Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    καλησπερα σε ολους και παλι!!! θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω τα χαρτια των παιδιων μου στη μελβουρνη γιατι θελουμε να φυγουμε στις 25/02 η γυναικα μου ειναι αυστραλος πολητης και θα ταξιδεψει με αυστραλεζικο διαβατηριο,εμεις με ελληνικο.
    ευχαριστω παρα πολυ για την κατανοηση αν κουρασα!!!

    Comment


      #62
      αυτό το έχετε καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει;

      3w.citizenship.gov.au/current/losing_citizenship/ (επειδή είμαι "νέος" εδώ δεν με αφήνει να ποστάρω λινκ, γι'αυτό το 3w, καταλαβαίνετε τι σημαίνει, έτσι; )
      by acquiring the citizenship of another country before 4 April 2002 (before this date you automatically lost Australian citizenship by becoming the citizen of another country)

      δηλαδή με το που μας έγραψαν οι γονείς μας στα ελληνικά δηματολόγια χάσαμε την αυστραλιανή υπηκοότητα;

      Comment


        #63
        Originally posted by geo.hatzel View Post
        αυτό το έχετε καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει;

        3w.citizenship.gov.au/current/losing_citizenship/ (επειδή είμαι "νέος" εδώ δεν με αφήνει να ποστάρω λινκ, γι'αυτό το 3w, καταλαβαίνετε τι σημαίνει, έτσι; )................................
        Αν είσαι γεννημένος εκεί δεν την χάνεις ότι και να γίνει και όσα χρονια να περάσουν

        Comment


          #64
          Originally posted by geo.hatzel View Post
          αυτό το έχετε καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει;

          3w.citizenship.gov.au/current/losing_citizenship/ (επειδή είμαι "νέος" εδώ δεν με αφήνει να ποστάρω λινκ, γι'αυτό το 3w, καταλαβαίνετε τι σημαίνει, έτσι; :....................;
          εγω πηγα και φανταρος και δεν την εχασα μην κολατε ΠΟΥΘΕΝΑ

          Comment


            #65
            Originally posted by geo.hatzel View Post
            αυτό το έχετε καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει;

            3w.citizenship.gov.au/current/losing_citizenship/ (επειδή είμαι "νέος" εδώ δεν με αφήνει να ποστάρω λινκ, γι'αυτό το 3w, καταλαβαίνετε τι σημαίνει, έτσι; )
            by acquiring the citizenship of another country before 4 April 2002 (before this date you automatically lost Australian citizenship by becoming the citizen of another country)

            δηλαδή με το που μας έγραψαν οι γονείς μας στα ελληνικά δηματολόγια χάσαμε την αυστραλιανή υπηκοότητα;
            Η υπηκοότητα δεν χάνεται παρά μόνο αν σου την αφαιρέσει το δικαστήριο ύστερα από πάρα πολύ σοβαρό παράπτωμα το οποί αποδεδειγμένα να βλάπτει την χώρα. Και εγώ γεννήθηκα , έφυγα 7 μηνών,δεν ξαναπήγα ποτέ και όταν ζήτησα την υπηκοότητα και το διαβατήριο τα πήρα αμέσως με μόνο στοιχείο την ημερομηνία γέννησης , το όνομά μου, τον τόπο γέννησης και τα ονόματα των γονιών μου που συμπλήρωσα σε μια αίτηση και όλα τα υπόλοιπα απλά ακολούθησαν την διαδικασία. Γι αυτό μην κολάς δεν χάνεις τίποτα.

            Comment


              #66
              Originally posted by panos patrianakos View Post
              καλησπερα σε ολους και παλι!!! θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω τα χαρτια των παιδιων μου στη μελβουρνη γιατι θελουμε να φυγουμε στις 25/02 η γυναικα μου ειναι αυστραλος πολητης και θα ταξιδεψει με αυστραλεζικο διαβατηριο,εμεις με ελληνικο.
              ευχαριστω παρα πολυ για την κατανοηση αν κουρασα!!!
              Και βέβαια μπορείς , εσύ και τα παιδιά θα ταξιδέψετε με τουριστική visa και η γυναίκα σου με αυστραλέζικο διαβατήριο. όταν έρθετε μπορείτε να κάνετε αίτηση για partner visa εσύ και για υπηκοότητα αυστραλέζικη τα παιδά σου. Τα παιδιά το πολύ σε ένα μήνα θα πάρουν υπηκοότητα και μέσα σε άλλες 2-3 βδομάδες αυστραλέζικο διαβατήριο. Εσύ θα πάρεις bridging visa μέσα σε μια βδομάδα μετά την κατάθεση της αίτησης για partner visa και θα περιμένεις να βγεί η partner visa (6-8 μήνες). Προσωπικά περιμένουμε ακόμα για την visa του άντρα μου που κάναμε την αίτηση 22/9/2011

              Comment


                #67
                Originally posted by stella82 View Post
                Γεια σε ολους. Διαβάζοντας τα ποστ για τον χρόνο που χρειάζεται η partner visa να εκδοθεί είδα ότι υπάρχουν περιπτώσεις που έκαναν λιγότερο από 6 μήνες. Επίσης κάποιοι έστειλαν τις εξετάσεις μαζί με την αίτηση. Αναρωτιέμαι αν έστελνα τις εξετάσεις του άντρα μου μαζί με την αίτηση μήπως έβγαινε νωρίτερα; Όμως ποιες είναι οι εξετάσεις που πρέπει να γίνουν; Πώς μπορώ να μάθω; Να πάρω τηλ.στη Θεσσαλονίκη στους pane; doctors να ρωτήσω; Α! και κάτι άλλο! Μέσα στην αίτηση συμπεριλαμβάνονται και τα παιδιά μου, πρέπει να κάνουν κι αυτά εξετάσεις; Ευχαριστώ.
                Επίσης νομίζω ότι είναι διαφορετικές εξετάσεις ανάλογα την ηλικία και το φύλλο. Οι εξετάσεις πάντως δεν νομίζω ότι καθυστερούν την διαδικασία. Η διαδικασία καθυστερεί γιατί οι αιτήσεις όσο πάνε και αυξάνονται με ραγδαίους ρυθμούς.

                Comment


                  #68
                  Τις εξετάσεις θα τις καθυστερήσω τελικά, θα τις κάνουμε όταν θα μας πουν ώστε να μην κάνουμε κανένα λάθος.
                  Θέλω να ρωτήσω όμως αυτό το γράμμα που πρέπει να γράψω ότι θα στηρίξω τον άντρα μου πώς πρέπει να το γράψω δηλαδή; Απλά να πω "θα στηρίξω τον άντρα μου"; Φαντάζομαι πως θα θέλει κάτι πολύ περισσότερο......μπορεί να μου πει κανείς;
                  Ευχαριστώ.

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by demi View Post
                    Η υπηκοότητα δεν χάνεται παρά μόνο αν σου την αφαιρέσει το δικαστήριο ύστερα από πάρα πολύ σοβαρό παράπτωμα το οποί αποδεδειγμένα να βλάπτει την χώρα. Και εγώ γεννήθηκα , έφυγα 7 μηνών,δεν ξαναπήγα ποτέ και όταν ζήτησα την υπηκοότητα και το διαβατήριο τα πήρα αμέσως με μόνο στοιχείο την ημερομηνία γέννησης , το όνομά μου, τον τόπο γέννησης και τα ονόματα των γονιών μου που συμπλήρωσα σε μια αίτηση και όλα τα υπόλοιπα απλά ακολούθησαν την διαδικασία. Γι αυτό μην κολάς δεν χάνεις τίποτα.
                    ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, σόρρυ για την τρομολαγνεία...

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by stella82 View Post
                      Τις εξετάσεις θα τις καθυστερήσω τελικά, θα τις κάνουμε όταν θα μας πουν ώστε να μην κάνουμε κανένα λάθος.
                      Θέλω να ρωτήσω όμως αυτό το γράμμα που πρέπει να γράψω ότι θα στηρίξω τον άντρα μου πώς πρέπει να το γράψω δηλαδή; Απλά να πω "θα στηρίξω τον άντρα μου"; Φαντάζομαι πως θα θέλει κάτι πολύ περισσότερο......μπορεί να μου πει κανείς;
                      Ευχαριστώ.
                      Θέλει ένα γράμμα από σένα και ένα από τον άντρα σου για να δούνε πως αντιμετωπίζετε την καθημερινότητα από κοινού ή όχι από κοινού. Θέλουν απλά να καταλάβουν ότι στις διάφορες φάσεις λειτουργείτε σαν ζευγάρι και ο ένας στηρίζει τον άλλο. Διάλεξε μια -δυο περιπτώσεις να αναφέρεις εσύ και κανά δύο διαφορετικές ο άντρας σου και τελείωσες. Πες ότι έχεις επέτειο γάμου και κάθεστε να κάνετε τον απολογισμό σας σαν ζευγάρι. Καλή Τύχη.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by demi View Post
                        Θέλει ένα γράμμα από σένα και ένα από τον άντρα σου για να δούνε πως αντιμετωπίζετε την καθημερινότητα από κοινού ή όχι από κοινού. Θέλουν απλά να καταλάβουν ότι στις διάφορες φάσεις λειτουργείτε σαν ζευγάρι και ο ένας στηρίζει τον άλλο. Διάλεξε μια -δυο περιπτώσεις να αναφέρεις εσύ και κανά δύο διαφορετικές ο άντρας σου και τελείωσες. Πες ότι έχεις επέτειο γάμου και κάθεστε να κάνετε τον απολογισμό σας σαν ζευγάρι. Καλή Τύχη.
                        Ευχαριστώ πολύ!

                        Comment


                          #72
                          permanent visa

                          Παιδιά, είμαι Αυστραλός υπήκοος. Θα γίνω σπόνσορας για τη σύζυγο. Αφού μένουμε ακόμα Ελλάδα, στήν αίτηση για τη visa, όπου ζητάει εισόδημα, σπίτι, κτλ δεν έχω να δηλώσω κάτι. Πώς θα τους πείσω ότι αναλαμβάνω sponsorship undertaking?
                          Μεταφέρω το κείμενο:
                          if your address is not in AU, please attach a statement at the end of this form outlining how you will meet your sponsorship obligations.

                          Επίσης, φτάνοντας εκεί, ο ένας υπήκοος και ο άλλος με permanent visa δικαιούμαστε άμμεσα τα επιδόματα ανεργίας? Περίπου πόσα είναι?

                          Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που διαβάζουμε καθημερινά.
                          petrkal

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by petrkal View Post
                            Παιδιά, είμαι Αυστραλός υπήκοος. Θα γίνω σπόνσορας για τη σύζυγο. Αφού μένουμε ακόμα Ελλάδα, στήν αίτηση για τη visa, όπου ζητάει εισόδημα, σπίτι, κτλ δεν έχω να δηλώσω κάτι........................................
                            526.60 καθε 15 μερες το επιδομα εφοσον ισχυουν οι προυποθεσεις που μπορει να διαφερουν στον καθενα απο εμας ,τωρα για το αλλο που ρωτας δεν ξερω γιατι τα εφτιαξα τα χαρτι απο κατω.

                            Comment


                              #74
                              Σχετικά με το παιδί μου...

                              Γεια σας
                              Ήρθε η ώρα που πήραμε την τελική απόφαση να μεταναστανευσουμε. Το σκεφτόμαστε οικογενειακώς. Τώρα που γράφω ταξιδευει η μητερα μου με τον αδερφό μου για Αυστραλία. Εκαναν την πρώτη κίνηση.

                              Εγώ είμαι στην φάση που έχω φτιάξει το αυστραλιανό διαβατήριο μου (έχω υπηκοοτητα By descent) και μετά από πολύ διάβασμα στο forum σας (σας ευχαριστώ πολύ για τα "φωτα" σας), έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η καλύτερη κινηση είναι να ετοιμάσω την parter visa για τον άντρα μου. Εκτύπωσα αρχικά την αίτηση 47b και έφτασα στο σημείο που πρέπει να δηλώσω τα dependant άτομα.
                              1η απόρία: Ο γιος μας ο οποίος θα τεξιδεψει με ελληνικό διαβατήριο καθ'οτι εγώ δεν έχω ζήσει 2 συνολικά χρόνια στην Αυστραλία ώστε να πάρει την υπηκκότητα από εμένα πρέπει να δηλωθεί ως dependant του αντρός μου και να "συμπεριληφθεί" στην parter visa του μπαμπά του ή θα χρειαστώ κάποιου άλλου είδους Visa για τον μικρό;Θα μπορούσε να ταξιδεψει μαζί μου με ελληνικό διαβατήριο και εγώ με αυστραλέζικό σε περίπτωση που φύγουμε νωρίτερα ή θα πρέπει να φύγει με τον μπαμπά του όταν εγκριθεί η parter visa;
                              2η απόρία: Τα χρήματα για την Parter visa κατατίθενται με την αίτηση ή αφού εγκριθεί η αίτηση. Δηλαδή εγώ στέλνοντας τις αιτήσεις με τα δικαιολογητικά θα πρέπει να εσωκλείσω τι στον φάκελο που να αφορά την πληρωμή της visas;

                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                              Comment


                                #75
                                visa

                                Originally posted by irene View Post
                                Γεια σας
                                Ήρθε η ώρα που πήραμε την τελική απόφαση να μεταναστανευσουμε. Το σκεφτόμαστε οικογενειακώς. Τώρα που γράφω ταξιδευει η μητερα μου με τον αδερφό μου για Αυστραλία. Εκαναν την πρώτη κίνηση............................................ ................
                                H πληρωμή της partner visa γίνεται όταν καταθέσεις την αίτηση.Μπορείς είτε να πληρώσεις μετρητά στο immigration office της Αθήνας, και να συμπεριλάβεις την απόδειξη στην αίτηση, είτε να πληρώσεις με πιστωτική κάρτα συμπληρώνοντας τα στοιχεία σου στην αντίστοιχη φορμα.
                                Στο immigration office κλείνεις ραντεβού στο 210-870 4127
                                Για το παιδάκι σου αφού δεν εχει υπηκοότητα για να μπει στην χώρα, θα πρέπει να έχει κάποια μορφή βίζας. Νομίζω ότι το πιο λογικό είναι να συμπεριληφθεί στην αίτηση της partner σαν dependent μαζί με τον μπαμπά του.

                                Comment

                                Working...
                                X