Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by MoiraD View Post
    Καλησπέρα!
    Είμαι καινούρια εδώ, οπότε ακόμα ψάχνω......................
    ρίξε μιά ματιά εδώ

    Comment


      #62
      Originally posted by australian View Post
      Σε ευχαριστώ πολύ australian! ^_^
      Το site το κοίταξα αρκετά πιο πριν, αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο.
      Άλλωστε, το Australian Citizenship Certificate το έχω. Δεν ψάχνω γι'αυτό.
      Αν θα μπορέσω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για το θέμα δουλειά είναι που δεν ξέρω τι γίνεται.
      Καμιά ιδέα που αλλού μπορώ να ψάξω;
      "Reason exists for those who cannot go on living without clinging to it"

      Comment


        #63
        Originally posted by MoiraD View Post
        Σε ευχαριστώ πολύ australian! ^_^
        Το site το κοίταξα αρκετά πιο πριν, αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο.
        Άλλωστε, το Australian Citizenship Certificate το έχω. Δεν ψάχνω γι'αυτό.
        Αν θα μπορέσω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για το θέμα δουλειά είναι που δεν ξέρω τι γίνεται.
        Καμιά ιδέα που αλλού μπορώ να ψάξω;
        εδώ?

        Comment


          #64
          Originally posted by australian View Post
          Θα το ξανακοιτάξω, αν και είμαι σίγουρη πως περί Medicare & Taxation ID δε λέει κάτι.
          Ξανά ευχαριστώ!
          "Reason exists for those who cannot go on living without clinging to it"

          Comment


            #65
            MoiraD
            Απτη στιγμη που εισαι australian by descent εχεις ολα τα δικαιωματα που εχουν και οι αυστραλοι αρα δε νομιζω να υπαρχει προβλημα για το medicare κλπ.

            Comment


              #66
              Originally posted by stevia7 View Post
              MoiraD
              Απτη στιγμη που εισαι australian by descent εχεις ολα τα δικαιωματα που εχουν και οι αυστραλοι αρα δε νομιζω να υπαρχει προβλημα για το medicare κλπ.
              έχει δίκιο η stevia
              έχεις όλα τα δικαιώματα που έχει ένας αυστραλός

              Comment


                #67
                Επειδή τους τελευταίους μήνες όλο ψάχνουμε, έχω αγχωθεί γιατί δε βρίσκω τίποτα συγκεκριμένο.
                Υποθέτω με το καλό από Σεπτέμβρη που θα είμαι εκεί, θα τα μάθω σίγουρα.
                Σας ευχαριστώ πολύ stevia7 & australian! Μου έφυγε ένα βάρος.
                "Reason exists for those who cannot go on living without clinging to it"

                Comment


                  #68
                  Originally posted by MoiraD View Post
                  Καλησπέρα!
                  Είμαι καινούρια εδώ, οπότε ακόμα ψάχνω.

                  Εγώ είμαι γεννημένη στην Ελλάδα τέλη του 86, citizen by descent, με Αυστραλή μητέρα και δεν μπορώ πουθενά να βρω σίγουρα το τι γίνεται στην περίπτωσή μου. Όχι πως δεν υπάρχει κάτι, αλλά δεν μπορώ να βρω σίγουρα τι ισχύει.

                  Επειδή τώρα πήρα το πτυχίο μου από το ΤΕΙ και δουλειά δεν βρίσκω πουθενά (κι ας ψάχνω από το Φλεβάρη), πήρα την απόφαση να κάνω ένα ταξιδάκι Down Under να δω τι παίζει.

                  Με το που πάω Αυστραλία, θα έχω πρόβλημα να βγάλω Taxation ID, Medicare κ.λπ.; Θα μπορώ να ψάξω για δουλειά; Θα δικαιούμαι κάποιο επίδομα (πιο πολύ με καίει η δουλειά, αλλά καλό δεν είναι να ξέρω);

                  Ευχαριστώ προκαταβολικά! ^_^
                  MoiraD, εισαι αυστραλη υπηκοος λοιπον και δικαιουσε κανονικα ταμειο ασφαλεια κτλ.
                  βγαλε το διαβατηριο στην πρεσβεια και φυγε!
                  δε χανεις κατι να κανεις μια αποπειρα, αλλωστε πιστευω πως εκει θα βρεις πιο ευκολα δουλεια απο οτι εδω!
                  Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by konstantinos1 View Post
                    MoiraD, εισαι αυστραλη υπηκοος λοιπον και δικαιουσε κανονικα ταμειο ασφαλεια κτλ.
                    βγαλε το διαβατηριο στην πρεσβεια και φυγε!
                    δε χανεις κατι να κανεις μια αποπειρα, αλλωστε πιστευω πως εκει θα βρεις πιο ευκολα δουλεια απο οτι εδω!
                    Για το διαβατήριο έχω ήδη κλείσει ραντεβού και μένει η μετάφραση του πτυχίου μου (ασχέτως αν δεν αναγνωρίζεται).
                    Όσο για δουλειά, πιο πιθανό είναι να βρω εκεί παρά εδώ, το γνωρίζω. 5 μήνες ψάχνω και δεν κινείται φύλλο.
                    Σε ευχαριστώ πολύ konstantinos1! ^_^
                    "Reason exists for those who cannot go on living without clinging to it"

                    Comment


                      #70
                      να ρωτισω μερικα πραγματα και εγω?
                      με το σκεπτικο οτι ειμαι αυστραλος( εχω αυστραλεζικο διαβατηριο.)
                      εκτος απο τα επιδοματα τα δικα μου που δικαιουμαι μολις φτασω(εχω γεννηθει το 1970)
                      τα επιδοματα παιδιου τα παιρνω αν ειναι και αυτος αυστραλος και ειναι μαζι μου?
                      η μπορω να τα ζητησω με ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης?
                      η γυναικα μου με τι βιζα μπορει να ερθει?(αποτι καταλαβα μπορει να ζητησει την μονιμη κατευθειαν γιατι εχουμε ανηλικο παιδι και εγω ειμαι αυστραλος).

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by SOUSAM View Post
                        να ρωτισω μερικα πραγματα και εγω?
                        με το σκεπτικο οτι ειμαι αυστραλος( εχω αυστραλεζικο διαβατηριο.)
                        εκτος απο τα επιδοματα τα δικα μου που δικαιουμαι μολις φτασω(εχω γεννηθει το 1970)
                        τα επιδοματα παιδιου τα παιρνω αν ειναι και αυτος αυστραλος και ειναι μαζι μου?
                        η μπορω να τα ζητησω με ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης?
                        η γυναικα μου με τι βιζα μπορει να ερθει?(αποτι καταλαβα μπορει να ζητησει την μονιμη κατευθειαν γιατι εχουμε ανηλικο παιδι και εγω ειμαι αυστραλος).
                        Hello Sousam.
                        Δωσε και στο παιδί σου την υπηκοότητα ,διάβασε εδώ http://patriotaki.com/showthread.php?t=2005
                        η σύζυγος μπορεί να αιτηθεί την partner visa http://www.immi.gov.au/migrants/part...rtner/309-100/

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by australian View Post
                          Hello Sousam.
                          Δωσε και στο παιδί σου την υπηκοότητα ,διάβασε εδώ http://patriotaki.com/showthread.php?t=2005
                          η σύζυγος μπορεί να αιτηθεί την partner visa http://www.immi.gov.au/migrants/part...rtner/309-100/
                          ή να έρθει με τουριστική και να κάνει τη διαδικασία από Australia.
                          ευχαριστω πολυ φιλε μου!!
                          να ρωτησω κατι ακομα?
                          τα αποδεικτικά στοιχεία της τρέχουσας διεύθυνσης μόνιμης κατοικίας που θα στειλω στην αγγλια θα πρεπει να είναι και αυτά μεταφρασμένα??

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by SOUSAM View Post
                            ευχαριστω πολυ φιλε μου!!
                            να ρωτησω κατι ακομα?
                            τα αποδεικτικά στοιχεία της τρέχουσας διεύθυνσης μόνιμης κατοικίας που θα στειλω στην αγγλια θα πρεπει να είναι και αυτά μεταφρασμένα??
                            όχι,φωτοτυπία λογαριασμού κοινής ωφέλειας(ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ.κ.λ.π)

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by australian View Post
                              όχι,φωτοτυπία λογαριασμού κοινής ωφέλειας(ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ.κ.λ.π)
                              επικυρωμένη ομως ε?

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by SOUSAM View Post
                                επικυρωμένη ομως ε?
                                όχι,εγω απλή φωτοτυπία έστειλα

                                Comment

                                Working...
                                X