Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    birth certificate

    καλησπέρα παιδιά.
    Έχω γεννηθεί το 1966 στη Μελβούρνη , μένω στην Αθήνα και θέλω να βγάλω το birth certificate.
    Στη σελίδα www.bdm.vic.gov.au και apply for birth certificate βγάζει μια 4σέλιδη αίτηση που από τα στοιχεία που ζητάει καταλαβαίνω πως απευθύνεται σε υπηκόους που μένουν στην Αυστραλία.
    Πού είναι η σωστή αίτηση?

    Ευχαριστώ

    Comment


      Originally posted by petrkal View Post
      καλησπέρα παιδιά.
      Έχω γεννηθεί το 1966 στη Μελβούρνη , μένω στην Αθήνα και θέλω να βγάλω το birth certificate.
      Στη σελίδα www.bdm.vic.gov.au και apply for birth certificate βγάζει μια 4σέλιδη αίτηση που από τα στοιχεία που ζητάει καταλαβαίνω πως απευθύνεται σε υπηκόους που μένουν στην Αυστραλία.
      Πού είναι η σωστή αίτηση?

      Ευχαριστώ
      μπορείς και online https://online.justice.vic.gov.au/bd...e-applications
      η φορμα είναι εδώ http://online.justice.vic.gov.au/CA256902000FE154/Lookup/BDMApplication_Forms/$file/Birth_App.pdf

      Comment


        Originally posted by australian View Post
        μπορείς και online https://online.justice.vic.gov.au/bd...e-applications
        η φορμα είναι εδώ http://online.justice.vic.gov.au/CA256902000FE154/Lookup/BDMApplication_Forms/$file/Birth_App.pdf
        Σ' ευχαριστώ australian για την αμεση απάντησή σου.
        Όμως στη φόρμα πχ στο postcode έχει 4 χαρακτήρες kai sto state τρεις.
        Το postcode στην Ελλάδα είναι 4 χαρακτήρες. Γι' αυτό έχω μπλεχτεί και αναφέρω πως η αίτηση αναφέρεται σε κατοίκους Αυστραλίας.

        Comment


          Originally posted by petrkal View Post
          Σ' ευχαριστώ australian για την αμεση απάντησή σου.
          Όμως στη φόρμα πχ στο postcode έχει 4 χαρακτήρες kai sto state τρεις.
          Το postcode στην Ελλάδα είναι 4 χαρακτήρες. Γι' αυτό έχω μπλεχτεί και αναφέρω πως η αίτηση αναφέρεται σε κατοίκους Αυστραλίας.
          Αυτή είναι η αίτηση.
          στο postcode part 1 έχει 4 κουτάκια για να γράψεις 5 νούμερα
          στο state στο part 2 θα γράψεις VIC στο part1 δε σου χρειάζεται έτσι κι αλλιώς
          το Greece δεν έχει states

          Comment


            Originally posted by petrkal View Post
            Σ' ευχαριστώ australian για την αμεση απάντησή σου.
            Όμως στη φόρμα πχ στο postcode έχει 4 χαρακτήρες kai sto state τρεις.
            Το postcode στην Ελλάδα είναι 4 χαρακτήρες. Γι' αυτό έχω μπλεχτεί και αναφέρω πως η αίτηση αναφέρεται σε κατοίκους Αυστραλίας.
            Εγώ αντιθέτως, επειδή έχω και τις δύο υπηκοότητες δηλαδή έχω γεννηθεί στην Ελλάδα και πήρα υπηκοότητα και στην Αυστραλία, αν ήθελα να πάρω πιστοποιητικό γεννήσεως θα το ζητούσα από την Πρεσβεία της Ελλάδας στην Αυστραλία, καθώς αποτελεί κομμάτι του εδάφους της Ελλάδας. Για την ακρίβεια είναι ταυτόγχρονα μία δημόσια υπηρεσία όπως το Δημαρχείο ΠΟΥ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, από την οποία μπορώ να ζητήσω να μου δώσουν την πλήρη ληξιαρχική πράξη γεννήσεως μου.

            Αφού αυτό μπορεί να γίνει από την πρεσβεία της Ελλάδας του Sydney, 1000% μπορεί να γίνει και από την πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα. Επομένως έχεις και αυτή τη λύση. Είσαι Αυστραλός εκ γενετής και επομένως , αρμόδια για την έκδοση πιστοποιητικού γεννήσεως είναι η Αυστραλιανή πρεσβεία της Αθήνας.

            Comment


              Originally posted by petrkal View Post
              καλησπέρα παιδιά.
              Έχω γεννηθεί το 1966 στη Μελβούρνη , μένω στην Αθήνα και θέλω να βγάλω το birth certificate.
              Στη σελίδα www.bdm.vic.gov.au και apply for birth certificate βγάζει μια 4σέλιδη αίτηση που από τα στοιχεία που ζητάει καταλαβαίνω πως απευθύνεται σε υπηκόους που μένουν στην Αυστραλία.
              Πού είναι η σωστή αίτηση?

              Ευχαριστώ
              Καλημέρα φίλε ακριβώς το ίδιο προσπαθώ και εγώ να βγάλω για την πεθερά μου, ώστε να πάρει η γυναίκα μου την Αυστραλιανή υπηκοότητα, έστειλα ένα e-mail στην πρεσβεία ώστε να δω αν μπορούν να το εκδώσουν αυτοί και η απάντησή τους είναι ότι δεν απαντάνε σε ερωτήσεις που περιέχουν προσωπικά δεδομένα (ούτε όνομα δεν είχα γράψει), το ψάχνω και εγώ γιατί είναι λίγο παράλογο να πρέπει να στείλουμε ταχυδρομικώς τα χαρτιά (διαβατήριο κ.λ.π.) στην Αυστραλία.....αν μάθεις τίποτα περισσότερο περιμένω ενημέρωση.
              Αν μάθω κάτι παραπάνω εγώ θα το γράψω εδώ.

              Comment


                Originally posted by DonMatis View Post
                Καλημέρα φίλε ακριβώς το ίδιο προσπαθώ και εγώ να βγάλω για την πεθερά μου, ώστε να πάρει η γυναίκα μου την Αυστραλιανή υπηκοότητα, έστειλα ένα e-mail στην πρεσβεία ώστε να δω αν μπορούν να το εκδώσουν αυτοί και η απάντησή τους είναι ότι δεν απαντάνε σε ερωτήσεις που περιέχουν προσωπικά δεδομένα (ούτε όνομα δεν είχα γράψει), το ψάχνω και εγώ γιατί είναι λίγο παράλογο να πρέπει να στείλουμε ταχυδρομικώς τα χαρτιά (διαβατήριο κ.λ.π.) στην Αυστραλία.....αν μάθεις τίποτα περισσότερο περιμένω ενημέρωση.
                Αν μάθω κάτι παραπάνω εγώ θα το γράψω εδώ.
                καλημέρα και από μένα DonMatis

                Ηδη μου απάντησε ο australian:

                ''μπορείς και online https://online.justice.vic.gov.au/bd...e-applications
                η φορμα είναι εδώ http://online.justice.vic.gov.au/CA256902000FE154/Lookup/BDMApplication_Forms/$file/Birth_App.pdf
                "

                kai

                "Αυτή είναι η αίτηση.
                στο postcode part 1 έχει 4 κουτάκια για να γράψεις 5 νούμερα
                στο state στο part 2 θα γράψεις VIC στο part1 δε σου χρειάζεται έτσι κι αλλιώς
                το Greece δεν έχει states"

                Εγώ την έκανα online.
                Δες σε ποιά πόλη γεννήθηκε, γιατί αλλάζει η αίτηση.
                Εγώ γεννήθηκα Μελβούρνη.

                Comment


                  Originally posted by petrkal View Post
                  καλημέρα και από μένα DonMatis...Εγώ γεννήθηκα Μελβούρνη.
                  Μελβούρνη έχει γεννηθεί, να ρωτήσω και στέλνουμε τα αποδεικτικά μετά με ταχυδρομείο?

                  Step 4.
                  Mail or bring in your proof of identity documents (PDF document, 113 KB, 1 page) by mail or in person. Please note that the Registry will not issue your certificate unless you complete this step

                  Comment


                    Originally posted by australian View Post
                    Αυτή είναι η αίτηση.
                    στο postcode part 1 έχει 4 κουτάκια για να γράψεις 5 νούμερα
                    στο state στο part 2 θα γράψεις VIC στο part1 δε σου χρειάζεται έτσι κι αλλιώς
                    το Greece δεν έχει states
                    Σ' ευχαριστώ.
                    Τα έγγραφα που πρέπει να στείλω είναι:

                    LIST 1 - Evidence of link between photo and signature

                    Australian passport
                    Australian driver licence (or learner permit)
                    Australian firearm licence
                    Overseas passport

                    LIST 2 - Evidence of operating in the community

                    Australian citizenship certificate
                    Birth certificate issued in Australia (birth extracts not accepted)
                    Credit card or ATM card
                    Department of Veterans' Affairs card
                    Australian security guard or crowd control licence
                    Student or tertiary identity card
                    Medicare card
                    Working with Children Check card

                    LIST 3 - Evidence of residential address

                    Utility account (including gas, water, electricity, mobile or home phone)
                    Bank statement (including passbook, credit, savings or cheque accounts)
                    Rates notice
                    Current lease or tenancy agreement

                    Δεν τα πολυκαταλαβαίνω..
                    Κάπου διάβασα ότι αρκεί επικυρωμένη ταυτότητα από αστυνομικό τμήμα και δεκο (πχ. δεη) (list 3;)
                    Χρειάζεται και διαβατήριο;
                    Η ταυτότητά μου είναι στα Ελληνικά.

                    Comment


                      Originally posted by petrkal View Post
                      Δεν τα πολυκαταλαβαίνω..
                      Κάπου διάβασα ότι αρκεί επικυρωμένη ταυτότητα από αστυνομικό τμήμα και δεκο (πχ. δεη) (list 3;)
                      Χρειάζεται και διαβατήριο;
                      Η ταυτότητά μου είναι στα Ελληνικά.
                      Αυτό ακριβώς!
                      Αν θέλει διαβατήριο (και πρόσφατο μάλιστα), για να γίνει ανανέωση διαβατηρίου θέλει birth certificate οπότε τι γίνεται? Είναι λίγο μπερδεμένο.

                      Comment


                        Originally posted by petrkal View Post
                        Σ' ευχαριστώ...στα Ελληνικά.
                        Tα δικαιολογητικά είναι:
                        επικυρωμένη φωτοτυπία ελληνικού διαβατηρίου,επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας,φωτοτυπία λογαριασμού ΔΕΚΟ που είναι στο όνομά σου.
                        Πρέπει να αλλάξεις ταυτότητα.

                        Comment


                          Originally posted by DonMatis View Post
                          Μελβούρνη έχει γεννηθεί, να ρωτήσω και στέλνουμε τα αποδεικτικά μετά με ταχυδρομείο?
                          Nαι με ταχυδρομείο ,συστημένο

                          Comment


                            Αχα πλήρως κατατοπιστικό ευχαριστώ πολύ Australian!

                            Comment


                              Μια διευκρινιστική ερώτηση φίλτατε Australian μήπως ξέρεις: αν αντί για Ελληνικό διαβατήριο που δεν υπάρχει βάλω Αυστραλιανό παλιό (1970) λες να υπάρχει πρόβλημα?

                              Comment


                                Originally posted by DonMatis View Post
                                Μια διευκρινιστική ερώτηση φίλτατε Australian μήπως ξέρεις: αν αντί για Ελληνικό διαβατήριο που δεν υπάρχει βάλω Αυστραλιανό παλιό (1970) λες να υπάρχει πρόβλημα?
                                Θέλουν διαβατήριο που δεν έχει λήξει.
                                Στείλε τους όμως ένα email,you never know...
                                Θα σου απαντήσουν,και θα σε κατατοπίσουν πλήρως

                                Comment

                                Working...
                                X