Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by stella82 View Post
    Στις 2/4 έστειλα τα χαρτιά για την partner visa του συζύγου μου και τα παιδιά μου στο Βερολίνο. Επειδή έχω διαβάσει περιπτώσεις ανθρώπων που πήραν τη βίζα σε ένα-δυο μήνες ελπίζω να την πάρουμε σύντομα......σκέφτομαι μήπως να επικοινωνήσω μαζί τους να ρωτήσω αν τα είδανε ακόμη; Βέβαια αν βγάλω και περίπου 5 μέρες που θα έκαναν να φτάσουν στην ουσία δεν είναι μήνας......ουφφφ...μάλλον βιάζομαι εε; Είναι που μας έχει φάει το άγχος!
    Καλησπέρα,
    γράφεις 02/04/ οτι τα έστειλες δλδ εχτές φαντάζομαι είναι ορθογραφικό λάθος.


    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      #47
      christine

      Originally posted by stella82 View Post
      Στις 2/4 έστειλα τα χαρτιά για την partner visa του συζύγου μου και τα παιδιά μου στο Βερολίνο. Επειδή έχω διαβάσει περιπτώσεις ανθρώπων που πήραν τη βίζα σε ένα-δυο μήνες ελπίζω να την πάρουμε σύντομα......σκέφτομαι μήπως να επικοινωνήσω μαζί τους να ρωτήσω αν τα είδανε ακόμη; Βέβαια αν βγάλω και περίπου 5 μέρες που θα έκαναν να φτάσουν στην ουσία δεν είναι μήνας......ουφφφ...μάλλον βιάζομαι εε; Είναι που μας έχει φάει το άγχος!
      ΚΑτανοητό το αγχος αλλά θα επικοινωνήσουν εκεινοι μαζί σου σύντομα, συνηθως το κανουν το πρώτο 10ήμερο. Δεν χρειάζεται να τους "ενοχλούμε" εμείς....Το σύστημά τους δουλευει ρολοι!!! Μπορείς να μας διευκρινίσεις, τι εννοείς ".........τα παιδιά μου στο Βερολίνο''?

      Comment


        #48
        christine

        Originally posted by nik13 View Post
        Καλησπέρα σε όλους.
        Πραγματικά η βοήθεια σας είναι υπερπολύτιμη καθώς ο καθένας ξεχωριστά με τα post του μας δίνεται τις πληροφορίες που υπο άλλες συνθήκες θα κάναμε πάρα πολύ καιρό να συλέξουμε.
        Ευχαριστώ για την υπομονή και κατανόηση σας.

        Χάρις εσάς και τις πληροφορίες σας έχω τα περισότερα δικαιολογιτικά και μέχρι την επόμενη εβδομάδα ελπίζω όλα και θα τα στείλω για μετάφραση.
        Εχω μια απορία... Η γυναίκα μου θα φύγει νωρίτερα απο εμένα την αίτηση 40SP Sponsorship for a partner to migrate to Australia θα πρέπει να την στείλω εγώ μαζι με τα υπόλοιπα στιν Γερμανία ή θα την κάνει απο Αυστραλία αφού θα είναι εκεί?
        Ευχαριστώ πολύ.
        Η 40SP πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στο φάκελο με τις υπόλοιπες αιτήσεις που θα στείλεις! Θα την στείλεις εσυ λοιπόν μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά!

        Comment


          #49
          Σας εχω ζαλισει με τις ερωτησεις μου αλλα μονο απο εδω παιρνουμε απαντησεις.Σημπληρωνω την 118 φορμα (citizenship by descent)και εχω κολλησει εκει που ρωταει αν ο γονιος εχει και αλλη υπηκοοτητα εκτος της αυστραλιανης.Τι να τσεκαρω ναι ή οχι?Αν βαλω ναι νομιζω οτι ζηταει μετα επιπλεον χαρτια για να το αποδειξω.Αντε παλι μετα μεταφρασεις και τρεξιμο.Υπαρχει κανεις να μου πει τι συμπληρωσε αν θυμαται?

          Comment


            #50
            Originally posted by Aussie View Post
            Καλησπέρα,
            γράφεις 02/04/ οτι τα έστειλες δλδ εχτές φαντάζομαι είναι ορθογραφικό λάθος.




            Συγνώμη! Ναι, έκανα λάθος 2/3 τα έστειλα, πάτησα λάθος πλήκτρο.

            Comment


              #51
              Originally posted by christine View Post
              ΚΑτανοητό το αγχος αλλά θα επικοινωνήσουν εκεινοι μαζί σου σύντομα, συνηθως το κανουν το πρώτο 10ήμερο. Δεν χρειάζεται να τους "ενοχλούμε" εμείς....Το σύστημά τους δουλευει ρολοι!!! Μπορείς να μας διευκρινίσεις, τι εννοείς ".........τα παιδιά μου στο Βερολίνο''? Υπηκοότητες εννοείς???


              Η βίζα είναι partner και συμπεριλαμβάνει και τα παιδιά μου. Πάντως δεν επικοινώνησε κανείς μαζί μας εως τώρα.....Ελπίζω να έχουμε νέα τους σύντομα.

              Comment


                #52
                Εάν έχεις αποκτήσει την αυστραλέζικη υπηκοότητα από τους γονείς σου αλλά ουδέποτε πηγές στην Αυστραλία η δεν έχεις μείνει για ένα διάστημα εκει. Την υπηκοότητα δεν τη χάνεις ποτέ αλλά δεν σου δίνει το δικαίωμα να τι μεταφέρεις στα δικά σου παιδιά. Αυτό προφανώς εννοεί η Στέλλα, αυτό γνωρίζω εγώ,(Βέβαια εδώ, έχει αναφερθεί ότι μπορείς να το κάνεις γι αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά ) Οταν θες να κάνεις Λοιπόν οικογενειακή μετανάστευση μέσα στην PARTNER βίζα βάζεις και τον σύζυγο και τα παιδιά.

                Τώρα για το θέμα της επικοινωνίας
                αν ακόμα δεν έχεις πρώτο μήνυμα από την αυστραλιανή πρεσβεία στο Βερολίνο Μετά από ένα μήνα
                Τότε να τους πάρεις τηλέφωνο για να δεις μήπως έχει γίνει τίποτα στραβό
                Telephone: +49 (0)30 88 00 88 0 // Fax: +49 (0)30 88 00 88 210

                Visa Enquiries: Telephone: +49 (0)30 223 89 181, Mon-Fri 10am to 5pm // Fax: +49(0)30 22 48 92 92
                Counter Hours Visa Section: Mon, Wed, Fri 9am to 11am

                Έχοντας μαζί σου την απόδειξη του ταχυδρομείου που είναι συστημένο ..
                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                Comment


                  #53
                  Eυχαριστώ πολύ christine.
                  Πήγα σήμερα για το ποινικό μητρώο στο ΚΕΠ και μου είπαν ότι πρέπει να πάω στο δικαστικό μέγαρο και να κάνω αίτηση για ποινικό μητρώο από εκεί ισχύει?

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by nik13 View Post
                    Eυχαριστώ πολύ christine.
                    Πήγα σήμερα για το ποινικό μητρώο στο ΚΕΠ και μου είπαν ότι πρέπει να πάω στο δικαστικό μέγαρο και να κάνω αίτηση για ποινικό μητρώο από εκεί ισχύει?
                    nik13 απο ότι έχω παρατηρήσει απο περιοχή σε περιοχή αλλάζει το "κόλπο"!!!!
                    άλλους τους στέλνουν στα ΚΕΠ κι άλλους στα δικαστικά μέγαρα!!!!
                    άρα κάνε ότι σου είπαν και "Live Your Myth In Greece"

                    Comment


                      #55
                      christine

                      Originally posted by fofi35 View Post
                      Σας εχω ζαλισει με τις ερωτησεις μου αλλα μονο απο εδω παιρνουμε απαντησεις.Σημπληρωνω την 118 φορμα (citizenship by descent)και εχω κολλησει εκει που ρωταει αν ο γονιος εχει και αλλη υπηκοοτητα εκτος της αυστραλιανης.Τι να τσεκαρω ναι ή οχι?Αν βαλω ναι νομιζω οτι ζηταει μετα επιπλεον χαρτια για να το αποδειξω.Αντε παλι μετα μεταφρασεις και τρεξιμο.Υπαρχει κανεις να μου πει τι συμπληρωσε αν θυμαται?
                      Συμπληρώνεις Οχι....Ο γονιός που ''μεταβιβάζει''..την υπηκοότητα έχει Αυστραλιανή .....Ιθαγένεια έχει Ελληνική...

                      Comment


                        #56
                        christine

                        Originally posted by nik13 View Post
                        Eυχαριστώ πολύ christine.
                        Πήγα σήμερα για το ποινικό μητρώο στο ΚΕΠ και μου είπαν ότι πρέπει να πάω στο δικαστικό μέγαρο και να κάνω αίτηση για ποινικό μητρώο από εκεί ισχύει?
                        O australian έχει απόλυτο δίκιο! Εγώ το πήρα από τα ΚΕΠ. Ίσως αν πας σε άλλο ΚΕΠ να στο φέρουν!!! Οπως και να χει πάντως μπορείς να το πάρεις και από τα δικαστήρια, και μάλιστα όταν στο εκδώσουν ζήτησε την ίδια μέρα να στο πιστοποιήσουν για να πάει για apostile και μετάφραση!

                        Comment


                          #57
                          christine

                          Originally posted by stella82 View Post
                          Η βίζα είναι partner και συμπεριλαμβάνει και τα παιδιά μου. Πάντως δεν επικοινώνησε κανείς μαζί μας εως τώρα.....Ελπίζω να έχουμε νέα τους σύντομα.
                          Τα παιδιά δεν έχουν υπηκοότητα??

                          Comment


                            #58
                            Ευχαριστώ Australian και Christine.
                            Κάπου πήρε το μάτι μου μια δήλωση ενός sponsor για το πως θα στηρίξει τον/την σύζυγο σε post που ανέβασε ένα patriotaki.Δεν το βρίσκω πουθενά !!!!Το ψάχνω για να πάρω μια ιδέα.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by nik13 View Post
                              Ευχαριστώ Australian και Christine.
                              Κάπου πήρε το μάτι μου μια δήλωση ενός sponsor για το πως θα στηρίξει τον/την σύζυγο σε post που ανέβασε ένα patriotaki.Δεν το βρίσκω πουθενά !!!!Το ψάχνω για να πάρω μια ιδέα.
                              post 122

                              Comment


                                #60
                                Ευχαριστώ.........

                                Comment

                                Working...
                                X