Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    christine

    Originally posted by irene View Post
    Γεια σας και πάλι...
    Μία ερώτηση για μία απορία που μου γεννήθηκε προ ολίγου...
    Με το καλό όταν έρθω Αυστραλία με το άντρα μου με Parter visa και τον μικρό με family visa (Και οι δύο με ελληνικά διαβατήρια), θα μπορώ να πάρω το επίδομα για το παιδί και θα μπορώ να το γράψω χωρίς πρόβλημα σε δημόσιο σχολείο;
    Irene η απόκτηση της Partner Visa δίνει στην οικογένεια σου τα όλα τα δικαιώματα, που έχει και ένας υπήκοος. Αν θέλεις διευκρίνισε λίγο γιατί ο μικρός θα έχει ελληνικό διαβατήριο???

    Comment


      Originally posted by christine View Post
      Irene η απόκτηση της Partner Visa δίνει στην οικογένεια σου τα όλα τα δικαιώματα, που έχει και ένας υπήκοος. Αν θέλεις διευκρίνισε λίγο γιατί ο μικρός θα έχει ελληνικό διαβατήριο???
      Cristine εγώ έχω citizenship by descent και ΔΕΝ έχω συνολικά 2 χρόνια στην Αυστραλία. Στην φόρμα 118 για να έδινα υπηκοότητα στον μικρό το γράφει ρητά ότι δεν διακαιούμαι να αιτηθώ. Είχα ξαναυποβάλλει το ερώτημα και κάποιοι μου είπαν ότι θα δηλώσω τον μικρό ως dependant στην 47b form του άντρα μου και δεν ξέρω (ουτε να σου πω την αλήθεια είμαι σίγουρη) θα του δωθεί κάποιου είδους family visa. Επειδή όμως με αναζήτηση, εγώ δεν βρήκα κάποια τέτοια visa, αλλά βρήκα την Child Visa (Subclass 802), την οποία ομως δεν έχω καταλάβει αν είναι η σωστή, γιατί εχει και αυτή fee όπως η Parter visa που το βρήσκω παράλογο να πρέπει να δώσω 3000 ευρώ για παιδί και άντρα!!!
      Στο σημείο της Parter visa που λέει για τα dependant childs του αιτούντα δεν ξεκαθαρίζει αν εννοεί και το ΚΟΙΝΟ μας παιδί...Δες το και εσύ...
      ΔΕΝ ΞΕΡΩ πραγματικά
      Πρέπει να μιλήσω ή με την πρεσβεία στο ΒΕρολίνο ή με το immigration στην Αυστραλία.Είμαι ιδιαζουσα περίπτωση...
      Και αυτό με έχει προβληματίσει και στο τι θα δικαιούται το παιδι εκεί από σχολείο μέχρι Medicare.

      Comment


        Originally posted by dora11 View Post
        Ευχαριστώ για την απάντηση πατριώτες...
        ναι πραγματικά αισθάνομαι τυχερή για την υπηκοότητα
        αν και η όλη διαδικασία είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και επίπονη...
        ευχαριστώ και πάλι...
        Και που να δεις εμεις που έχουμε κάνει αίτηση για partner εδώ και 5,5 μήνες και θα πρέπει να περιμένουμε από 9-12 μήνες.

        Comment


          Originally posted by irene View Post
          Γεια σας και πάλι...
          Μία ερώτηση για μία απορία που μου γεννήθηκε προ ολίγου...
          Με το καλό όταν έρθω Αυστραλία με το άντρα μου με Parter visa και τον μικρό με family visa (Και οι δύο με ελληνικά διαβατήρια), θα μπορώ να πάρω το επίδομα για το παιδί και θα μπορώ να το γράψω χωρίς πρόβλημα σε δημόσιο σχολείο;
          Παιδί με ελληνικό διαβατήριο και χωρίς family visa για να πάει σε δημόσιο σχολείο πληρώνει δίδακτρα , στην περιοχή μου είναι 1600 δολλάρια το χρόνο. Το ξέρω από παιδί έλληνα γνωστού που είναι με student visa και το παιδί του για να πάει σε δημόσιο πρέπει να πληρώσει δίδακτρα. Αντίθετα παιδιά με υπηκοότητα ή με κάποιες visa όπως για παράδειγμα η family visa δεν πληρ'ωνουν δίδακτρα σε δημόσια σχολεία.

          Comment


            Originally posted by irene View Post
            Cristine εγώ έχω citizenship by descent και ΔΕΝ έχω συνολικά 2 χρόνια στην Αυστραλία. Στην φόρμα 118 για να έδινα υπηκοότητα στον μικρό το γράφει ρητά ότι δεν διακαιούμαι να αιτηθώ. Είχα ξαναυποβάλλει το ερώτημα και κάποιοι μου είπαν ότι θα δηλώσω τον μικρό ως dependant στην 47b form του άντρα μου και δεν ξέρω (ουτε να σου πω την αλήθεια είμαι σίγουρη) θα του δωθεί κάποιου είδους family visa. Επειδή όμως με αναζήτηση, εγώ δεν βρήκα κάποια τέτοια visa, αλλά βρήκα την Child Visa (Subclass 802), την οποία ομως δεν έχω καταλάβει αν είναι η σωστή, γιατί εχει και αυτή fee όπως η Parter visa που το βρήσκω παράλογο να πρέπει να δώσω 3000 ευρώ για παιδί και άντρα!!!
            Στο σημείο της Parter visa που λέει για τα dependant childs του αιτούντα δεν ξεκαθαρίζει αν εννοεί και το ΚΟΙΝΟ μας παιδί...Δες το και εσύ...
            ΔΕΝ ΞΕΡΩ πραγματικά
            Πρέπει να μιλήσω ή με την πρεσβεία στο ΒΕρολίνο ή με το immigration στην Αυστραλία.Είμαι ιδιαζουσα περίπτωση...
            Και αυτό με έχει προβληματίσει και στο τι θα δικαιούται το παιδι εκεί από σχολείο μέχρι Medicare.
            Είναι άλλο να δώσεις υπηκοότητα στο γιο σου και άλλο να κάνεις αίτηση για partner visa και για αυτό έχεις μπερδευτεί. Αν πληρείς τις προυποθέσεις να κάνεις αίτηση για partner visa για τον άντρα σου εννοείται ότι στην ίδια αίτηση και με τα ίδια χρήματα θα συμπεριλάβεις και το παιδί σας σαν dependant child , προφανώς ένα dependant child είναι κάθε παιδί του άντρα σου είτε κοινό είτε όχι. Απλά επειδή εδώ είναι πολύ συνηθισμένες οι οικογένειες με διαφορετικά παιδιά από διαφορετικούς γάμους και γονείς γι αυτό και αναφέρεται έτσι.

            Comment


              christine

              Originally posted by irene View Post
              Cristine εγώ έχω citizenship by descent και ΔΕΝ έχω συνολικά 2 χρόνια στην Αυστραλία. Στην φόρμα 118 για να έδινα υπηκοότητα στον μικρό το γράφει ρητά ότι δεν διακαιούμαι να αιτηθώ. Είχα ξαναυποβάλλει το ερώτημα και κάποιοι μου είπαν ότι θα δηλώσω τον μικρό ως dependant στην 47b form του άντρα μου και δεν ξέρω (ουτε να σου πω την αλήθεια είμαι σίγουρη) θα του δωθεί κάποιου είδους family visa. Επειδή όμως με αναζήτηση, εγώ δεν βρήκα κάποια τέτοια visa, αλλά βρήκα την Child Visa (Subclass 802), την οποία ομως δεν έχω καταλάβει αν είναι η σωστή, γιατί εχει και αυτή fee όπως η Parter visa που το βρήσκω παράλογο να πρέπει να δώσω 3000 ευρώ για παιδί και άντρα!!!
              Στο σημείο της Parter visa που λέει για τα dependant childs του αιτούντα δεν ξεκαθαρίζει αν εννοεί και το ΚΟΙΝΟ μας παιδί...Δες το και εσύ...
              ΔΕΝ ΞΕΡΩ πραγματικά
              Πρέπει να μιλήσω ή με την πρεσβεία στο ΒΕρολίνο ή με το immigration στην Αυστραλία.Είμαι ιδιαζουσα περίπτωση...
              Και αυτό με έχει προβληματίσει και στο τι θα δικαιούται το παιδι εκεί από σχολείο μέχρι Medicare.
              Irene θα κάνεις κανονικά την αίτηση για partner του συζύγου και στην 47sp στην 39 ερωτηση θα συμπεριλάβεις και το παιδί σαν dependant.Με αυτόν το τρόπο,με την ίδια αίτηση, θα δώσεις και στους δύο visa με την οποία θα αποκτήσουν και οι δύο δικαιώματα υπηκόου. Centrelink,medicare, σχολεια!

              Comment


                Cristine σε ευχαριστώ και πάλι.
                Αυτά που μου έγραψες τα επιβεβαίωσα και εγώ παίρνοντας τηλ στο immigration στην Αυστραλία(0061 131881) σήμερα.

                Κάτι όμως που δεν ρώτησα και που αναφέρεις παραπάνω είναι αν ο άντρας μου θα παίρνει και εκείνος επίδομα με την Parter Visa από το Centrelink.
                Να'σαι καλά πάντως...το έχουμε μαζί διπλοτσεκάρει για όσους από τους επόμενους ανήκουν στην περίπτωση μου.

                Comment


                  christine

                  Originally posted by irene View Post
                  Cristine σε ευχαριστώ και πάλι.
                  Αυτά που μου έγραψες τα επιβεβαίωσα και εγώ παίρνοντας τηλ στο immigration στην Αυστραλία(0061 131881) σήμερα.

                  Κάτι όμως που δεν ρώτησα και που αναφέρεις παραπάνω είναι αν ο άντρας μου θα παίρνει και εκείνος επίδομα με την Parter Visa από το Centrelink.
                  Να'σαι καλά πάντως...το έχουμε μαζί διπλοτσεκάρει για όσους από τους επόμενους ανήκουν στην περίπτωση μου.
                  Δεν είμαι σίγουρη γι αυτό.Κάποιο πατριωτάκι που είναι ήδη κάτω μου είχε πως όχι. Θεωρητικά επειδή ο sponsor (εσύ) αναλαμβάνεις μέσω της partner visa να τον στηρίξεις οικονομικά τα δύο πρώτα χρόνια, νομίζω ότι δεν πρέπει να δικαιούται....Παρακαλώ κάποιον από τους Mods αν γνωρίζει, να με διορθώσει ή να επιβεβαιώσει.

                  Comment


                    βοηθεια!!!

                    καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω κατι...ειμαι υπηκοοσ αυστραλιας το διαβατηριο μου εχει ληξει εδω και χρονια!!!ετοιμαζω τα χαρτια για να δωσω υπηκοοτητα στον γιο μου.μολισ καταλαβα οτι στην ληξιαρχικη πραξη γεννησησ μου το ονομα μου εχει ενα παραπανω γραμμα(ενω παντου ειμαι γραμμενη kyranthi-foteini στην ληξιαρχικη ειμαι kiranthi -fotini)διαβασα στο site του λονδινου οτι πρεπει να στειλω μια αιτηση κ να το δικαιολογω....μηπως ξερει καπιως να μου πει τι αιτηση ειναι αυτη?

                    Comment


                      Originally posted by kiranthi View Post
                      καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω κατι...ειμαι υπηκοοσ αυστραλιας το διαβατηριο μου εχει ληξει εδω και χρονια!!!ετοιμαζω τα χαρτια για να δωσω υπηκοοτητα στον γιο μου.μολισ καταλαβα οτι στην ληξιαρχικη πραξη γεννησησ μου το ονομα μου εχει ενα παραπανω γραμμα(ενω παντου ειμαι γραμμενη kyranthi-foteini στην ληξιαρχικη ειμαι kiranthi -fotini)διαβασα στο site του λονδινου οτι πρεπει να στειλω μια αιτηση κ να το δικαιολογω....μηπως ξερει καπιως να μου πει τι αιτηση ειναι αυτη?
                      Αυτό που χρειαζεσαι λεγεται STATUTORY DECLARATION και ειναι μια δήλωση στην οποια αναφερεις πως το προσωπο που αναγραφεται στην ληξιαρχική πραξη ειναι με το ιδιο και το αυτό με τα λοιπά αποδεικτικά που αναφερουν το ονομα σου.Μπορεις να το παρεις απο την πρεσβεια.Δυστυχως αυτό που εχω ειναι χρησιμοποημενο και δεν μπορω να στο στειλω

                      Comment


                        christine

                        Originally posted by kiranthi View Post
                        καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω κατι...ειμαι υπηκοοσ αυστραλιας το διαβατηριο μου εχει ληξει εδω και χρονια!!!ετοιμαζω τα χαρτια για να δωσω υπηκοοτητα στον γιο μου.μολισ καταλαβα οτι στην ληξιαρχικη πραξη γεννησησ μου το ονομα μου εχει ενα παραπανω γραμμα(ενω παντου ειμαι γραμμενη kyranthi-foteini στην ληξιαρχικη ειμαι kiranthi -fotini)διαβασα στο site του λονδινου οτι πρεπει να στειλω μια αιτηση κ να το δικαιολογω....μηπως ξερει καπιως να μου πει τι αιτηση ειναι αυτη?
                        Πριν από οτιδήποτε άλλο πρέπει πρωτα να ανανεώσεις το διαβατήριο σου, και μάλιστα επειδή είναι ληγμένο χρόνια δεν θα το ανανεώσεις ακριβώς πρέπει να κάνεις την διαδικασία έκδοσης από την αρχή.Δες εδώ τι δικαιολογητικά χρειάζεσαι Local - Consular - New passport - Australian Embassy
                        Επειδή δεν διευκρινίζεις που παντού είσαι γραμμένη σαν kyranthi-foteini αυτό που μετράει είναι πως αναγράφεσαι στο Αυστραλιανό πιστοποιητικό γέννησης. Αν χρειάζεται να αλλάξεις το όνομά σου στο Αυστραλιανό πιστοποιητικό απευθύνσου εδώ Births, deaths and marriages registries - australia.gov.au ανάλογα με την κοινοπολιτεία που γεννήθηκες.
                        Αν πάλι διαφωνούν μεταξύ τους κάποια ελληνικά έγγραφα με το πιστοποιητικό γέννησής σου (αυστραλιανό) κάνε μια απλή δήλωση όπως η παρακάτω


                        GENERAL STATEMENT
                        Athens 06-02-2012

                        My name is ..................., according to my birth certificate. I would like hereby to state that “kyranthi-foteini ’ and “kiranthi -fotini’’ belongs to the one and only person.

                        Comment


                          Αυστραλιανη υπηκοοτητα

                          Καλημέρα σε όλους
                          Θα ήθελα τη βοήθεια σας.
                          Ο πατέρας μου έχει γεννηθεί στην Αυστραλία και ήρθε στην Ελλάδα όταν
                          ήταν 8 χρονών.Από τότε δεν έχει πάει ποτέ και έχει ελληνικό διαβατήριο.
                          Θα μπορούσε να πάρει την αυστραλιανή υπηκοοτητα έτσι ώστε να τη μεταβιβάσει και στα παιδιά του?Γίνεται κάτι τέτοιο ή λέω βλακείες?

                          Comment


                            βοηθεια!!!

                            ευχαρηστω για την βοηθεια.το ονομα μου ειναι kiranthi-foteini σε ολα τα χαρτια της ελλαδας.απο αυστραλια το μονο χαρτι που εχω στην κατοχη μου αυτη την στιγμη ειναι ενα birth certificate οπου εκει με αναφερουν ως kiranthi-fotini.λες να κανω μονο μια δηλωση οπως μου προτεινεις?η να μπω στο australian gov?thanks...

                            Comment


                              Originally posted by kiranthi View Post
                              καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω κατι...ειμαι υπηκοοσ αυστραλιας το διαβατηριο μου εχει ληξει εδω και χρονια!!!ετοιμαζω τα χαρτια για να δωσω υπηκοοτητα στον γιο μου.μολισ καταλαβα οτι στην ληξιαρχικη πραξη γεννησησ μου το ονομα μου εχει ενα παραπανω γραμμα(ενω παντου ειμαι γραμμενη kyranthi-foteini στην ληξιαρχικη ειμαι kiranthi -fotini)διαβασα στο site του λονδινου οτι πρεπει να στειλω μια αιτηση κ να το δικαιολογω....μηπως ξερει καπιως να μου πει τι αιτηση ειναι αυτη?
                              Το όνομά μου είναι Ελένη και στο birth certificate έγραφε Ηelen. Όταν έκανα τα χαρτιά της υπηκοοτητας στο λονδίνο, δεν μου ζήτησαν κανένα χαρτί και καμία διευκρίνηση. Μου φαίνεται ότι στην πραξη καποια πραγματα είναι λιγότερο αυστηρά απ'ότι γραφουν ή απ'ότι νομίζουμε.

                              Το μόνο που έκανα είναι να τους γράψω ένα σημείωμα μαζί με τα δικαιολογητικά που έστειλα. ότι το HELEN ειναι η αγγλική μεταφραση του Ελένη. Εγώ στην θέση σου θα τους έγραφα απλώς ότι το 'ei' είναι λογω ελληνικού spelling...

                              όσον αφορά την ταυτοπροσωπεια όσο κι αν παρακάλεσα, όσο κι αν χτυπήθηκα δεν μου έδωσε το ληξιαρχείο στην αθηνα, μόνη λυση το ελληνικό προξενείο της Μελβούρνης.....αυτο σε περιπτωση που το χρειαστεις.....

                              Comment


                                @ economlena:

                                Από τη στιγμή που ο πατέρας σου γεννήθηκε Αυστραλία έχει αυτομάτως την υπηκοότητα. Συνεπώς δύναται ο ίδιος να τη μεταβιβάσει στα παιδιά του.

                                Comment

                                Working...
                                X