Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - pmav

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Καλώς ήρθες.... Καλή αρχή.... Πάντα με Υγεία. .. Κ
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #62
      Originally posted by pmav View Post
      Καλημέρα σε όλους!

      Είναι η τρίτη μου μέρα στην Αυστραλία και ήδη νιώθω σα στο σπίτι μου!

      Εχω ήδη γραφτει στο Medicare, ανοιξα λογαριασμό τραπέζης και έκανα την πρώτη μου κατάθεση, πέρασα από το Centrelink και πολύ ευγενικά μου είπαν ότι επειδή είμαι skilled migrant δε δικαιούμαι New start Allowance, και το μονο που μένει είναι να βγάλω TFN, που έχω ήδη έτοιμη την αίτηση άλλα επειδή είναι κατεβασμένη η σελίδα για συντήρηση ωστε να καταθέσω και να αρχίσω για να ψάχνω για δουλειά. .........................
      Welcome down under mate!

      Comment


        #63
        i don't do drugs, i am drugs!

        Comment


          #64
          Μπράβο Πάνο!!!! Καλή αρχή, όλα να πάνε σύμφωνα με τα πιο αισιόδοξα σου όνειρα φίλε!!!! Καλή δύναμη για τη συνέχεια!!!
          Περιμένουμε νέα σου!!!!
          Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

          Comment


            #65
            Καλή αρχή! Εύχομαι γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση για την πολυπόθητη επανένωση με την σύζυγο... Good Luck!

            Comment


              #66
              Πανο σου ευχομαο γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση και γρηγορη ανταμωση με τη γυναικα σου.οι θετικες μου σκεψεις ειναι μαζι σου!

              Comment


                #67
                καλως ηρθες πατριωτακι καλη ζωη απο εδω και περα!!!

                Comment


                  #68
                  Καλησπέρα από τη Μελβούρνη!!!

                  Μια πολύ σύντομη ενημέρωση (ξέρω χρωστάω μια αναλυτική κάποια στιγμή στο μέλλον) μια και δεν έχω καθήσει και καθόλου από τη μέρα που ήρθα. Μετά από 2 γεμάτες εβδομάδες παραμονής εδώ χθες συμφώνησα και ξεκινάω από Δευτέρα δουλειά. Δεν είναι ακριβώς πάνω στο αντικείμενό μου αλλά ευτυχώς είναι στον κατασκευαστικό τομέα, οπότε αυτό είναι θετικό ότι σιγά σιγά θα αρχίσω να δικτυώνομαι και επιπλέον να δω πως δουλεύουν οι εταιρείες εδώ. Η εταιρεια ανήκει σε έλληνα τρίτης γενιάς, ασχολείται με σιδηρούς οπλισμούς και post tensioning cables είναι sub-contracting company και είναι συγγενής της γυναίκας μου.

                  Ελπίζω όλα να πάνε καλά και σύντομα θα σας ενημερώσω με περισσότερες εξελίξεις. (Ξερω το σύντομα το δικό μου είναι χρόνος που δεν ορίζεται αλλά τι να κάνω βρε παιδιά δεν έχω αδειάσει και καθόλου...)

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by pmav View Post
                    Καλησπέρα από τη Μελβούρνη!!!

                    Μια πολύ σύντομη ενημέρωση (ξέρω χρωστάω μια αναλυτική κάποια στιγμή στο μέλλον) μια και δεν έχω καθήσει και καθόλου από τη μέρα που ήρθα. Μετά από 2 γεμάτες εβδομάδες παραμονής εδώ χθες συμφώνησα και ξεκινάω από Δευτέρα δουλειά. Δεν είναι ακριβώς πάνω στο αντικείμενό μου αλλά ευτυχώς είναι στον κατασκευαστικό τομέα, οπότε αυτό είναι θετικό ότι σιγά σιγά θα αρχίσω να δικτυώνομαι και επιπλέον να δω πως δουλεύουν οι εταιρείες εδώ. Η εταιρεια ανήκει σε έλληνα τρίτης γενιάς, ασχολείται με σιδηρούς οπλισμούς και post tensioning cables είναι sub-contracting company και είναι συγγενής της γυναίκας μου.

                    Ελπίζω όλα να πάνε καλά και σύντομα θα σας ενημερώσω με περισσότερες εξελίξεις. (Ξερω το σύντομα το δικό μου είναι χρόνος που δεν ορίζεται αλλά τι να κάνω βρε παιδιά δεν έχω αδειάσει και καθόλου...)
                    πολυ χαιρομαι Πανο...ειναι μια καλη αρχη...και παλι μπραβο!!!

                    Comment


                      #70
                      Μπραβο Πάνο... δε πειραζει είναι μια αρχή, είναι ένας μισθός. Πολύ σημαντικό. Ολα καλά από δω και μπρος.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by pmav View Post
                        Μετά από 2 γεμάτες εβδομάδες παραμονής εδώ χθες συμφώνησα και ξεκινάω από Δευτέρα δουλειά.
                        Απίστευτο!!!
                        Αν δεν έγραφες ότι είναι συγγενής της γυναίκας σου θα το γλεντούσα σήμερα σαν να έπιανα εγώ ο ίδιος δουλειά!! (Είμαστε και συνάδελφοι, οπότε κατανοείς τον συνειρμό μου αν βρήκες τόσο εύκολα δουλειά...)
                        Και πάλι όμως είναι απίστευτο!! Καλή αρχή!
                        Αν θέλεις ενημέρωσέ μας αναλυτικά κάποια στιγμή.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by jkostop View Post
                          Απίστευτο!!!
                          Αν δεν έγραφες ότι είναι συγγενής της γυναίκας σου θα το γλεντούσα σήμερα σαν να έπιανα εγώ ο ίδιος δουλειά!! (Είμαστε και συνάδελφοι, οπότε κατανοείς τον συνειρμό μου αν βρήκες τόσο εύκολα δουλειά...)
                          Και πάλι όμως είναι απίστευτο!! Καλή αρχή!
                          Αν θέλεις ενημέρωσέ μας αναλυτικά κάποια στιγμή.
                          ΠΟΛΛΑ LIKE!!!!!!

                          Συμφωνώ με τον jkostop!!!! & επαυξάνω!!!! Πραγματικά & εγώ χάρηκα πάρα πολύ μ'αυτά τα καλά νεά σου Πάνο!!!! Πιστεύω είναι - αν όχι η καλύτερη αρχή τουλάχιστο - η αρχή που όλοι ονειρευόμαστε..... Καλή αρχή λοιπόν & ακόμη καλύτερη συνέχεια!!!! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!! Περιμένουμε νέα σου.....
                          Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                          Comment


                            #73
                            Πολύ καλό ξεκίνημα! Συγχαρητήρια! Τώρα πια με την ησυχία σου και χωρίς άγχος μπορείς να στοχεύεις αυτό που πραγματικά θέλεις! Χαίρομαι πολύ για σένα Πάνο...
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #74
                              Καλημερα σε όλους!

                              Μια εβδομάδα έκλεισε από τη μέρα που έπιασα δουλειά, και είπα να σας γράψω πέντε κουβεντούλες μια και τον τελευταίο καιρό έχω εξαφανιστεί.

                              Πρώτα απ όλα να κάνω μια μικρή διόρθωση όσον αφορά τη δουλεία που πλέον δουλεύω. Η εταιρεία ουσιαστικά είναι δύο εταιρείες μια του πατέρα που όπως είπα την προηγούμενη φορά ασχολείται με το post tensioning και τους σιδηρούς οπλισμούς, και μια του του γιού που ασχολείται με σκυροδέματα και precast panels. H δουλειά μου μαλλον θα είναι μοιρασμένη κατα το 1/3 στην πρώτη και κατά τα 2/3 στη δεύτερη εταιρεία. Η θέση μου είναι estimator, με ότι αυτό συνεπάγεται. Δεν είναι αυτό που έκανα στην Ελλαδα αλλά το καλό είναι ότι είμαι μέσα στον κατασκευαστικό τομέα και εννοείται είναι καλύτερα από το να επιανα δουλειά σε ένα ασχετο επάγγελμα.

                              Θεωρώ σημαντικό ότι αυτή τη στιγμή έχω δουλεία και ταυτόχρονα θετικό το γεγονός το ότι θα μάθω πως λειτουργούν οι εταιρείες και την γενικότερη κουλτούρα των εργασιακών σχέσεων στη χώρα. Ταυτόχρονα σιγά σιγά θα χτίσω το δίκτυο μου θα μπορέσω να ξαναποκτήσω αυτοπεποιθηση μια και τα 2 χρόνια ανεργίας στην Ελλάδα αφήσανε τα σημάδια τους όσο και αν η Βασιλική (η σύζυγός μου) μου στάθηκε όσο δε θα μπορούσα ούτε να ονειρευτώ...

                              Εξακολουθώ και ειμαι φιλοξενούμενος στους συγγενείς, και οι φόβοι που είχα πριν φύγω από την Ελλάδα έσβησαν μια και μου φερονται λες και είμαι παιδί τους. Γενικότερα επειδή οι συγγενείς και οι δικοί μου και της Βασιλικής με έχουν σκλαβώσει με τη συμπεριφορά τους! Στη δε προσπάθειά μου να πληρώσω έστω ένα μερίδιο στους οργανισμούς κοινής ωφέλειας και να πω για νοίκι μόνο που δε με φάγανε!!! Δεν ξέρω αν και πως θα μπορέσω ποτέ να ανταποδώσω τη βοήθεια που μας δίνουν σε αυτή τη δύσκολη στιγμή.

                              Το επόμενο βήμα είναι να πιάσω ένα μικρό σπιτάκι κατά προτίμηση προς την περιοχή της δουλειάς μου μια και αυτοκίνητο δεν προβλεπεται για τον πρώτο χρόνο. Και εδώ πάλι θα βάλουν το χεράκι τους οι συγγενείς μια και εγώ δεν ξέρω και πολλά απο νοικοκυριό, και επιπλέον θέλουν να βοηθήσουν για να μη χαλάσω πολλά χρήματα σε αγορές μια και θεωρούν σημαντικό να φτιαξω ένα κομπόδεμα ασφαλείας έστω και μικρό για την αρχή ώστε να αντιμετωπίσω οτιδήποτε απρόοπτο. Ήδη η θεία μου οργανώνει για βασικά έπιπλα κουζινικά κλπ να μου δώσουν φιλοι και συγγενείς. Ποδηλατάκι (όταν θα έρθει και η Βασιλική και κανονίσει τα της μεταφορικής των βιβλίων μας, των υπολοίπων ρούχων μας και των ποδηλάτων μας) τραμ και τραίνο θα είναι τα μεταφορικά μας μέσα. Δυστυχώς τα λεφτά εδώ φεύγουν νερό, οπότε για τον πρώτο τουλάχιστον χρόνο θα είμαστε στριμωγμένοι. Ομως αυτό είναι κάτι που δε μας απασχολεί μια και έτσι υπολογιζαμε πως θα είναι τα πράγματα.

                              Βολτες πολλες δεν έχω κάνει μια και ήμουν αφοσιωμένος να βρω δουλειά και τώρα που βρήκα δεν έχω χρόνο για βόλτες. Δεν πειράζει όμως έχω μια ζωή να κάνω βόλτες όσες θέλω!!!

                              Το μήνυμα και την εικόνα που θα ήθελα όμως περισσότερο απ όλα να μεταφέρω από αυτή τη χώρα και από τα όσα έχω δει μέχρι τώρα είναι ότι έλληνες και αυστραλοι, (εννοώντας όλες τις εθνικότητες) δείχνουν να μην έχουν άγχος. Μπορεί τα πράγματα να είναι ακριβά και οι χρυσές εποχές να περάσανε (φαντάζομαι όχι μόνο στην Αυστραλία αλλά παντού στον κόσμο) όμως βλέπω πως αν έχεις όρεξη να δουλέψεις και να μην εμφανιστείς με ύφος καρδιναλίου τότε όλα θα πάνε καλά, αργά αλλά σταθερά, όλα σιγα σιγά θα στώσουν Η υπομονή η καρτερικότητα, μαζί με τη σκληρή δουλειά νομίζω ότι πρέπει να είναι το όπλο για όλους εμάς που είμαστε νεοφερμένοι σε αυτόν τον τόπο. Και επίσης σημαντικό είναι να τον αγαπήσουμε με όλα τα καλά του ή τα στραβά του γιατι ας μην ξεχνάμε μας άνοιξε τις πόρτες του και μας εβαλε μέσα.

                              Τα ξαναλέμε σύντομα πατριωτάκια.

                              Comment


                                #75
                                Οπως καταλαβαινεις συμπατριωτακι μας εισαι προτυπο επιτυχιας για ολους μας κυριως αυτους που πασχιζουμε για την ιδια βιζα με σενα!Η επιμονη σου ,η υπομονη σου και ολες οι θυσιες που κανατε με τη Βασιλικη τελικα πιανουν τοπο...Σ ευχαριστουμε για την ανταποκριση και τις πολυτιμες συμβουλες-πληροφοριες που μεταφερεις απο down under κι σου ευχομαστε να διαπρεψεις στη νεα σου πατριδα!

                                Comment

                                Working...
                                X