Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by sophiavl View Post
    Εμείς μένουμε Ελλάδα (για την ώρα!) οπότε από Ελλάδα,αλλιώς μπορούμε να πάμε Αυστραλία και να την κάνουμε από εκεί?
    Για να συγκεντρώσω όλα αυτά τα χαρτιά πόσο καιρό θα χρειαστεί?
    Όσο καθυστερούμε τρώμε τα έτοιμα,πρέπει να φύγουμε σχετικά σύντομα ωστέ να ξεκινήσουν και τα παιδιά το σχολείο εκεί.
    Επίσης έχω την θεία μου εκεί ,όπου έχουν 2 μαγαζιά,μας βοηθάει καθόλου αυτό?
    Πόσο χρόνο πιστεύεις οτι θα μας πάρει?
    Σ'ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σου!
    Kαι από Ελλάδα μπορείτε να καταθέσετε την αίτηση (partner)και απο την Αυστραλία (τα links που σου έδωσα στην προηγούμενη απάντηση)
    Πρέπει να κάνεις τα παιδιά σου υπηκόους.
    Ξεσκόνισε το Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι - patriotaki.net
    χρόνοι επεξεργασίας Client Service Charter

    Comment


      Δηλαδή στη καλύτερη περίπτωση χρειάζεται 6 μήνες για να βγεί του άντρα μου?!?!?!?!?!
      We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
      Joseph Campell

      Comment


        Originally posted by sophiavl View Post
        Δηλαδή στη καλύτερη περίπτωση χρειάζεται 6 μήνες για να βγεί του άντρα μου?!?!?!?!?!
        ίσως λιγότερο,ίσως και περισσότερο.κάθε περίπτωση είναι διαφορετική
        δες εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...ications-2057/

        Comment


          Agoriani σ'ευχαριστώ και εσένα για την ανταπόκριση σου ,νομίζω οτι εσύ είχες αναφέρει κάπου ,οτι αν ξαναέκανες την διαδικασία απο την αρχή ,θα έβαζες ατζέντη.
          Καμμιά ιδέα που θα βρώ έναν τέτοιο??
          Δουλεύω πρωινά ,πότε να προλάβω να τα συγκεντρώσω??
          We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
          Joseph Campell

          Comment


            Originally posted by sophiavl View Post
            Γειά σας κι από μένα!
            Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία,έφυγα όταν ήμουν 1 έτους,έχω Αυστραλιανό διαβατήριο και υπηκοότητα , το ίδιο και οι γονείς μου ,καθώς εργάστηκαν εκεί για 10 χρόνια.Είμαι 21 χρόνια παντρεμένη,έχω 2 παιδιά 15 και 13 ετών.
            Σκεπτόμαστε πολύ σοβαρά να φύγουμε και ψάχνω έναν ατζέντη από mara για να αναλάβει όλη τη διαδικασία.
            Γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν υπάρχει στην Ελλάδα και που θα τον βρώ?
            Ευχαριστώ.
            Δεκτή οποιαδήποτε άποψη επί του απόφασης μας για αποχώρηση από τα πάτρια εδάφη,και αν μπορείτε να μου πείτε αν είναι εφικτή η απόκτηση μόνιμης visa για όλους μας.
            Έχω διαβάσει τόσα πολλά μέσα στο forum και έχω ψιλομπερδευτεί!!
            Σε πρώτη φάση ξεκίνα να διαβάσεις τις ανταποκρίσεις Αγοργιάννη και των άλλων παιδιών (απότην αρχή) και θα σου καλύψουν όλες τις απορίες και φυσικά τη διαδικασία και τη χαρτούρα. Για αρχή Διαβατήριο λεχεις βγαλεί εσύ και τα παιδία.? Ξεκίνα και το διάβασμα των παιδιών που σε πολλές περιπττώσεις είναι εκτενείς και συχνές και θα αρχίσεις να βγάζεις άκρη στο κουβάρι σύντομα και υπεύθυνα.Με μία πρώτη ελτίση σου λέω με τα δικαιώματα που αποκτάς σαν Αυστραλός πολίτης εσύ και τα παιδιά σου και με το δικαίωμα του άντρα σε πάρτνερ βίζα υποχρεωτικά βάσει κάποιων δεδομένων και εγγράφων που αποδεικνύουν το αυτονόητο νομίζω ότι καταβάλοντας το ανάλογο τρέξιμο για να διεκπεραιώεις τη χαρτούρα(είναι πολύ αλλά μπορείς να την κάνεις μόνη σου ) και πάντα σε συνεργασία με τα πατριωτάκια αλλά και την αναλογη βοήθεια και γνώση πού θα σού παρέχουν όλοι εδώ Δ Ε Ν Χ Ρ Ε Ι Α Ζ Ε Σ Α Ι Α Τ Ζ Ε Ν Τ Η. Καλή αρχή και καλή μελέτη.....

            Comment


              Originally posted by alex k View Post
              Μπορει καποιος σας παρακαλω ν μου πει τελικα τι ειναι καλητερο να καταθεσεις για partner μεσα η εξω απο ελλαδα? εχω μπερδευτει τα παιδια μπαινουν στην ιδια visa?
              στα παιδιά μπορείς να δώσεις την αυστραλιανή υπηκοότητα
              Τα στοιχεία μέχρι στιγμής δείχνουν ότι η διαδικασία είναι πιό σύντομη από ελλάδα
              Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι - patriotaki.net

              Comment


                Καλησπέρα!
                Ετοιμαζόμαστε με την αδελφή μου να φύγουμε για Αυστραλία! Εχουμε αυστραλιανο διαβατήριο! Θέλει να έρθει και το αγόρι της αδελφής μου (δεν ειναι παντρεμένοι), πως γίνεται να έρθει; με βίζα αλλά ποιά; και ποια είναι η όλη διαδικασία;
                Σας ευχαριστώ πολύ

                Comment


                  Originally posted by move-on View Post
                  Καλησπέρα!
                  Ετοιμαζόμαστε με την αδελφή μου να φύγουμε για Αυστραλία! Εχουμε αυστραλιανο διαβατήριο! Θέλει να έρθει και το αγόρι της αδελφής μου (δεν ειναι παντρεμένοι), πως γίνεται να έρθει; με βίζα αλλά ποιά; και ποια είναι η όλη διαδικασία;
                  Σας ευχαριστώ πολύ
                  Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

                  Comment


                    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
                    Μια τελευταία ερώτηση!
                    Το διαβατήριο της αδελφής μου έληξε πριν 10 χρόνια τότε ήταν ανήλικη.. έχει άλλη διαδικασία ανανέωσης αυτή;;;

                    Comment


                      εάν έχει λήξει πάνω από 10 χρόνια , βγαίνει καινούργιο
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        Ερώτηση...
                        Τη φόρμα 118 για την υπηκοότητα των παιδιών ,την εκτυπώνω και την συμπληρώνω χειρόγραφα?
                        Άλλη ερώτηση..
                        Οι επικυρώσεις των ελληνικών εγγράφων(ληξιαρχική πράξη γάμου,ληξιαρικές πράξεις γέννησης παιδιών,λογαριασμός ΔΕΚΟ) ισχύουν εάν γίνουν απο ΚΕΠ,και χρειάζονται σφραγίδα της Χάγης όλα?
                        Οι φωτογραφίες των παιδιών να είναι απλά έγχρωμες διαβατηρίου?
                        We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                        Joseph Campell

                        Comment


                          Originally posted by move-on View Post
                          Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
                          Μια τελευταία ερώτηση!
                          Το διαβατήριο της αδελφής μου έληξε πριν 10 χρόνια τότε ήταν ανήλικη.. έχει άλλη διαδικασία ανανέωσης αυτή;;;
                          Nέο διαβατήριο

                          Comment


                            Originally posted by sophiavl View Post
                            Ερώτηση...
                            Τη φόρμα 118 για την υπηκοότητα των παιδιών ,την εκτυπώνω και την συμπληρώνω χειρόγραφα?
                            Άλλη ερώτηση..
                            Οι επικυρώσεις των ελληνικών εγγράφων(ληξιαρχική πράξη γάμου,ληξιαρικές πράξεις γέννησης παιδιών,λογαριασμός ΔΕΚΟ) ισχύουν εάν γίνουν απο ΚΕΠ,και χρειάζονται σφραγίδα της Χάγης όλα?
                            Οι φωτογραφίες των παιδιών να είναι απλά έγχρωμες διαβατηρίου?
                            form 118 http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf χειρόγραφα
                            Σφραγίδα Χάγης σε όλα Apostille
                            kαι μετά μετάφραση στα Αγγλικά Η Μεταφραστική Υπηρεσία - Μεταφραστική Υπηρεσία
                            Eγχρωμες φωτογραφίες διαβατηρίων https://www.passports.gov.au/web/req...ts/photos.aspx

                            Comment


                              Το βρήκα παιδιά το βρήκα!!!
                              Την εκτυπώνουμε και συμπληρώνουμε με μαύρο στυλό!!!
                              We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                              Joseph Campell

                              Comment


                                Ευχαριστώ australian και sorry που έγραφα σε λάθος topic
                                We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                                Joseph Campell

                                Comment

                                Working...
                                X