Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - AussieHope

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    πριν λιγο μολις το διαβασα μετα τα γελια και το κεφι με την πaρεα στο chat σημερα,κ ομολογω συγκινημενος πως θαυμαζω την δυναμη και το κουραγιο σου με ολα οσα αντιμετωπισες τα χρονια που περασαν...ειναι αληθεια τελικα πως η αγαπη κινει βουνα και εισαι η αποδειξη aussie..how proud of u yr beloved husband must be,im lucky 2 know u even short>:D<
    live what u love...love what u live!!!

    Comment


      #77
      Originally posted by AussieHope View Post
      Stella82, κατανοώ την αγωνία σου απολύτως! Όπως διαβασες στο αρχικο μου post .................................................. ..

      Ελπιζω να βοηθησα. Κρατησε με ενημερη για το αποτελεσμα. Θα σου στελνω πολλες πολλες θετικες σκεψεις!!!

      AussieHope σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!
      Η βίζα είναι η partner στην οποία συμπεριλαμβάνω και τα παιδιά μου επειδή δεν μπορούν να πάρουν την Αυστραλέζικη υπηκοότητα λόγω του ότι εγώ δεν έχω γεννηθεί εκεί και δεν έχω συμπληρώσει 2 χρόνια παραμονής στο σύνολο.
      Όσο για το πρόβλημα του γιου μου, δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό-δόξα το Θεό-, αλλά για μια παλλινδρόμηση ούρων η οποία στην ηλικία των 2-3 ετών θεραπεύεται από μόνη της. Έτσι μας είχαν πει οι γιατροί κι έτσι έγινε, τώρα είναι 3,5 ετών και το ξεπέρασε το πρόβλημα.
      Μου έδωσες ελπίδα που μου είπες ότι δεν μπορούν να αρνηθούν την είσοδο στη χώρα σε κανέναν Αυστραλό πολίτη, αλλά με τρομάζει λίγο το ότι μπορεί να κάνει και 6 μήνες. Εμείς υπολογίζαμε να φύγουμε αρχές Σεπτέμβρη. Αφού όλη η διαδικασία για τη βίζα διαρκεί εως και 6 μήνες (και μας έμεινε 1,5 μήνας ακόμη) μπορούν να μας καθυστερήσουν άλλο τόσο;
      Τώρα θα μου πείς τί σε ρωτάω....... Σε ζαλίζω λες και είσαι υπεύθυνη εσύ.
      Θα ρωτήσω την case officer αν μπορεί να μου δώσει στοιχεία να τους στείλω μέιλ.
      Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι. Εύχομαι να μας ενημερώσουν σύντομα, γιατί αυτή η αγωνία δεν παλεύεται. Να είσαι καλά!!

      Comment


        #78
        Originally posted by stella82 View Post
        AussieHope σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!
        Η βίζα είναι η partner στην οποία συμπεριλαμβάνω και τα παιδιά μου επειδή δεν μπορούν να πάρουν την Αυστραλέζικη υπηκοότητα λόγω του ότι εγώ δεν έχω γεννηθεί εκεί και δεν έχω συμπληρώσει 2 χρόνια παραμονής στο σύνολο.
        Όσο για το πρόβλημα του γιου μου, δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό-δόξα το Θεό-, αλλά για μια παλλινδρόμηση ούρων η οποία στην ηλικία των 2-3 ετών θεραπεύεται από μόνη της. Έτσι μας είχαν πει οι γιατροί κι έτσι έγινε, τώρα είναι 3,5 ετών και το ξεπέρασε το πρόβλημα.
        Μου έδωσες ελπίδα που μου είπες ότι δεν μπορούν να αρνηθούν την είσοδο στη χώρα σε κανέναν Αυστραλό πολίτη, αλλά με τρομάζει λίγο το ότι μπορεί να κάνει και 6 μήνες. Εμείς υπολογίζαμε να φύγουμε αρχές Σεπτέμβρη. Αφού όλη η διαδικασία για τη βίζα διαρκεί εως και 6 μήνες (και μας έμεινε 1,5 μήνας ακόμη) μπορούν να μας καθυστερήσουν άλλο τόσο;
        Τώρα θα μου πείς τί σε ρωτάω....... Σε ζαλίζω λες και είσαι υπεύθυνη εσύ.
        Θα ρωτήσω την case officer αν μπορεί να μου δώσει στοιχεία να τους στείλω μέιλ.
        Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι. Εύχομαι να μας ενημερώσουν σύντομα, γιατί αυτή η αγωνία δεν παλεύεται. Να είσαι καλά!!
        Γεια σου Stella82!
        Εαν έχεις αιτηθεί την partner visa, τότε σημαίνει πως είτε εσύ είτε ο σύζυγος/σύντροφος είναι Αυστραλός υπήκοος. Τοτε τα παιδιά μπορουν να γίνουν Αυστραλοί υπήκοοι αυτομάτως. Ή μήπως είσαι Australian citizen by descent;
        Επίσης, απορώ πως ανέφερες την παλλινδρόμηση στην αίτηση; Εγω προσωπικά θα το άφηνα εξω, εφόσον δεν είναι σοβαρή ασθένεια και το εχει ξεπεράσει. Ωστόσο, ειμαι πλεον σιγουρη πως δεν θα απορίψουν την βιζα γιατί δεν είναι σοβαρό, δεν έχει επιπλοκές και δεν θα επιβαρύνει το συστημα υγείας της Αυστραλίας. Απλά θα φας τζαμπα την αγωνία.
        Οι χρόνοι επεξεργασίας που δίνουν είναι 6 -8 μήνες για υποθέσεις "high-risk" που χρειάζονται περαιτέρω ψάξιμο. Επομένως, μπορεί να φτάσει τους 8 μήνες συνολικά, αν και δεν νομιζω.
        Ρωτησε την case officer. Σου λενε να μην τους πολυ-ενοχλείς αλλα η δική μας ήταν αρκετά εξυπηρετική και μου ειπε να την επικοινωνήσω μαζί της οσες φορές θελω. Τους εχουν εκπαιδευσει να μην εκφερουν γνωμη σε ιατρικά ζητήματα, αλλα πες της πως υπολόγιζες να φυγετε αρχες Σεπτεμβρίου και πως θα ήθελες μια απαντηση νωρίτερα. Ζητησε τα στοιχεία και του HOC να επικοινωνήσεις και με εκείνους. Δεν ξερω ποσο καλά ειναι τα αγγλικά σου, αλλα εαν θελεις να σου συντάξω το email στα αγγλικά για την case officer ή/και για τον HOC, μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου μεσω ΠΜ.
        Τωρα που γνωρίζω το προβλημα υγείας ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ πως δεν θα υπάρξει προβλημα. Απλα εμπλεξες με πρωτοκολα/routine procedures κτλ. Ολα θα πανε καλα.
        Moving to Sydney on September 28, 2012!

        Comment


          #79
          Originally posted by AussieHope View Post
          Να και η δική μου ιστορία μέχρι στιγμής.
          Ελπίζω να μην βαρεθείτε.

          ΙΟΥΛΙΟΣ 2012

          Έχουμε εξελίξεις!!! Βρεθηκε αγοραστης για το σπιτι. Βεβαια, για ενα κομματι ψωμι το αγοραζει, πληρης επιπλωμενο και εξοπλισμενο, αλλα ποιος ξερει τι θα γινει σε 6-12 μηνες απο τώρα; Ισως τα πραγματα χειροτερεψουν στην Ελλαδα και πεσουν οι τιμες κι αλλο. Όλοι λενε πως την χρεοκοπια δεν την γλιτώνουμε.
          Συνεπως, εκλεισα και εισιτηρια - φευγουμε 28 Σεπτεμβριου για Συδνευ. One-way! Βεβαια, μεχρι να υπογραψουμε συμβολαια δεν πληρωνω για τα εισιτηρια μηπως κατι συμβει τελευταια στιγμή. Νιωθω περιεργα. Απο την μία ανακουφιση που επιτελους μπορουμε να βγαλουμε ενα σιγουρο προγραμμα, απο την άλλη αγχος για την νεα ζωη που θα ξεκινήσουμε. Αρχισαν και οι αμφιβολίες... Το σφίξημο στο στομάχι που περιγράφουν κι άλλα πατριωτάκια.... Ελπιζω να κανουμε το σωστο. Όχι τιποτα, αλλα δεν ειμαι μονη μου. Παιρνω τον άντρα μου και τα παιδια μου στο λαιμό!
          Aussie hope να εισαι αισιοδοξη, ειστε δυνατοι ανθρωποι και πιστευω οτι απο την Ελλαδα εχετε γεμισει απο εμπειριες(δυσκολες κιολας) αρα με τη νεα αρχη, οσο δυσκολη και αν θα ειναι, θα ειναι σα να αφηνετε και ενα τεραστιο βαρος πισω. Επομενως ετσι πιο αναλαφροι που θα ειστε θα μπορεσετε να κινηθειτε πιο ανετα και ολα,αργα ή γρηγορα θα τα βαλετε στη θεση τους.Επισης σε καμια περιπτωση δε προκειται τα παιδια σου να εχουν καλυτερη εκπαιδευση εδω ετσι πως πανε τα πραγματα.Μονο αυτο να σκεφτεις δε πρεπει να τρομαζεις.
          Καλη επιτυχια και ευχομαι να τα πουμε και απο κοντα οταν με το καλο ερθουμε και εμεις

          Comment


            #80
            Originally posted by AussieHope View Post
            Γεια σου Stella82!
            Εαν έχεις αιτηθεί την partner visa, τότε σημαίνει πως είτε εσύ είτε ο σύζυγος/σύντροφος............................... Ολα θα πανε καλα.

            AussieHope se ypereuxaristo gia tin apantisi sou!! Mou edoses polu kouragio! Nai, egw eimai citizen by descent gia auto kai ta paidia mou den mporesan na paroun ttin uphkootita. Exeis dikio pou aporeis pws kai to anefera to provlima tou mikrou mou alla egine ws eksis.....otan o panel doctor eide oti ola auta itan grammena sto vivliario ugeias tou mou eipe pws mporousa na min to anaferw alla yparxei i periptwsi na sumvei kati stin Australia kai na mou poune "giati den to dilwses efoson itan ek genithis?" H gnwmi tou itan na to dilwsw wste na min exoume provlima argotera.
            Xairomai pou pisteueis oti tha mas dwsoun ti visa, opws eipa mou dineis kouragio.
            Episis euxaristw pou prosferthikes na me boithiseis me to e-mail alla ta agglika mou einai poly kala. Xilia euxaristw kai pali. Euxomai syntoma na sou pv euxarista!

            P.S. Sygnwmi gia ta greeklish kati epathe to laptop kai den grafei ellinika.
            Sorry pou sas talaipwrw!

            Comment


              #81
              [QUOTE=stella82;50907]AussieHope se ypereuxaristo gia tin apantisi sou!! Mou edoses polu kouragio! Nai, egw eimai citizen by descent gia auto kai ta paidia mou den mporesan na paroun ttin uphkootita. Exeis dikio pou aporeis pws kai to anefera to provlima tou mikrou mou alla egine ws eksis.....otan o panel doctor eide oti ola auta itan grammena sto vivliario ugeias tou mou eipe pws mporousa na min to anaferw alla yparxei i periptwsi na sumvei kati stin Australia kai na mou poune "giati den to dilwses efoson itan ek genithis?" H gnwmi tou itan na to dilwsw wste na min exoume provlima argotera.
              Xairomai pou pisteueis oti tha mas dwsoun ti visa, opws eipa mou dineis kouragio.
              Episis euxaristw pou prosferthikes na me boithiseis me to e-mail alla ta agglika mou einai poly kala. Xilia euxaristw kai pali. Euxomai syntoma na sou pv euxarista!

              Ειχαμε κανένα νέο;
              Moving to Sydney on September 28, 2012!

              Comment


                #82
                58 και 1! Αρχισε το countdown. Εχω κανει update στην πρωτη σελίδα...
                Moving to Sydney on September 28, 2012!

                Comment


                  #83
                  Αν την ιστορια σου τη βλεπαμε σε ταινια θα λεγαμε οτι αυτα δεν γινονται!Σας ευχομαι το νεο κεφαλαιο που ανοιγεται στη ζωη σας να εχει μονο χαρουμενες στιγμες...Ειμαι σιγουρος οτι στην Αυστραλια θα βρειτε και την ηρεμια και την ασφαλεια που -δυστυχως- δεν μπορει να δωσει η Ελλαδα...Καλη συνεχεια και σας ευχομαο τα καλυτερα.
                  Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                  Comment


                    #84
                    [QUOTE=AussieHope;51731]
                    Originally posted by stella82 View Post
                    .............Euxomai syntoma na sou pv euxarista!

                    Ειχαμε κανένα νέο;

                    Γεια σου AussieHope,
                    ναι επικοινώνησα μαζί της και η απάντηση που έλαβα ήταν....αυστηρά επαγγελματική θα έλεγα. Δηλ. μου είπε ότι μετά από το καινούριο πρόγραμμα του Ιουλίου ο χρόνος που χρειάζεται είναι 7-9 μήνες, ότι η επεξεργασία των αιτήσεων γίνεται με σειρά προτεραιότητας ανάλογα με την ημηρομηνία που εστάλησαν, ότι η Αυστραλία δίνει τόσες βίζες όσες χρειάζεται κι ότι κάνουν όσο πιο γρήγορα μπορούν.
                    Για να είμαι ειλικρινής με απογοήτευσε η απάντη που πήρα μια και ήταν γενικές πληροφορίες κι όχι κάτι που να μου δίνει ελπίδα. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί το πρόβλημα είναι ότι υπολογίζαμε ότι θα φύγουμε αρχές Σεπτέμβρη και τώρα ανατρέπονται όλα. Δεν με πειράζει να περιμένω λίγο παραπάνω, αρκεί να είμαι σίγουρη ότι θα μας τη δώσουν. Έχω αρχίσει να προβληματίζομαι, όμως συνεχώς σκέφτομαι ότι το πρόβλημα του γιου μου δεν είναι κάτι σημαντικό κι έχει ούτως ή άλλως ξεπεραστεί.... Έχω αγχωθεί τρομερά, άντε να δούμε πως θα περάσουν οι μέρες.... Α! Και κάτι άλλο. Ενώ τη ρώτησα αν θα μπορούσα να στείλω μέιλ απευθείας στο HOC δεν μου απάντησε καν σε αυτό.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by AussieHope View Post
                      [CENTER][I]

                      Φεβρουάριος 2008
                      Ο θεός μας κάνει ένα δώρο που ζυγίζει 2,740 κιλά και κλαίει συνέχεια. Δεν μας νοιάζει όμως. Άξιζε ο κόπος και η αναμονή. Μένει ο σύζυγος σπίτι και την μεγαλώνει με χαρά και πολλή, πολλή αγάπη. Την τάζουμε στον Ταξιάρχη.

                      ”Είσαι τυχερός στην ατυχία σου» του λεει. Έχεις αυτοάνοση παγκρεατίτιδα η οποία είναι μίμος του καρκίνου του παγκρέατος. Θα παρεις κορτιζόνη και θα γίνεις καλά. Αυτά είναι τα καλά τα νέα. Τα κακά νέα είναι πως επειδή καθυστέρησε η διάγνωση τόσο καιρό (6 μήνες σύνολο) έχει δημιουργήσει πρόβλημα στο πάκρεας και τώρα έχεις πλέον ζαχαρώδη διαβήτη τύπου 2. Θα χρειασθείς ινσουλίνη για την υπόλοιπή σου ζωή.

                      Μαρτιος 2012
                      Την ξέρετε την ιστορία με τον γρύλο; Αυτό πάθαμε εμείς.
                      Τρεις μερες αφου έστειλε ο ιατρος τις εκθέσεις πηραμε απάντηση από την case officer. ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ Η ΒΙΖΑ!!!

                      ΙΟΥΛΙΟΣ 2012
                      Έχουμε εξελίξεις!!! Βρεθηκε αγοραστης για το σπιτι. Βεβαια, για ενα κομματι ψωμι το αγοραζει, πληρης επιπλωμενο και εξοπλισμενο, αλλα ποιος ξερει τι θα γινει σε 6-12 μηνες απο τώρα; Ισως τα πραγματα χειροτερεψουν στην Ελλαδα και πεσουν οι τιμες κι αλλο. Όλοι λενε πως την χρεοκοπια δεν την γλιτώνουμε.

                      Επίσης το νεο του χομπυ ειναι να πεταει πραγματα απο το μπαλκόνι. Προχθες βρηκα ολα μου τα tupper και διαφορα αλλα κουζινικα κατω στην πυλωτη.
                      Δεν ξέρω τι να πώ δακρύζα σκεφτόμουν τα δικά μου και απλά διάβαζα να δώ ένα τέλος όπως σε ταινίες Happy End. Ναι είναι χαρούμενο τέλος καλό για μία νέα αρχή. Με 2 αγγελούδια που εύχομαι στον αντρα σου και σε σένα να σας γεμίσουν ευτυχία. Να τα πετάνε τα ταπερ χαχα μικρά τερατάκια είναι και όποτε θέλουν γίνονται αγγελούδια.

                      Την μητέρα μου την έχασα απο παγκρεας... Μεγάλωσε Μελβούρνη αλλα ποτέ δεν την ρώτησα ειχε δεν είχε υπηκοόητα τώρα που ψάχνω λύσεις είναι αργά.

                      Καλα έκανες με το σπίτι έφυγε απο πάνω σου η Εφορεία και το Κακορίζικο κράτος μας. Οι τιμές θα πέσουν δεν προκειται να ανέβουν σύντομα τουλάχιστον.

                      Να είσαστε πάντα καλά και κάθε ανατολή να σας βρίσκει αγαπημένους και ευτυχισμένους.

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by AussieHope View Post
                        58 και 1! Αρχισε το countdown. Εχω κανει update στην πρωτη σελίδα...Τελος παντων, καλυτερα που εχω τοσο τρεξιμο, γιατι ήδη με εχει πιασει η νοσταλγία και τα second thoughts. Που ειναι το τηλεκοντρολ; Θελω να κανω fast forward τους επόμενους 6-9 μήνες. Γινεται να μεταναστευσεις χωρις να περασεις αυτο το στάδιο;;;;
                        Κάτι μου θυμίζουν αυτά....καλή υπομονή και κουράγιο για τη συνέχεια!
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          #87
                          ola na sas er8oun opws epi8imeite!!! mono thetika pragmata na perivalloun tin zwis sas apo edw k pera......

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by dimhal View Post
                            Αν την ιστορια σου τη βλεπαμε σε ταινια θα λεγαμε οτι αυτα δεν γινονται!Σας ευχομαι το νεο κεφαλαιο που ανοιγεται στη ζωη σας να εχει μονο χαρουμενες στιγμες...Ειμαι σιγουρος οτι στην Αυστραλια θα βρειτε και την ηρεμια και την ασφαλεια που -δυστυχως- δεν μπορει να δωσει η Ελλαδα...Καλη συνεχεια και σας ευχομαο τα καλυτερα.
                            Thank you dimhal!!
                            Moving to Sydney on September 28, 2012!

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by maria tz View Post
                              ola na sas er8oun opws epi8imeite!!! mono thetika pragmata na perivalloun tin zwis sas apo edw k pera......
                              Να 'σαι καλα maria tz. Το ίδιο εύχομαι και σε εσένα!
                              Moving to Sydney on September 28, 2012!

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by leyteris77 View Post
                                Κάτι μου θυμίζουν αυτά....καλή υπομονή και κουράγιο για τη συνέχεια!
                                Πες μου πότε θα γίνουν καλύτερα...περνάει γρήγορα αυτό το άσχημο στάδιο;
                                Moving to Sydney on September 28, 2012!

                                Comment

                                Working...
                                X