Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by australian View Post
    όχι,εγω απλή φωτοτυπία έστειλα
    oh! thats cool!!!

    Comment


      #77
      φίλε agoriani νομιζω πως θα ηταν καλο να κανεις ενα thread για μια ειδικη περιπτωση αυστραλων υπηκοων.
      αυτων που εχουν αλλο επιθετο στην ελλαδα και αλλο στην αυστραλια.
      ανηκω σ'αυτην την κατηγορία οποτε μπορω να βοηθησω μιας και εχω βρει την ακρη.

      Comment


        #78
        Originally posted by SOUSAM View Post
        φίλε agoriani νομιζω πως θα ηταν καλο να κανεις ενα thread για μια ειδικη περιπτωση αυστραλων υπηκοων.
        αυτων που εχουν αλλο επιθετο στην ελλαδα και αλλο στην αυστραλια.
        ανηκω σ'αυτην την κατηγορία οποτε μπορω να βοηθησω μιας και εχω βρει την ακρη.
        Sousam,άνοιξε νέο θέμα και δώσε τα φώτα σου

        Comment


          #79
          Originally posted by australian View Post
          Sousam,άνοιξε νέο θέμα και δώσε τα φώτα σου
          Νομίζω δεν χρειάζεται άλλο θέμα γιατι είναι κλασική περίπτωση και αντιμετωπίζεται με πολλούς τρόπους, ενας απο τους οποίους περιγράφεται στην διαδικασία που έκανα και εγώ.
          Δώσε μας όμως πληροφορίες για το τι έκανες και εσύ πάνω σε αυτό το θέμα.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #80
            Καλησπέρα
            Ειμαι κι εγω Αυστραλή υπήκοος στην αρχη της διαδικασίας και προσπαθώ να παρω το πιστοποιητικό γεννήσεως για να βγαλω το διαβατήριο μου κλπ.
            Τα δικαιολογητικά που ζητάνε τα στείλατε μεταφρασμένα?(λογαριασμο τράπεζας, ΔΕΚΟ) και την φωτοτυπία πιστωτικής κάρτας που μπορω να την επικυρώσω? στην αστυνομία ισως.. γιατι στα ΚΕΠ δεν την επικυρώνουν.
            Ευχαριστω προκαταβολικά για την βοηθεια σας!!

            Comment


              #81
              Originally posted by stevia7 View Post
              Καλησπέρα
              Ειμαι κι εγω Αυστραλή υπήκοος στην αρχη της διαδικασίας και προσπαθώ να παρω το πιστοποιητικό γεννήσεως για να βγαλω το διαβατήριο μου κλπ.
              Τα δικαιολογητικά που ζητάνε τα στείλατε μεταφρασμένα?(λογαριασμο τράπεζας, ΔΕΚΟ) και την φωτοτυπία πιστωτικής κάρτας που μπορω να την επικυρώσω? στην αστυνομία ισως.. γιατι στα ΚΕΠ δεν την επικυρώνουν.
              Ευχαριστω προκαταβολικά για την βοηθεια σας!!
              Stevia welcome.
              Συμπληρωμένη την αίτηση που θα βρεις εδώ https://www.passports.gov.au/web/req...egistrars.aspx
              Επικυρωμένη απο την αστυνομία φωτοτυπία διαβατηρίου
              Επικυρωμένη απο ΚΕΠ φωτοτυπία ταυτότητας
              Φωτοτυπία λογαριασμού ΔΕΗ(Οχι μεταφρασμένη.όχι επικυρωμένη)
              Εγώ έστειλα και μία φωτοτυπία της πιστωτικής.(ΟΧΙ επικυρωμένη)

              Comment


                #82
                Australian καλημέρα.
                Ευχαριστω για την απάντησή σου αλλα ετσι τα εστειλα κι εγω εκτος απο τη φωτοτυπία διαβατηρίου που δεν εχω. (Νομιζα οτι κατι δεν ειχα κατλάβει σωστα απο αυτα που εχω διαβάσει και τα ειχα στειλει λαθος.)
                Μου απάντησαν ομως εχτες οτι θελουν επικύρωση στη φωτοτυπία της πιστωτικής κάρτας και λογαριασμό ΔΕΚΟ και τράπεζας μεταφρασμένα και επικυρωμένα. Μαλιστα παραλιγο να μη μου δεχτουν και την ταυτότητα αλλα οταν τους ειπα οτι γράφει ΚΑΙ αγγλικά επανω τοτε δεχτηκαν.

                Δυστυχως έπεσα στην περίπτωση παλι εγω

                Comment


                  #83
                  Originally posted by stevia7 View Post
                  Australian καλημέρα.
                  Ευχαριστω για την απάντησή σου αλλα ετσι τα εστειλα κι εγω εκτος απο τη φωτοτυπία διαβατηρίου που δεν εχω. (Νομιζα οτι κατι δεν ειχα κατλάβει σωστα απο αυτα που εχω διαβάσει και τα ειχα στειλει λαθος.)
                  Μου απάντησαν ομως εχτες οτι θελουν επικύρωση στη φωτοτυπία της πιστωτικής κάρτας και λογαριασμό ΔΕΚΟ και τράπεζας μεταφρασμένα και επικυρωμένα. Μαλιστα παραλιγο να μη μου δεχτουν και την ταυτότητα αλλα οταν τους ειπα οτι γράφει ΚΑΙ αγγλικά επανω τοτε δεχτηκαν.

                  Δυστυχως έπεσα στην περίπτωση παλι εγω
                  Πιστεύω ότι αν υπήρχε το διαβατήριο δε θα υπήρχε πρόβλημα.

                  Comment


                    #84
                    citizenship by descent
                    ημερομηνία αποστολής δικαιολογητικών στο Λονδίνο 4/7
                    ημερομηνία παραλαβής δικαιολογητικών 6/7
                    ημερομηνία απόκτησης υπηκοότητας 8/7
                    παραλαβή υπηκοότητας 18/7
                    έτσι ακριβώς δουλεύει και το δημόσιο στην Ελλάδα............
                    (η μεταφραστική υπηρεσία για να μεταφράσει μιά ληξιαρχική πράξη χρειάστηκε 25 ημέρες.....)
                    τα συμπεράσματα δικά σας.......

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by australian View Post
                      citizenship by descent
                      ημερομηνία αποστολής δικαιολογητικών στο Λονδίνο 4/7
                      ημερομηνία παραλαβής δικαιολογητικών 6/7
                      ημερομηνία απόκτησης υπηκοότητας 8/7
                      παραλαβή υπηκοότητας 18/7
                      έτσι ακριβώς δουλεύει και το δημόσιο στην Ελλάδα............
                      (η μεταφραστική υπηρεσία για να μεταφράσει μιά ληξιαρχική πράξη χρειάστηκε 25 ημέρες.....)
                      τα συμπεράσματα δικά σας.......
                      +1 my friend!!

                      Comment


                        #86
                        αυστραλος υπηκοος...

                        ρε παιδια εχω γεννηθει στην αυστραλια το 1972 και γυρισα ελλαδα οταν ειμουν 6 χρονων...

                        τωρα θελω να ξαναπαω και το μονο που εχω ειναι το παλιο διαβατηριο που ειμαι με την αδερφη μου και την μητερα μου και το αυστραλεζικο πιστοποιητικο γεννησης μου.......

                        μπορει καποιος με απλα ελληνικα να μου πει θα τον ευγνωμονω...τι δικαιολογητικα χρειαζομαι για να βγαλω αυστραλεζικο διαβατηριο??????απλα 1,2,3 αυτα θελεις....γιατι εδω μεσα γινετε της μουρλης και δε βγαζω ακρη με εχει πιασει το στομαχι μου απο το αγχος σας παρακαλω ενας να ξεκαθαρισει την κατασταση,,,,,

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by gggpap View Post
                          ρε παιδια εχω γεννηθει στην αυστραλια το 1972 και γυρισα ελλαδα οταν ειμουν 6 χρονων...

                          τωρα θελω να ξαναπαω και το μονο που εχω ειναι το παλιο διαβατηριο που ειμαι με την αδερφη μου και την μητερα μου και το αυστραλεζικο πιστοποιητικο γεννησης μου.......

                          μπορει καποιος με απλα ελληνικα να μου πει θα τον ευγνωμονω...τι δικαιολογητικα χρειαζομαι για να βγαλω αυστραλεζικο διαβατηριο??????απλα 1,2,3 αυτα θελεις....γιατι εδω μεσα γινετε της μουρλης και δε βγαζω ακρη με εχει πιασει το στομαχι μου απο το αγχος σας παρακαλω ενας να ξεκαθαρισει την κατασταση,,,,,
                          welcome
                          αφού έχεις το πιστοποιητικό,παίρνεις τηλέφωνο την πρεσβεία(210 870 40 67) για να κλείσεις ραντεβού (σου λύνουν και τις απορίες για τα δικαιολογητικά)συμπληρώνεις κι εκτυπώνεις αυτή τη φόρμα https://www.passports.gov.au/Web/Forms/EntryPoint.aspx και σε 10 εργάσιμες το έχεις!

                          Comment


                            #88
                            ανταπόκριση Agoriani 19/7/11
                            "Ελα γυναίκα! Πόσο πεθύμησες την πατρίδα είπαμε; Έπρεπε να είχες έρθει μαζί μου στο προξενείο σήμερα να την ξεπεθυμήσεις. Το ραντεβού των 10:30 έγινε στις 12:30 για να μου πει οτι δεν μπορεί να το κάνει ενδεχομένως και να το αφήσω εκεί να το δει και να ξαναπάω στις τόσο του Αυγούστου γιατι πήρανε άδειες οι υπαλήλλοι γιατί είναι καλοκαίρι στην πατρίδα και δεν παίρνουν 1 μήνα άδεια το Δεκέμβριο όπως κάνουν εδώ. Επίσης έπρεπε κανονικά να το είχε στείλει η τράπεζα πως το θέλει και να τους πω να μου το στείλουν και μετά να ξαναέρθω και δεν γίνεται να αλλάξει το συντακτικό γιατι δεν ξέρει και πόσο κόστισε το προηγούμενο 85? οχι 75 νομίζω. Α! ναι 85 είναι αυτό το μήνα. Και αν με τις προσθήκες πάρει άλλη μια σελίδα θα φτάσει στα 180 κάτι δολάρια. Με γεωμετρική πρόοδο πάει το πληρεξούσιο. Τόσο πολύτιμος είναι ο χρόνος τους. 2 σελίδες 75 δολάρια. 3 σελίδες αυτό το μήνα πάει 180. ΤΟν άλλο μήνα ποιός να ξέρει. Η επόμενη σελίδα κοστίζει οσα χρωστάει η Ελλάδα. Η επόμενη είναι πολύ μεγάλος αριθμός για να τον γράψουμε με νούμερα. Με λέξεις μπορούμε μόνο. #@$%##$!&~|#^.
                            Οι βενζίνες, τα κέρματα στο παρκόμετρο ενα σάντουιτς ίσα με 50 δολάρια πρέπει να χάσαμε σήμερα. Έτσι για να θυμόμασται την πατρίδα. Τι? Τι είπες? Οχι πειράζει και παραπειράζει γιατι για αυτό φύγαμε να μην τους τρώμε στην μάπα. Ακόμα ποιό βαθιά έχει να πάμε να μην ξαναέρθουμε σε επαφή?
                            Και μετά πας στο TAFE που επειδή έχεις στήλει ενα email στον καθηγητή, βγαίνει και σε ρωτάει με ενδιαφέρον: έκανες την δουλειά σου που πήγες στο ραντεβού? Του λές ψέματα ναι γιατι που να του εξηγείς εφόσον δεν είναι Ελληνας να καταλάβει το μέγεθος, και συνεχίζεις το πρόγραμμά σου προσπαθώντας να σβήσεις απο την μνήμη σου άλλο εναν βιασμό απο την πατρίδα με αγάπη. Οχι βιασμό, Σεξ".

                            Αθάνατη Ελλάδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τελικά υπάρχει πιό γελοίο κράτος σε αυτό τον πλανήτη?

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by australian View Post
                              welcome
                              αφού έχεις το πιστοποιητικό,παίρνεις τηλέφωνο την πρεσβεία(210 870 40 67) για να κλείσεις ραντεβού (σου λύνουν και τις απορίες για τα δικαιολογητικά)συμπληρώνεις κι εκτυπώνεις αυτή τη φόρμα https://www.passports.gov.au/Web/Forms/EntryPoint.aspx και σε 10 εργάσιμες το έχεις!
                              ευχαριστω ρε αυστραλε να σαι καλα!!!!!!επισης στην φορμα τι επιλογη να βαλω ordinary passport ή senior's passport???το δευτερο εχω την εντυπωση ειναι το σωστο...

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by gggpap View Post
                                ευχαριστω ρε αυστραλε να σαι καλα!!!!!!επισης στην φορμα τι επιλογη να βαλω ordinary passport ή senior's passport???το δευτερο εχω την εντυπωση ειναι το σωστο...
                                παρακαλώ!
                                ordinary

                                Comment

                                Working...
                                X