Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by thena View Post
    marie πολύ κατατοπιστικό... ευχαριστούμε έκανα και του άντρα μου με πρότυπο τη δικιά σου.Αν υπάρχει κάτι παρόμοιο να μας στείλεις και για την επιστολή που ζητάνε από δύο αυστραλούς υπηκόους (ή και έλληνες) που μας γνωρίζουν τι ακριβώς να γράψουμε θα ήταν μεγάλη εξυπηρέτηση...
    Ευχαριστούμε για τη βοήθεια
    Όταν έστειλα τις αιτήσεις στο Βερολίνο (Μάιο 2011) δεν μου ζήτησαν τέτοιες επιστολές. Αντίθετα μου ζήτησαν μια κοινή επιστολή με το σύζυγό μου για το .....love story Έγραψα λοιπόν και εγώ ένα "combined statement of the history of our relationship" όπου εξιστορώ το πώς και πότε γνωριστήκαμε πότε παντρευτήκαμε πότε γεννήθηκαν τα παιδιά μας και τους κοινούς στόχους μας σαν ζευγάρι και γονείς (να παρέχουμε ένα υγιές και σταθερό οικογενειακό περιβάλλον για τα παιδιά μας και να τα βλέπουμε να μεγαλώνουν και να εξελίσσονται). Το θέμα παιδί για τους Αυστραλούς είναι μεγάλη υπόθεση.
    Heal the past. Live the present. Dream the future.

    Comment


      Νεο μελος στο forum

      Γεια σας πατριωτάκια, ωραίο και χρήσιμο το forum σας.
      Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά με ένα πιστοποιητικό γεννήσεως που θέλω να εκδόσω.

      Πιο συγκεκριμένα, γεννήθηκα στην Αυστραλία πριν 40 χρόνια και επέστρεψα όταν ήμουν 2 χρονών. Τώρα έχω δύο παιδιά στα οποία θέλω να δοθεί η αυστραλιανή υπηκοότητα για τις οποίες διαδικασίες χρειάζομαι αρχικά απ όσο ξέρω την έκδοση διαβατηρίου για μένα για το οποίο είναι απαραίτητη η έκδοση πιστοποιητικού γεννήσεως.

      Ψάχνοντας τα απαραίτητα έγγραφα για την έκδοση του πιστοποιητικού γεννήσεώς μου διαπίστωσα πως απαιτούνται 3 πιστοποιητικά που να επιβεβαιώνουν την ταυτότητα μου τα οποία πρέπει να είναι επικυρωμένα και μεταφρασμένα.
      θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο ή αρκεί να στείλω ένα επικυρωμένο αντίγραφο της ταυτότητάς μου.

      Comment


        Originally posted by stelios_thess View Post
        Γεια σας πατριωτάκια, ωραίο και χρήσιμο το forum σας.
        Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά με ένα πιστοποιητικό γεννήσεως που θέλω να εκδόσω..................................
        Stelios_thess Welcome

        Δεν αρκεί αυτό που γράφεις Διάβασε http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...BF%CE%B9-2236/

        Comment


          Originally posted by australian View Post
          Stelios_thess Welcome

          Δεν αρκεί αυτό που γράφεις Διάβασε
          Καλώς σας βρήκα australian.
          Thanks για τα links, η ερώτησή μου όμως είχε να κάνει με το αν χρειάζονται όντως τα μεταφρασμένα και επικυρωμένα πιστοποιητικά ταυτοποίησής μου για την έκδοση πιστοποιητικού γεννήσεως ή αρκεί το φωτοαντίγραφο μιας αστυνομικής ελληνικής ταυτότητας.

          Για να μην διαβάζω λοιπόν δεκάδες σελίδες και χαθώ, ΑΝ κάποιο άλλο μέλος έχει ασχοληθεί με το θέμα ας μου απαντήσει στην συγκεκριμένη ερώτηση.

          Comment


            Originally posted by stelios_thess View Post
            Καλώς σας βρήκα australian.
            Thanks για τα links, η ερώτησή μου όμως είχε να κάνει με το αν χρειάζονται όντως τα μεταφρασμένα και επικυρωμένα πιστοποιητικά ταυτοποίησής μου για την έκδοση πιστοποιητικού γεννήσεως ή αρκεί το φωτοαντίγραφο μιας αστυνομικής ελληνικής ταυτότητας.

            Για να μην διαβάζω λοιπόν δεκάδες σελίδες και χαθώ, ΑΝ κάποιο άλλο μέλος έχει ασχοληθεί με το θέμα ας μου απαντήσει στην συγκεκριμένη ερώτηση.
            Nομίζω ότι ήδη σου απάντησα

            Three (3) identifications are required to establish your eligibility and entitlement.
            Current passport and identity card are accepted however evidence of current address is also required, mainly in the form of a Bank statement or Utility bill.

            Διαβατήριο και ταυτότητα δεν χρειαζονται μετάφραση αφού έχουν λατινικούς χαρακτήρες μόνο επικύρωση

            Comment


              geia se olous eimai neos sto forum . skeftomai sovara na egatastatho monima sin aytsralia elpizontas oti ekei tha mporeso na exo ena kalytero mellon. eimai aystralos upikoos alla exo genithei kai megalosei stin ellada . to erotima mou einai an ginete apo ellada na vrethei kapoia douleia ekei . eimai ptyxiouxos dioikisis monadon ugeias kai pronoias . kai kati vasiko den xero kala agglika . meso tou proxeneiou stin athina uparxei kati pou mporei na ginei?an mporei kapoios na apantisei .eyxaristo

              Comment


                @ titos21:

                Για να ασκήσεις το επάγγελμα που σπούδασες ξεκίνα με το να πάρεις καλή βαθμολογία στο IELTS, ώστε να αποδεικνύεις ότι γνωρίζεις αγγλικά. Ακολούθως θα πρέπει να αντιστοιχήσεις το πτυχίο σου με τον αντστοιχο οργανισμό της ειδικότητας σου στην Αυστραλία. Πάντως αν δεν γνωρίζεις αγγλικά είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρεις δουλειά στο αντικείμενο σου.
                Η Αυστραλιανή πρεσβεία στην Αθήνα είναι μόνο για ανανεώσεις διαβατηρίου και επικυρώσεις αυστραλιανών εγγράφων.

                Comment


                  ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.

                  Καλησπέρα σας.
                  Λέγομαι Νίκος και θα ήθελα να κανω κάποιες ερωτήσεις.
                  Η Γυναίκα μου έχει γενηθει στην Αυστραλία και εγω ψάχνω ποια δικαιολογητικά χρειάζονται για να κάνω αίτηση για μια spouse visa?
                  Οταν συγκεντρωθούν τα έγγραφα αύτα και μεταφραστούν θα μπορούσα να φύγω και να κάνω την αίτηση για visa απο εκεί?

                  Εύχαριστω πολύ.

                  Comment


                    Originally posted by nik13 View Post
                    Καλησπέρα σας.
                    Λέγομαι Νίκος και θα ήθελα να κανω κάποιες ερωτήσεις.
                    Η Γυναίκα μου έχει γενηθει στην Αυστραλία και εγω ψάχνω ποια δικαιολογητικά χρειάζονται για να κάνω αίτηση για μια spouse visa?
                    Οταν συγκεντρωθούν τα έγγραφα αύτα και μεταφραστούν θα μπορούσα να φύγω και να κάνω την αίτηση για visa απο εκεί?
                    Εύχαριστω πολύ.
                    Nικ13 welcome
                    Η απάντηση στο τελευταίο ερώτημα είναι Ναι
                    τα δικαιολογητικά ειναι στο προτελευταίο post της Christi εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...6/index31.html

                    Comment


                      Σφραγίδα Χάγης.

                      Ευχαριστώ για την απάντηση πάρα πολύ κατατοπιστικές οι οδηγείες.
                      Εχω όμως μια απορία η Christine αναφέρει οτι...... όποιο έγγραφο κρατικό φέρει την ελληνική κρατική σφραγίδα, πρέπει να σφραγιστεί με Σφραγίδα Χάγης.

                      Που και πως θα σφραγιστούν με Σφραγίδα Χάγης?

                      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

                      Comment


                        Originally posted by nik13 View Post
                        Ευχαριστώ για την απάντηση πάρα πολύ κατατοπιστικές οι οδηγείες.
                        Εχω όμως μια απορία η Christine αναφέρει οτι...... όποιο έγγραφο κρατικό φέρει την ελληνική κρατική σφραγίδα, πρέπει να σφραγιστεί με Σφραγίδα Χάγης.

                        Που και πως θα σφραγιστούν με Σφραγίδα Χάγης?

                        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
                        Apostille
                        http://www.apdattikis.gov.gr/documen...E%97%CE%A3.pdf

                        Comment


                          Καλησπερα,θελω να ρωτησω κατι.Επειδη μαζευω τα δικαιολογητικα για να κανω τα παιδια μου αυστραλους υπηκοους,θελω να μου πει καποιος, που θα επικυρωσω το αυστραλεζικο πιστοποιητικο γεννησης μου?Δεν γινεται στα κεπ?Γιατι καπου διαβασα οτι πρεπει να παω στην πρεσβεια για επικυρωση.

                          Comment


                            Originally posted by fofi35 View Post
                            Καλησπερα,θελω να ρωτησω κατι.Επειδη μαζευω τα δικαιολογητικα για να κανω τα παιδια μου αυστραλους υπηκοους,θελω να μου πει καποιος, που θα επικυρωσω το αυστραλεζικο πιστοποιητικο γεννησης μου?Δεν γινεται στα κεπ?Γιατι καπου διαβασα οτι πρεπει να παω στην πρεσβεια για επικυρωση.
                            Ηι fofi35 το ΚΕΠ ως τι να επικυρώσει έγγραφο άλλου κράτους?
                            Πιστοποιήσεις αυστραλιανών εγγράφων κάνει η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα καθώς και το immigration office (μεταναστευτικό) στο ίδιο κτίριο με την πρεσβεία. Η διαφορά είναι ότι στην Πρεσβεία υπάρχει κάποιο κόστος στο immigration όχι
                            Immigration Athens τηλ 210-870 4127
                            Κατόπιν ραντεβού Τρίτη και Πέμπτη 8.30-12.30
                            Εννοείται ότι κρατάμε τις φωτοτυπίες μαζί με τα πρωτότυπα στα οποία θα ζητήσουμε πιστοποίηση. (απο το post της Christine)
                            edit πάντως εγω είχα στείλει το πρωτότυπο και μου το επέστρεψαν

                            Comment


                              Eννοεις australian οτι εστειλες τα πρωτοτυπα στην πρεσβεια στο Λονδινο ή στην πρεσβεια στην Αθηνα?

                              Comment


                                Originally posted by fofi35 View Post
                                Eννοεις australian οτι εστειλες τα πρωτοτυπα στην πρεσβεια στο Λονδινο ή στην πρεσβεια στην Αθηνα?
                                to London

                                Comment

                                Working...
                                X