξονα. Ετσι περιοχές όπως το Hoppers Crossing, Werribie, Lara κ.τ.λ. είναι σε άνοδο τρελή τα τελευταία χρόνια και με μια ματιά στο realestate.com.au βρίσκεις πολύ λογικά ενοίκια.

                                Για το Kindengarden θέλω να σου πω αλλά θα πρέπει να ρωτήσω τι ακριβώς κάνουμε εδω γιατι δεν πληρώνουμε τα τρελλά λεφτά με την ώρα αλλά μια συμμετοχή ανα περίοδο γιατι είναι προνήπιο ουσιαστικά και μιας και δεν είναι υποχρεωτικό και δεν συμπεριλαμβάνεται στην βασική κρατική εκπαίδευση δεν είναι και δωρεάν εντελώς. Θα στα πω όμως αύριο γιατι πρέπει να συμβουλευτώ και την σύζηγο γιατι εχω ξεχάσει τις λεπτομέρειες πλέον. Του χρόνου όμως έχουμε ήδη θέση για το κανονικό, που είναι δωρεάν και πολλές ώρες γιατι τώρα είναι 3 ώρες την εβδομάδα μαζεμένες σε μια φορά.

                                Στο σημείο που λες για τον υπάλληλο του Centrelink τελικά δεν κατάλαβα, τι είπε η προυσταμένη, ισχύει ή δεν ισχύει οτι μπορείς να βγάλεις ΑΦΜ-TFN αν είσαι με τουριστική ή τέλως πάντων με οχι μόνιμη βίζα?
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X