Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by george lucas View Post
    hello paidia,ws neos sto patriotaki thelw na kanw merikes erwthseis!!!
    1)eimai aystralos uphoos (mpampa australo)gennhmenos edw me mana ellhnida!thelw na parw to diabathrio mou mias kai eixa to palio pou elhkse to 2003!kai mou zhthsan thn ellhnikh taytothta ,lete na mou dhmiourghsoun thema?
    2)thelw me thn aranvoniastikia mou na pame na zhsoume ekei!prepei na thn pantreutw gia na thn parw?h kopela einai apo thn alvania alla exei megalwsei edw!!
    Hello George lucas.
    Τι θεμα να σου δημιουργήσουν?Αφού είσαι υπήκοος μπορείς να επικοινωνήσεις με την πρεσβεία και να σε βοηθήσουν.τηλ.210 870 4000
    όχι δε χρειάζεται να την παντρευτείς.

    Comment


      Originally posted by australian View Post
      Hello George lucas.
      Τι θεμα να σου δημιουργήσουν?Αφού είσαι υπήκοος μπορείς να επικοινωνήσεις με την πρεσβεία και να σε βοηθήσουν.τηλ.210 870 4000
      όχι δε χρειάζεται να την παντρευτείς.
      lew mhpws mou kanoun thema gia thn ellhnikh taytothta!epeidh exw ellhnikh tatytothta kai aystraliano diavathrio!gia thn kopela pou na koitaksw?ksereis peripou poso kratane aytes oidiadikasies?

      Comment


        Originally posted by george lucas View Post
        lew mhpws mou kanoun thema gia thn ellhnikh taytothta!epeidh exw ellhnikh tatytothta kai aystraliano diavathrio!gia thn kopela pou na koitaksw?ksereis peripou poso kratane aytes oidiadikasies?
        κι εγω εχω ελληνικη ταυτότητα και αυστραλιανό διαβατήριο
        τα πάντα υπάρχουν εδώ www.immi.gov.au

        Comment


          Originally posted by australian View Post
          κι εγω εχω ελληνικη ταυτότητα και αυστραλιανό διαβατήριο
          τα πάντα υπάρχουν εδώ www.immi.gov.au
          se eysxaristw polu!!!!

          Comment


            Originally posted by dimivra View Post
            έστειλα ταχυδρομικώς αίτηση για πιστοποιητικό γέννησης στη Μελβούρνη,
            ημερομηνία αποστολής 13/09/11
            στις 28/09/11 χρέωσαν την visa μου με 20.67 € (όσα ανέφεραν και στην αιτηση)
            πριν μία εβδομάδα (11/10/11) αφού δεν είχα λάβει τίποτα τους έστειλα ένα mail, ρωτωντας τους άν έχει σταλεί το πιστοποιητικό και πότε και όλα τα στοιχεία μου φυσικά.
            την ίδια μέρα μου απάντησαν το παρακάτω και έκτοτε τίποτα....
            Your question/feedback to the Victorian Registry of Births, Deaths and
            Marriages has been assigned to an officer for review. We will contact you
            shortly.
            Μια εβδομάδα δεν είναι αρκετή για να απαντήσουν σε ένα email;
            Πρέπει να ανησυχήσω ποια είναι η γνώμη σας σύμφωνα με τις εμπειρίες σας;
            να ξαναενοχλήσω ή να περιμένω;
            H πρόσφατη εμπειρία μου είναι η εξής:Έστειλα 5-9-2011 την αίτηση για το birth certificate.Tους πήρα τηλέφωνο 02-10-2011 αν έλαβαν την αίτησή μου, λέγοντας μόνο τον αριθμό του συστημένου. Μου είπανε ότι το παρέλαβαν στις 30-09-2011. Το birth certificate τελικά μου ήρθε 12-10-2011 με ημερομηνία αποστολής δικιά τους 6-10-2011. Άρα κάτι γίνεται με το ταχυδρομείο!Λες να φταίει το ελληνικό? Γνώμη μου είναι να τους πάρεις τηλ. Είναι πολύ εξυπηρετικοί και λέγοντας μόνο τον αριθμό του συστημένου σου λένε ακριβώς που βρίσκεται η αίτησή σου. Μην ανησυχείς!

            Comment


              Originally posted by Agoriani View Post
              Στην ληξιαρχική πράξη γέννησης της κόρης μου η υπάλληλος του ληξιαρχίου μέσα στο μαιευτήριο και εφόσον της πήγα ταυτότητα Ελληνική της γυναίκας μου συμπλήρωσε υπηκοότητα Ελληνική και στους 2 μας. Επειδή όμως αυτό είναι λάθος γιατι η γυναίκα μου έχει και την Αυστραλιανή υπηκοότητα και για να αναγραφεί πάνω στην ληγιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού χρειάζεται να δοθεί εντολή απο τον Εισαγγελέα προς τον ληξίαρχο ώστε να να γίνει η αλλαγή. Όπερ και εγένετο με σύμφωνη γνώμη του Εισαγγελέα πρωτοδικών και ενημέρωση της προισταμένου του ληξιαρχικού τμήματος και εντολή προς τον αρμόδιο υπάλληλο που μου επανέκδοσε την ληξιαρχική πράξη γέννησης που αναγράφει τα ονόματα και των 2 γονέων και τις υπηκοότητες σωστά πλέον. (Δεν έγινε τόσο εύκολα όσο ακούγετε )

              Αντιγραφή απο το post "Για όσους ετοιμάζουν χαρτιά + FAQ" που έχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες.
              καλημερα . Και εγω ειμαι στην ιδια περίπτωση. Ειμαι και εγω αυστραλος υπηκουος , και εδωσα την υπηκοοτητα στα παιδια μου απο το Λονδινο. Ομως γεννηθηκαν στην Ελλαδα και η ληξιαρχικη πραξη γεννησησ σους γραφει
              ελληνικη υπηκοοτητα. Μηπως μπορειτε να μου απαντήσετε την ακριβη διαδικασία για διορθωθεί σε Αυστραλεζικη;Στην αυστραλία δεν βγάζουν birth certificate προσκομίζοντας τα αστραλεζικα διαβατ΄γρια των παιδιων; Ευχαριστω.

              Comment


                Υπάρχει η επιλογή στην ληξιαρχική πράξη γέννησης να αναφέρονται και οι δύο υπηκοότητες? Το γνωρίζει κανείς αυτό?

                Comment


                  @ KOSTA5551

                  Ποιος είναι ο λόγος να αλλάξεις στη ληξιαρχική πράξη γέννησης των παιδιών σου από Ελληνική σε Αυστραλιανή; Γιατί να μπλέκεις με Εισαγγελείς; Από τη στιγμή που τα παιδιά σου έχουν γεννηθεί Ελλάδα, τα birth certificates τα βγάζεις από Ελλάδα (ΚΕΠ) και τα μεταφράζεις (αν σου χρειαστούν κάπου) όπου θέλεις (είτε Ελλάδα ΥΠΕΞ, είτε Αυστραλία στην μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Μετανάστευσης, αν θυμάμαι καλά).

                  Comment


                    @ Doctor J

                    Αν το πτυχίο σου είναι από Ελλάδα, ακόμα και αν είσαι Αυστραλός υπήκοος, χρειάζεσαι απαραιτήτως IELTS φίλε μου! Αντιθέτως, αν είναι από αγγλόφωνη χώρα, τότε δεν έχεις θέμα. Θεωρείσαι overseas resident ακόμα και αν έχεις την υπηκοότητα, οπότε πρέπει να τους αποδείξεις ότι γνωρίζεις αγγλικά.

                    Comment


                      Originally posted by pan_k7 View Post
                      @ KOSTA5551

                      Ποιος είναι ο λόγος να αλλάξεις στη ληξιαρχική πράξη γέννησης των παιδιών σου από Ελληνική σε Αυστραλιανή; Γιατί να μπλέκεις με Εισαγγελείς; Από τη στιγμή που τα παιδιά σου έχουν γεννηθεί Ελλάδα, τα birth certificates τα βγάζεις από Ελλάδα (ΚΕΠ) και τα μεταφράζεις (αν σου χρειαστούν κάπου) όπου θέλεις (είτε Ελλάδα ΥΠΕΞ, είτε Αυστραλία στην μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Μετανάστευσης, αν θυμάμαι καλά).
                      σωστα σου λεει η μεταφραστικη υπηρεσια ειναι Αριωνος 10 πλ.Ψυρρη τηλ 2103285731 -732-734-735-736-738-740-741 και δουλευουν9-13

                      Comment


                        Originally posted by panultimate View Post
                        Υπάρχει η επιλογή στην ληξιαρχική πράξη γέννησης να αναφέρονται και οι δύο υπηκοότητες? Το γνωρίζει κανείς αυτό?
                        Για ποιό λόγο?

                        Comment


                          australian έχεις δίκιο δεν είναι απαραίτητο. Να κάνω όμως μια trick question? Η γυναίκα μου έχει dual citizenship Αγγλική και Αυστραλέζικη. Εγώ μόνο Ελληνική. Θέλουμε το παιδί να πάρει και τα 3 διαβατήρια.
                          Άν στην ληξ. πράξη γενν. αναφέρουμε τις δικές μας ώς Ελληνική και Αυστραλέζική, θα χάσει άραγε την Βρετανική?

                          Comment


                            Originally posted by panultimate View Post
                            australian έχεις δίκιο δεν είναι απαραίτητο. Να κάνω όμως μια trick question? Η γυναίκα μου έχει dual citizenship Αγγλική και Αυστραλέζικη. Εγώ μόνο Ελληνική. Θέλουμε το παιδί να πάρει και τα 3 διαβατήρια.
                            Άν στην ληξ. πράξη γενν. αναφέρουμε τις δικές μας ώς Ελληνική και Αυστραλέζική, θα χάσει άραγε την Βρετανική?
                            Η Ελληνική πλευρά δεν έχει όρους και συνθήκες στο αν έχεις και άλλη υπηκοότητα. Η Αυστραλέζικη το ίδιο. Κοίτα την Βρετανική να δείς τι θεωρεί απαραίτητο για να περάσει η υπηκοότητα απο την μητέρα στο παιδί.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              Originally posted by australian View Post
                              κι εγω εχω ελληνικη ταυτότητα και αυστραλιανό διαβατήριο
                              τα πάντα υπάρχουν εδώ www.immi.gov.au
                              sugnwmh pou ksanaenoxlw!koitaksa to site pou mou eipes kai ta vrhka!!!telika omws egw tha pantreutw!!!alla thelw na se rwthsw apo auta poy exeis akousei uparxei periptwsh na mhn ths dwsoun visa na mhn egkrithei h aithsh?prepei na eisai gia kapoio sygkekrimeno diasthma pantremenos?(auto den to anefere hiauto rwtaw)

                              Comment


                                Originally posted by george lucas View Post
                                sugnwmh pou ksanaenoxlw!koitaksa to site pou mou eipes kai ta vrhka!!!telika omws egw tha pantreutw!!!alla thelw na se rwthsw apo auta poy exeis akousei uparxei periptwsh na mhn ths dwsoun visa na mhn egkrithei h aithsh?prepei na eisai gia kapoio sygkekrimeno diasthma pantremenos?(auto den to anefere hiauto rwtaw)
                                Αν μπορείς γράψε με ελληνικους χαρακτηρες.
                                Αφού αναλαμβάνεις εσύ να είσαι ο sponsor γιατι να μην εγκριθεί η visa?
                                Θα πρέπει να συντρέχει σημαντικός λόγος

                                Comment

                                Working...
                                X