Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - pmav

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    @ pmav:

    Σε νιώθω επειδή ετοιμάζομαι και εγώ να κάνω αυτο το άλμα (το είχα ξανακάνει πριν 20 χρόνια περίπου χωρίς υποχρεώσεις και οικογένεια). Σου εύχομαι ολόψυχα να σου πάνε όλα καλά!

    Comment


      #47
      pmav σας εύχομαι κάθε ευκολία στο νέο σας ξεκίνημα και όλα να σας έρθουν βολικά
      Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι.Αν κατάλαβα καλά γράφεις πως η γυναίκα σου πήρε τη βίζα το Σεπτέμβρη του 2012 και μπορεί να έρθει κι αυτή μέχρι το Σεπτέμβρη του 2013. Αυτό είναι σίγουρο; Στο λέω αυτό γιατί η δικιά μου βίζα ήρθε 12 Νοέμβρη και μου είπαν πως πρέπει να μπω στη χώρα μέσα σε 4 μήνες (14 Μαρτίου).Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μεγάλη διαφορά...

      Και πάλι καλή τύχη

      Comment


        #48
        Originally posted by thena View Post
        pmav σας εύχομαι κάθε ευκολία στο νέο σας ξεκίνημα και όλα να σας έρθουν βολικά
        Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι.Αν κατάλαβα καλά γράφεις πως η γυναίκα σου πήρε τη βίζα το Σεπτέμβρη του 2012 και μπορεί να έρθει κι αυτή μέχρι το Σεπτέμβρη του 2013. Αυτό είναι σίγουρο; Στο λέω αυτό γιατί η δικιά μου βίζα ήρθε 12 Νοέμβρη και μου είπαν πως πρέπει να μπω στη χώρα μέσα σε 4 μήνες (14 Μαρτίου).Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μεγάλη διαφορά...

        Και πάλι καλή τύχη
        Η βιζα και για τους δυο μας ηρθε 6/09/12 με κυριο αιτων εμενα κ εξαρτωμενο μελος τη Βασιλικη, και για τους δυο μας καταληκτικη ημερηνια εισοδου στη χωρα ειναι στις 4/9/13. Οποτε ξεκιναω μονος μου κ μεχρι τοτε θα ερθει κ η Βασιλικη. Βεβαια εχω ακουσει πως εξαρταται στο ειδος της βιζας για το χρονικο διαστημα εισοδου

        Comment


          #49
          Η διαφορά είναι (και μάλιστα το συζητάγαμε με τον πμαβ τηλεφωνικά το πρωί) το ΠΟΤΕ κάνεις τις ιατρικές εξετάσεις. Όταν η βίζα εγκρίνεται σου δίνουν χρονικό περιθώριο πρώτου entry ισοδύναμο με 1 έτος από την στιγμή που λαμβάνουν το health check. Στις partners visas οι ιατρικές εξετάσεις είναι νωρίς στην διαδικασία, με αποτέλεσμα όταν περνά το εξάμηνο-επτάμηνο αναμονής από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης τότε να απομένουν μόνο 3-4 μήνες για την συμπλήρωση του 12μήνου. Έτσι άτομα που παίρνουν partners visa συνήθως έχουν μικρότερο περιθώριο entry στη χώρα. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

          Επίσης παιδιά, σίγουρα αυτα που λέει ο πμαβ είναι σωστά. Αλλά μην ξεχνάμε ότι δεν ζούμε στην εποχή του Ελπίς. Όποιος θέλει να μας δεί δεν έχει παρά να μπεί στο skype. Όποιος θέλει να μας δεί από κοντά παίρνει το αεροπλανάκι 19 ώρες και βουαλά στην Αυστραλία. Θέλουμε εμείς να δούμε κάποιον βουαλά 1500 δολλαρια δηλαδή 2 weeks pay και είσαι στο Ελ.Βενιζέλος. Η απόσταση με τους καλούς - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΚΑΛΟΥΣ - φίλους δεν επηρεάζεται από χιλιομετρικές αποστάσεις στα χρόνια που ζούμε. Μπορείς να είσαι στο τηλέφωνο με viber επί ώρες και να μην πληρωνεις σέντι. Κάποτε αυτά ήταν αδιανόητα. sKYPE από το κινητό ανα πάσα στιγμή. Μεγάλες ευκολίες.

          Comment


            #50
            Σας ευχαριστω ολους κ ολες για τις ευχες σας, μας δινουν κουραγιο!!!

            Comment


              #51
              Η αλήθεια είναι πως τις εξετάσεις τις έκανα τον Ιούνιο αλλά ίσως να παίζει ρόλο και το είδος της βίζας.
              Τέλος πάντων όπως και να έχει εγώ κατεβαίνω κάτω 4 Μάρτη αλλά με επιστροφή προς το παρόν... μόνο για να ενεργοποιήσω τη βίζα μου
              Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

              Comment


                #52
                Pmav πότε μας έρχεσαι με το καλό? Εύχομαι να τα βρεις όλα πολύ καλύτερα από ότι τα περιμένεις! Όλα να σου πάνε τέλεια...

                Φίλε Παναγιώτη Νο2 (panultimate), τα εισητήρια από Αυστραλία-Ελλάδα είναι πολύ ακριβότερα από τα Ελλάδα-Αυστραλία, πέρα από την νομισματική διαφορά. Δεν είναι τόσο έυκολο να πετάγεσαι Ελλάδα, όχι μόνο από οικονομική άποψη, έχεις παιδί και φαντάζεσαι τι εννοώ.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #53
                  [QUOTE=leyteris77;59079]Pmav πότε μας έρχεσαι με το καλό? Εύχομαι να τα βρεις όλα πολύ καλύτερα από ότι τα περιμένεις! Όλα να σου πάνε τέλεια...

                  Λευτερη, οι μερες μου στην Ελλαδα σχεδον τελειωσαν, πεταω για Μελβουρνη στις 29 του μηνα και 30 θα ειμαι πια εκει. Σε ευχαριστω για τις ευχες σου, και μενα η μονη μου ελπιδα ειναι να βρω γρηγορα δουλεια για να μπορεσει να κατεβει η Βασιλικη κοντα μου

                  Comment


                    #54
                    Φαντάζομαι είσαι στο αεροπλάνο αυτή την στιγμή συνάδελφε!!
                    Οι ευχές όλων μας είναι μαζί σου για το καινούργιο ξεκίνημα ολόψυχα!!!
                    Εύχομαι τα έντονα συναισθήματα που θα σε πλημμυρίζουν την στιγμή που θα αντικρύζεις την πόλη και το αεροδρόμιο της Μελβούρνης να επαληθευτούν στο έπακρο...και από εδώ και εμπρός μόνο μπροστά και μόνο προς τα πάνω....

                    Comment


                      #55
                      Φιλε μου Πανο...σε λιγες ωρες θα προσγειωθεις σε μια χωρα που αγαπαει τους ανθρωπους της....βαλτο καλα αυτο μεσα στο κεφαλι σου και μονο ετσι θα πας μπροστα εκει....θα σου φερονται με αξιοπρεπεια...και δεν λεω κατι αλλο και οι δυο μας καταλαβαινουμε....οπως πιστευω και ολοι οσοι διαβασουν εδω.....ξερεις που θα με βρεις αν χρειαστεις κατι.......
                      ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!!!!!!

                      Comment


                        #56
                        Περιμενουμε τις περιγραφες σου κ τις εντυπωσεις σου!!
                        ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ...οχι της Ελλης αχαχαχχαχα

                        ΚΟΥΡΑΓΙΟ κ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!
                        “Nothing is forever”

                        Comment


                          #57
                          Καλημέρα σε όλους!

                          Είναι η τρίτη μου μέρα στην Αυστραλία και ήδη νιώθω σα στο σπίτι μου!

                          Εχω ήδη γραφτει στο Medicare, ανοιξα λογαριασμό τραπέζης και έκανα την πρώτη μου κατάθεση, πέρασα από το Centrelink και πολύ ευγενικά μου είπαν ότι επειδή είμαι skilled migrant δε δικαιούμαι New start Allowance, και το μονο που μένει είναι να βγάλω TFN, που έχω ήδη έτοιμη την αίτηση άλλα επειδή είναι κατεβασμένη η σελίδα για συντήρηση ωστε να καταθέσω και να αρχίσω για να ψάχνω για δουλειά. Το jet lag ήταν όντως γεγονός αλλά με βοήθησε να τελειώσω σχεδόν όλες τις απαραίτητες δουλειές από την πρώτη μέρα. Σύντομα θα σας γράψω περισσότερα προς τέρψην και ενημέρωση...

                          Χαιρετισματα από την μακρυνή Αυστραλία

                          Comment


                            #58
                            .τιποτε αλλο....καλη αρχη!!!!!!!!!!

                            Comment


                              #59
                              Καλως ήρθες Πάνο, εύχομαι στην Αυστραλία να "πάθεις" ότι επιθυμείς και γρήγορα να έρθει και η γυναίκα κοντά! Καλή αρχή!!!
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                #60
                                ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ
                                ΠΑΝΟ
                                ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΔΕΞΙΑ
                                ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ
                                ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ



                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X