Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα από ελλάδα, θα ήθελα να ρωτήσω, έχω γεννηθεί στην Αυστραλία το 1973 και μέχρι το 1989 είχα σε ισχύ το Αυστραλιανό μου διαβατήριο, μπορώ να το ανανεώσω ή θα πρέποει να εκδόσω καινούργιο? Και μια δεύτερη ερώτηση, ερχόμενος στην Ελλάδα για μόνιμα το 1976 έκαναν λάθος και έγραψαν την ημερομηνία γέννησης αντί για 1973 το 1972. Αυτό μπορεί να διορθωθεί και αν όχι τι πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει - Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω για Αυστραλία και θέλω κατ' αρχήν να δώσω την Αυστραλιανή υπηκοότητα στα δύο μου παιδιά.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    Είμαι προετοιμασμένος για την οποιαδήποτε απάντηση.

    Comment


      Originally posted by ankan2 View Post
      Καλημέρα από ελλάδα, θα ήθελα να ρωτήσω, έχω γεννηθεί στην Αυστραλία το 1973 και μέχρι το 1989 είχα σε ισχύ το Αυστραλιανό μου διαβατήριο, μπορώ να το ανανεώσω ή θα πρέποει να εκδόσω καινούργιο? Και μια δεύτερη ερώτηση, ερχόμενος στην Ελλάδα για μόνιμα το 1976 έκαναν λάθος και έγραψαν την ημερομηνία γέννησης αντί για 1973 το 1972. Αυτό μπορεί να διορθωθεί και αν όχι τι πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει - Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω για Αυστραλία και θέλω κατ' αρχήν να δώσω την Αυστραλιανή υπηκοότητα στα δύο μου παιδιά.

      Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
      Είμαι προετοιμασμένος για την οποιαδήποτε απάντηση.
      Το διαβατηριο δεν ανανεωνεται,πρεπει να βγαλεις καινουργιο κ για αυτο χρειαζεσαι το birth certificate σου στο οποιο γραφεται κ η σωστη ημερομηνια γεννησεως σου.Κ σε εμενα ειχε γινει λαθος στο μηνα κ ολα μου τα ελληνικα χαρτια γραφουν αλλον μηνα απο τα αυστραλεζικα αλλα κανεις δεν ασχοληθηκε με αυτο γιατι το διαβατηριο βγαινει με βαση το πιστοποιητικο γεννησεως σου κ εδω οταν ερθεις χρησιμοποιεις το διαβατηριο σου που θα γραφει την σωστη.Τουλαχιστον εγω δεν αντιμετωπισα προβλημα.

      Comment


        Για να βγάλω το birth certificate χρειάζονται αντίγραφα της ταυτότητας και του διαβατηρίου (των ελληνικών αν έχω καταλάβει) στα οποία όμως αναγράφεται η λάθος χρονολογία. Πως πιστοποιούν ότι είσαι εσύ και όχι άλλος.

        Ευχαριστώ,

        Comment


          Originally posted by anpandel View Post
          γεια και απο εμένα!!!
          Από αυτά που ...
          Κάπου αλλού διαβασα πως αν έρθω με καποιο ποσό π.χ10 εως 15χιλιαδες ευρώ θα εχω επιπτώσεις στο΄ποσό των επιδομάτων που θα παίρνω?
          Αν θα κάνω μαθηματα εκει για βελτίωση του επιπεδου της γλωσσας η καποιοα μαθηματα για να πάρω καποιο πτυχίο από εκει αφου το δικό μου εδω του πανεπιστημίου δεν θα ανγωρίζεται εκεί θα έχω επιπιτωσεις στα επιδόματα ??
          Αυτα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις !!!!
          Το ποσό που διάβασες και είναι τα 10.000 δολάρια Αυστραλίας είναι απο το Τελωνείο. Οταν έρχεσε μέσα στο αεροπλάνο σου δίνουν να συμπληρώσεις ενα χαρτί για το τελωνείο. Αυτό το χαρτί γράφει οτι πρέπει να δηλώσεις οτιδήποτε ποσό μεγαλύτερο ή ισοδύναμο με 10.000 δολάρια Αυστραλίας στο Τελωνείο.
          Φυσικά δεν πάει κανείς με τέτοιο ποσό πάνω του, αλλά το έχει σε μια τράπεζα και μπαίνει με web banking μετά και το μεταφέρει σε λογαριασμό που ανοίγει εδώ.
          Οι επιπτώσεις που έχεις στα επιδόματα είναι οτι αλλάζουν τίτλο και τα λεφτά μένουν περίπου τα ίδια. Σταματάς να έχεις το επίδομα του ανέργου και παίρνεις το επίδομα του σπουδαστή/φοιτητή.
          Καλύτερα είναι γιατι σταματάς να κάνεις κάθε δεκαπέντε μέρες δήλωση οτι ψάνχεις για δουλειά κτλ

          Originally posted by ankan2 View Post
          Καλημέρα από ελλάδα, θα ήθελα να ρωτήσω, έχω γεννηθεί στην Αυστραλία το 1973 και μέχρι το 1989 είχα σε ισχύ το Αυστραλιανό μου διαβατήριο, μπορώ να το ανανεώσω ή θα πρέποει να εκδόσω καινούργιο? Και μια δεύτερη ερώτηση, ερχόμενος στην Ελλάδα για μόνιμα το 1976 έκαναν λάθος και έγραψαν την ημερομηνία γέννησης αντί για 1973 το 1972. Αυτό μπορεί να διορθωθεί και αν όχι τι πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει - Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω για Αυστραλία και θέλω κατ' αρχήν να δώσω την Αυστραλιανή υπηκοότητα στα δύο μου παιδιά.
          Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
          Είμαι προετοιμασμένος για την οποιαδήποτε απάντηση.
          Για το διαβατήριο νομίζω σου απαντήσανε. Θα σου πω για το λάθος τώρα. Ή θα αποδεχθείς το γεγονός οτι έχεις γεννηθεί την λάθος ημερομηνία και το ξεχνάς, ή άλλαξε όλα τα χαρτιά σου τώρα για να μην έχεις πρόβλημα ποτέ στο μέλλον. Τα προβλήματα με την γραφειοκρατία είναι οτι μιας και ολα είναι μηχανογραφημένα πλέον θα φαίνεσαι σαν άλλος άνθρωπος με ίδιο όνομα γιατι η ημερομηνία γέννησης είναι απο τα στοιχεία που σε χαρακτηρίζουν.
          Γνώμη μου είναι κάνε τον κόπο και άλλαξτα όλα να μην έχεις πρόβλημα ούτε εσύ ούτε κανένας άλλος στο μέλλον.

          Originally posted by maxepap View Post
          Το διαβατηριο δεν ανανεωνεται,πρεπει να βγαλεις καινουργιο κ για αυτο χρειαζεσαι το birth certificate σου στο οποιο γραφεται κ η σωστη ημερομηνια γεννησεως σου.Κ σε εμενα ειχε γινει λαθος στο μηνα κ ολα μου τα ελληνικα χαρτια γραφουν αλλον μηνα απο τα αυστραλεζικα αλλα κανεις δεν ασχοληθηκε με αυτο γιατι το διαβατηριο βγαινει με βαση το πιστοποιητικο γεννησεως σου κ εδω οταν ερθεις χρησιμοποιεις το διαβατηριο σου που θα γραφει την σωστη.Τουλαχιστον εγω δεν αντιμετωπισα προβλημα.
          Αυτά στο Ελληνικό κράτος που είναι και περισσότερο manual/χειροκίνητο απο την Αυστραλία. Λόγω διασταύρωσης στοιχείων μέσω των υπολογιστών, εδώ παίζουν διάφορα θέματα να δημιουργηθούν.

          Originally posted by ankan2 View Post
          Για να βγάλω το birth certificate χρειάζονται αντίγραφα της ταυτότητας και του διαβατηρίου (των ελληνικών αν έχω καταλάβει) στα οποία όμως αναγράφεται η λάθος χρονολογία. Πως πιστοποιούν ότι είσαι εσύ και όχι άλλος.
          Ευχαριστώ,
          Εξήγησε το πρόβλημα στην υπηρεσία, γιατι μπορεί να έχει λύση για τέτοιες περιπτώσεις ήδη.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            Μια ερώτηση παίδες αν μπορεί καποιος να βοηθήσει....
            Έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα (από μανα) αλλα δεν εχω βγαλει διαβατήριο. Είναι απαραίτητη η βίζα? ανα πάσα στιγμή θελήσω δεν μπορω να βγαλω αυστραλιανό διαβατήριο? Το ρωτω γιατί στις επιλογές στην φόρμα έχει 4 επιλογες για βίζα και μια για διαβατηριο αλλα δε νομιζω να αντιπροσωπεύει καμία εμένα...

            Comment


              Originally posted by gefokianos View Post
              Μια ερώτηση παίδες αν μπορεί καποιος να βοηθήσει....
              Έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα (από μανα) αλλα δεν εχω βγαλει διαβατήριο. Είναι απαραίτητη η βίζα? ανα πάσα στιγμή θελήσω δεν μπορω να βγαλω αυστραλιανό διαβατήριο? Το ρωτω γιατί στις επιλογές στην φόρμα έχει 4 επιλογες για βίζα και μια για διαβατηριο αλλα δε νομιζω να αντιπροσωπεύει καμία εμένα...
              Δεν σου χρειάζεται βίζα και ανά πάσα στιγμή μπορείς να βγάλεις διαβατήριο. Αν και ειναι άλλοι πιο ειδικοί από μένα σε αυτο το θέμα.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                Originally posted by ankan2 View Post
                Για να βγάλω το birth certificate χρειάζονται αντίγραφα της ταυτότητας και του διαβατηρίου (των ελληνικών αν έχω καταλάβει) στα οποία όμως αναγράφεται η λάθος χρονολογία. Πως πιστοποιούν ότι είσαι εσύ και όχι άλλος.

                Ευχαριστώ,
                Και στα δύο είναι λάθος η ημερομηνία?

                Comment


                  Originally posted by gefokianos View Post
                  Μια ερώτηση παίδες αν μπορεί καποιος να βοηθήσει....
                  Έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα (από μανα) αλλα δεν εχω βγαλει διαβατήριο. Είναι απαραίτητη η βίζα? ανα πάσα στιγμή θελήσω δεν μπορω να βγαλω αυστραλιανό διαβατήριο? Το ρωτω γιατί στις επιλογές στην φόρμα έχει 4 επιλογες για βίζα και μια για διαβατηριο αλλα δε νομιζω να αντιπροσωπεύει καμία εμένα...
                  Eίσαι υπήκοος,δε χρειάζεσαι visa.
                  Ξεκινάς τη διαδικασία έκδοσης διαβατηρίου

                  Comment


                    Originally posted by australian View Post
                    Και στα δύο είναι λάθος η ημερομηνία?
                    ότι έχει εκδοθεί στην Ελλάδα είναι με την λάθος ημερομηνία.

                    Comment


                      Originally posted by ankan2 View Post
                      ότι έχει εκδοθεί στην Ελλάδα είναι με την λάθος ημερομηνία.
                      Η ημερομηνία ΜΠΟΡΕΙ να αλλαχτεί με μία αίτηση στα ΚΕΠ, μεταφρασμένο το πιστοποιητικό γένησης εάν είναι από το εξωτερικό και χωρίς κόστος, το οποίο όμως θα πρέπει να έχει εκδοθεί όχι πάνω από 90 ημέρες από την ημερομηνία γένησης. ΑΛΛΑ όλες αυτές οι ενέργειες μπορούν να γίνουν μέχρι την 31 Δεκεμβρίου του 18ου έτους Ή οποιαδήποτε στιγμή μετά το 45ο. ΟΜΩΣ το 45ο είναι λίγο μακριά για μένα προς το παρόν και ψάχνω μήπως υπάρχει κάποια εναλακτική λύση.

                      Comment


                        Originally posted by ankan2 View Post
                        Η ημερομηνία ΜΠΟΡΕΙ να αλλαχτεί με μία αίτηση στα ΚΕΠ, μεταφρασμένο το πιστοποιητικό γένησης εάν είναι από το εξωτερικό και χωρίς κόστος, το οποίο όμως θα πρέπει να έχει εκδοθεί όχι πάνω από 90 ημέρες από την ημερομηνία γένησης. ΑΛΛΑ όλες αυτές οι ενέργειες μπορούν να γίνουν μέχρι την 31 Δεκεμβρίου του 18ου έτους Ή οποιαδήποτε στιγμή μετά το 45ο. ΟΜΩΣ το 45ο είναι λίγο μακριά για μένα προς το παρόν και ψάχνω μήπως υπάρχει κάποια εναλακτική λύση.
                        Προτείνω να επικοινωνήσεις με to registry office της πόλης που γεννήθηκες,αναφέροντάς τους
                        το πρόβλημα.Αυτοί έχουν καταγεγραμμένη την σωστή ημερομηνία και αυτή είναι που ισχύει.
                        Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν.

                        Comment


                          Originally posted by gefokianos View Post
                          Μια ερώτηση παίδες αν μπορεί καποιος να βοηθήσει....
                          Έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα (από μανα) αλλα δεν εχω βγαλει διαβατήριο. Είναι απαραίτητη η βίζα? ανα πάσα στιγμή θελήσω δεν μπορω να βγαλω αυστραλιανό διαβατήριο? Το ρωτω γιατί στις επιλογές στην φόρμα έχει 4 επιλογες για βίζα και μια για διαβατηριο αλλα δε νομιζω να αντιπροσωπεύει καμία εμένα...

                          Η μητέρα σου έχει την υπηκοότητα, εσύ όμως που γεννήθηκες Αυστραλία ή Ελλάδα ;

                          Αν γεννήθηκες Ελλάδα , τότε πρέπει να στείλεις δικαιολογητικά στο Λονδίνο ώστε να σου σταλεί Citizenship Certificate και μετά από αυτό να πας στην Αθήνα να εκδόσεις διαβατήριο.

                          Χωρίς το Certificate δεν παίρνεις διαβατήριο.

                          Τα δικαιολογητικά για να σου στείλει το Λονδίνο την υπηκοότητα σου(Citizenship Certificate) θα στα πει η πρεσβεία στην Αθήνα.

                          Comment


                            [QUOTE=Agoriani;30594]Το ποσό που διάβασες και είναι τα 10.000 δολάρια Αυστραλίας είναι απο το Τελωνείο. Οταν έρχεσε μέσα στο αεροπλάνο σου δίνουν να συμπληρώσεις ενα χαρτί για το τελωνείο. Αυτό το χαρτί γράφει οτι πρέπει να δηλώσεις οτιδήποτε ποσό μεγαλύτερο ή ισοδύναμο με 10.000 δολάρια Αυστραλίας στο Τελωνείο.

                            Στο site του Centrelink αναφέρει στο income and assets <you may noy reiceive Newstart Allowance straight away if you have the following funnds available to spend!!!!
                            1) 3.000 if you are single 2) 6.000 if you are couple!!!

                            Οποτε αν κατεβω με χρηματα που θα καταθέσω εκει σε λογαριασμό παρρόλο που θα δικαιιούμαι επιδομάτων ως υπήκοος δεν θα τα παίρνω μάλλον!!!!

                            Αν κάποιος γνωρίζει κατι παραπάνω ας βοηθήσει !!!Agoriani help!!!

                            Comment


                              [QUOTE=anpandel;31010]
                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Το ποσό που διάβασες και είναι τα 10.000 δολάρια Αυστραλίας είναι απο το Τελωνείο. Οταν έρχεσε μέσα στο αεροπλάνο σου δίνουν να συμπληρώσεις ενα χαρτί για το τελωνείο. Αυτό το χαρτί γράφει οτι πρέπει να δηλώσεις οτιδήποτε ποσό μεγαλύτερο ή ισοδύναμο με 10.000 δολάρια Αυστραλίας στο Τελωνείο.

                              Στο site του Centrelink αναφέρει στο income and assets <you may noy reiceive Newstart Allowance straight away if you have the following funnds available to spend!!!!
                              1) 3.000 if you are single 2) 6.000 if you are couple!!!

                              Οποτε αν κατεβω με χρηματα που θα καταθέσω εκει σε λογαριασμό παρρόλο που θα δικαιιούμαι επιδομάτων ως υπήκοος δεν θα τα παίρνω μάλλον!!!!

                              Αν κάποιος γνωρίζει κατι παραπάνω ας βοηθήσει !!!Agoriani help!!!
                              Στην αίτηση που κάνεις στο Centrelink, συμπληρώνεις μεταξύ άλλων και τον λογαριασμό που έχεις σε κάποια τράπεζα εδώ και προσκομίζεις κιόλας ενα χαρτί απο την τράπεζα που έχει την ανάλυση του λογαριασμού απο τότε που τον άνοιξες. Αυτό το χρειάζονται απο τη μια για να δούνε οτι δεν έχεις χρήματα, και απο την άλλη για να ξέρουν σε ποιό λογαριασμό θα σου βάζουν τα επιδόματα.
                              Δεν σου απαγορεύει κανείς να ανοίξεις μετά την διαδικασία αυτή και άλλο λογαριασμό ακόμα και σε άλλη τράπεζα και να μεταφέρεις εκεί οτι χρήματα θέλεις. Σου λένε να δηλώσεις οτι λογαριασμούς έχεις την στιγμή που κάνεις την αίτηση. Μετά δεν σου ξαναλένε τίποτα σχετικό.
                              Επίσης συμπληρώνεις κάποια χαρτιά, οτι δεν έχεις στο όνομά σου ακίνητα ή άλλη περιουσία στο εξωτερικό, απο την οποία μπορεί να έχεις εισόδημα. Σκέψου οτι υπάρχει ερώτηση που λέει πόσο κάνουν αν πουλήσεις ολα τα υπάρχοντά σου μέσα στο σπίτι. Τώρα εσυ αν θες απάντα τους.
                              Καλό είναι πάντως αν είσαι δύσκολη περίπτωση να συμβουλευτείς λογιστή που θα σου πει τι να δηλώσεις και τι οχι και γιατί.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                Originally posted by MoiraD View Post
                                Για το διαβατήριο έχω ήδη κλείσει ραντεβού και μένει η μετάφραση του πτυχίου μου (ασχέτως αν δεν αναγνωρίζεται).
                                Όσο για δουλειά, πιο πιθανό είναι να βρω εκεί παρά εδώ, το γνωρίζω. 5 μήνες ψάχνω και δεν κινείται φύλλο.
                                Σε ευχαριστώ πολύ konstantinos1! ^_^
                                Moira D καλησπέρα
                                Μήπως μπορείς να μας πεις πού να απευθυνθούμε για μετάφραση και αναγνώριση πτυχίων; Ειμαστε φυσικοί
                                Ευχαριστώ

                                Comment

                                Working...
                                X