Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - PATOUSIS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Σημερα τελειωσε και το διπλωμα αυτοκινητου.

    Με μια υποσημειωση. Εδω η Ελληνικη πονηρια ξεπερασε την Αυστραλιανη βλακεια (αλλιως θελω να το πω αλλα δεν...)

    παω με τον γνωστο μου στο service SA που ειναι για τα διπλωματα
    - Συμπληρωνω αιτηση
    - Διαβατηριο μαζι
    - Ευρωπαικο μαζι
    - bank statement μαζι
    - μεταφραση διπλωματος μαζι

    στο τελευταιο... Το βλεπει η βλαμενη και... Σκαλωνει

    - Εμεις δε δεχομαστε μεταφραση πιστοποιημενη απο δικηγορο, μονο απο τους δικους μας του ΝΑΑΤΙ
    - βρε καλη μου βρε χρυση μου, τιποτα η κυρια. Βρε καλη μου αφου ειναι απο τις χωρες που δεχεστε κλπ κλπ κλπ. Τιποτα

    Τι κανει σε αυτες τις περιπτωσεις το καλο το παλουκαρι ?

    Παει σε αλλο Service SA !!!

    Εκει, αφου μας ζητησαν την καρτα της τραπεζας που οι αλλοι ΔΕΝ ειχαν ζητησει, ειδαν το διπλωμα, ΔΕΝ ζητησαν καμια μεταφραση, με στειλανε στη τραπεζα που ηταν διπλα και πιστοποιησαν τη διευθυνση σε μια φορμα του Service SA , γυρισα, καλωπιστηκα, φωτογραφηθηκα, μου δωσανε ενα προσωρινο, και σε 3 εβδομαδες η πιο συντομα (λεει) θα εχω αδεια οδηγησης...

    Ακομα και οι Αυστραλιανες υπηρεσιες κανουν οτι τους κατεβει και σκαλωνουν οποτε τους κατεβει...
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    Comment


      #47
      Originally posted by patousis View Post
      Σημερα τελειωσε και το διπλωμα αυτοκινητου.

      Με μια υποσημειωση. Εδω η Ελληνικη πονηρια ξεπερασε την Αυστραλιανη βλακεια (αλλιως θελω να το πω αλλα δεν...)

      παω με τον γνωστο μου στο service SA που ειναι για τα διπλωματα
      - Συμπληρωνω αιτηση
      - Διαβατηριο μαζι
      - Ευρωπαικο μαζι
      - bank statement μαζι
      - μεταφραση διπλωματος μαζι

      στο τελευταιο... Το βλεπει η βλαμενη και... Σκαλωνει

      - Εμεις δε δεχομαστε μεταφραση πιστοποιημενη απο δικηγορο, μονο απο τους δικους μας του ΝΑΑΤΙ
      - βρε καλη μου βρε χρυση μου, τιποτα η κυρια. Βρε καλη μου αφου ειναι απο τις χωρες που δεχεστε κλπ κλπ κλπ.
      Τιποτα

      Τι κανει σε αυτες τις περιπτωσεις το καλο το παλουκαρι ?

      Παει σε αλλο Service SA !!!

      Εκει, αφου μας ζητησαν την καρτα της τραπεζας που οι αλλοι ΔΕΝ ειχαν ζητησει, ειδαν το διπλωμα, ΔΕΝ ζητησαν καμια μεταφραση, με στειλανε στη τραπεζα που ηταν διπλα και πιστοποιησαν τη διευθυνση σε μια φορμα του Service SA , γυρισα, καλωπιστηκα, φωτογραφηθηκα, μου δωσανε ενα προσωρινο, και σε 3 εβδομαδες η πιο συντομα (λεει) θα εχω αδεια οδηγησης...

      Ακομα και οι Αυστραλιανες υπηρεσιες κανουν οτι τους κατεβει και σκαλωνουν οποτε τους κατεβει...
      Στο site τους ,το γραφει οτι μονο απο Aυστραλια ,δεχονται μεταφρασεις. Μπορει ν αναγνωριζουν τα διπλωματα απο συγκεκριμμενες χωρες ,αλλά η μεταφραση τους πρεπει να γινει στην Αυστραλια. Αν και στο 2ο γραφειο που πηγες ,επεμεναν στο οτι χρειαζεται μεταφραση-εφ οσον και στις νεες τυπου αδειες,τουλαχιστον μεχρι τις 19 Γεναρη 2013,οποτε θα αρχισε η εκδοση νεου τυπου αδειων ,που θα εγραφε πια στα Αγγλικα το ''αδεια οδηγησης '',δεν ειχαν γραμμενο στα Αγγλικα το ''αδεια οδηγησης'' ,παρα με ψιλα γραμματακια ,στο φοντο,που δεν ειναι υποχρεωμενος ο υπαλληλος να ψαξει να δει στο φοντο, πού το γραφει και στα Αγγλικα-,δεν θα εκανες δουλεια με την μεταφραση απο δικηγορο.Παντως απ οτι καταλαβα διαβαζοντας και το σχετικο θρεντ ,άλλοι ζητανε μεταφραση κι αλλοι οχι ,για τις νεου τυπου αδειες οδηγησης ,που ειχαν εκδοθει προν τις 19/1/2013 και που δεν γραφουν στα Αγγλικα το ''αδεια οδηγησης'' ,παρα καπου στο φοντο . Για να στο δεχτουνε χωρις μεταφραση στο 2ο γραφειο ,λογικα δεν πηγες με το παλιου τυπου χαρτινο και γνωριζες οτι μπορει να ζητησουν και μεταφραση ,εφ οσον δεν ηταν γραμμενο στ Αγγλικα το ''αδεια οδηγησης '' και αρα γι αυτο ειχες κανει μεταφραση απο Ελλαδα.Μονο που απο Ελλαδα ,δεν δεχονται μεταφρασεις.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #48
        Εγω μαρτιο το εκανα στην Ελλαδα και το εγραφε μονο στο ολογραμμα στο φοντο. Οπως και να εχει, κανουν διαφορετικη εφαρμογη των δικων τους νομων απο περιοχη σε περιοχη ΜΕΣΑ στη SA

        Μεχρι και διαφορετικα χαρτια ζητηζαν..
        Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

        Comment


          #49
          Originally posted by patousis View Post
          Εγω μαρτιο το εκανα στην Ελλαδα και το εγραφε μονο στο ολογραμμα στο φοντο. Οπως και να εχει, κανουν διαφορετικη εφαρμογη των δικων τους νομων απο περιοχη σε περιοχη ΜΕΣΑ στη SA

          Μεχρι και διαφορετικα χαρτια ζητηζαν..
          Τελος καλο ,ολα καλα! με γεια το νεο διπλωμα!

          υ.γ τωρα συνειδητοποιησα οτι Μαρτη αλλαξες διπλωμα! Αρα οι εξαγγελιες οτι απο 19 Γεναρη ,θα βγαιναν τα διπλωματα ιδια σε ολη την Ε.Ε ,αρα και στην Ελλαδα και αρα πια θα γραφαν το ''αδεια οδηγησης '' και στα Αγγλικα..εμεινε στα λογια;
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #50
            Μαρτιο το ζητησα, μαιο το πηρα
            Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

            Comment


              #51
              Originally posted by jimathens View Post
              Καλημέρα chgiala.
              Διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...AF%CE%B1-2536/ έχει πολλές πληροφορίες για την μεταφορά κατοικίδιων από την Ελλάδα στην Αυστραλία.
              Ευχαριστώ παρα πολυ jimathens, δεν ειχα ιδεα γιατην συγκεκριμενη ανάρτηση

              Comment


                #52
                Originally posted by patousis View Post
                Ειναι μια πρακτικη ευκολια, αντι να κουβαλαω μαζι μου αντιγραφο της Visa σε Α4.
                Καλά έκανες αλλά μην νομίζεις οτι είσαι υποχρεωμένος να κουβαλάς αποδειξεις ότι είσαι νόμιμα στη χώρα. Ασε που μόλις πάρεις το δίπλωμα οδήγησης, αυτό θα είναι το βασικό ID σου. Το διαβατήριο βάλτο σε κανενα συρτάρι για όταν πας κανένα ταξιδάκι overseas.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #53
                  welcome down under
                  Good Luck

                  Comment


                    #54
                    Τελικά δεν μας είπες: Ποιος σου πλένει? Ποιος σε σιδερώνει? ε?
                    A journey of a thousand miles begins with a single step.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by manosK View Post
                      Τελικά δεν μας είπες: Ποιος σου πλένει? Ποιος σε σιδερώνει? ε?
                      Ασε, δυσκολα τα πραματα την πρωτη εβδομαδα..
                      Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                      Comment


                        #56
                        Σημερα ψωνισα ενα αυτοκινητο, ενα ΜηΣουΣβησει 380. Ειναι σημαντικο αυτο για μενα, καθως χωρις αυτοκινητο, η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν πας σε πολλα μερη, ευκολα. Τα χιλιομετρα των αυτοκινητων εδω ειναι πολλα, οι αποστασεις μεγαλες. Αυτο ειχε 118.000 χιλιομετρα, μικρο νουμερο με τα δεδομενα.. Το πηρα απο το Port linkoln, στο οποιο για να παω , ταξιδεψα με εσωτερικη πτηση, με ενα ελικοφορο SAAB των 33 θεσεων, αεροπλανο -μυγα σε σχεση με οτι εχω συνηθισει. Νομιζα οτι θα βγω εξω να σπρωξω, η να το παρω αγκαλια... Κι ομως, μια χαρα πεταξε.. το πρωι πηγα, τωρα το μεσημερι γυρναω

                        Συνεχιζω το ψαξιμο για σπιτι, σε αυτο το κομματι τα πραματα πανε πολυυυυυυυυυυυυ αργα, καθοτι η διαδικασια που ακολουθουνε ειναι αργη και επιπλεον οι περισσοτεροι ζητουνε previous/present employment, και ενδιαφερονται λιγοτερο για το bank statement που θα τους παρουσιασεις. Υπαρχουν τροποι μεν, αλλα θα γιατην ωρα παμε ορθοδοξα. Μετα θα αρχισω τις .... Ελληνικες πατεντες.

                        Πηγα και στο βαπτισμα του πυρος εδω στην Αδελαιδα, στο πρωτο interview .. Αυτο που με ενδιεφερε ηταν και ειναι να παρω την εδω εμπειρια απο συνεντευξεις. Ακομα δεν εχω νεα.., συνεχιζω να πυροβολω με βιογραφικα..
                        Τις εντυπωσεις μου θα τις γραψω σε καποιο ποστ αργοτερα.

                        Cheers (mates!!) ( πωπω πως τα μιλαω τα αΣτραλεζικα...)
                        Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                        Comment


                          #57
                          Γεια σου φίλε patousis , θα συμφωνήσω με το θεμα σπιτι όντως παει πολύ αργά η διαδικασία και εμάς μας έχουν σπάσει τα νευρακια λίγο. Εδώ Sydney οι real estate agents την έχουν δει οι αρχηγοί του σύμπαντος. Τι χαρτια απο centerlink τους δώσαμε,τι πιστοποιήσεις ταυτοπροσωπειας, τι διαβατήρια,τι διπλώματα ,τι προκαταβολή 3 μήνες νοίκι και πάλι τίποτα έλεος...... Αυτό που καταλάβαμε ειναι οτι κοιτούν αν δουλεύεις και αν δουλεύεις τι δουλειά κανεις και οποίος απο τους ενδιαφερόμενους έχει την καλύτερη δουλειά παίρνει το σπιτι.. Καλα μου έλεγε το φιλαράκια μου εδώ, μακριά απο και real estate agents και απο used car dealers, κάτι ήξεραν....

                          Comment


                            #58
                            patousis καλοταξιδο αγορι μου!!!Καλες εξορμησεις σου ευχομαι!Υπομονη για σπιτι και δουλεια...οπως ολοι ετσι κι εσυ θα τακτοποιηθεις!One step at a time που λετε κι εσεις οι φιλοι μας οι αστραλοι!

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by george lucas View Post
                              Γεια σου φίλε patousis , θα συμφωνήσω με το θεμα σπιτι όντως παει πολύ αργά η διαδικασία και εμάς μας έχουν σπάσει τα νευρακια λίγο. Εδώ Sydney οι real estate agents την έχουν δει οι αρχηγοί του σύμπαντος. Τι χαρτια απο centerlink τους δώσαμε,τι πιστοποιήσεις ταυτοπροσωπειας, τι διαβατήρια,τι διπλώματα ,τι προκαταβολή 3 μήνες νοίκι και πάλι τίποτα έλεος...... Αυτό που καταλάβαμε ειναι οτι κοιτούν αν δουλεύεις και αν δουλεύεις τι δουλειά κανεις και οποίος απο τους ενδιαφερόμενους έχει την καλύτερη δουλειά παίρνει το σπιτι.. Καλα μου έλεγε το φιλαράκια μου εδώ, μακριά απο και real estate agents και απο used car dealers, κάτι ήξεραν....
                              Τα ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΕΔΩ! Νομιζουν οτι ειναι θεοι, ενω η αποψη μου ειναι οτι ειναι θεϊκα ΗΛΙΘΙΟΙ..... Ουτε τα σπιτια που ... Ανοιγουν δεν βρισκουν. Ο ενας με ...ρωτησε που ειναι το σπιτι που επρεπε να δειξει. Τους...... Βαρας η δεν τους..... Βαρας? για να ειμαι ηπιος..... Και ευγενικος.....
                              Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                              Comment


                                #60
                                Ναι ρε φίλε έτσι έτσι.ολο πιστοποιήσεις και απο ουσία 0.. Εμάς μας έκλεισε ραντεβου ένας μαζί με αλλά 3 άτομα την ίδια στιγμή και το κορυφαίο δεν είχε τα κλειδιά μαζι του ο αμπαλος..αααααχαχαχα. Αστα τραγικοι...

                                Comment

                                Working...
                                X