Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΕΥΓΩ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΧΩ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!! ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ, Η' ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ.

    Comment


      Originally posted by ANDREAS BALANIKAS View Post
      ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΕΥΓΩ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΧΩ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!! ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ, Η' ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ.
      ANDREAS BALANIKAS καλώς ήλθες.
      Εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις.
      Η σύζυγος μπορεί να αιτηθεί την Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100) αν την αίτηση την κάνετε από Ελλάδα ή την http://www.immi.gov.au/migrants/part...rtner/820-801/ αν την αίτηση την κάνετε από Australia.
      Διάβασε http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%...E%B9-1-a-2236/

      "Ξεσκόνισε" το forum

      Comment


        καλημερα!! το 70 ο πατερας μου πηγε στην αυστραλια για 4 χρονια κ κατι μηνες κ μετα γυρισαν πισω ελλαδα. μπορει να παρει υπηκοοτητα κ να την μεταφερει σε εμενα; σας παρακαλω οποιος ξερει ας απαντησει ειναι επειγον.. ευχαριστω πολυ

        Comment


          Originally posted by eulampia80 View Post
          καλημερα!! το 70 ο πατερας μου πηγε στην αυστραλια για 4 χρονια κ κατι μηνες κ μετα γυρισαν πισω ελλαδα. μπορει να παρει υπηκοοτητα κ να την μεταφερει σε εμενα; σας παρακαλω οποιος ξερει ας απαντησει ειναι επειγον.. ευχαριστω πολυ
          Ρητά και κατηγορηματικά ΟΧΙ ...;

          Comment


            ευχαριστω για την αμεση απαντηση....

            Comment


              Originally posted by eulampia80 View Post
              ευχαριστω για την αμεση απαντηση....
              δοκίμασε κι αυτό Australian Citizenship Wizard

              Comment


                Originally posted by ANDREAS BALANIKAS View Post
                ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΕΥΓΩ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΧΩ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!! ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ, Η' ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ.
                Γειασου συνονοματε. Πριν 15 χρόνια ήμουν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με τη δική σου και ξεκινήσμαε να κανουμε τα χαρτιά μας στην Αθηνα αλλά τελικά αποφασίσαμε να κανουμε τα χαρτια μας στην Αυστραλία μάλλον με ρίσκο γιατι δεν είχα βγαλει όυτε εισιτηριο επιστροφής διοτι ήμασταν μικροι και μπατιριδες.

                Ο λόγος που το κάναμε ήταν ότι 1. ήταν πιο ακριβά στην Αθηνα, χωρια οι μετακινήσεις και ταλαιπωρία 2. Η Αθηνα εαν δεν κάνω λάθος έκανε αρκετούς μήνες για να σου εγκρίνει τη βίζα. Αλλά η απο την δική μου εμπειρία θα ελαγα κανε τα χαρτια στην Αυστραλία εαν είναι νόμιμο και δεκτό. Η αποφαση είναι παντα δική σου ωστόσο. Εισαι παντως απο τους τυχερους και θα περάσεις ομορφα.

                Comment


                  καλησπερα....εχω γεννηθει στο συδνευ...αλλα πολυ μικρος γυρισα.....ειμαι στο ψαξιμο για να παω αυστραλια τωρα...για δουλεια..γιατι εδω..τελος παντων..ειμαι στην φαση που περιμενω την ληξιαρχικη πραξη γεννησης μου απο αυστραλια...εχω στειλει την αιτηση....μπορειτε να μου πειτε τι γινεται εκει?...εννοω σε θεματα δουλειας...θεματα κατοικιας...κλπ...

                  Comment


                    teo 1973
                    καλώς ήρθες,
                    ξεσκόνισε το φόρουμ έχει πολλές πληροφορίες
                    κάνε μέσα το ψαξιμό σου
                    αφού είσαι υπήκοος όλα καλά για σένα

                    μία σελίδα εργασίας που γνωρίζω είναι αυτή
                    SEEK - Australia's no. 1 jobs, employment, career and recruitment site

                    καλή τύχη
                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      Γειά σας!!

                      Γειά σας κι από μένα!
                      Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία,έφυγα όταν ήμουν 1 έτους,έχω Αυστραλιανό διαβατήριο και υπηκοότητα , το ίδιο και οι γονείς μου ,καθώς εργάστηκαν εκεί για 10 χρόνια.Είμαι 21 χρόνια παντρεμένη,έχω 2 παιδιά 15 και 13 ετών.
                      Σκεπτόμαστε πολύ σοβαρά να φύγουμε και ψάχνω έναν ατζέντη από mara για να αναλάβει όλη τη διαδικασία.
                      Γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν υπάρχει στην Ελλάδα και που θα τον βρώ?
                      Ευχαριστώ.
                      Δεκτή οποιαδήποτε άποψη επί του απόφασης μας για αποχώρηση από τα πάτρια εδάφη,και αν μπορείτε να μου πείτε αν είναι εφικτή η απόκτηση μόνιμης visa για όλους μας.
                      Έχω διαβάσει τόσα πολλά μέσα στο forum και έχω ψιλομπερδευτεί!!
                      We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                      Joseph Campell

                      Comment


                        Originally posted by sophiavl View Post
                        Γειά σας κι από μένα!
                        Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία,έφυγα όταν ήμουν 1 έτους,έχω Αυστραλιανό διαβατήριο και υπηκοότητα , το ίδιο και οι γονείς μου ,καθώς εργάστηκαν εκεί για 10 χρόνια.Είμαι 21 χρόνια παντρεμένη,έχω 2 παιδιά 15 και 13 ετών.
                        Σκεπτόμαστε πολύ σοβαρά να φύγουμε και ψάχνω έναν ατζέντη από mara για να αναλάβει όλη τη διαδικασία.
                        Γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν υπάρχει στην Ελλάδα και που θα τον βρώ?
                        Ευχαριστώ.
                        Δεκτή οποιαδήποτε άποψη επί του απόφασης μας για αποχώρηση από τα πάτρια εδάφη,και αν μπορείτε να μου πείτε αν είναι εφικτή η απόκτηση μόνιμης visa για όλους μας.
                        Έχω διαβάσει τόσα πολλά μέσα στο forum και έχω ψιλομπερδευτεί!!
                        sophiavl καλώς ήλθες!!
                        οι υπήκοοι ΔΕΝ χρειάζονται visa
                        διάβασε εδώ Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι - patriotaki.net

                        Comment


                          australian σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου!
                          Ήθελα να μάθω αν είναι εύκολο να βγάλουμε permanent visa αλλά ψάχνω να βρώ ατζέντη απο mara μήπως και γλυτώσω χρόνο.
                          Έχεις τίποτα πληροφορίες για ατζέντη?
                          We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                          Joseph Campell

                          Comment


                            Originally posted by sophiavl View Post
                            australian σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου!
                            Ήθελα να μάθω αν είναι εύκολο να βγάλουμε permanent visa αλλά ψάχνω να βρώ ατζέντη απο mara μήπως και γλυτώσω χρόνο.
                            Έχεις τίποτα πληροφορίες για ατζέντη?
                            Δε νομίζω να τον χρειάζεσαι.(εκτός αν σου περισσεύουν χρήματα).
                            Η αίτηση θα γίνει από Ελλάδα Ή Αυστραλία?

                            Offshore http://www.immi.gov.au/migrants/part...rtner/309-100/
                            Onshore http://www.immi.gov.au/migrants/part...rtner/820-801/

                            Comment


                              Εμείς μένουμε Ελλάδα (για την ώρα!) οπότε από Ελλάδα,αλλιώς μπορούμε να πάμε Αυστραλία και να την κάνουμε από εκεί?
                              Για να συγκεντρώσω όλα αυτά τα χαρτιά πόσο καιρό θα χρειαστεί?
                              Όσο καθυστερούμε τρώμε τα έτοιμα,πρέπει να φύγουμε σχετικά σύντομα ωστέ να ξεκινήσουν και τα παιδιά το σχολείο εκεί.
                              Επίσης έχω την θεία μου εκεί ,όπου έχουν 2 μαγαζιά,μας βοηθάει καθόλου αυτό?
                              Πόσο χρόνο πιστεύεις οτι θα μας πάρει?
                              Σ'ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σου!
                              We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                              Joseph Campell

                              Comment


                                Originally posted by sophiavl View Post
                                Γειά σας κι από μένα!
                                Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία,έφυγα όταν ήμουν 1 έτους,έχω Αυστραλιανό διαβατήριο και υπηκοότητα , το ίδιο και οι γονείς μου ,καθώς εργάστηκαν εκεί για 10 χρόνια.Είμαι 21 χρόνια παντρεμένη,έχω 2 παιδιά 15 και 13 ετών.
                                Σκεπτόμαστε πολύ σοβαρά να φύγουμε και ψάχνω έναν ατζέντη από mara για να αναλάβει όλη τη διαδικασία.
                                Γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν υπάρχει στην Ελλάδα και που θα τον βρώ?
                                Δεκτή οποιαδήποτε άποψη επί του απόφασης μας για αποχώρηση από τα πάτρια εδάφη,και αν μπορείτε να μου πείτε αν είναι εφικτή η απόκτηση μόνιμης visa για όλους μας.
                                Έχω διαβάσει τόσα πολλά μέσα στο forum και έχω ψιλομπερδευτεί!!
                                Τα περισσότερα μέσα στο forum είναι για όσους δεν είναι Αυστραλοί υπήκοοι και ετσι πρέπει αναγκαστικά να βγάλουν κάποια βίζα για να καταφέρουν να έρθουν.

                                Εσύ είσαι υπήκοος άρα μπορείς να έρθεις όποτε βγάλεις εισιτήριο γιατι δεν χρειάζεσαι βίζα.
                                Το θέμα είναι πως θα έρθει μαζί και η οικογένεια.
                                Τα παιδιά λοιπόν πρώτα παίρνουν απο εσένα την υπηκοότητα μέσα απο μια διαδικασία με χαρτιά και αίτηση. Την ίδια αίτηση και διαδικασία που έκανα και εγω για την κόρη μου και περιγράφω στο post αυτό.
                                Μετά που θα πάρουν την υπηκοότητα θα πρέπει να βγάλουν και διαβατήριο. Στο ίδιο post περιγράφω την διαδικασία για το διαβατήριο.
                                Έπειτα μένει ο σύζυγος (αν θες να τον πάρεις μαζί :P).
                                Εκείνος πρέπει να βγάλει βίζα γιατι δεν μπορεί να πάρει την υπηκοότητα απο εσένα. Η βίζα που θα βγάλει λέγεται partner visa και έχει δυο μορφές. Ανάλογα απο που κάνεις την αίτηση.
                                Αν κάνεις την αίτηση απο το εξωτερικό της Αυστραλίας τότε καταθέτεις την αίτηση στην πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο και απο εκεί σου εκδίδουν και την βίζα σου. Όταν θα βγεί όμως θα πρέπει να είσαι εκτός Αυστραλίας για να ενεργοποιηθεί.
                                Η άλλη βίζα προϋποθέτει οτι είσαι ήδη στην Αυστραλία με κάποιο τρόπο, π.χ. για τουρισμό και καταθέτεις την αίτηση απο το εσωτερικό. Τότε σου εκδίδεται μια ενδιάμεση για να αντικαταστήσει την τουριστική, που λέγεται bridging μέχρι να βγεί η partner.
                                Επειδή έχεις 21 χρόνια παντρεμένη και παιδιά μεγάλα θα βγεί κατευθείαν η μόνιμη partner οπότε δεν σου λέω καν οτι υπάρχει και temporary μορφή της.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X