Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για να κλείσει κάποιος ραντεβού στην πρεσβεία στην Αθηνα για διαβατήριο Αυστραλεζικο η αναμονή είναι σχεδόν 2 μήνες.Φανταστείτε τι γίνετε.

    Comment


      Originally posted by αννα View Post
      πολυ γρηγορα απαντησες. σε ευχαριστω παρα πολυ. απλα αμα δηλαδη την κανω απο εδω, μεσα σε ενα χρονο θα μου εχει εκδοθει η μονιμη η οχι? η θα πρεπει ουτως η αλλωσ να βγω απο την χωρα? τωρα που θα παω αυστραλια εχω κλεισει ραντεβου με το centerlink.αυτοι θα μου δωσουν πληροδοριες επιδοματων, για ξεκινημα καινουργιας επιχειρησης κτλ. ή αφου δεν μενω μονιμα εκει ακομα δεν θα μου πουν τιποτα?
      για το τι εξετασεις ζητανε γνωριζεις η οχι? απλες αιματολογικες? πρεπει να πληρωσω σε δικο τους γιατρο η παω σε δικο μου?
      Άννα κάνε ενα κόπο και διάβασε αυτό το post και θα σου απαντηθούν πολλές απο τις ερωτήσεις που έκανες και άλλες που δεν έχεις κάνει ακόμα. Ξεκίνα απο την αρχή οχι απο το τέλος.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Originally posted by australian View Post
        Dimivra welcome.
        Τα πράγματα είναι απλά.
        Αφού εχεις γεννηθει AUS είσαι υπήκοος
        Στέλνεις τα δικαιολογητικά (επικυρωμένη φωτοτυπία ελληνικού διαβατηρίου,επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας,φωτοτυπία λογαριασμού ΔΕΚΟ που είναι στο όνομά σου,)και συμπληρωμένη τη φόρμα που θα βρείς εδώ.
        https://www.passports.gov.au/web/req...egistrars.aspx.
        όλα τα παραπάνω τα στέλνεις στο registry office της πόλης που γεννήθηκες και σε καμια 15αριά μέρες έχεις το birth certificate.
        Μετά κλείνεις ραντεβού με την Αυστραλιανή πρεσβεία 210 870 4000 και αφού καταθέσεις τα χαρτιά σου σε
        10-15 εργάσιμες έχεις το passport.
        Η Ελληνική πρεσβεία δεν έχει καμία σχέση.
        Τα δικαιολογητικά να είναι στα Αγγλικά; Δηλαδή η ταυτότητα, η ΔΕΚΟ κ.α

        Comment


          Originally posted by doukvasilis View Post
          Τα δικαιολογητικά να είναι στα Αγγλικά; Δηλαδή η ταυτότητα, η ΔΕΚΟ κ.α
          doukvasilis welcome.
          Η ταυτότητα έτσι κι αλλιώς έχει και αγγλικούς χαρακτήρες,όπως και το διαβατήριο,ο λογαριασμός ΔΕΚΟ απλή φωτοτυπία

          Comment


            Ευχαριστώ πολύ,πολύ χρήσιμες οι πληροφορείες που δίνετε,να είστε όλοι καλά.

            Comment


              ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

              Originally posted by australian View Post
              Agoriani καλημέρα
              προτείνω να φτιάξεις ένα thread γιά αυτούς που έχουν υπηκοότητα.
              Καλημέρα!Αποφάσισα να ακολουθήσω και εγώ το δρόμο της Αυστραλίας. Επειδή διάβασα τόσα πολλά αυτές τις μέρες κ έχω μπερδευτεί, ήθελα να ρωτήσω κάτι.Είμαι γεννημένη στην Αυστραλία το 1969 και έφυγα από εκεί το 1973. Λογικά βάση αυτών που έχω διαβάσει έχω την υπηκοότητα της Αυστραλίας, αλλά δεν θα έπρεπε να έχω στην κατοχή μου ένα χαρτί που να το αποδεικνύει αυτό? Μήπως σε πρώτη φάση πρέπει να ζητήσω το birth certificate και αν ναι από που?Στη συνέχεια θα πρέπει να βγάλω αυστραλέζικο διαβατήριο ή δεν υπάρχει πρόβλημα με το ελληνικό?Περιμένω με αγωνία την απάντησή σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

              Comment


                Originally posted by ΔΗΜΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ View Post
                Καλημέρα!Αποφάσισα να ακολουθήσω και εγώ το δρόμο της Αυστραλίας. Επειδή διάβασα τόσα πολλά αυτές τις μέρες κ έχω μπερδευτεί, ήθελα να ρωτήσω κάτι.Είμαι γεννημένη στην Αυστραλία το 1969 και έφυγα από εκεί το 1973. Λογικά βάση αυτών που έχω διαβάσει έχω την υπηκοότητα της Αυστραλίας, αλλά δεν θα έπρεπε να έχω στην κατοχή μου ένα χαρτί που να το αποδεικνύει αυτό? Μήπως σε πρώτη φάση πρέπει να ζητήσω το birth certificate και αν ναι από που?Στη συνέχεια θα πρέπει να βγάλω αυστραλέζικο διαβατήριο ή δεν υπάρχει πρόβλημα με το ελληνικό?Περιμένω με αγωνία την απάντησή σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                Βασιλική καλώς ήλθες
                Τα πράγματα είναι απλά.
                Αφού εχεις γεννηθει AUS είσαι υπήκοος
                Στέλνεις τα δικαιολογητικά (επικυρωμένη φωτοτυπία ελληνικού διαβατηρίου,επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας,φωτοτυπία λογαριασμού ΔΕΚΟ που είναι στο όνομά σου,)και συμπληρωμένη τη φόρμα που θα βρείς εδώ.
                https://www.passports.gov.au/web/req...egistrars.aspx.
                όλα τα παραπάνω τα στέλνεις στο registry office της πόλης που γεννήθηκες και σε καμια 15αριά μέρες έχεις το birth certificate.
                Μετά κλείνεις ραντεβού με την Αυστραλιανή πρεσβεία 210 870 4000 και αφού καταθέσεις τα χαρτιά σου σε
                10-15 εργάσιμες έχεις το passport.

                Comment


                  Originally posted by ΔΗΜΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ View Post
                  Καλημέρα!Αποφάσισα να ακολουθήσω και εγώ το δρόμο της Αυστραλίας. Επειδή διάβασα τόσα πολλά αυτές τις μέρες κ έχω μπερδευτεί, ήθελα να ρωτήσω κάτι.Είμαι γεννημένη στην Αυστραλία το 1969 και έφυγα από εκεί το 1973. Λογικά βάση αυτών που έχω διαβάσει έχω την υπηκοότητα της Αυστραλίας, αλλά δεν θα έπρεπε να έχω στην κατοχή μου ένα χαρτί που να το αποδεικνύει αυτό? Μήπως σε πρώτη φάση πρέπει να ζητήσω το birth certificate και αν ναι από που?Στη συνέχεια θα πρέπει να βγάλω αυστραλέζικο διαβατήριο ή δεν υπάρχει πρόβλημα με το ελληνικό?Περιμένω με αγωνία την απάντησή σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                  βασιλικη μου.
                  σε πιο μερος γεννηθηκες?
                  εγω ασ πουμε που γεννηθηκα αδελαιδα εστειλα αιτηση που ζητουσα να μου στειλουν το bithh certificate εδω

                  αυτη ειναι η υπηρεσια για south australia.
                  birth deaths and marriages

                  Comment


                    Originally posted by SOUSAM View Post
                    βασιλικη μου.
                    σε πιο μερος γεννηθηκες?
                    εγω ασ πουμε που γεννηθηκα αδελαιδα εστειλα αιτηση που ζητουσα να μου στειλουν το bithh certificate εδω

                    αυτη ειναι η υπηρεσια για south australia.
                    birth deaths and marriages
                    Γεννήθηκα Μελβούρνη!Ισχύει το ίδιο?

                    Comment


                      Originally posted by ΔΗΜΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ View Post
                      Γεννήθηκα Μελβούρνη!Ισχύει το ίδιο?

                      Comment


                        Originally posted by australian View Post
                        Βασιλική καλώς ήλθες
                        Τα πράγματα είναι απλά.
                        Αφού εχεις γεννηθει AUS είσαι υπήκοος
                        Στέλνεις τα δικαιολογητικά (επικυρωμένη φωτοτυπία ελληνικού διαβατηρίου,επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας,φωτοτυπία λογαριασμού ΔΕΚΟ που είναι στο όνομά σου,)και συμπληρωμένη τη φόρμα που θα βρείς εδώ.
                        https://www.passports.gov.au/web/req...egistrars.aspx.
                        όλα τα παραπάνω τα στέλνεις στο registry office της πόλης που γεννήθηκες και σε καμια 15αριά μέρες έχεις το birth certificate.
                        Μετά κλείνεις ραντεβού με την Αυστραλιανή πρεσβεία 210 870 4000 και αφού καταθέσεις τα χαρτιά σου σε
                        10-15 εργάσιμες έχεις το passport.
                        Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!

                        Comment


                          Εμένα γεννήθηκε η γυναίκα μου Χόμπαρτ- Ταζμανίας,μήπως ξέρει κανένας που θα απευθυνθώ για
                          bithh certificate ;
                          Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                          Comment


                            Originally posted by doukvasilis View Post
                            Εμένα γεννήθηκε η γυναίκα μου Χόμπαρτ- Ταζμανίας,μήπως ξέρει κανένας που θα απευθυνθώ για
                            bithh certificate ;
                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                            Births, Deaths and Marriages in Tasmania registers and maintains Tasmanian birth, death, marriage, relationship and change of name records. It also issues certificates and provides information to approved applicants.

                            Comment


                              Ευχαριστώ πολύ!!!!!
                              Είσαι πρώτος

                              Comment


                                γεια και απο εμένα!!!
                                Από αυτά που διαβασα και εγω εδω είμαι υπήκοος ( γεννημενος μελβουρνη το 1971 και εφυγα το 1979).Επίσης έμαθα αρρκ΄τά για τον τροπο εκδοσηε βιζας για την σύζυγο και αλλαγή υπηκοότητας στην 4χρονη κόρη μιου πριν φύγω για αυστραλία ετσι ώσστε να δικαιούμαι τα επιδόματα ανεργείαε και άλλα που αναφέρεται μέχρι να τα βολέψουμε εππαγελματικα!!!Θα φθάνουν παιδια τα φραγκα για την βγάλουμε εκει???
                                Κάπου αλλού διαβασα πως αν έρθω με καποιο ποσό π.χ10 εως 15χιλιαδες ευρώ θα εχω επιπτώσεις στο΄ποσό των επιδομάτων που θα παίρνω?
                                Αν θα κάνω μαθηματα εκει για βελτίωση του επιπεδου της γλωσσας η καποιοα μαθηματα για να πάρω καποιο πτυχίο από εκει αφου το δικό μου εδω του πανεπιστημίου δεν θα ανγωρίζεται εκεί θα έχω επιπιτωσεις στα επιδόματα ??
                                Αυτα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις !!!!

                                Comment

                                Working...
                                X