Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΕΙΜΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΥΠΗΚΟΟΣ 38 ΕΤΩΝ ΑΛΛΑ ΖΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΑ 10 ΜΟΥ..ΟΠΩΣ Κ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΡΑΓΙΚΗ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΩ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΣ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ ΑΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ VISA,ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ Κ ΟΙ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΩ..ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ?ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ,ΕΧΩ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΕΚ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΣΤΗΝ Ε.Ε,ΙΣΧΥΕΙ ΑΡΑΓΕ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ,Η ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ Κ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ?ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΓΑΣΗ,ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΑΡΧΙΚΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ HOSTEL ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΜΙΑΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ,Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΕΚΕΙ?ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ,ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 10000 AUD,ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙ ΓΙΑ ΒΟΗΘΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΚΕΙ Κ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ..ΗΛΠΙΖΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ CENTRELINK ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ,ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΕΣΤΩ ΚΕΦΑΛΑΙΟ?ΤΕΛΟΣ,ΕΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΟΝΙΜΗ VISA,Κ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ?ΑΡΚΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΓΑΜΟΣ ΜΕ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΟ ΥΠΗΚΟΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΙΜΗ VISA?EYΧΑΡΙΣΤΩ.

    Comment


      Τελικά καλά που έστειλα μέιλ στο Βερολίνο! Μια κοπέλα μου απάντησε ότι η case officer η οποία μας έχει αναλάβει έλειπε από το γραφείο. Μας έχει στείλει ένα μέιλ στις 2/4 σχετικά με τις εξετάσεις και κάποιες φωτοτυπίες που θέλουν αλλά δεν το πήραμε ποτέ! Δεν ξέρω τί έχει γίνει......Τέλως πάντων θα κλείσουμε ραντεβού από Δευτέρα για εξετάσεις. Για τα παιδιά μου θέλουν μόνο την 26 form, όχι ακτινογραφίες και εξέταση για HIV. Ξέρει κανείς τί εξετάσεις είναι για την 26;
      Άντε σιγά-σιγά να τελειώνουμε....

      Comment


        Originally posted by stella82 View Post
        Τελικά καλά που έστειλα μέιλ στο Βερολίνο! Μια κοπέλα μου απάντησε ότι η case officer η οποία μας έχει αναλάβει έλειπε από το γραφείο. Μας έχει στείλει ένα μέιλ στις 2/4 σχετικά με τις εξετάσεις και κάποιες φωτοτυπίες που θέλουν αλλά δεν το πήραμε ποτέ! Δεν ξέρω τί έχει γίνει......Τέλως πάντων θα κλείσουμε ραντεβού από Δευτέρα για εξετάσεις. Για τα παιδιά μου θέλουν μόνο την 26 form, όχι ακτινογραφίες και εξέταση για HIV. Ξέρει κανείς τί εξετάσεις είναι για την 26;
        Άντε σιγά-σιγά να τελειώνουμε....
        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

        Comment


          ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ PARTNER VISA

          Παιδία καλησπέρα.
          Ο άντρας μου προσγειώθηκε στη Μελβούρνη εχθές το απόγευμα. Οι πρώτες του εντυπώσεις είναι άριστες αλλα θα σας γράψει ο ίδιος πως του φαίνεται η αλλαγή.
          Θα ήθελα να ρωτήσω για την partner visa. Ο Αλέκος είναι υπήκοος by desent οπότε το παιδί δε παιρνει την υπηκοότητα. Η Irene μου είπε λίγο καιρό πρίν οτι κάνω κοινή αίτηση με το παιδί με το ίδιο κόστος. Η φόρμα που πρέπει να συμπληρώσουμε είναι η SP47?
          Ευχαριστώ.

          Comment


            Originally posted by ALEXSIO View Post
            ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΕΙΜΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΥΠΗΚΟΟΣ 38 ΕΤΩΝ ΑΛΛΑ ΖΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΑ 10 ΜΟΥ..ΟΠΩΣ Κ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΡΑΓΙΚΗ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΩ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΣ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ ΑΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ VISA,ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ Κ ΟΙ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΩ............................................... ...............
            θα σου απαντησω αυτο που ξερω σηγουρα γιατι τηνπατησα στο σεντρελικ ΔΕΝ λες ποσα φερνης ηρθα με 500 δολ πες τους και θα μεινω σε συγγενεις!!και τα ενοικια ειναι φοτια και λαβρα εδω καλητερα να μεινης στην αρχη με συγγ,και μετα βλεπεις τι να κανεις

            Comment


              Γεια σας παιδια,
              Εχω υπηκοοτητα Αυστραλου και εχω 3 παιδια,το 1 ειναι ανηλικο (15 χρονων),και θελω να φυγουμε ολοι μαζι για μονημα το συντομοτερο,η γυναικα μου δεν εχει υπηκοοτητα.Πως μπορει να ερθει μαζι μας νομιμα?Τι βιζα χρειαζετε?

              Comment


                Originally posted by Balador View Post
                Γεια σας παιδια,
                Εχω υπηκοοτητα Αυστραλου και εχω 3 παιδια,το 1 ειναι ανηλικο (15 χρονων),και θελω να φυγουμε ολοι μαζι για μονημα το συντομοτερο,η γυναικα μου δεν εχει υπηκοοτητα.Πως μπορει να ερθει μαζι μας νομιμα?Τι βιζα χρειαζετε?
                Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)
                post 303 http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%...6/index31.html

                Comment


                  Ευχαριστω παρα πολυ,με βοηθησαν πολυ αυτα που μου εστυλες

                  Comment


                    Παιδιά όσοι είστε ήδη Αυστραλία σας παρακαλώ απαντήστε μου σε κάτι γιατί σήμερα μιλούσα με κάποιον γνωστό μου και με μπέρδεψε λίγο.....ο άντρας μου έκανε αίτηση για την partner visa (309 and 100) και μέσα σε αυτή συμπεριέλαβε και τα δυο μας παιδιά. Αν υποθέσουμε ότι θα πάρει κατευθείαν τη μόνιμη, τότε έχει πρόσβαση κατευθείαν στα επιδόματα ο ίδιος και τα παιδιά μας ή πρέπει να περιμένουμε να περάσουν τα δύο χρόνια; Εγώ ήξερα ότι περιμένεις μόνο αν πάρεις την προσωρινή.

                    Comment


                      Originally posted by stella82 View Post
                      Παιδιά όσοι είστε ήδη Αυστραλία σας παρακαλώ απαντήστε μου σε κάτι γιατί σήμερα μιλούσα με κάποιον γνωστό μου και με μπέρδεψε λίγο.....ο άντρας μου έκανε αίτηση για την partner visa (309 and 100) και μέσα σε αυτή συμπεριέλαβε και τα δυο μας παιδιά. Αν υποθέσουμε ότι θα πάρει κατευθείαν τη μόνιμη, τότε έχει πρόσβαση κατευθείαν στα επιδόματα ο ίδιος και τα παιδιά μας ή πρέπει να περιμένουμε να περάσουν τα δύο χρόνια; Εγώ ήξερα ότι περιμένεις μόνο αν πάρεις την προσωρινή.
                      Απάντηση σε ίδια ερώτηση απο τον Agoriani στις 21/4
                      "Η βίζα που κάνεις αίτηση έχει 2 κατηγορίες. Την προσωρινή και την μόνιμη. Αν σου δώσουν την προσωρινή ναι έχεις 2 χρόνια αναμονή πριν μπορέσεις να αποχτήσεις πρόσβαση στα παραπάνω.
                      Αν σου δώσουν την μόνιμη δεν εχεις καθόλου αναμονή και αποχτάς πρόσβαση κατευθείαν στα παραπάνω.
                      Οι λόγοι για να σου δώσουν την μόνιμη είναι να είσαι πάνω απο 3 χρόνια παντρεμένος με την/τον Αυστραλό υπήκοο ή να έχεις παιδί μαζί του το οποίο να είναι 2 χρονών και πάνω."

                      Comment


                        Η δουλειά που κάνετε εδω μέσα είναι ανεκτίμητη! Μπράβο σας που μοιράζεστε την γνώση σας και τις εμπειρίες σας.
                        Η γυναίκα μου είναι Αυστραλή υπήκοος, αλλά επειδή δεν γεννήθηκε Αυστραλία ούτε έζησε εκεί τουλάχιστον 2 χρόνια, πρέπει να καταθέσω την OFFSHORE TEMPORARY AND PERMANENT PARTNER VISA SUBCLASSES 309/100.

                        Που θα μπορούσα σας παρακαλώ να κατεβάσω τα ακόλουθα applications?
                        Μπαίνω στην πρεσβεία στο Βερολίνο αλλά δεν τα βρίσκω, ουτε στο immi. Ολοι γράφουν πληροφορίες αλλά όχι που να κάνεις downloading. Κάπου σίγουρα κάνω λάθος. Μπορεί κάποιος να με διαφωτήσει;

                        Ευχαριστώ εκ των προτερων για την βοήθεια.



                        OFFSHORE TEMPORARY AND PERMANENT PARTNER VISA SUBCLASSES 309/100


                        APPLICATIONS

                        40sp SPONSORING FOR A PARTNER TO MIGRATE TO AUSTRALIA
                        47SP APPLICATION FOR MIGRATION TO AUSTRALIA BY A PARTNER
                        886 SETTLEMENT DETAILS
                        80 CHARACTER ASSESSMENT INCLUDING CHARACTER ASSESSMENT
                        888 STATUTORY DECLARATIONS BY A SUPPORTING WITNESS RELATING TO A PARTNER VISA APPLICATION(some use this,others use simple piece of paper)

                        Αιτήσεις για τις Ιατρικές εξετάσεις που συμπληρώνονται όταν μας ειδοποιήσει ο Case officer

                        26 Medical examination for an Australian visa
                        160 Radiological report on chest X-Ray of an applicant for an Australian Visa

                        STATEMENTS

                        1 Statement from sponsor (Δήλωση του σπόνσορα-υπηκόου για το πως σκοπεύει να στηρίξει τον σύντροφο-αυτόν που αιτείται την visa)
                        1 Statement from sponsor about relationship (Δήλωση του υπηκόου για την ιστορία της σχέσης)
                        1 Statement from about relationship (Δήλωση του αιτούντος επίσης για την ιστορία της σχέσης)
                        2-3 Statements or Statutory Declarations 888 (Δηλώσεις απλές από φίλους ή Αυστραλιανούς υπηκόους για την σχέση του ζευγαριού) Αυτές θα ήταν καλό να τις υπογράψουν άτομα από επαγγέλματα που αναφέρονται στην λίστα που χρησιμοποιούμαι για την έκδοση διαβατηρίου.

                        Comment


                          Originally posted by samiotis View Post
                          Η δουλειά που κάνετε εδω μέσα είναι ανεκτίμητη! Μπράβο σας που μοιράζεστε την γνώση σας και τις εμπειρίες σας.
                          Η γυναίκα μου είναι Αυστραλή υπήκοος, αλλά επειδή δεν γεννήθηκε Αυστραλία ούτε έζησε εκεί τουλάχιστον 2 χρόνια, πρέπει να καταθέσω την OFFSHORE TEMPORARY AND PERMANENT PARTNER VISA SUBCLASSES 309/100............................................... ..............
                          Εδώ Application Forms – Numerical List – Forms 1 to 99

                          Comment


                            Ευχαριστώ australian για την γρήγορη απάντηση. Το έχω δεί αυτό. Πάλι όμως δεν βρήσκω την 309/100.

                            Comment


                              Όλα τα παρακάτω είναι οι αιτήσεις για την 309/100 (δεν είναι μία αίτηση που να "λέγεται"309/100)
                              APPLICATIONS

                              40sp SPONSORING FOR A PARTNER TO MIGRATE TO AUSTRALIA
                              47SP APPLICATION FOR MIGRATION TO AUSTRALIA BY A PARTNER
                              886 SETTLEMENT DETAILS
                              80 CHARACTER ASSESSMENT INCLUDING CHARACTER ASSESSMENT
                              888 STATUTORY DECLARATIONS BY A SUPPORTING WITNESS RELATING TO A PARTNER VISA APPLICATION(some use this,others use simple piece of paper)

                              Αιτήσεις για τις Ιατρικές εξετάσεις που συμπληρώνονται όταν μας ειδοποιήσει ο Case officer

                              26 Medical examination for an Australian visa
                              160 Radiological report on chest X-Ray of an applicant for an Australian Visa

                              STATEMENTS

                              1 Statement from sponsor (Δήλωση του σπόνσορα-υπηκόου για το πως σκοπεύει να στηρίξει τον σύντροφο-αυτόν που αιτείται την visa)
                              1 Statement from sponsor about relationship (Δήλωση του υπηκόου για την ιστορία της σχέσης)
                              1 Statement from about relationship (Δήλωση του αιτούντος επίσης για την ιστορία της σχέσης)
                              2-3 Statements or Statutory Declarations 888 (Δηλώσεις απλές από φίλους ή Αυστραλιανούς υπηκόους για την σχέση του ζευγαριού) Αυτές θα ήταν καλό να τις υπογράψουν άτομα από επαγγέλματα που αναφέρονται στην λίστα που χρησιμοποιούμαι για την έκδοση διαβατηρίου.

                              Στο link που σου έδωσα παραπάνω Application Forms – Numerical List – Forms 1 to 99 μπορείς να βρείς τις αιτήσεις που χρειάζεσαι και να τις "κατεβάσεις" είναι σε pdf.

                              Comment


                                ΟΛΕΣ ΕΔΩ
                                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                                Comment

                                Working...
                                X