Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by DonMatis View Post
    Μια διευκρινιστική ερώτηση φίλτατε Australian μήπως ξέρεις: αν αντί για Ελληνικό διαβατήριο που δεν υπάρχει βάλω Αυστραλιανό παλιό (1970) λες να υπάρχει πρόβλημα?
    Την 1η φορα το εκανα κι εγω ετσι. εστειλα επικυρωμένη ταυτότητα (με αγγλικους χαρακτ'ηρες), φωτοτυπία της πιστωτικής κάρτας και επικυρωμένη φωτοτυπία διαβατηρίου αυστραλέζικου παλιό. Ομως δεν τα δεχτηκαν ολα.

    Την 2η φορά λοιπον κατοπιν συνεννοήσεως εστειλα μεταφρασμενο λογαρισαμό ΔΕΚΟ και λογαριασμό τραπέζης επισης μεταφρασμένο. Αυτα μαζι με την ταυτοτητα εγιναν δεκτα, και μετα απο 2 εβδομάδες ηρθε το πιστοποιητικο.

    Comment


      Originally posted by australian View Post
      Tα δικαιολογητικά είναι:
      επικυρωμένη φωτοτυπία ελληνικού διαβατηρίου,επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας,φωτοτυπία λογαριασμού ΔΕΚΟ που είναι στο όνομά σου.
      Πρέπει να αλλάξεις ταυτότητα.
      Επικυρωμένα από ποιά υπηρεσία? Αστυνομία, ΚΕΠ ή κάπου αλλού?

      Comment


        Originally posted by ankan2 View Post
        Επικυρωμένα από ποιά υπηρεσία? Αστυνομία, ΚΕΠ ή κάπου αλλού?
        Το διαβατήριο απο την αστυνομία
        Την ταυτότητα στα ΚΕΠ

        Comment


          Originally posted by SOUSAM View Post
          φίλε agoriani νομιζω πως θα ηταν καλο να κανεις ενα thread για μια ειδικη περιπτωση αυστραλων υπηκοων.
          αυτων που εχουν αλλο επιθετο στην ελλαδα και αλλο στην αυστραλια.
          ανηκω σ'αυτην την κατηγορία οποτε μπορω να βοηθησω μιας και εχω βρει την ακρη.
          Πες μας τι γίνεται περιγραμματικά. Λάθος όνομα 'η ΑΛΛΟ όνομα.

          Comment


            Originally posted by australian View Post
            Το διαβατήριο απο την αστυνομία
            Την ταυτότητα στα ΚΕΠ
            οκ! έχω λάβει

            Comment


              Originally posted by SOUSAM View Post
              φίλε agoriani νομιζω πως θα ηταν καλο να κανεις ενα thread για μια ειδικη περιπτωση αυστραλων υπηκοων.
              αυτων που εχουν αλλο επιθετο στην ελλαδα και αλλο στην αυστραλια.
              ανηκω σ'αυτην την κατηγορία οποτε μπορω να βοηθησω μιας και εχω βρει την ακρη.
              Λοιπόν άκου πως το έλυσα εγώ το πρόβλημα γιατί είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δεν μπορεί να στο λύσει στην Ελλάδα κανείς παρά μόνο αν κάνεις δικαστήριο και απόφαση δικαστηρίου και περιμένεις κανά 6μηνο για την απόφαση κ.τ.λ. Παίρνεις ένα χαρτί ελληνικό π.χ. το ελληνικό σου διαβατήριο και ένα χαρτί αυστραλέζικο π.χ το αυστραλέζικό σου διαβατήριο και πας στο ληξιαρχείο και σου εκδίδει ένα πιστοποιητικό γέννησης το οποίο έχει από κάτω σαν Παρατηρήσεις ότι ο τάδε (το ελληνικό σου όνομα δηλαδή είναι το ίδιο και το αυτό πρόσωπο με τον τάδε(το αυστραλέζικό σου όνομα ) με αριθμό αυστραλέζικου διαβατηρίου..... Αυτό το χαρτί το μεταφράζεις και στα αγγλικά και το έχεις και το φυλάς σαν κόρη οφθαλμού. Θέλει και λίγο παρακάλεμα ο ληξίρχος για να στο βγάλει αλλά δουλεύει στο τέλος. Αν και στην αυστραλία σε όλα τα έντυπα που συμπληρώνεις σε ρωτάνε αν είχες ποτέ άλλο όνομα ή αν σε ξέρουνε κάπου με κάποιο άλλο όνομα. Αυτή είναι η μοναδική έγκυρη και γρήγορη συγχρόνως λύση

              Comment


                έστειλα ταχυδρομικώς στην Μελβούρνη αίτηση (και όλα τα υπόλοιπα) για να ζητήσω πιστοποιτηκό γέννησης. ημερομηνία αποστολής 13/09/11, έχουν περάσει 17 μέρες, καμία απάντηση.
                Ξέρει κάποιος να μου πει πόσος έιναι ο χρόνος παράδοσης; περίπου..
                Επίσης μου έκανε εντύπωση στα στοιχεία της πιστωτικής κάρτας δεν ζητόύσαν τον τριψήφιο αριθμό που γράφει πίσω, είναι δυνατόν να γίνει η πίστωση χωρίς αυτόν;

                Comment


                  Originally posted by dimivra View Post
                  έστειλα ταχυδρομικώς στην Μελβούρνη αίτηση (και όλα τα υπόλοιπα) για να ζητήσω πιστοποιτηκό γέννησης. ημερομηνία αποστολής 13/09/11, έχουν περάσει 17 μέρες, καμία απάντηση.
                  Ξέρει κάποιος να μου πει πόσος έιναι ο χρόνος παράδοσης; περίπου..
                  Επίσης μου έκανε εντύπωση στα στοιχεία της πιστωτικής κάρτας δεν ζητόύσαν τον τριψήφιο αριθμό που γράφει πίσω, είναι δυνατόν να γίνει η πίστωση χωρίς αυτόν;
                  Μην αγχώνεσαι.
                  Στείλε ένα email στο registry office με τον αριθμό του συστημένου που έστειλες και ρώτησε αν το παρέλαβαν.
                  Μη ξεχνάς ότι μεσολαβούν και τα ελληνικά ταχυδρομεία....
                  δε χρειάζεται ο τριψήφιος

                  Comment


                    καλημερα σε ολους εχω αυστραλεζικη υπηκοοτητα καθως και αυστραλεζικο διαβατηριο μπορει να μου καποιος τι χρειαζεται για να βγαλω χαρτια στη συζηγο μου.... ευχαριστω εκ των προτερον...

                    Comment


                      Καλημέρα to all!
                      Ειμαι καινουργια στο forum.....απομακρισμενη στο πιο μακρινο νησι της Δωδεκανησου...
                      Ο συζιγος ειναι AUSSIE CITIZEN BY DESCENT με λιγμενο διαβαρηριο απο το 2008 και το το naturalization document μισοκαταστραμενο (σκισμενο και χαμενο το μισο κοματι) βρισκοταν στο down under απο τα 3.5 χρονια του συνεχομενο ως την ηλικια των 25 ετων. Εχει εργαστη στην αυστραλια 8 χρονια...
                      Εγω ειμαι Ελληνο-Αμερκανιδα και εχουμε δυο παιδακια 11.5 και 17.5 ετων οπου και οι δυο τους εχουν αυστραλιζικα Διαβατηρια, Επίσης λιγμενα απο το 2008 τουλαχιστον και δυο τους έχουν τα naturalization papers τους (τουλαχιστον εχουμε ενα υπερ χιχιχι)
                      Ειμαστε τωρα στο πρωτο βημα.... να μαζεψουμε τα δικαιολογητικα και να σημπληροσουμε το form 119 για το naturalization paper.....και μας φαινονται ολα βουνο.... ειδικα εδω που ειμαστε ..... και προβλεπω πολλα ταξιδα στην Αθηνα και μεγαλη ταλαιπωρια.
                      Θελουμε να καταφερουμε να ειμαστε αυστραλια να μπουν τα παιδια σχολειο τον φεβρουαριο και εχω πελαγωση.

                      Comment


                        Originally posted by esevd View Post
                        Καλημέρα to all!
                        Ειμαι καινουργια στο forum.....τα παιδια σχολειο τον φεβρουαριο και εχω πελαγωση.
                        Καταρχήν μην αγχώνεσαι γιατί το ταξίδι και η απόφαση είναι μεγάλη και δεν πειράζει να καθυστερήσετε και λίγο και να πάνε τα παιδιά αργότερα λίγο στο σχολείο. Εμένα ο γιός μου ήρθε στην Αυστραλία τέλος αυγούστου και αρχισε σχολείο το Σεπτέμβρη και το Δεκέμβρη τελειώνει η χρονιά. Θέλω να σου πω ότι τα παιδιά σου θα περάσουν υποχρεωτικά στάδιο προσαρμογής ανεξάρτητα από την ε΄ποχή που θα αρχίσουν το σχολείο και να είσαι προετοιμασμένη ότι μπορεί να πάνε και 6 μήνες με ένα χρόνο πίσω. Εμένα ο γιός μου τελείωσε το νηπιαγωγείο στην Ελλάδα και ερχόμενος εδώ του λένε πάλι νηπιαγωγείο για να συνηθίσεις την γλώσσα. Και λοιπόν τι έγινε? Όσο για τα χαρτιά ρώτα τι συγκεκριμένα θέλεις βοήθεια να σου πούμε. Πάντως το ότι τα διαβατήρια είναι ληγμένα δεν παίζει ρόλο και η υπηκοότητα δεν χάνετε

                        Comment


                          Originally posted by esevd View Post
                          Καλημέρα to all!............................φεβρουαριο και εχω πελαγωση.
                          Εγώ νομίζω να μην βιάζεστε εάν είναι δυνατό
                          Γιατί
                          1 να κάνετε την βίζα με την ησυχία σας και να μαζεύετε τα χαρτιά που απαιτούνται για να μην κάνετε κανένα λάθος και
                          2 να τελειώσουν εδώ το σχολείο κανονικά και μετά να πάνε 6 μήνες στην Αυστραλία πρώτα σε ειδικό σχολείο και του χρόνου τον Φεβρουάριο να πάνε κανονικά σε αυστραλέζικο(για να είναι το σοκ για τα παιδιά μικρότερο)

                          Comment


                            Σ'ευχαριστω θερμα για της συμβουλη σας, και το θεωρω πολυ λογικο.
                            Πιο πολυ για τον μεγαλο μου γιο σκεφτομαι που παει τωρα τριτη λυκειου.... Σκεφτομαι διαφορα και προσπαθω να ξεκαθαρισω στο μυαλο μου μηπως θα ηταν καλυτερα να τον στειλω πρωτα αυτον σε μια οικογενεια φιλων στην μελβουρνε. Εχει παρει proficiency στα αγγλικα με honors και δεν με απασχολη οι γλωσσα που την ξερει απταιστα, αλλα το συστημα των σχολειων εκει και οι βαθμοι του εδω ειναι καλη αλλα οχι τοσο καλη για να μπει σε πανεπιστημιο που θελει αν και στη βιολογια και χημεια ειναι παιδι του 19-20, τα μαθηματικα και την φυσικη των ρυχνουν στα 16 γενικο βαθμο... αρα εδω δεν εχει μελλον. και στην αυστραλια δεν γνωριζουμε καλα πως ειναι το σηστημα... σιγουρα το σοκ δεν θα την γλιτωση.

                            Comment


                              Originally posted by esevd View Post
                              Καλημέρα to all!.................και εχω πελαγωση.
                              καλημερα μην ανχωνεσε ΚΑΘΟΛΟΥ! εγω τα ειχα χασει ολα τα χαρτια και τωρα ΦΕΥΓΩ με επιμονη και υπομονη οπως λει και καποια ψυχη[agoriani] ολα θα ΟΚ

                              Comment


                                Originally posted by esevd View Post
                                Σ'ευχαριστω θερμα για της συμβουλη σας, και το θεωρω πολυ λογικο.... σιγουρα το σοκ δεν θα την γλιτωση.
                                Και τι έγινε δηλαδή άμα χάσει μια χρονιά και πάει ένα χρόνο πίσω στο σχολείο για να κατανοήσει και το σύστημα και τον καινούριο τρόπο ζωής? Είναι πολλά τα καινούρια πράγματα που πρέπει να συνηθίσετε και κυρίως τα παιδιά που δεν καταλαβάινω γιατί αγχώνεσαι. Πραγματικά δεν καταλαβάινω το άγχος των γονιών για τα σχολεία των παιδιών. Μην πιέζετε τα παιδιά , ένας χρόνος παραπάνω δεν λέει τίποτα. Άλλωστε το σύστημα παιδείας εδώ δεν έχει καμμιά σχέση με το Ελληνικό και είναι πολύ πιό χαλαρό και αποτελεσματικό.

                                Comment

                                Working...
                                X