Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Πηρα απάντηση τελικα απο την Case officer

    ".........The documents have been received. Your son's application will be finalised within the next 2working days and will be returned to you by registered mail...."


    Μετα φανταζομαι κανω την αιτηση για διαβατηριο - που ??? σε ποιο site ??? -
    στο ιντερνετ στην ελληνικη πρεσβεια και περιμενω...?!!????

    Comment


      #47
      Originally posted by angelo View Post
      Πηρα απάντηση τελικα απο την Case officer

      ".........The documents have been received. Your son's application will be finalised within the next 2working days and will be returned to you by registered mail...."


      Μετα φανταζομαι κανω την αιτηση για διαβατηριο - που ??? σε ποιο site ??? -
      στο ιντερνετ στην ελληνικη πρεσβεια και περιμενω...?!!????

      13 βήματα αν θυμαμαι καλά,το εκτυπώνεις και το πηγαίνεις μαζί με τα δικαιολογητικά,και σε 10-15 ημέρες
      έτοιμο το passport

      Comment


        #48
        Originally posted by Dionysis68 View Post
        Eγώ κατάφερα μετά από 6 μήνες να μαζέψω τα χαρτιά τα έχω έτοιμα εδώ και 1 μηνα. Που κόλλησα τώρα στην κάρτα πληρωμής βίζα για να πληρώσω για την visa πήγα σε όλες τις τράπεζες να βγάλω μια βίζα card αλλα δεν βγάζουν λόγο τις κρίσις τελικά έστειλα email στην πρεσβεία στο "βερολινο" και γίνετε με τραπεζικό έμβασμα bunkers draft πληρωτέο στην australian high κομισιόν london σε λίρες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα λεφτά δεν τα έχουμε αυτή την stigmi.me λίγα λόγια μας έχουν φυλάκιση μέσα στην ελλάδα. Κάνουμε υπομονή και τα μαζεύουμε τα λεφτά σιγά σιγά ελπίζω μέχρι τις αρχές του αλλουνού μηνα να τα στείλουμε.
        Ego piga kai plirosa stin Australian Embassy stin Athina kai tous esteila tin apodeiksi

        Comment


          #49
          Originally posted by australian View Post
          https://www.passports.gov.au/web/forms/entrypoint.aspx
          13 βήματα αν θυμαμαι καλά,το εκτυπώνεις και το πηγαίνεις μαζί με τα δικαιολογητικά,και σε 10-15 ημέρες
          έτοιμο το passport
          Τους παιρνεις τηλεφωνο πριν για ραντεβου ?
          Η απλα ετσι το τυπώνεις και την αλλη μερα παρουσιαζεσαι στο 'κισε' και τα δινεις

          Comment


            #50
            Eρώτηση προς αυτούς που συμπλήρωσαν τη φόρμα 118(Application for Australian citizenship by descent)
            Στο σημείο που ρωτά (σελ.8) αν ο γονέας έχει κι αλλη υπηκοότητα εκτός της Αυστραλιανής η απάντηση είναι ΝΑΙ μιας κι έχουμε και την Ελληνική. Στον τρόπο που την αποκτήσαμε ποιά ειναι η απάντηση BY DESCENT?
            Στην ημερομηνία απόκτησης?(Date Obtained) Tην ημερομηνία που γεννηθήκαμε ή την ημερομηνία που με έγραψε ο πατέρας μου στα δημοτολόγια της Ελλάδας?
            Στο Date Obtained της Αυστραλιανής υπηκοότητας συμπληρώσατε την ημερομηνία γέννησης ,ή την ημερομηνία εγγραφής στο registry office.
            Πάμε στον τρόπο πληρωμής.
            Δίνω μόνο τον αριθμό της πιστωτικής,ή και τον CCV (τριψήφιος στο πίσω μέρος της κάρτας).

            Comment


              #51
              Originally posted by angelo View Post
              Τους παιρνεις τηλεφωνο πριν για ραντεβου ?
              Η απλα ετσι το τυπώνεις και την αλλη μερα παρουσιαζεσαι στο 'κισε' και τα δινεις
              Ναι ,τηλέφωνο για ραντεβού.

              Comment


                #52
                Originally posted by australian View Post
                Eρώτηση προς αυτούς που συμπλήρωσαν τη φόρμα 118(Application for Australian citizenship by descent)
                Στο σημείο που ρωτά (σελ.8) αν ο γονέας έχει κι αλλη υπηκοότητα εκτός της Αυστραλιανής η απάντηση είναι ΝΑΙ μιας κι έχουμε και την Ελληνική. Στον τρόπο που την αποκτήσαμε ποιά ειναι η απάντηση BY DESCENT?
                Στην ημερομηνία απόκτησης?(Date Obtained) Tην ημερομηνία που γεννηθήκαμε ή την ημερομηνία που με έγραψε ο πατέρας μου στα δημοτολόγια της Ελλάδας?
                Στο Date Obtained της Αυστραλιανής υπηκοότητας συμπληρώσατε την ημερομηνία γέννησης ,ή την ημερομηνία εγγραφής στο registry office.
                Πάμε στον τρόπο πληρωμής.
                Δίνω μόνο τον αριθμό της πιστωτικής,ή και τον CCV (τριψήφιος στο πίσω μέρος της κάρτας).
                Καλημέρα australian
                είμαι νέα στο forum αλλά πέρασα από τη διαδικασία πολιτογράφησης των 2 παιδιών μου. Εγώ αν και έχω και ελληνική υπηκοότητα στην ερώτηση απάντησα ΟΧΙ και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα.

                Στο date obdained της αυστραλιανής δεν συμπλήρωσα καθόλου ημερομηνία αφού αποδεικνύεται από το birth certificate που έτσι κι αλλιώς θα στείλεις. Πάλι δεν μου δημιούργησε πρόβλημα το κενό στην ημερομηνία.

                Όσο για την πιστωτική αν και πλήρωσα με banker's draft νομίζω ότι ζητούν μόνο τον αριθμό της κάρτας όχι και το CCV.

                Εγώ έστειλα τα χαρτιά στις 16/5/2011 και στις 2/6/2011 είχα στα χέρια μου και τις δυο πολιτογραφήσεις.
                Heal the past. Live the present. Dream the future.

                Comment


                  #53
                  Σε ό,τι άλλο μπορώ να βοηθήσω στη διάθεσή σας. Σε λίγο καιρό και από Sydney φεύγω με την οικογένειά μου στις 8 Αυγούστου...........
                  Heal the past. Live the present. Dream the future.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by australian View Post
                    https://www.passports.gov.au/web/forms/entrypoint.aspx
                    13 βήματα αν θυμαμαι καλά,το εκτυπώνεις και το πηγαίνεις μαζί με τα δικαιολογητικά,και σε 10-15 ημέρες
                    έτοιμο το passport
                    σημερα 8/6 απο το Ταχυδρομειο παρελαβα τελικα το πιστοποιητικο απο το Λονδινο με ημερομηνια απο Λονδινο 30/6 αποστολης - το ψηνανε ????

                    ξεκιναω για το διαβατηριο -ηλεκτρονικα- σημερα ......

                    (Τελικα υπολογιζω οτι μου πηρε 2 μηνες για να παρω το διαβατηριο του μικρου στα χερια μου ...δεν ειναι παρα πολυ ??????????)

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by angelo View Post
                      σημερα 8/6 απο το Ταχυδρομειο παρελαβα τελικα το πιστοποιητικο απο το Λονδινο με ημερομηνια απο Λονδινο 30/6 αποστολης - το ψηνανε ????

                      ξεκιναω για το διαβατηριο -ηλεκτρονικα- σημερα ......

                      (Τελικα υπολογιζω οτι μου πηρε 2 μηνες για να παρω το διαβατηριο του μικρου στα χερια μου ...δεν ειναι παρα πολυ ??????????)
                      ok ..εκανα ηλεκτρονικα την αιτηση , πηρα τηλεφωνο Telephone: 210 870 4000 - 2,3,0 ...και κατι ψιλα αφησα μυνημα - ξαναπηρα τελικα & επεσα στην συμβουλο και μου εκλεισε ραντεβου στις 21 Ιουλιου !!!!!!!! (καλα ειπα εγω 2 μηνες ...για ενα διαβατηριο !θα τρελαθουμε / )

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by marie View Post
                        Καλημέρα australian
                        είμαι νέα στο forum αλλά πέρασα από τη διαδικασία πολιτογράφησης των 2 παιδιών μου. Εγώ αν και έχω και ελληνική υπηκοότητα στην ερώτηση απάντησα ΟΧΙ και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα.

                        Στο date obdained της αυστραλιανής δεν συμπλήρωσα καθόλου ημερομηνία αφού αποδεικνύεται από το birth certificate που έτσι κι αλλιώς θα στείλεις. Πάλι δεν μου δημιούργησε πρόβλημα το κενό στην ημερομηνία.

                        Όσο για την πιστωτική αν και πλήρωσα με banker's draft νομίζω ότι ζητούν μόνο τον αριθμό της κάρτας όχι και το CCV.

                        Εγώ έστειλα τα χαρτιά στις 16/5/2011 και στις 2/6/2011 είχα στα χέρια μου και τις δυο πολιτογραφήσεις.
                        εγω συμπληρωσα ναι και εβαλα την ημερομηνια εκδοσης της ελλην.ταυτοτητας.....
                        Καρτα εβαλα μια ΠΕΙΡΑΙΩΣ προπληρωμενη και ακριβως το ποσο και εβαλα και το CCV - ετσι και αλλιως δεν εχει τιποτα αλλο μεσα!
                        μεχρι στιγμης ολα καλα

                        Comment


                          #57
                          --------------------------------------------------------------------------------

                          Καλημερα πατριωτες.
                          Καταρχην συγχαρητηρια για την ενημερωση που προσφερετε και την καλη δουλεια που κανετε στο φορουμ
                          Οπως καταλαβαινετε ειμε κι εγω ενας απο τους πολους πικραμενους αυτης της χωρας που λεγετε Ελλαδα
                          Με λενε Θαναση ειμε 38 χρ.με γυναικα και δυο παιδια (10 και 5χρ.)
                          Εργαζομαι εδω και 11 χρ.ως σωφρονιστικος υπαλληλος και φοβαμαι πως συντομα δεν θα εργαζομαι αλλα θα κανω(λογω χρεων) παρεα τα παλικαρια μεσα. Δυστυχως ειμε χωρις καμια αλλη επισημη προυπηρεσια μιας και προ διορισμου εργαζομουν white!!!
                          Η γυναικα μου αποφοιτη Τ.Ε.Ι. λογιστικης με προυπηρεσια λογιστη - γραμματεα 12χρ. και τωρα 18 μηνες ανεργη΄.
                          Καθημερινα σκεφτομαστε και συζηταμε την λυση να την κανουμε κατσικα! και να ερθουμε AU για μια καλυτερηι και ποιοτηκοτερη ζωη (να ανασανουμε βρε αδελφε) μιας και αυτο (στο να ερθουμε) ειναι εφικτο γιατι εχω την υπηκοοτητα (γεννηθηκα 1973 μελβουρνη και ηρθα Ελλαδα 1981) αλλα στο αλλο θεμα (να βρουμε δουλεια) δεν ξερουμε κατα ποσο ειναι εφικτο και αυτο ειναι που μας τρομαζει γιατι
                          α) δεν εχουμε να παρουσιασομε κατι αξιολογο ως βιογραφικο τουλαχιστον απο μερος μου,αρα παω ως ανειδικευτος
                          β) μετρια εως κακη γνωση της αγγλικης γλωσσας
                          Γι΄ αυτο θα θελαμε την αποψη σας ειδικα απο εσας που ειδη βρισκεστε εκει εαν αξιζει να τα παρατησω ολα εδω και για το αν υπαρχουν πιθανοτητες να βρουμε εργασια.
                          Ευχαριστω που με ανεχτηκατε.

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by batiraki View Post
                            --------------------------------------------------------------------------------

                            Καλημερα πατριωτες.
                            Καταρχην συγχαρητηρια για την ενημερωση που προσφερετε και την καλη δουλεια που κανετε στο φορουμ
                            Οπως καταλαβαινετε ειμε κι εγω ενας απο τους πολους πικραμενους αυτης της χωρας που λεγετε Ελλαδα
                            Με λενε Θαναση ειμε 38 χρ.με γυναικα και δυο παιδια (10 και 5χρ.)
                            Εργαζομαι εδω και 11 χρ.ως σωφρονιστικος υπαλληλος και φοβαμαι πως συντομα δεν θα εργαζομαι αλλα θα κανω(λογω χρεων) παρεα τα παλικαρια μεσα. Δυστυχως ειμε χωρις καμια αλλη επισημη προυπηρεσια μιας και προ διορισμου εργαζομουν white!!!
                            Η γυναικα μου αποφοιτη Τ.Ε.Ι. λογιστικης με προυπηρεσια λογιστη - γραμματεα 12χρ. και τωρα 18 μηνες ανεργη΄.
                            Καθημερινα σκεφτομαστε και συζηταμε την λυση να την κανουμε κατσικα! και να ερθουμε AU για μια καλυτερηι και ποιοτηκοτερη ζωη (να ανασανουμε βρε αδελφε) μιας και αυτο (στο να ερθουμε) ειναι εφικτο γιατι εχω την υπηκοοτητα (γεννηθηκα 1973 μελβουρνη και ηρθα Ελλαδα 1981) αλλα στο αλλο θεμα (να βρουμε δουλεια) δεν ξερουμε κατα ποσο ειναι εφικτο και αυτο ειναι που μας τρομαζει γιατι
                            α) δεν εχουμε να παρουσιασομε κατι αξιολογο ως βιογραφικο τουλαχιστον απο μερος μου,αρα παω ως ανειδικευτος
                            β) μετρια εως κακη γνωση της αγγλικης γλωσσας
                            Γι΄ αυτο θα θελαμε την αποψη σας ειδικα απο εσας που ειδη βρισκεστε εκει εαν αξιζει να τα παρατησω ολα εδω και για το αν υπαρχουν πιθανοτητες να βρουμε εργασια.
                            Ευχαριστω που με ανεχτηκατε.
                            Πατριωτακι , καλο κουραγιο !!!
                            Νομιζω να μην σου συμβει τιποτα(απολυση) στην συνεχεια ...αλλα εαν γινει (και εισαστε ανεργοι) τοτε :

                            Τα πραγματα παντου ειναι δyσκολα (((sthn zvh eidika sto jekinhma)))
                            Απο θεμα γλωσσας ...γιaτι πρεπει να τα μιλας καλα εκει κατω !
                            Η δουλεια ειναι σκληρη 8 to proi με 5 και ....παραπανω εαν χρειαστει !
                            τα παιδια θα δυσκολευτουν να εξοικειωθουν!
                            ΑΛΛΑ τα καλα ειναι οτι θα παιρνεις
                            επιδοματα 3000δολ. για να ξεκινησεις και να τα ξεπερασεις σιγα-σιγα ΟΛΑ τα παραπανω κακα
                            και σε 3 χρονια το πολυ θα εχεις μπει σε ενα καναλι για προοδο σε μια αλλη γη της επαγγελίας!!!!!!!!!!

                            Comment


                              #59
                              το οτι καποιος εχει γεννηθει σε μια χωρα δεν σημαινει οτι μπορει καποιος να βρει και δουλεια εκει.Εξαλλου στην ελλαδα εχουμε γεννηθει και δεν μπορουμε να βρουμε δουλεια ουτε εδω.
                              σημασια εχει τι γνωριζεις να κανεις.
                              επειδη χωρις γλωσσα δεν κανετε τιποτα ξεκινηστε εντατικα αγγλικα.ιδιαιτερα.
                              απο και και περα θεωρω οτι η συζυγος εχει καποιες μικρες ελπιδες να βρει δουλεια στο αντικειμενο της αλλα εσυ μονο σαν ανειδικευτος.
                              αλλα κι σ αυτη την περιπτωση καλυτερα απο εδω θα ναι.
                              καλη τυχη.

                              Comment


                                #60
                                Born in '86

                                Originally posted by konstantinos1 View Post
                                ναι σιγουρα πρεπει μετα το 1986 για να παρεις υπηκοοτητα αλλιως εχει καποιες προυποθεσεις.

                                και εγω 9 μηνων εφυγα το 1982, οποτε το ιδιο, μαλλον δεν υπαρχει θεμα!

                                Καλησπέρα!
                                Είμαι καινούρια εδώ, οπότε ακόμα ψάχνω.

                                Εγώ είμαι γεννημένη στην Ελλάδα τέλη του 86, citizen by descent, με Αυστραλή μητέρα και δεν μπορώ πουθενά να βρω σίγουρα το τι γίνεται στην περίπτωσή μου. Όχι πως δεν υπάρχει κάτι, αλλά δεν μπορώ να βρω σίγουρα τι ισχύει.

                                Επειδή τώρα πήρα το πτυχίο μου από το ΤΕΙ και δουλειά δεν βρίσκω πουθενά (κι ας ψάχνω από το Φλεβάρη), πήρα την απόφαση να κάνω ένα ταξιδάκι Down Under να δω τι παίζει.

                                Με το που πάω Αυστραλία, θα έχω πρόβλημα να βγάλω Taxation ID, Medicare κ.λπ.; Θα μπορώ να ψάξω για δουλειά; Θα δικαιούμαι κάποιο επίδομα (πιο πολύ με καίει η δουλειά, αλλά καλό δεν είναι να ξέρω);

                                Ευχαριστώ προκαταβολικά! ^_^
                                "Reason exists for those who cannot go on living without clinging to it"

                                Comment

                                Working...
                                X