Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Kαλησπερα σε ολους!Ευχαριστουμε για τη βοηθεια που μας προσφερετε...ειναι πραγματικα πολυτιμη.Ο αντρας μου ειναι Αυστραλος υπηκοος κ ταξιδευει για Αυστραλια τελος Απριλιου.Εγω με τη διχρονη κορουλα μας θα φυγουμε πιθανον εως τον Σεπτεμβρη...η μικρη εχει παρει την υπηκοοτητα απο τον πατερα της κ αυτες τις μερες περιμενουμε το διαβατηριο της.Εγω θα φυγω με τουριστικη βιζα κ η απορια μου ειναι η εξης...να κανω αιτηση για partner visa οταν θα ειμαι στην Αυστραλια η ιδια η μπορει να την κανει ο αντρας μου τωρα που θα παει?Με την τουριστικη θα εχω προβλημα εισοδου στη χωρα λογω one way ticket?

    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    καθε εμποδιο για καλο

    Comment


      #62
      Originally posted by fotini ser View Post
      Kαλησπερα σε ολους!Ευχαριστουμε για τη βοηθεια που μας προσφερετε...ειναι πραγματικα πολυτιμη.Ο αντρας μου ειναι Αυστραλος υπηκοος κ ταξιδευει για Αυστραλια τελος Απριλιου.Εγω με τη διχρονη κορουλα μας θα φυγουμε πιθανον εως τον Σεπτεμβρη...η μικρη εχει παρει την υπηκοοτητα απο τον πατερα της κ αυτες τις μερες περιμενουμε το διαβατηριο της.Εγω θα φυγω με τουριστικη βιζα κ η απορια μου ειναι η εξης...να κανω αιτηση για partner visa οταν θα ειμαι στην Αυστραλια η ιδια η μπορει να την κανει ο αντρας μου τωρα που θα παει?Με την τουριστικη θα εχω προβλημα εισοδου στη χωρα λογω one way ticket?

      Ευχαριστω εκ των προτερων.

      Καλησπέρα βεβαίως και μπορείς και απο Αυστραλία να την κάνεις,
      όμως, δεν θα έχεις δικαίωμα εργασίας εκεί απο την πρώτη ημέρα ούτε τις υπόλοιπες παροχές που δίνονται μέχρι να βγεί.(και πιθανόν να χρειαστεί να βγείς απο την χώρα και να ξαναμπείς και εννοώ μέχρι την Ν.Ζηλανδία που είναι ποιό κοντά για να ενεργοποιηθεί η visa partner όπως μας έχει αναφέρει και ο κ.Αγόργιαννης.)

      Αν τώρα την ετοιμάσεις απο εδω και φύγεις με αυτήν στο χέρι, πας εκεί και απο την πρώτη ημέρα τρέχουν επιδόματα,πρόσβαση σε εργασία, και medicare και δεν θα χρειαστεί να βγείς απο την χώρα
      Πας έτοιμη και δεν περιμένεις καθόλου.

      Η απόφαση δικιά σου.
      Καλό ταξίδι καλή νεα αρχή εύχομαι
      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #63
        [QUOTE=Aussie;44421]Καλησπέρα βεβαίως και μπορείς και απο Αυστραλία να την κάνεις,
        όμως, δεν θα έχεις δικαίωμα εργασίας εκεί απο την πρώτη ημέρα ούτε τις υπόλοιπες παροχές που δίνονται μέχρι να βγεί.


        Ευχαριστω πολυ Aussie για την αμεση απαντηση σου.Ομως μαλλον δε διατυπωσα σωστα την ερωτηση.Δεν υπαρχει περιπτωση να κανουμε την partner απο Ελλαδα,σιγουρα απο την Αυστραλια αλλα πρεπει να περιμενω το Σεπτεμβρη που θα ειμαι ηδη εκει η' μπορει να καταθεσει την αιτηση ο αντρας μου τωρα τελος Απριλιου που θα φτασει,γινεται αυτο?Δε ξερω μπορει να ρωταω κ χαζομαρες...
        καθε εμποδιο για καλο

        Comment


          #64
          Originally posted by nik13 View Post
          Eυχαριστώ πολύ christine.
          Πήγα σήμερα για το ποινικό μητρώο στο ΚΕΠ και μου είπαν ότι πρέπει να πάω στο δικαστικό μέγαρο και να κάνω αίτηση για ποινικό μητρώο από εκεί ισχύει?
          Είναι ορισμένα μόνο τα ΚΕΠ που αναλαμβάνουν και ποινικό μητρώο. πχ στο site της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών γράφει:
          Για την έκδοση του πιστοποητικού Ποινικού Μητρώου ( Γενικής ή Δικαστικής Χρήσεως) απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά

          - Έντυπη αίτηση
          - Ταυτότητα ή Διαβατήριο

          Η κατάθεση της αίτησης μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μπορεί να γίνει με τους παρακάτω τρόπους:
          1. - Μέσω της ιστοσελίδας της εισαγγελίας κάνoντας click εδώ
          Η παραλαβή του πιστοποιητικού μόνο από την Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών και όχι από κάποιο ΚΕΠ .
          - Στο κτίριο Εφετείου Αθηνών (Δέγλερη 2) - Υπόγειο - Θυρίδες - από 08:30΄π.μ. έως 13.00΄μ.μ.
          Τηλέφωνα Πληροφοριών : 210-87.01.202 ΚΕΠ , 210-87.01.208 ΑΥΤ/ΛΤΗ, 210-87.01.242 ΘΥΡΙΔΑ

          2. - μέσω των ΚΕΠ - Συντάγματος, Καλλιθέας, Περιστερίου, Βριλησσίων, Γλυφάδας
          Η παραλαβή του πιστοποιητικού μόνο μέσω του ΚΕΠ που διεκπεραίωσε την αίτηση.
          Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

          Comment


            #65
            [QUOTE=fotini ser;44427]
            Originally posted by Aussie View Post
            Καλησπέρα βεβαίως και μπορείς και απο Αυστραλία να την κάνεις,
            όμως, δεν θα έχεις δικαίωμα εργασίας εκεί απο την πρώτη ημέρα ούτε τις υπόλοιπες παροχές που δίνονται μέχρι να βγεί.


            Ευχαριστω πολυ Aussie για την αμεση απαντηση σου.Ομως μαλλον δε διατυπωσα σωστα την ερωτηση.Δεν υπαρχει περιπτωση να κανουμε την partner απο Ελλαδα,σιγουρα απο την Αυστραλια αλλα πρεπει να περιμενω το Σεπτεμβρη που θα ειμαι ηδη εκει η' μπορει να καταθεσει την αιτηση ο αντρας μου τωρα τελος Απριλιου που θα φτασει,γινεται αυτο?Δε ξερω μπορει να ρωταω κ χαζομαρες...
            μονο εσυ φυσικα μπορεις να την κανεις,αλλα οπως σου ειπε παραπανω η Aussie καλυτερα θα ηταν να την κανεις ΕΛΛΑΔΑ γιατι κι εγω που θα την κανω Αυστραλια σε λιγες μερες, στοιχιζει περισσοτερα χρηματα, και εκτος το οτι δεν μπορω να δουλεψω δεν εχω ασφαλιση,και δεν παιρνω επιδομα που ειναι πολυ σημαντικο για τον πρωτο καιρο.

            Comment


              #66
              Originally posted by efrosini View Post
              Είναι ορισμένα μόνο τα ΚΕΠ που αναλαμβάνουν και ποινικό μητρώο. πχ στο site της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών γράφει:
              Για την έκδοση του πιστοποητικού Ποινικού Μητρώου ( Γενικής ή Δικαστικής Χρήσεως) απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά

              - Έντυπη αίτηση
              - Ταυτότητα ή Διαβατήριο

              Η κατάθεση της αίτησης μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μπορεί να γίνει με τους παρακάτω τρόπους:
              1. - Μέσω της ιστοσελίδας της εισαγγελίας κάνoντας click εδώ
              Η παραλαβή του πιστοποιητικού μόνο από την Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών και όχι από κάποιο ΚΕΠ .
              - Στο κτίριο Εφετείου Αθηνών (Δέγλερη 2) - Υπόγειο - Θυρίδες - από 08:30΄π.μ. έως 13.00΄μ.μ.
              Τηλέφωνα Πληροφοριών : 210-87.01.202 ΚΕΠ , 210-87.01.208 ΑΥΤ/ΛΤΗ, 210-87.01.242 ΘΥΡΙΔΑ

              2. - μέσω των ΚΕΠ - Συντάγματος, Καλλιθέας, Περιστερίου, Βριλησσίων, Γλυφάδας
              Η παραλαβή του πιστοποιητικού μόνο μέσω του ΚΕΠ που διεκπεραίωσε την αίτηση.
              Ίσως να μήν προσέξατε ότι ο nik13 βρίσκεται στη Ζάκυνθο......

              Comment


                #67
                kikirikoy kai christine, εγώ είμαι υπήκοος από καταγωγή (από τη μητέρα μου) και έκανα τις αιτήσεις για να πάρουν την υπηκότητα τα παιδιά μου αν και δεν γνώριζα πόσο καιρό είχα μείνει Αυστραλία...έτσι μετά από επικοινωνία που είχα με Αγγλία, βρήκανε στα αρχεία τους ότι θέλω ακόμη 1,5-2 μήνες για να συμπληρώσω τα 2 χρόνια που χρειάζονται ώστε να πάρουν τα παιδιά μου την υπηκοότητα. Ετσι, τα συμπεριέλαβα στην partner visa του συζύγου μου. Βέβαια, πήγαν τσάμπα εκείνα τα χρήματα, αλλά......δεν πειράζει πάει τώρα.
                Να ρωτήσω κάτι, όπως έχω πει έστειλα τα χαρτιά στο Βερολίνο 2/3 και ακόμη δεν είχαμε κανένα νέο. Ο άντρας μου ρώτησε στην τράπεζα και μας είπαν ότι τραβήχτηκαν από την κάρτα 1500 ευρώ από την πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο στις 12/3. Αυτό σημαίνει ότι ασχολήθηκαν προφανώς με την υπόθεση μας......να περιμένω κι άλλο πριν επικοινωνήσω μαζί τους; Λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αλλά ακόμη κι έτσι να είναι, δεν θα επικοινωνήσουν μαζί μας να μας πουν τι συμβαίνει; Άντε να τελειώνουμε γιατί αυτή η αγωνία δεν παλεύεται.......

                Comment


                  #68
                  Συγνωμη,εφοσον ειμαι συζηγος υπηκοου κ κανω αιτηση για partner visa δεν μου δινουν την briding που μου δινει προσβαση στο medicare & ceterlink?
                  καθε εμποδιο για καλο

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by stella82 View Post
                    kikirikoy kai christine, εγώ είμαι υπήκοος από καταγωγή (από τη μητέρα μου) και έκανα τις αιτήσεις για να πάρουν την υπηκότητα τα παιδιά μου αν και δεν γνώριζα πόσο καιρό είχα μείνει Αυστραλία...έτσι μετά από επικοινωνία που είχα με Αγγλία, βρήκανε στα αρχεία τους ότι θέλω ακόμη 1,5-2 μήνες για να συμπληρώσω τα 2 χρόνια που χρειάζονται ώστε να πάρουν τα παιδιά μου την υπηκοότητα.............
                    Μην ανησυχείς.Θα επικοινωνήσουν μαζί σας οπωσδήποτε!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by fotini ser View Post
                      Συγνωμη,εφοσον ειμαι συζηγος υπηκοου κ κανω αιτηση για partner visa δεν μου δινουν την briding που μου δινει προσβαση στο medicare & ceterlink?
                      αν κάνεις την αίτηση απο Aus στη δίνουν.
                      Αν κάνεις την αίτηση απο Ελλάδα ΟΧΙ.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by australian View Post
                        αν κάνεις την αίτηση απο Aus στη δίνουν.
                        Αν κάνεις την αίτηση απο Ελλάδα ΟΧΙ.
                        Ευχαριστω πολυ Australian,απο την Aus. θα την κανω.Aρα δεν ισχυει προφανως αυτο που ειπε η marinam...οτι δεν θα εχω ασφαλιση κ επιδοματα...κ πηγε η καρδια μου στην κουλουρη!
                        καθε εμποδιο για καλο

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by fotini ser View Post
                          Ευχαριστω πολυ Australian,απο την Aus. θα την κανω.Aρα δεν ισχυει προφανως αυτο που ειπε η marinam...οτι δεν θα εχω ασφαλιση κ επιδοματα...κ πηγε η καρδια μου στην κουλουρη!
                          επιδόματα δε νομίζω μέχρι να βγει η partner
                          το αναφέρει ξεκάθαρα η demi εδώ post 164 http://www.patriotaki.net/%CE%91%CE%...3/index17.html

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by australian View Post
                            επιδόματα δε νομίζω μέχρι να βγει η partner
                            το αναφέρει ξεκάθαρα η demi εδώ post 164 Ανταπόκριση απο Αυστραλία - Demi
                            Ναι το διαβασα κ ανακουφιστηκα,ειναι μεγαλη βοηθεια για μας...σ'ευχαριστω κ παλι.
                            καθε εμποδιο για καλο

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by australian View Post
                              το αναφέρει ξεκάθαρα η demi εδώ post 164

                              Ναι το διαβασα κ ανακουφιστηκα,ειναι μεγαλη βοηθεια για μας...σ'ευχαριστω κ παλι.
                              Only medicare!!!

                              Comment


                                #75
                                Έκανα μια αίτηση στα δικαστήρια για ποινικό μητρώο σήμερα και μου είπαν ότι αύριο θα είναι έτοιμο με apostile. Επίσης μετά από ερώτηση μου απάντησαν ότι από περιοχή σε περιοχή διαφέρει η διαδικασία και ότι στην επαρχεία (βλ. Ζάκυνθο) συνήθως εκδίδεται από τα δικαστήρια.

                                Comment

                                Working...
                                X